TVN Meteo | Świat

Susza odsłoniła bombę z II wojny światowej. Ewakuacja, zamknięta przestrzeń powietrzna. Kontrolowany wybuch

TVN Meteo | Świat

Autor:
ps//rzw
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Fale upałów w Europie przyczyniły się w wielu krajach do suszy o dawno niewidzianej skali. Opadająca woda we włoskiej rzece Pad odsłoniła bombę z czasów II wojny światowej. W niedzielę przeprowadzono jej kontrolowany wybuch.

450-kilogramową bombę odkryto 25 lipca w pobliżu miejscowości Borgo Virgilio położonej nieopodal miasta Mantua w Lombardii. Znaleźli ją rybacy. Saperzy usunęli zapalnik, po czym w eskorcie policji przetransportowali niewybuch do kamieniołomu w gminie Medole oddalonej o około 45 km. Tam przeprowadzono detonację.

Ewakuowano trzy tysiące osób

Na czas operacji przeprowadzono ewakuację około trzech tysięcy mieszkających w pobliżu osób. Zamknięta została przestrzeń powietrzna na obszarze, gdzie trwało rozbrajanie bomby. Wstrzymano również ruch na odcinku rzeki, na przebiegającej w pobliżu trasie nie kursowały pociągi.

Oceniono, że bomba została wyprodukowana w Stanach Zjednoczonych i zawierała 240 kg materiału wybuchowego.

Google Maps

Stan wyjątkowy

Z powodu nasilającej się suszy w lipcu ogłoszony został stan wyjątkowy na obszarach otaczających Pad. Najdłuższa rzeka Włoch biegnąca przez ponad 650 km wysycha podczas suszy, jakiej nie było od 70 lat. Sytuacja jest o tyle dramatyczna, że z terenów zlewni rzeki Pad pochodzi około 1/3 dóbr rolnych wyprodukowanych we Włoszech.

Czytaj też: Ograniczenia w zużyciu wody w niemal całej Francji, w Portugalii dostarczają ją beczkowozami

Zaślepka materiału TVN24GO
Susza w Europie. Katastrofa na własne życzenie. Film dokumentalny
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ps//rzw

Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl