"Broń, która zapewni Polsce bezpieczeństwo". Umowa podpisana

TVN24

Polska podpisała umowę z USA na dostawę systemów rakietowych HIMARStvn24
wideo 2/36

Zakup amerykańskiego systemu artylerii rakietowej HIMARS doprowadzi do wzmocnienia nie tylko potencjału obronnego i bojowego polskiej armii, ale też bezpieczeństwa naszej części Europy i wschodniej flanki NATO - powiedział w środę o podpisaniu umowy na dostawę systemu prezydent Andrzej Duda.

W środę do Warszawy przyleciał wiceprezydent USA Mike Pence, który wraz z prezydentem Andrzejem Dudą wziął udział w spotkaniu z polskimi i amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Na początku wizyty podpisana została umowa na dostawę amerykańskiego systemu artylerii rakietowej HIMARS. Cena za 20 wyrzutni z amunicją, kupowanych w ramach programu Homar, to 414 milionów dolarów.

Duda: najnowocześniejsza myśl techniczna

- Ogromnie się cieszę, że wizyta wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych wraz z delegacją w Polsce rozpoczyna się od tego ważnego i symbolicznego wydarzenia: od podpisania porozumienia otwierającego dla Polski zakup systemów artyleryjskich, rakietowych HIMARS, nowoczesnego systemu amerykańskiego, który w ogromnym stopniu doprowadzi do wzmocnienia nie tylko potencjału obronnego Polski, nie tylko potencjału bojowego polskiej armii, ale także przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa naszej części Europy, jako części, a zarazem wschodniej flanki NATO - oświadczył prezydent Duda,

- Systemy artyleryjskie, rakietowe HIMARS, które zostaną nabyte dla polskiej armii, stanowią przejaw najnowocześniejszej, militarnej myśli technicznej, obronnej, a także - co bardzo mocno chcę podkreślić - są bronią, infrastrukturą militarną, wypróbowaną w warunkach bojowych, co (jest) niezwykle istotne - powiedział prezydent.

Wyraził zadowolenie, że polscy żołnierze będą "mogli służyć obronie ojczyzny, obronie wolnego świata, posługując się tak nowoczesną bronią

- God bless Poland and God bless America, Boże błogosław Polskę i Boże błogosław Amerykę – zakończył swoje przemówienie prezydent.

Całość przemówienia Andrzeja Dudy
tvn24

"Broń, która zapewni Polsce bezpieczeństwo"

Przed podpisaniem umowy na nowy system antyrakietowy szef polskiego MON Mariusz Błaszczak powiedział, że jest to broń, która zapewni Polsce bezpieczeństwo i zabezpieczy wschodnią flankę NATO.

- Do wojska polskiego trafią rakiety HIMARS, system HIMARS. To broń nowoczesna, którą jest wykorzystywana przez najpotężniejszą dziś armię na świecie - armię USA. To broń, która została kupiona poprzez procedurę związaną z rozmowami pomiędzy rządem USA, administracją prezydenta Donalda Trumpa i polskim rządem - mówił Błaszczak.

Podkreślał też, że zakup zestawów artylerii rakietowej HIMARS zwiększy również pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

Modernizacja Wojsk Rakietowych

System Himars będzie służył do rażenia wybranych celów, takich jak kluczowe obiekty o znaczeniu militarnym, elementy logistyczne i dowodzenia, elementy ugrupowania bojowego pododdziałów przeciwlotniczych oraz artylerii naziemnej. To kolejny element, po wprowadzeniu samobieżnych armatohaubic Krab i moździerzy samobieżnych Rak, modernizacji Wojsk Rakietowych i Artylerii.

Produkowany przez koncern Lockheed Martin HIMARS to lekki, mobilny kołowy wariant rodziny wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych MLRS. HIMARS przenosi jeden zasobnik sześciu kierowanych rakiet GMLRS lub jeden pocisk taktycznego systemu rakietowego sił lądowych ATACMS, na podwoziu 5-tonowej ciężarówki. Jak zaznaczył producent, system osiągnął ponad 1,5 miliona godzin operacyjnych w działaniach wykonywanych przez siły zbrojne USA i wojska sojusznicze, licząc od wprowadzenia do służby w roku 2005.

System mobilnych wyrzutni HIMARS
PAP

Wiceprezydent USA w Polsce

Wizyta wiceprezydenta USA w Polsce potrwa do piątku. Pence weźmie udział w organizowanej przez Polskę i USA konferencji poświęconej problematyce pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Spotka się też z prezydentem Andrzejem Dudą.

CZYTAJ WIĘCEJ O WIZYCIE WICEPREZYDENTA USA

Autor: ft//kg / Źródło: PAP