TVN24 | Wrocław

Podejrzany o współudział w zabójstwie "Kojot" ukrywał się przez 18 lat. Wpadł w Hiszpanii

TVN24 | Wrocław

Autor:
ib/
tam
Źródło:
dolnośląska policja, Gazeta Wyborcza Wrocław, TVN24 Wrocław
Poszukiwany mężczyzna wpadł po 18 latach w hiszpańskiej WalencjiGoogle Earth
wideo 2/9
Google EarthPoszukiwany mężczyzna wpadł po 18 latach w hiszpańskiej Walencji

Rafała Z., pseudonim Kojot i Cichy, policja szukała od kilkunastu lat. 48-letni dziś mężczyzna jest podejrzany o współudział w zabójstwie. W 2003 roku biznesmen został zastrzelony w hurtowni w Jeleniej Górze na Dolnym Śląsku. Wszyscy zamieszani w zabójstwo już dawno usłyszeli wyroki. Teraz, po latach przed sądem stanie również Z. Mężczyzna został zatrzymany w Hiszpanii.

Do zabójstwa biznesmena doszło 5 sierpnia 2003 roku w jednej z hurtowni budowlanych w Jeleniej Górze. Jak ustalono w toku śledztwa, kilka strzałów w kierunku 33-letniego Roberta S. oddano z dwóch egzemplarzy broni. Biznesmen zginął na miejscu, miał rany postrzałowe na całym ciele. Policjantom udało się wówczas ustalić sprawców i ich motywy, o których pisze "Gazeta Wyborcza".

Ofiara morderstwa zajmowała się udzielaniem pożyczek na procent. Pieniądze pożyczał od mężczyzny między innymi właściciel wyciągu narciarskiego w Świeradowie-Zdroju i mieszczącej się tam hurtowni. Robert S. chciał przejąć wyciąg, ale jego właściciel nie zamierzał oddawać swojej inwestycji. Dłużnik zwabił wierzyciela do hurtowni, gdzie czekało na niego czterech mężczyzn. To tam doszło do zabójstwa.

Rafał Z. zapadł się pod ziemię. Zmieniał miejsca pobytu i tożsamość

Dwa lata po zabójstwie właściciel hurtowni został skazany na 11 miesięcy więzienia za pomocnictwo. Łagodny wyrok to nagroda za współpracę. Jego znajomy dostał 15 lat za zabójstwo. Dwaj Białorusini uciekli na Ukrainę, ale później zostali zatrzymani. W 2009 roku zostali skazani na 10 i 15 lat więzienia.

Nieuchwytny był tylko piąty z podejrzanych: Rafał Z., pseudonim Kojot. Mężczyzna zapadł się pod ziemię. Wiadomo było, że uciekł z kraju i często zamieniał miejsca pobytu oraz tożsamość, co utrudniało policji namierzenie go. Z. za zabójstwo był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania.

Oprócz tego prokuratura wydała za nim list gończy w związku z sutenerstwem. Śledczy przekazują, że w 1998 roku Z. był członkiem grupy przestępczej, która zarabiała na prostytucji Polek w Szwecji. Od 2016 roku poszukiwano go listem gończym również za handel narkotykami na dużą skalę.

W styczniu 2020 roku Rafał Z. otworzył listę najbardziej poszukiwanych polskich przestępców. Polska policja osobą "Kojota" zainaugurowała akcję "wręczania" darmowych biletów nieistniejących linii lotniczych "Police Airlines". Każdy taki bilet zawierał imię i nazwisko przestępcy, jego wiek, zdjęcie, a także paragraf, za który jest poszukiwany.

Po 18 latach zatrzymany w Hiszpanii

W 2021 roku nastąpił przełom w sprawie. Intensywne poszukiwania przyniosły efekt. Policja ustaliła, że "Kojot" przebywa na terenie Hiszpanii i posługuje się fałszywymi danymi personalnymi. Na początku sierpnia - jak informuje teraz policja - Rafał Z. został zatrzymany w Walencji.

- Podczas zatrzymania mężczyzna po raz kolejny posłużył się fałszywymi danymi personalnymi, tym razem obywatela Polski. Jednak funkcjonariusze hiszpańscy, dzięki informacjom systematycznie przekazywanym przez policjantów z dolnośląskiej komendy wojewódzkiej, nie mieli wątpliwości co do prawdziwej tożsamości mężczyzny – przekazuje Przemysław Ratajczyk z biura prasowego dolnośląskiej policji.

Obecnie trwają czynności zmierzające do ekstradycji Rafała Z.

Do zabójstwa biznesmena doszło w 2003 roku w Jeleniej GórzeGoogle Maps

Autor:ib/ tam

Źródło: dolnośląska policja, Gazeta Wyborcza Wrocław, TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: policja.pl

Pozostałe wiadomości