Powodzianie czekają na zasiłki na odbudowę i remonty. "Proces musi gwałtownie przyspieszyć"

Źródło:
TVN24, PAP
Tylko 27 z ponad 130 gmin w województwie dolnośląskim złożyło "jakieś wnioski o zapomogi"
Tylko 27 z ponad 130 gmin w województwie dolnośląskim złożyło "jakieś wnioski o zapomogi"TVN24
wideo 2/5
Tylko 27 z ponad 130 gmin w województwie dolnośląskim złożyło "jakieś wnioski o zapomogi"TVN24

Wojewoda dolnośląski spotka się w niedzielę z włodarzami powiatu kłodzkiego. Cel: przyspieszenie wypłat zasiłków oraz jak najpełniejsza pomoc poszkodowanym w powodzi. Jak przekazał wojewoda, do tej pory tylko 27 z ponad 130 poszkodowanych gmin "w ogóle złożyło jakieś wnioski" o pomoc. - Jestem przekonany, że ten proces musi gwałtownie przyspieszyć - zapewnił Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu do spraw odbudowy po powodzi.

Trwają procedury związane ze składaniem wniosków i wypłatami zasiłków dla poszkodowanych w powodzi. Nie odbywa się to bez problemów. Wojewodowie zwracają uwagę na zastój ze strony gmin, natomiast samorządy tłumaczą się niewystarczającą liczbą urzędników.

- Wiele żeśmy ze swoich pieniędzy zrobili. Tutaj były podmyte fundamenty, pęknięte ściany. Spieszymy się przed zimą, ale już tych pieniędzy nie ma. A tutaj jeszcze trzeba kupić materiały, ocieplić fundamenty. Nie wiem, co zrobimy (...). Była komisja i od tamtej pory cisza - powiedziała reporterowi TVN24 jedna z mieszkanek Stronia Śląskiego.

Z informacji przekazanych przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki wynika, że poszkodowanych we wrześniowej powodzi zostało 130 gmin, ale tylko 27 złożyło wnioski o zapomogi.

- Sam jestem zdenerwowany, że tak to wolno idzie. Apeluję do gmin o dobrą współpracę z administracją rządową, żebyśmy nie mieli takiej sytuacji jak teraz, że 27 gmin w ogóle wypełniło jakieś wnioski – przy czym samych zniszczonych gmin w różnym stopniu jest ponad 130. To oznacza, że albo nie ma tam poszkodowanych, albo nie zostały złożone wnioski - mówił podczas konferencji 15 listopada wojewoda Maciej Awiżeń.

"Sam jestem zdenerwowany, że tak to wolno idzie"DUW

"Jestem przekonany, że ten proces musi gwałtownie przyspieszyć"

- To, co najważniejsze, to pilna wypłata środków dla poszkodowanych. Tym zajmuje się MSWiA oraz bezpośrednio wojewodowie. (...) Tutaj jestem przekonany, że ten proces musi gwałtownie przyspieszyć - powiedział nam w sobotę Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu do spraw odbudowy po powodzi.

Jak powiedział, do tej pory udało wypłacić pierwszą transzę zasiłków z tzw. pomocy doraźnej. Chodzi o zapomogi w wysokości 2 i 8 tysięcy złotych. - Teraz czekamy na przyspieszenie wypłat zasiłków remontowych do 100 i do 200 tysięcy złotych. Natomiast to, co jest tym kluczowym obszarem, którym ja się zajmuję, to jest zbudowanie finansowania na właściwy proces odbudowy, czyli odtworzenie infrastruktury, która została uszkodzona - wyjaśniał Kierwiński.

Pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi o konieczności przyspieszenia wypłat zasiłków na remont i odbudowę
Pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi o konieczności przyspieszenia wypłat zasiłków na remont i odbudowęTVN24

Na jakie wsparcie mogą liczyć samorządowcy?

Kierwiński wskazał, że w pomoc powodzianom zaangażowanych jest kilka resortów. - Minister (edukacji - red.) Barbara Nowacka uruchomiła konkurs na remonty szkół, które ucierpiały w wyniku powodzi. Jest na to ponad 400 milionów złotych. Minister (sportu - red.) Sławomir Nitras uruchomił podobny program na odbudowę infrastruktury sportowej. Na bieżąco wypłacane są też środki na bieżące inwestycje. To wsparcie z rezerwy MSWiA - wyliczał w rozmowie z dziennikarzem TVN24.

Pełnomocnik rządu do spraw odbudowy powiedział również, że Bank Gospodarstwa Krajowego przygotował projekt dla samorządów dotyczący budowy nowych mieszkań komunalnych, które mogą posłużyć osobom dotkniętym powodzią.

- Przygotowujemy też z samorządowcami program odbudowy infrastruktury. Pieniądze z rezerwy MSWiA (100 milionów złotych - red.) zostały też skierowane do Wód Polskich, bo potrzebne jest oczyszczenie cieków wodnych, które wylały. To musi być zrobione przed zimą - dodał Marcin Kierwiński.

Wojewoda dolnośląski spotka się z włodarzami z powiatu kłodzkiego

W piątek RMF FM informowało, że minister MSWiA Tomasz Siemoniak oraz Marcin Kierwiński wezwali na rozmowę wojewodów dolnośląskiego oraz opolskiego. Chodziło o omówienie problemów lokalnych samorządowców w związku z formalnościami jakie muszą spełnić gminy, by mieszkańcy otrzymali zasiłki na odbudowę i remont domów oraz budynków gospodarczych. Jak podaje PAP, według nieoficjalnych informacji, ministrowie mieli zwrócić uwagę, że tempo wypłat zasiłków jest niezadowalające.

W niedzielę wojewoda dolnośląski wydał oświadczenie, w którym poinformował, że wraz z burmistrzem Kłodzka podjęli pilne działania, by przyspieszyć wypłaty zasiłków. Lokalne media informowały, że w Kłodzku nie wypłacono jeszcze ani jednego zasiłku na odbudowę lub remont. Burmistrz Michał Piszko mówił tvn24.pl, że do urzędu wojewódzkiego przesłano dotychczas sześć transz wniosków (pierwsza 6 listopada - przyp. red.) na łączną kwotę ponad 13 milionów złotych. Część z nich została w czwartek pozytywnie zaopiniowana.

"Środki dla pierwszych 107 rodzin na kwotę 10 254 000 złotych będą wypłacane już w pierwszych dniach tygodnia. Proces wypłat znacząco przyspieszy. Burmistrz zwrócił się też o wsparcie dodatkowymi urzędnikami, spoza gminy, by przyspieszyć działania Ośrodka Pomocy Społecznej. Wzorem wsparcia inżynierami budownictwa, w komisjach gminnych, także takie wsparcie zostanie udzielone jeszcze w tym tygodniu" - napisano w komunikacie.

Wojewoda Maciej Awiżeń wskazał, że tylko do tej pory 1050 rodzin z Kłodzka otrzymało pomoc doraźną, a więc zasiłki po 2 i 8 tysięcy złotych. Wypłacono również zasiłki po tysiąc złotych dla 550 rodzin.

Urząd wojewódzki poinformował również, że jeszcze w niedzielę odbędzie się spotkanie wojewody ze wszystkimi wójtami i burmistrzami powiatu kłodzkiego. "Celem naszych wspólnych działań musi być przyspieszenie wypłat zasiłków oraz jak najpełniejsza pomoc poszkodowanym w powodzi" - czytamy w komunikacie.

Mieszkańcy Stronia Śląskiego o braku zasiłków na remont domu
Mieszkańcy Stronia Śląskiego o braku zasiłków na remont domuTVN24

"Ludzie są tak zwyczajnie zmęczeni"

W rozmowach z dziennikarzami samorządowcy już od kilku dni wskazywali, że wypełnienie wszystkich procedur związanych ze złożeniem wniosków na zapomogi dla powodzian pochłania dużo czasu i wymaga zaangażowaniu wielu urzędników - przede wszystkim tych z Ośrodków Pomocy Społecznej, a są to jednostki, które mają też do wykonania inne zadania pomocowe.

Jak wygląda "ścieżka", którą muszą przejść urzędnicy i samorządowcy, by Kowalski mógł się ubiegać o zapomogę? U każdego z poszkodowanych przez powódź mieszkańców musi pojawić się komisja, która szacuje straty. W jej skład wchodzą pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej oraz inżynierowie z uprawnieniami budowlanymi. W Lądku-Zdroju już etap formowania komisji okazał się trudny.

- Jesteśmy małą gminą, nie mamy specjalistów z uprawnieniami, którzy mogliby szacować szkody, dlatego musieliśmy się zwrócić o pomoc. I stąd ta początkowa zadyszka. Ale zgłosiliśmy zapotrzebowanie i potrzebną pomoc otrzymaliśmy - tłumaczył burmistrz Lądka-Zdroju Tomasz Nowicki.

Komisje tworzą protokoły szacowania szkód, z których następnie trzeba wyliczyć kwotę zasiłku. Potem pozostaje wprowadzenie wniosku do systemu. - Musieliśmy poprosić o pomoc uprawnionych pracowników socjalnych, więc przyjeżdżali do nas ludzie z Kłodzka, z Wałbrzycha, z Wrocławia. My już jesteśmy od dwóch miesięcy w tym wirze pracy po kilkanaście godzin. Ludzie są już w urzędach i w ośrodku pomocy społecznej tak zwyczajnie zmęczeni i zaczynają się już też wykruszać - wskazywał Nowicki.

Dopiero, gdy wnioski znajdują się w systemie, urzędy wojewódzkie je opiniują i wnioskują o wypłatę środków z ministerstwa.

"To nie są sztampowe decyzje, każda jest inna"

Zastępca burmistrza Stronia Śląskiego, gdzie zakończył się dopiero etap prac komisji, tłumaczy, że świadczenia z pomocy doraźnej udawało się załatwiać szybciej niż zapomogi na odbudowę i remont, bo nie wiązały się z tak wieloma formalnościami.

- Te pierwsze wnioski na zasiłki dwóch i ośmiu tysięcy były bardzo prostymi wnioskami, na zasadzie uznaniowej: tak lub nie. Natomiast tutaj wnioski dotyczą strat. Przez każdą zniszczoną nieruchomość musi przejść specjalna komisja. U nas ten etap udało się już zamknąć, a teraz czeka nas typowo urzędnicza praca, czyli wydanie decyzji administracyjnej z uzasadnieniem. To nie są decyzje sztampowe, każda jest inna – tłumaczył w TVN24 Lech Kawecki, zastępca burmistrza w Stroniu Śląskim. 

Z kolei burmistrz Lądka-Zdroju wspomniał, że mimo wszystko pewien "rytm administracyjny musi być utrzymany". - Mamy do czynienia z środkami publicznymi. Żaden pracownik komisji czy urzędu nie podpisze się pod decyzją, która nie jest pewna, bo my przecież też będziemy potem kontrolowani z wydatkowania tych środków - dodaje.

Popowodziowe zniszczenia na Dolnym Śląsku oszacowano na blisko 5 miliardów złotych.

Autorka/Autor:aa/b

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Uwaga na trudne warunki pogodowe w południowej Polsce. Na obszarach podgórskich w nocy i w niedzielę będzie mocno wiać, a w rejonie Dolnego Śląska mają pojawić się też intensywne opady śniegu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Jak informuje rzeczniczka prasowa policji w Brzesku asp. sztab. Ewelina Buda, w sobotę na oświetlonym przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Dziecko trafiło do szpitala, a razem z nim jego matka, która została zahaczona przez lusterko pojazdu.

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Źródło:
TVN24

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Sprawca zamachu w Magdeburgu przebywa obecnie w areszcie śledczym. Zarzuca mu się pięciokrotne morderstwo i usiłowanie zabójstwa ponad 200 osób. Wśród ofiar jest dziewięcioletnie dziecko. Trwa śledztwo w sprawie.

Atak w Magdeburgu. Policja o przesłuchaniu i ofiarach

Atak w Magdeburgu. Policja o przesłuchaniu i ofiarach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl, Reuters

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Trzydzieści osiem osób zginęło w sobotę na południowym wschodzie Brazylii w wyniku zderzenia autobusu pełnego pasażerów z ciężarówką - poinformowała straż pożarna. W autobusie wiozącym 45 pasażerów pękła opona i kierowca stracił panowanie nad pojazdem.

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Źródło:
PAP, Reuters

W Zambii aresztowano dwóch mężczyzn oskarżonych o próbę rzucenia uroku na prezydenta. Przy podejrzanych znaleziono amulety oraz żywego kameleona. "Spisek obejmował użycie czarów w celu skrzywdzenia prezydenta" - poinformował rzecznik policji.

Udaremniono zamach na prezydenta. "Spisek obejmował użycie czarów"

Udaremniono zamach na prezydenta. "Spisek obejmował użycie czarów"

Źródło:
PAP, BBC

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Patrol obsługi autostrady A4 na wysokości gminy Rudzieniec (Śląskie) zauważył psa, przywiązanego do bariery. Policjanci z Gliwic poszukują osób, które mogły być świadkami porzucenia zwierzęcia lub są w stanie pomóc w ustaleniu jego właściciela.

Pies przywiązany do bariery na autostradzie. Szukają świadków

Pies przywiązany do bariery na autostradzie. Szukają świadków

Źródło:
tvn24.pl/KWP Katowice

Prawie 20 milionów euro w ciągu 10 lat przelały firmy farmaceutyczne na konta organizacji pacjentów w Polsce. Według ustaleń polskich naukowców sumy wciąż rosną - to potencjalnie groźne dla niezależności tych organizacji, bo czy te firmy płacą im bezinteresownie?

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Źródło:
Fakty TVN

Pogoda na Boże Narodzenie. W święta aurę w Polsce ma kształtować silny i stabilny wyż. Czeka nas ochłodzenie. Ale czy ośrodek wysokiego ciśnienia przyniesie nam białe święta? Sprawdź w naszej najnowszej prognozie, czy gdzie jest szansa na śnieg.

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Zbliża się koniec roku. Pora na podsumowanie najważniejszych, najbardziej interesujących tematów, którymi zajmowali się nasi reporterzy w "Faktach po Południu" TVN24. Wśród nich jest zdrowie, a dokładnie nasze kręgosłupy i ich złamania. Zdarza się, że objawy takiego urazu nie są oczywiste i nie zawsze do rozpoznania na pierwszy rzut oka. Kogo dotykają najczęściej i jak wygląda diagnostyka?

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dramatycznie przeplatana rzeczywistość - okrutna wojna zmieszana z prozą życia. Meldunki o kolejnych zabitych i kartki ze świątecznymi życzeniami. W Ukrainie to codzienność.

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl