Samorządowy Okrągły Stół we Wrocławiu. Sutryk: mamy narastające poczucie własnej słabości i ogromu potrzeb

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, UM Wrocław
Sutryk: mamy narastające poczucie własnej słabości i ogromu potrzeb
Sutryk: mamy narastające poczucie własnej słabości i ogromu potrzeb Samorządowy Okrągły Stół Wrocław
wideo 2/13
Sutryk: mamy narastające poczucie własnej słabości i ogromu potrzeb Samorządowy Okrągły Stół Wrocław

Mamy narastające poczucie własnej słabości i ogromu potrzeb w tych nowych, trudnych czasach, ale również poczucie, że nie jesteśmy sami - powiedział w trakcie obrad Samorządowego Okrągłego Stołu prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Do uczestników spotkania przemówił też Witalij Kliczko. Mer Kijowa dziękował Polakom za okazaną pomoc. W obradach udział wzięli nie tylko samorządowcy, ale też przedstawiciele organizacji pozarządowych, rządu oraz osoby ze świata biznesu i nauki. Pracowali nad rekomendacjami związanymi z funkcjonowaniem polskich miast po przyjęciu uchodźców z Ukrainy. Ich wnioski - zebrane w "białej księdze" - zostaną przekazane m.in. premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

Podczas obrad prezydent Wrocławia podkreślił, że kryzys migracyjny związany z rosyjską agresją i wojną w Ukrainie zrodził potrzebę opracowania "nowej polityki migracyjnej całego państwa, a więc także samorządów".

- Mamy narastające poczucie własnej słabości i ogromu potrzeb w tych nowych, trudnych czasach, ale również poczucie, że nie jesteśmy sami, bo w bardzo podobnej sytuacji znalazły się organizacje porządkowe, przedsiębiorcy czy środowiska akademickie. Dlatego okrągły stół we Wrocławiu ma tak szeroki, interdyscyplinarny, międzysektorowy charakter - mówił Sutryk.

Prezydent Wrocławia wskazał, że jednym z kluczowych adresatów rekomendacji ws. pomocy uchodźcom z Ukrainy, nad którym pracują uczestnicy wrocławskiego okrągłego stołu, jest władza państwowa i jej agendy. - Aby nowa polityka migracyjna była skuteczna, musi zawierać elementy nowego porządku w sferze publicznej - nowej umowy między rządem, samorządem i stroną społeczną - mówił.

Czytaj też: Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji charytatywnych

Sutryk podkreślił przy tym uwagę, że wojna i kryzys uchodźczy dzieją się "w czasie wyjątkowo trudnym dla polskich samorządów". - Reformy finansowe pozbawiają nas coraz większej części dochodów własnych. Wystarczyłoby wrócić do stanu sprzed roku 2019 i już mielibyśmy więcej pieniędzy na działania pomocowe, które dziś podejmujemy - powiedział. Prezydent Wrocławia wskazywał też, że kryzys migracyjny związany z agresją Rosji na Ukrainę "łączy". - Niesamowite jest, jak bardzo dziś rozkwitają nasze partnerstwa pomiędzy miastami, samorządami w Polsce, ale też pomiędzy miastami w całej Europie i w Ukrainie - mówił. Dodał, że "tym samym Europa rodzi się na nowo".

Z kolei wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski wskazywał, że w tej chwili na poziome samorządów, ale także administracji rządowej, istotne jest znalezienie równowagi pomiędzy trzema aspektami: rynkiem pracy, oświatą i poprawą warunków mieszkaniowych dla uchodźców.

Obrady przy 52-osobowym stole

Spotkanie odbywało się w Hali Stulecia, a zaproszenie do obrad przy 52-osobowym Okrągłym Stole otrzymało kilkudziesięciu partnerów.

W poniedziałek do Samorządowego Okrągłego Stołu zasiedli przedstawiciele m.in.: Unii Metropolii Polskich, Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski, Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej, Pracodawców RP, Fundacji Ukraina, Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, Konfederacji Lewiatan, UNICEF-u, Polskiej Akcji Humanitarnej czy PAN.

W obradach - zgodnie z zapowiedziami - udział wzięli także przedstawiciele Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Fundacji im. Stefana Batorego, rektorzy uczelni, przedstawiciele Parlamentu i Komisji Europejskiej oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zaproszenia wystosowane zostały także do prezydenta RP, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu.

Witalij Kliczko: dziękuję za okazaną pomoc, nigdy tego nie zapomnimy

W wydarzeniu udział wzięli też reprezentanci Rady Miejskiej Kijowa, a mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko oraz mer Lwowa Andrij Sadowy przygotowali dla uczestników spotkania specjalne wystąpienia w formie wideo.

- Dziękuję za okazaną pomoc. Za opiekę nad uchodźcami z Ukrainy, za przekazanie broni defensywnej, która jest nam teraz tak potrzebna do obrony naszej ojczyzny. Obrony naszych rodzin, dzieci, do obrony naszej przyszłości - mówił Kliczko.

Dodał, że Ukraińcy widzą swoją przyszłość "jako członkowie europejskiej rodziny, tak samo jak Polska".

- Jesteście dla nas dobrym przykładem. Widzimy również teraz, kto jest prawdziwym przyjacielem, przyjacielem naszego kraju. Nigdy nie zapomnimy okazanej nam przez was pomocy - mówił mer Kijowa.

- Wciąż walczymy. Nikt nie wie, jak długo jeszcze potrwa ta bezsensowna wojna. My jednak wiemy jedno: wygramy tę wojnę. Ponieważ stajemy w obronie praw człowieka, wolności prasy oraz wszystkich innych demokratycznych i podstawowych wartości, które są w Europie normalnością. Mam nadzieję, że gdy znów nastanie pokój w Ukrainie, będziemy mogli spotkać się w Kijowie. Życzę Wam udanych rozmów podczas okrągłego stołu, raz jeszcze: serdeczne pozdrowienia z Kijowa. Chwała Polsce, chwała Ukrainie! - podsumował mer ukraińskiej stolicy.

Sutryk: musimy być gotowi na pomoc uchodźcom, którzy zostaną z nami przynajmniej przez kilka lat

Jak podkreślają organizatorzy, w trakcie rozmów skupiono się na wypracowaniu rekomendacji dla strony rządzącej w związku z funkcjonowaniem polskich miast po przyjęciu ponad trzech milionów obywateli z Ukrainy.

- Musimy być gotowi na pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy zostaną z nami przynajmniej przez kilka lat - są to przede wszystkim kobiety i dzieci. Wspólnie z partnerami ukraińskimi, stroną społeczną, korporacjami samorządowymi, światem biznesu i nauki, zaproszonymi ekspertami dyskutować będziemy o potrzebie systemowego oraz długotrwałego wsparcia - powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Zaznaczył, że celem spotkania było wspólne wypracowanie modeli dobrych praktyk, a także przedstawienie koniecznych zmian w przepisach prawa, które pozwolą odpowiedzieć na wyzwania, z jakimi mierzymy się i będziemy się mierzyć w najbliższych miesiącach oraz latach.

Wcześniej rozmawiali w "podstolikach tematycznych" m.in. o mieszkalnictwie, finansach, rynku pracy i bezpieczeństwie

Wydarzenie organizowane było z inicjatywy Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski. Poprzedziły je rozmowy w tzw. podstolikach tematycznych na stadionie miejskim, które odbyły się w niedzielę.

Poruszano m.in. kwestie rynku pracy, edukacji, integracji społecznej, bezpieczeństwa i mieszkalnictwa. - Podstawowym problemem rynku pracy jest brak znajomości języka polskiego u kandydatów, 85 procent Ukraińców deklaruje, że tego języka nie zna. Dlatego najważniejszą rekomendacją dla rządu jest jak najszybsze wdrożenie systemowych narzędzi szybkiej nauki języka - mówił podczas obrad stolika poświęconemu rynkowi pracy Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.

Uczestnicy stolika edukacja i nauka rozmawiali nie tylko o tym, jak sprawnie zorganizować opiekę i edukację dla dzieci w naszych szkołach i przedszkolach, ale także jak wspierać osoby uczące się w systemie ukraińskim, czy jak zapewnić odpowiednio wykształconą kadrę pedagogiczną. Poza tym, była mowa także o wsparciu uczelni wyższych dla uchodźców z Ukrainy oraz organizacji doradztwa zawodowego dla ukraińskiej młodzieży.

Czytaj też: Niepewna przyszłość dzieci z Ukrainy przebywających w ośrodku w Moryniu. Czy kończy się "boom na pomoc" uchodźcom?

Jacek Karnowski: czas na spontaniczne działania minął

- Niepewność, tymczasowość i zawieszenie - z tym mierzą się dziś nasi nowi mieszkańcy z Ukrainy. Jako Polacy robimy wszystko, aby zapewnić im godne warunki życia. Jako samorządowcy czy organizacje pozarządowe wykonujemy codzienną, tytaniczną wręcz pracę, ale potrzebujemy rozwiązań systemowych, które muszą zostać wypracowane natychmiast - powiedział Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i prezes Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski.

W jego ocenie czas na spontaniczne działania minął. - Jestem przekonany, że w tak szerokim gronie wspólnie przygotujemy rozwiązania, które będziemy mogli sukcesywnie wdrażać na poziomie centralnym i lokalnym. Z taką wiarą siadamy do rozmów – dodał.

Stworzą "białą księgę", dokument przekażą m.in. prezydentowi i premierowi

Jak informuje wrocławski magistrat, wszystkie zebrane podczas prac podstolików rekomendacje oraz głosy z dyskusji posłużą do stworzenia finalnej "białej księgi", czyli pełnego zbioru rekomendacji i niezbędnych zmian prawnych. Dokument w ciągu kilku tygodniu otrzyma prezydent Rzeczypospolitej, premier oraz marszałkowie Sejmu i Senatu, a także członkowie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Autorka/Autor:MAK/ tam

Źródło: PAP, UM Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: UM Wrocław

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24