TVN24 | Pomorze

Niepewna przyszłość dzieci z Ukrainy przebywających w ośrodku w Moryniu. Czy kończy się "boom na pomoc" uchodźcom?

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa/rzw
Źródło:
TVN24 Pomorze
Potrzebna pomoc sierotom z Ukrainy, które są obecnie w Moryniu
Potrzebna pomoc sierotom z Ukrainy, które są obecnie w Moryniu
wideo 2/8
Potrzebna pomoc sierotom z Ukrainy, które są obecnie w Moryniu

Podopieczni domu dziecka z miasta Hulajpołe na Zaporożu, którzy uciekli po rosyjskiej agresji na Ukrainę, schronienie znaleźli w ośrodku wczasowym w Moryniu na Pomorzu Zachodnim. Początkowo pomoc płynęła zewsząd - instytucjonalna i spontaniczna. Jednak po pierwszym zrywie, teraz chętnych zaczęło brakować. Tymczasem rosną ceny, rachunki, koszty zakwaterowania, wyżywienia i opieki. Właściciele nadal starają się zapewnić uchodźcom jak najlepsze warunki, jednak czas pobytu ukraińskich gości w ośrodku nieubłaganie dobiega końca.

- Boom na pomoc minął. Nikt nie dzwoni, nikt nie przyjeżdża, nikt nie pomaga - ocenia w rozmowie z TVN24 Marek Kolbowicz, współwłaściciel Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego Szafir w Moryniu, gdzie od 9 marca przebywa w sumie 146 uchodźców z Ukrainy. Ponad 100 z nich to podopieczni domu dziecka dla dzieci z problemami psychicznymi z miasta Hulajpołe na Zaporożu, a reszta to ich opiekunowie i nauczyciele z bliskimi.

Sam deklaruje wiarę w to, że "dobro wraca po dziesięciokroć". Przekonuje o tym tych, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców. - Słuchajcie, musimy im pomóc. Noż kurczę, wytrzymajmy to jeszcze, apeluję bardzo mocno. Jeżeli mamy możliwość pomóc, to pomagajmy - podkreśla.

Rosną koszty, kurczy się wsparcie

Fakty są jednak takie, że koszty zakwaterowania, wyżywienia i opieki rosną przez coraz wyższe ceny i rachunki. – Dofinansowanie za marzec zostało wypłacone dopiero w tym tygodniu. Fundacja, która nam pomagała, zrezygnowała z tej pomocy, bo ktoś przeczytał w mediach, że jej nie potrzebujemy. To bzdura. Nie potrzebujemy chemii i odzieży. "Spożywkę" przerabiamy w każdych ilościach – opowiada Kolbowicz.

Zobacz też: reportaż Konrada Borusiewicza "Ruski Mir"

Wiele dzieci ma poważne problemy psychiczne. Przyjmują leki na receptę i wymagają opieki lekarskiej. Do psychiatry trzeba dojeżdżać do Szczecina, a na dojazdy czy wynajęcie autokaru też brakuje pieniędzy.

Koniec maja i co dalej

Ośrodek Szafir miał początkowo przyjąć uchodźców "na chwilę". Te pierwotne zamierzenia właściciele już zmienili, odwołali część zaplanowanych imprez, ale nie mogą gościć Ukraińców dłużej niż do końca maja. – Musimy jakoś funkcjonować. Od czerwca ruszamy znów z obozami – przyznaje Kolbowicz.

Ośrodek Szafir w Moryniutvn24

Nie wiadomo, dokąd przeprowadzą się Ukraińcy z Szafira. - Na razie dzieci są u nas otoczone opieką, mają jedzenie, dach nad głową – zapewnia Kolbowicz. W ośrodku mogą uczestniczyć w zajęciach sportowych, a nawet mają lekcje szkolne. Współwłaściciel informuje, że szukają dla nich nowego miejsca w porozumieniu z lokalnymi władzami.

Nie mają gdzie wracać

Uchodźcy bardzo dziękują za dotychczasową pomoc. Czasy przed ucieczką wspominają niechętnie. - Zaczęła się wojna i my siedzieliśmy w piwnicy. Były samoloty, strzelanie, nie było światła i nasz dyrektor zdecydował, żeby wyjechać – mówi po polsku Witalij Borulko, nauczyciel z domu dziecka.

Zobacz też: Mer Buczy o zbrodniach rosyjskich żołnierzy: zabijali według listy >>>

Siergiej Stoliarienko, dyrektor domu dziecka, przekazał nam, że starają się uchronić dzieci przed informacjami o wojnie. Pokazuje zdjęcia ich szkoły na Zaporożu. Została doszczętnie zniszczona.

Pomóc można między innymi przez zbiórkę na portalu pomagam.pl. Można tam znaleźć także informacje o tym, jakiej formy wsparcia w danym momencie potrzeba.

Google Maps
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:eŁKa/rzw

Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości