- Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem dokonanych odkryć. Zabytki znalezione na terenie Bulwarów Książęcych mają niebywałe znaczenie dla badań Wrocławia - mówi Roland Mruczek z Politechniki Wrocławskiej, kierujący badaniami prowadzonymi na terenie budowy.
Na budowie prowadzonej w obrębie Kępy Mieszczańskiej, a także dawnej Wyspy Młyńskiej pracujący tam archeolodzy właśnie zakończyli główne badania. Dlatego razem z deweloperem postanowili podzielić się dobrą nowiną.
- Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem dokonanych odkryć. Zabytki znalezione na terenie Bulwarów Książęcych mają niebywałe znaczenie dla badań Wrocławia. Same wykopaliska zaś uważamy za jedne z najważniejszych, prowadzonych we Wrocławiu w ostatnich latach - mówi Roland Mruczek, specjalista ds. archeologii w firmie Akme, adiunkt Politechniki Wrocławskiej, kierujący badaniami prowadzonymi na terenie budowy.
Historia miasta w jednym miejscu
Co dokładnie odkryto? Przede wszystkim relikty średniowiecznych i wczesnonowożytnych drewnianych umocnień nabrzeża Odry, pozostałości dawnych młynów, które znajdowały się na wyspie (datowanych od średniowiecza do XVIII i XIX w.), pozostałości tzw. Szańca na Kępie, który w latach 1631-1632 był częścią fortyfikacji wrocławskich, relikty piwnic należących do kamienic mieszczańskich z drugiej połowy XIX w. oraz liczne zabytki ruchome, m.in. metalowe fragmenty ozdób.
Do najciekawszych odkryć należą niewątpliwie przyczółki mostowe łączące obie wyspy oraz umocnienia kanału znajdującego się pomiędzy nimi.
Wystawa na miejscu
Po zakończeniu budowy, część wyżej wymienionych znalezisk stworzy ekspozycję, umiejscowioną na terenie inwestycji.
- Wystawa będzie unikatową prezentacją fragmentów dawnych fortyfikacji i kół młyńskich, spośród których najstarsze elementy, zgodnie z przeprowadzonymi badaniami dendrochronologicznymi, datowane są na początek XVII wieku. W ramach ekspozycji znajdą się też reprodukcje historycznych widoków i planów Wyspy Młyńskiej - dodaje prof. Rafał Eysymontt, historyk sztuki prowadzący nadzór nad badaniami.
Pozostałe, ruchome zabytki trafią do zbiorów Muzeum Miejskiego we Wrocławiu.
Inwestycja prowadzona jest przy ulicy Księcia Witolda:
Autor: ib/gp / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: materiały dewelopera