Kotka Harriet zaginęła w Kalifornii prawie dekadę temu. Znaleziono ją w Idaho, ponad 1600 kilometrów od domu

Źródło:
Facebook/KootenaiHumaneSociety, news.yahoo.com, tvnmeteo.pl
Kot-pasażer wybrał się w podróż do Słupska
Kot-pasażer wybrał się w podróż do SłupskaPKS Słupsk
wideo 2/4
Kot-pasażer wybrał się w podróż do SłupskaPKS Słupsk

Pręgowana kotka o imieniu Harriet zaginęła dziewięć lat temu w Kalifornii. Odnalazła się teraz w mieście Hayden w stanie Idaho, oddalonym od jej dawnego domu o ponad 1600 kilometrów. Kiedy jej kalifornijska właścicielka Susan Moore otrzymała telefon z tą informacją, zaniemówiła. Nie mogła uwierzyć, że zwierzę żyje.

Harriet to krótkowłosa, pręgowana kotka, która kiedyś mieszkała na kalifornijskim ranczu należącym do Susan Moore. Pewnego dnia zaginęła. Po dziewięciu latach, 19 września bieżącego roku, para ludzi znalazła ją na poboczu drogi, ponad 1600 kilometrów od jej poprzedniego domu. Zwierzę udało się zidentyfikować dzięki wszczepionemu pod skórę czipowi.

Tożsamość właścicielki i dane kota ustalono w schronisku Kootenai Humane Society w mieście Hayden w stanie Idaho, dokąd zwierzę trafiło. - Zawsze jesteśmy podekscytowani, gdy znajdujemy czipa - podkreśliła pracująca w tej placówce Vicky Nelson, cytowana przez dziennik "USA Today". - Pani, która była wówczas w recepcji, zadzwoniła do właścicielki Harriet, wymienionej jako kontakt na czipie. Kobieta zaniemówiła, nie zdawała sobie sprawy, że jej kotka wciąż żyje - opowiadała dalej Nelson. Przyznała, że wszyscy w schronisku byli zszokowani odległością od dawnego domu, jaką musiała w jakiś sposób pokonać Harriet.

Historia kotki Harriet

Susan Moore, właścicielka odnalezionego zwierzęcia, mieszka w pobliżu miasta Sanger w Kalifornii. W 2010 roku jej rodzina miała już psy i postanowiła powiększyć swoje zwierzęce stadko o kota. To właśnie wtedy w jej życiu pojawiła się Harriet. Trafiła do Susan jeszcze jako kocię. W schronisku powiedziano kobiecie, że mała jest bardzo chora, sądzono, że ma białaczkę. Sugerowano inny wybór.

- Nie chcę innego kota - powiedziała wówczas Susan. Przygarnęła Harriet. Dwa razy dziennie podawała jej leki. Kotka przez pierwszy miesiąc mieszkała w jej biurze. Kiedy stan zdrowia Harriet znacznie się poprawił, przeniosła się na rodzinne ranczo Moore'ów. Spędzała dużo czasu na świeżym powietrzu z ich psami.

Ale pewnej nocy w 2013 roku zniknęła.

Telefon z Idaho

Po dziewięciu latach, 19 września 2022 roku, Susan Moore otrzymała telefon z Hayden w stanie Idaho. - Znaleźliśmy pani kota - usłyszała. Pomyślała, że to niemożliwe. - Mój syn miał osiem lat, kiedy zaginęła Harriet. Teraz ma 17 lat - mówiła.

Moore przypuszcza, że Harriet zakradła się do jednej z przyczep, którymi przewożono konie, i razem z nimi pojechała w świat. Jej mąż rozważał też możliwość, że padła ofiarą kojota. Szukali jej wszędzie, także w pobliskim schronisku. - Byłem zrozpaczony - wspominał mąż Susan.

Vicky Nelson ze schroniska w Idaho ma inną hipotezę. Przypomniała sobie, że właśnie kilka lat temu był taki okres, kiedy sporo ludzi sprowadziło się tu z Kalifornii. Podejrzewa, że z jedną z takich osób mogła przyjechać Harriet, którą ktoś jeszcze w Kalifornii znalazł, błąkającą się, i przygarnął, nie sprawdziwszy czipa.

Kotka Harriet odnalazła się po dziewięciu latachKootenai Humane Society, Google Maps

Dlaczego czip jest taki ważny

Ten przypadek pokazuje, jak ważne są mikroczipy - podkreśliła Nelson. Po zeskanowaniu dają schroniskom, weterynarzom czy organizacjom opiekującym się zwierzętami możliwość ustalenia właściciela i skontaktowania się z nim.

- Niektórzy ludzie myślą, że jeśli zwierzę ma obrożę z identyfikatorem, to wystarczy - stwierdziła pracownica schroniska. Zwróciła jednak uwagę, że obroże mogą zostać zerwane lub zdjęte, a identyfikator może się odpiąć. - Czip jest lepszy. Dzięki niemu twój zwierzak łatwiej trafi z powrotem do ciebie - poradziła.

Susan czeka na powrót Harriet, ale jednocześnie martwi się, że ktoś inny też może za nią tęsknić. - Czuję, że w tym czasie należała do kogoś - powiedziała. I jeszcze jedna rzecz ją stresuje. - Mieszkała gdzieś przez dziewięć lat, nie mam pojęcia, czy nas pamięta - przyznała pani Moore.

Co naprawdę działo się z Harriet przez prawie dekadę, jak dotąd pozostaje tajemnicą.

Autorka/Autor:anw//rzw

Źródło: Facebook/KootenaiHumaneSociety, news.yahoo.com, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kootenai Humane Society, Google Maps

Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś. We wtorek 28.05 będzie grzmieć i błyskać się na zachodzie kraju, a podczas burz wystąpią obfite opady deszczu. Mieszkańcy pozostałych regionów mogą liczyć na dużo słońca. Termometry pokażą od 20 do 28 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek 28.05. Burze w kilku regionach, nawet 28 stopni

Pogoda na dziś - wtorek 28.05. Burze w kilku regionach, nawet 28 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przechodziły w poniedziałek przez Polskę. W Warzymicach pod Szczecinem zapaliło się poddasze i dach domu jednorodzinnego po tym, jak uderzył w niego piorun. Został poszkodowany policjant, który podtruł się dymem. W niektórych miejscowościach wiatr połamał drzewa.

Pożar domu po uderzeniu pioruna, powalone drzewa

Pożar domu po uderzeniu pioruna, powalone drzewa

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Pakistan doświadcza ekstremalnej fali upałów. Temperatura na południu kraju wzrosła powyżej 52 stopni Celsjusza, co jest wartością bliską rekordu ciepła w skali całego kraju - podał tamtejszy departament meteorologiczny. Setki osób trafiają do szpitali z objawami udaru cieplnego.

Temperatura sięgnęła 52 stopni w cieniu

Temperatura sięgnęła 52 stopni w cieniu

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Gigantyczne osuwisko w centrum Papui-Nowej Gwinei, do którego doszło w piątek, pogrzebało żywcem ponad dwa tysiące osób - podały w poniedziałek służby kryzysowe tego kraju. Opady deszczu, które pojawiły się w nocy z niedzieli na poniedziałek, zwiększają ryzyko kolejnych osunięć.

Ponad dwa tysiące osób "pogrzebanych żywcem"

Ponad dwa tysiące osób "pogrzebanych żywcem"

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Aura w tym okresie w wielu miejscach okaże się trudna - spodziewamy się gwałtownych zjawisk. Sprawdź prognozę przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Daniela Kowalczyka.

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Lepiej mieć się na baczności

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Lepiej mieć się na baczności

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Dżibuti we wschodniej Afryce w ubiegłym tygodniu do środowiska uwolniono zmodyfikowane genetycznie komary, które mają pomóc w walce z malarią. To już kolejna taka próba na świecie i zapowiadane są kolejne. Od 2019 roku na całym świecie do środowiska trafił ponad miliard komarów GMO - wynika z danych amerykańskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC).

Wypuszczono już ponad miliard komarów GMO

Wypuszczono już ponad miliard komarów GMO

Źródło:
PAP

Cyklon Remal dotarł do Bangladeszu i Indii. Blisko milion mieszkańców obu państw zostało wcześniej ewakuowanych do schronów. Co najmniej 16 osób zginęło. Silny wiatr łamał drzewa i linie energetyczne, pozbawiając prądu kilka milionów mieszkańców.

Prawie milion osób trafiło do schronów. 16 nie żyje

Prawie milion osób trafiło do schronów. 16 nie żyje

Źródło:
Reuters

W wyższych partiach Tatr nadal są takie miejsca, w których leży jeszcze sporo śniegu. TOPR apeluje o to, by wybierając się w góry pamiętać o odpowiednim sprzęcie. W weekend nie miało go 15 turystów - potrzebowali pomocy ratowników.

Ewakuowano 15 turystów. Nie byli przygotowani na to, co spotkało ich w Tatrach

Ewakuowano 15 turystów. Nie byli przygotowani na to, co spotkało ich w Tatrach

Źródło:
PAP

"Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie. Kwiaty tego gatunku charakteryzują się niezbyt przyjemnym dla ludzkiego nosa zapachem zgniłego mięsa. Pełni on jednak bardzo ważną rolę w rozmnażaniu się rośliny.

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Źródło:
PAP, rhs.org.uk

Jeszcze w maju na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. A jakie wartości przyniesie nam pierwszy miesiąc meteorologicznego lata? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej 18 osób nie żyje po burzach i tornadach, jakie nawiedziły w miniony weekend amerykańskie stany Teksas, Arkansas, Oklahoma i Kentucky. Jest wielu rannych. Żywioł niszczył domy, zrywał linie energetyczne i łamał drzewa. W jednym ze stanów ogłoszono stan wyjątkowy.

"Szkody są tak duże, że nie wiemy, od czego zacząć naprawy". Co najmniej 18 osób nie żyje

"Szkody są tak duże, że nie wiemy, od czego zacząć naprawy". Co najmniej 18 osób nie żyje

Źródło:
PAP, CNN

W poniedziałek w rejonie archipelagu Tonga pod dnem południowego Pacyfiku odnotowano silne trzęsienie ziemi. Jak poinformowała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS), wstrząsy miały magnitudę 6,6. Nie ma informacji o zniszczeniach ani falach tsunami.

Silne trzęsienie ziemi pod dnem oceanu. Gdzie odczuwalne były wstrząsy

Silne trzęsienie ziemi pod dnem oceanu. Gdzie odczuwalne były wstrząsy

Źródło:
PAP, AFP

Meksykańskie miasto Puebla nawiedziła potężna burza gradowa. Ulice zasypała miejscami półtorametrowa warstwa lodu. Do zjawiska doszło nagle, podczas trwającej w kraju fali upałów.

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Źródło:
Reuters, El Pais

, między innymi za sprawą zastąpienia anomalii pogodowej El Nino przez La Ninę. Amerykańska Narodowa Służba do spraw Oceanu i Atmosfery podała, że od czerwca do listopada możemy spodziewać się nawet 13 huraganów, z czego siedem może być silnych. Meteorolodzy ogłosili także listę imion dla tych zjawisk.

La Nina szybko zastąpi El Nino. Na Atlantyku może powstawać huragan za huraganem

La Nina szybko zastąpi El Nino. Na Atlantyku może powstawać huragan za huraganem

Źródło:
Reuters, NOAA, tvnmeteo.pl

Meksyk zmaga się z wielotygodniową falą upałów, przynoszącą rekordy temperatury. Zalegająca nad krajem masa gorącego powietrza przyczyniła się do śmierci prawie 50 osób. Kraj zmaga się także z uciążliwą suszą. W wielu miastach regularnie odcinane są dostawy wody, co doprowadziło do protestów ludności.

Prawie 50 osób zmarło pod "kopułą ciepła". Brakuje wody, ludzie wyszli na ulice

Prawie 50 osób zmarło pod "kopułą ciepła". Brakuje wody, ludzie wyszli na ulice

Źródło:
PAP, Reuters, CONAGUA

Trwa sezon burzowy. W czasie wyładowań atmosferycznych najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku. Jednak nawet jeśli zostajemy w domu, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jak przygotować się na burzę?

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Deszczowy las Borrowdale w północnej Anglii doczekał się statusu Narodowego Rezerwatu Przyrody. Ten typ ekosystemu charakteryzuje się bogatą, gęstą roślinnością i właściwie całorocznym okresem wegetacyjnym. Na dodatek lasy te są coraz rzadsze, przez co konieczna jest ich odpowiednia ochrona.

To jeden z ostatnich lasów deszczowych Anglii

To jeden z ostatnich lasów deszczowych Anglii

Źródło:
ENEX, gov.uk

Dwie grupy cykad wieloletnich zaczynają wylęgać się w Stanach Zjednoczonych. Tegoroczne zjawisko ma wyjątkowy charakter, ponieważ po raz pierwszy od ponad 200 lat doszło do jednoczesnego dojrzenia tych lęgów. Naukowcy i mieszkańcy spodziewają się jednego - przeraźliwie głośnych owadzich koncertów.

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Źródło:
USA Today, Reuters, University of Connecticut, CNN

Na plaży w Ustce w czwartek znaleziono martwą fokę. Zgłoszenie o zwierzęciu otrzymał Błękitny Patrol WWF. Zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24.

Martwa foka na plaży w Ustce

Martwa foka na plaży w Ustce

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Poniedziałkowa burza w Gnieźnie spowodowała wiele strat, a także wywołała wiele emocji, zresztą bardzo uzasadnionych. Tego dnia podobnych komórek burzowych nad północno-zachodnią częścią kraju było więcej, jednak to właśnie wielkopolskie miasto najmocniej odczuło załamanie pogody. O tym, co stało się 20 maja w Gnieźnie, pisze dla nas synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Nad miastem zawisła "tykająca bomba", a to, co się stało, "wymknęło się kryteriom". Dlaczego Gniezno zatonęło w gradzie?

Nad miastem zawisła "tykająca bomba", a to, co się stało, "wymknęło się kryteriom". Dlaczego Gniezno zatonęło w gradzie?

Źródło:
tvnmeteo.pl

W rosyjskim Komsomolsku nad Amurem trzymany w mieszkaniu koczkodan napił się alkoholu i wydostał na ulicę. Zanim zwierzę udało się złapać, pogryzło kilka osób.

Pijany koczkodan biegał po ulicy i pogryzł pięć osób

Pijany koczkodan biegał po ulicy i pogryzł pięć osób

Źródło:
PAP, Russian Traveler, fontanka.ru

50-latek z Auckland w Nowej Zelandii został ukarany grzywną po tym, jak w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać, jak skacze z łodzi do wody wprost na orki pływające w pobliżu. Działanie mężczyzny oceniono jako "celowe, szokujące i głupie".

Mężczyzna rzucił się z łodzi na orkę i jej młode. "Celowe, szokujące i głupie"

Mężczyzna rzucił się z łodzi na orkę i jej młode. "Celowe, szokujące i głupie"

Źródło:
ABC News, DOC

Rośnie liczba ofiar śmiertelnych trwającej od początku maja ogromnej powodzi w stanie Rio Grande do Sul na południu Brazylii. Zginęło prawie 160 osób, niemal 90 osób jest poszukiwanych - podały władze. Utrzymujące się opady i wysoka woda doprowadziły do pojawienia się drapieżnych zwierząt na zalanych ulicach miast tego regionu.

"Jakby jeszcze było mało powodzi, to pojawiły się żakare"

"Jakby jeszcze było mało powodzi, to pojawiły się żakare"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Od trzech miesięcy odwiedzający zoo w Walencji w Hiszpanii widzą poruszające zachowanie jednej z mieszkających tam szympansic. Zwierzę o imieniu Natalia straciło młode kilka dni po narodzinach i od tego czasu nie chce się z nim rozstać.

Szympansica od trzech miesięcy nie oddaje zmarłego dziecka. Poruszające obrazy w hiszpańskim zoo

Szympansica od trzech miesięcy nie oddaje zmarłego dziecka. Poruszające obrazy w hiszpańskim zoo

Źródło:
Reuters, abc.es, The Olive Press