W ogrodzie zoologicznym Brevard na Florydzie wykluły się dwa pisklęta Ammodramus savannarum floridanus, ptaka z rzędu wróblowych. To efekt starań placówki o zwiększenie populacji tego zagrożonego wyginięciem miejscowego gatunku.
Dwa pisklęta Ammodramus savannarum floridanus wykluły się 10 kwietnia. Były inkubowane przez 10 dni - wyjaśniło stacji CNN Brevard Zoo z Melbourne na Florydzie w Stanach Zjednoczonych. Młode to dzieci Peg i Eddiego, ptaków specjalnie "wyswatanych" przez ekspertów.
Pisklęta będą przebywały pod opieką rodziców przez około trzech tygodni, a następnie zostaną przeniesione do innej woliery, gdzie opiekunowie z zoo będą monitorować ich stan zdrowia. Młodych nie będzie można zobaczyć w miejscach udostępnionych do zwiedzania, ponieważ w przyszłości mają trafić do naturalnego środowiska i nie powinny oswajać się z obecnością ludzi.
Takie działania ogrodu zoologicznego ma powiększyć populację tego ptaka w naturalnym środowisku.
Ptak zagrożony wyginięciem
Ammodramus savannarum floridanus to zagrożony wyginięciem podgatunek Ammodramus savannarum, który występuje na suchych preriach południowo-środkowej Florydy. Należy do rodzaju Ammodramus, rodziny pasówek (Passerellidae), rzędu wróblowych (Passeriformes).
W 2021 roku w naturalnym środowisku żyło zaledwie około 100 osobników - podało Brevard Zoo. W zeszłym roku placówka wypuściła na wolność 43 wyklute w niewoli ptaki.
Ptaki, które osiągają prawie 13 centymetrów długości, są zagrożone wyginięciem głównie z powodu degradacji ich siedlisk. Podgatunek zamieszkuje otwarte prerie w centralnej części Florydy. Gdy te zostały przekształcone w grunty rolne, ptaki straciły kluczowe elementy swojego siedliska. Jak podaje zoo, innym czynnikiem powodującym ich depopulację jest ograniczona różnorodność genetyczna i związana z tym podatność na ptasie choroby.
Brevard zoo
Brevard Zoo to położony na 75-hektarach ośrodek non profit w Melbourne na Florydzie w Stanach Zjednoczonych. Jest domem dla ponad 900 zwierząt reprezentujących ponad 195 gatunków z Florydy, ale także z Ameryki Południowej, Afryki, Azji i Australii.
Źródło: CNN, tvnmeteo.pl