Prokuratora Okręgowa we Wrocławiu prowadzi postępowanie dotyczące ratowników medycznych w zakresie udzielania pomocy pacjentkom. Mieli oni przeprowadzić badanie ginekologiczne. Zawiadomienie złożyła dyrekcja pogotowia po interwencji pacjentki.
14 stycznia 2025 roku prokurator wszczął śledztwo w sprawie ratowników medycznych.
Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu prok. Karolina Stocka-Mycek poinformowała w poniedziałek, że śledztwo zostało wszczęte po zawiadomieniu złożonym przez Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu. Postępowanie prowadzone jest w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez ratowników medycznych w zakresie udzielania pomocy pacjentkom – podała rzeczniczka wrocławskiej prokuratury.
- Z uwagi na przedmiot postępowania, a zwłaszcza dobro osób pokrzywdzonych, na obecnym etapie, w sprawie nie będą udzielane dalsze informacje dotyczące śledztwa - dodała prok. Stocka-Mycek.
Skarga pacjentki, zawiadomienie do prokuratury
Sprawę opisał na początku stycznia portal Onet. Według portalu, dwaj wrocławscy ratownicy medyczni podczas podejmowanych interwencji badali ginekologicznie pacjentki, choć nie powinni tego robić. Po złożeniu skargi przez jedną z kobiet Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu zawiadomiło prokuraturę.
Chodzi o kobietę, która potrzebowała pomocy wrocławskiego pogotowia w listopadzie 2024 roku.
CZYTAJ WIĘCEJ: Do pacjentki przyjechali ratownicy, miała "badanie ginekologiczne". Sprawę bada prokuratura
W tej sprawie redakcja TVN24 skontaktowała się ze Zbigniewem Mlądzkim, dyrektorem Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu. W jego oświadczeniu czytamy, że w grudniu 2024 roku pogotowie prowadziło postępowanie wyjaśniające w związku z sygnałem od jednej z pacjentek. W toku postępowania pogotowie uzyskało opinię wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie medycyny ratunkowej dotyczące uprawnień ratownika medycznego w zakresie wykonywania badania ginekologicznego.
Badają dokumentację medyczną
"Z uzyskanej opinii wynika, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 22 czerwca 2023 r. w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowych, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego, ratownik medyczny nie może przeprowadzać badania ginekologicznego (z wyjątkiem kobiety ciężarnej) samodzielnie lub na zlecenie lekarza. Procedurą jaką może wykonać ratownik medyczny z zakresu ginekologiczno-położniczego, jest przyjęcie porodu" - czytamy w oświadczeniu.
Obecnie, jak napisał dyrektor Mlądzki, trwa weryfikacja i analiza dokumentacji medycznej udzielanej pomocy przez ratowników. Chodzi o "zakres postępowania z pacjentem i wykonywanie procedury ginekologicznej pod kątem zgodności z przepisami prawa".
Źródło: PAP/tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock