Dolny Śląsk przygotowuje się do dużych ulew. Kłodzko, Jelenia Góra oraz Zgorzelec są w gotowości i rozdają mieszkańcom worki z piaskiem. Największe zagrożenie jest w położonych wysoko miejscowościach górskich, tam - jak mówi starosta kłodzki - "potoki bardzo szybko zamieniają się w rwące rzeki".
Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim od piątkowego popołudnia do niedzieli sumy opadów mogą sięgać nawet 150 litrów na metr kwadratowy, co może spowodować gwałtowne powodzie.
"Potoki bardzo szybko zamieniają się w rwące rzeki"
Starosta kłodzki ogłosił w powiecie pogotowie przeciwpowodziowe. - Są dwa miejsca newralgiczne w tej chwili w powiecie kłodzkim: na Nysie Kłodzkiej w Krosnowicach jest przekroczony stan i na Bystrzycy Dusznickiej w Szalejowie Dolnym - tam już poziom wód sięga 175 centymetrów, brakuje nam pięciu centymetrów do przekroczenia tego stanu alarmowego. Wszystkie służby są w tak zwanych blokach startowych, czekamy, co się wydarzy - powiedziała w trakcie konferencji prasowej starosta Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk.
- Najbardziej newralgiczna sytuacja będzie z piątku na sobotę. Tu jest niebezpieczeństwo tych nawalnych deszczy, ponieważ jesteśmy w miejscowościach górskich, dlatego drobne potoki bardzo szybko zamieniają się w rwące rzeki. Tu jest takie niebezpieczeństwo, że mogą być lokalne podtopienia - dodaje.
"Prognoza pogody na najbliższe dni nie jest jednak optymistyczna. Dlatego apelujemy do mieszkańców: w związku z możliwością czasowych wyłączeń energii – należy zaopatrzyć się w baterie, sprawdzić latarki, naładować akumulatory niezbędnego sprzętu, telefonów, odbiorników radiowych itp. Należy zabezpieczyć się w żywność i wodę, zadbać o starszych sąsiadów, o zachowanie szczególnej ostrożności i zabezpieczenie mienia, także tego w piwnicach" - czytamy w komunikacie Starostwa Powiatowego w Kłodzku.
Starostwo Powiatowe w Kłodzku apeluje o niezbliżanie się do brzegów rzek oraz niegromadzenie się na mostach.
Na Kontakt24 dostaliśmy filmik, na którym widać, jak suchy zbiornik retencyjny w Krosnowicach zbiera wodę.
Legnicka policja także przygotowana
"W związku z alertami pogodowymi w południowo-zachodniej części kraju od godziny 8.00 w Komendzie Głównej Policji ruszyło w systemie całodobowym Centrum Operacyjne Policji, a na poziomie komend wojewódzkich lokalne centra operacyjne. W gotowości jest kilka tysięcy policjantów, policyjne jednostki pływające oraz policyjny śmigłowiec Black Hawk" - czytamy w komunikacie Komendy Miejskiej Policji w Legnicy.
Jak wyjaśnia legnicka policja, jej zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego, udrażnianie ewentualnych utrudnień w ruchu drogowym, zapewnienie pomocy w ewakuacji osób i mienia, zabezpieczenie mienia ewakuowanej ludności w punktach jego składowania oraz współpraca ze służbami właściwymi do usuwania skutków powodzi.
Jelenia Góra gotowa na ulewy
W czwartek Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry, poinformował, że miasto rozpoczęło dystrybucję worków z piaskiem w rejonach, które narażone są najbardziej ze względu na prognozowaną sytuację meteorologiczną.
"Worki mogą odbierać mieszkańcy zagrożonych zalaniem nieruchomości. Worki systematycznie dostarczane będą dzisiaj do punktów zlokalizowanych w Jeleniej Górze: ul. Wrocławska 20A (przy mostku), ul. Wrocławska (pętla autobusowa), skrzyżowanie ulic Witosa/Kosynierów, ul. Mieszka I (parking przy cmentarzu), ul. Cmentarna (przy stacji paliw Orlen, kładka pieszo-rowerowa), ul. Ludowa (przy moście, na przeciwko starej gorzelni)" - napisał.
W razie wystąpienia zagrożenia miasto prosi o kontakt z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem telefonu: 783 295 322 lub służbami ratunkowymi pod nr 112.
W związku z obowiązującymi ostrzeżeniami meteorologicznymi i hydrologicznymi 3 stopnia wydanymi przez IMGW władze Zgorzelca również rozdają mieszkańcom worki z piaskiem. "Informujemy, że właściciele nieruchomości zagrożonych zalaniem lub lokalnymi podtopieniami, przede wszystkim z rejonów miasta położonych w pobliżu rzek, w tym szczególnie w pobliżu rzeki Czerwona Woda, mogą zgłaszać się do siedziby MPGK przy ul. Łużyckiej, gdzie dzisiaj (piątek, 13 września), w godzinach od 12.00 do 19.00 wydawane będą worki z piaskiem do zabezpieczania nieruchomości. Telefon kontaktowy, pod którym można uzyskać informacje: 507 198 943" - informują w komunikacie władze miasta Zgorzelec.
Całodobowy dyżur telefoniczny
Od soboty, 14 września, od godziny 8 do poniedziałku Urząd Miasta Zgorzelec będzie prowadzić całodobowy dyżur telefoniczny pod numerem 797 250 740. Jak czytamy w komunikacie, "przyjmowane będą wyłącznie zgłoszenia zdarzeń, awarii i uszkodzeń związanych z aktualną sytuacją meteorologiczną i hydrologiczną".
Według IMGW, ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów alarmowych, obowiązuje na terenie części województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.
"Na bieżąco monitorujemy stan wód. W razie pogorszenia się sytuacji pogodowej będą wydawane worki z piaskiem mieszkańcom, którzy będą ich potrzebować. Zauważyliście niepokojące zjawisko? Dzwońcie pod całodobowy numer 746444840" - informują w komunikacie władze Wałbrzycha.
Na Kontakt24 dostaliśmy filmik, na którym widać ulewny deszcz na drodze wojewódzkiej nr 384 w powiecie dzierżoniowskim.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Telewizja Kłodzka