Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, we współpracy z magistratem i Akademią Sztuk Pięknych, odsłonił mural w ramach kampanii "Wrocław się szczepi". Jak zaznaczają pomysłodawcy, praca ma zachęcać do szczepień i uświadamiać mieszkańcom ich wagę w walce z pandemią choroby COVID-19.
Mural został odsłonięty we wtorek w samo południe. Praca została wykonana na elewacji budynku Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego przy ulicy Krakowskiej. Dzieło jest efektem współpracy Uniwersytetu Medycznego z Akademią Sztuk Pięknych. Propozycje prac do konkursu zorganizowanego przez ASP zgłosiły dwie kandydatki. Kapituła wybrała projekt autorstwa Malwiny Gaj pt. "Kolibry wiążące wirusa".
- Idea początkowa, koncept, był pomysłem osób z uniwersytetu medycznego. Na muralu miał pojawić się koliber, który ze swojego dzioba wypuszcza wiązki, powiedzmy, nektaru mocy i to miało symbolizować szczepionkę. Ja właściwie popuściłam tylko wodzę swojej wyobraźni i wcieliłam to w życie według swojego pomysłu. Mając kilka haseł, połączyłam je w całość - mówi autorka muralu.
Współpraca między uczelniami i magistratem
Tomasz Zatoński, prof. UMW i prorektor ds. budowania relacji i współpracy z otoczeniem, przyznaje, że pomysł na mural pojawił się jeszcze przed pandemią COVID-19. Miał on zachęcać wrocławian do szczepienia się na wszystkie możliwe choroby. Pojawienie się koronawirusa sprawiło, że inicjatywa tylko zyskała na aktualności.
- Kiedy pojawiła się informacja o tym, że jest epidemia, że znaleziono lekarstwo w postaci szczepień, wiadomo było, że trzeba będzie wzmocnić przekaz. Wtedy pokazaliśmy, że Wrocław jest miejscem, w którym możemy współpracować między uczelniami, czy instytucjami. Prezydent Wrocławia natychmiast powiedział, że miasto się w to zaangażuje, że jest to przekaz, który jest mu bliski - tłumaczy Zatoński.
- Naszą powinnością jest szerzenie wiedzy medycznej i wpajanie prozdrowotnych zachowań. Zanim nadejdzie kolejna fala epidemii, musimy zrobić wszystko, by osoby niezdecydowane przekonać i zachęcać do zaszczepienia się, to teraz jedyna i najskuteczniejsza metoda zabezpieczenia się przed ciężkim przebiegiem COVID-19 - dodaje prorektor.
Źródło: TVN24 Wrocław, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław