Zima w USA atakuje. Ofiary śmiertelne wypadków, tysiące odwołanych lotów, milion odbiorców bez prądu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, AccuWeather, CNN, Reuters

Śnieżyce i mróz paraliżują Stany Zjednoczone. Liczba odwołanych lotów w piątek wieczorem naszego czasu przekroczyła 4100, a prądu było pozbawionych około 1,5 miliona odbiorców. Doszło już do kilku śmiertelnych wypadków na drogach. Część autostrad jest zamknięta. Z powodu niebezpiecznych warunków atmosferycznych na terenie hrabstwa Erie w Pensylwanii zakazano prowadzenia pojazdów. Na niektórych obszarach w pobliżu Wielkich Jezior może spaść nawet kilkadziesiąt centymetrów śniegu - ostrzegają meteorolodzy. Przedświąteczny atak zimy daje się we znaki też w Kanadzie. W Toronto zamknięto szkoły i na części linii miejskich zawieszono kursowanie autobusów.

Ponad 240 milionów ludzi, czyli więcej niż dwie trzecie populacji Stanów Zjednoczonych, objętych zostało w piątek ostrzeżeniami przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi.

Pas wyjątkowo mroźnej pogody rozciąga się od Montany przy granicy z Kanadą do Teksasu na południu USA. Ostrzeżenia przed mrozem wydano nawet dla zazwyczaj ciepłych stanach południa jak Luizjana, Alabama, Floryda i Georgia. Głównym zagrożeniem jest jest siarczysty mróz i silny wiatr, a to wszystko przy obfitych opadach śniegu.

1,5 mln odbiorców bez prądu, tysiące odwołanych lotów

W piątek wieczorem naszego czasu w Stanach Zjednoczonych energii elektrycznej było pozbawionych około 1,5 miliona gospodarstw i firm.

Liczba odwołanych lotów cały czas rośnie. Według serwisu FlightAware do i ze Stanów Zjednoczonych odwołano w piątek ponad 4100 lotów. Ponad 40 procent wylotów skasowano na lotniskach Seattle-Tacoma w stanie Waszyngton i Detroit-Metro w stanie Michigan, a 18 proc. wylotów odwołano w Chicago na lotnisku O'Hara - poinformowała agencja Reutera. Kilka tysięcy połączeń zostało opóźnionych.

Federalny regulator lotnictwa cywilnego FAA ostrzegł w komunikacie, że niebezpieczna pogoda, która "przemieszcza się przez region Wielkich Jezior na północny wschód będzie miała bardzo duży wpływ na loty". Na lotniskach w Seattle, Detroit i Chicago wiatr wieje z szybkością około 80 km na godzinę.

Czytaj też na TVN24 Biznes.

Śmiertelne wypadki, zamknięte autostrady

Skutki gwałtownej zimowej pogody odczuwają też użytkownicy dróg. Zamkniętych zostało kilka głównych autostrad na Środkowym Zachodzie. Departament Transportu Dakoty Południowej poinformował o zamknięciu w obu kierunkach autostrady międzystanowej 29 na odcinku od Sioux Falls do granicy z Dakotą Północną. Gubernator Kristi Noem ogłosił w Dakocie Południowej stan wyjątkowy i postawił w stan gotowości Gwardię Narodową.

Nieczynna jest również między innymi autostrada międzystanowa 90 w Minnesocie od autostrady międzystanowej 35 do granicy z Dakotą Południową. Niektóre odcinki kilku autostrad w Ohio musiały zostać zamknięte w nocy z czwartku na piątek z powodu kilku wypadków.

Jedna osoba zginęła w wypadku samochodowym wielu pojazdów w Kentucky w piątek rano lokalnego czasu. Do karambolu doszło na autostradzie międzystanowej 71 na północ od miasta Glencoe.

Do wypadków śmiertelnych doszło także w Oklahomie i Kansas. W wyniki wypadków w całym kraju związanych z pogodą zginęło łącznie co najmniej sześć osób.

Patrol Stanowy Minnesoty ostrzegł, że warunki pogodowe "mogą zagrażać życiu". "Zostańcie w domu! - zaapelowano" w mediach społecznościowych.

Czytaj też: Samochód wpadł do lodowatej rzeki. Nie żyje kierowca

Z powodu pogarszających się warunków na drogach w hrabstwie King w stanie Waszyngton zawieszono działanie komunikacji autobusowej. Z kolei w piątek o godz. 9.30 czasu lokalnego wszedł w życie zakaz prowadzenia pojazdów na terenie całego hrabstwa Erie w stanie Nowy Jork. 

Bomba cyklonowa, możliwe kilkadziesiąt centymetrów śniegu

Meteorolodzy ostrzegają przed bombą cyklonową. Jak informował meteorolog Ashton Robinson Cook, zjawisko podczas którego ciśnienie atmosferyczne bardzo szybko spada, miało rozwinąć się w pobliżu Wielkich Jezior pod koniec czwartku i w piątek. - Wywoła to zamiecie, w tym mocne porywy wiatru i śnieg - mówił.

Prognozy mówią o tym, że w rejonie Buffalo w stanie Nowy Jork może spaść nawet blisko metr śniegu, prawie 45 cm w Erie w Pensylwanii i ponad 30 cm w Kalamazoo w Michigan.

Czytaj też: Jak nieprzyjemnie relacjonuje się atak zimy? Przekonał się o tym dziennikarz sportowy

Ponad -40 stopni Celsjusza

Już w czwartek w Elk Park w stanie Montana temperatura wyniosła -46 stopni Celsjusza, a w Des Moines w stanie Iowa -38 st. C. W Denver w Kolorado było najzimniej od 32 lat. Odnotowano tam -31 st. C.

W piątek najniższą temperaturę do tej pory zarejestrowano w mieście Avre w Montanie. Rano zmierzono tam -38 st. C. W wielu stanach w piątek w najcieplejszych chwilach dnia temperatura odczuwalna może sięgać około -30 st. C.

W czwartek tylko wschodnie wybrzeże USA oraz Kalifornia pozostawały w dość ciepłym powietrzu - zaznaczył prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

- Meteorolodzy spodziewają się na przykład w Nowym Jorku w ciągu dwóch dni, od piątku do pierwszego dnia świąt (niedziela), spadku temperatury o 25 stopni - podkreślał Wasilewski w TVN24. Temperatura ma spaść na niektórych obszarach z 10 do -15 stopni.

Tomasz Wasilewski opowiada o pogodzie w Ameryce
Tomasz Wasilewski opowiada o pogodzie w Amerycetvnmeteo.pl

Biden: słuchajcie ostrzeżeń meteorologicznych

Przed złymi warunkami pogodowymi ostrzegł prezent Joe Biden. Jak mówił "burze śnieżne i skrajnie mroźna pogoda" mogą "zagrażać życiu". - Od Oklahomy, przez Wyoming, po Maine, skutki zimy będą naprawdę odczuwalne. Zachęcam wszystkich: słuchajcie lokalnych ostrzeżeń meteorologicznych - apelował.

- To nie jest zabawa w śnieżny dzień, jak wówczas kiedy byłeś dzieckiem. To jest niebezpieczne i groźne - podkreślał.

Lokalne media mówią o tym, że tegoroczny, świąteczny sezon podróży będzie najbardziej zdradliwy od dekad. W trasę dłuższą niż 80 kilometrów od domów wybiera się jednak 113 milionów ludzi, w tym 102 milionów drogami i autostradami.

Zamknięte szkoły, odwołane loty, setki tysięcy odbiorców bez prądu w Kanadzie

Przedświąteczny atak zimy daje się we znaki także mieszkańcom Kanady, przez które, do Stanów Zjednoczonych, płynie wyjątkowo zimne arktyczne powietrze. Opady śniegu dotarły w czwartek i piątek do prowincji Ontario oraz Quebec W Toronto, największym mieście kraju zamknięto szkoły i otwarto centra, gdzie można się ogrzać. Na części miejskich linii odwołano kursowanie autobusów. Największe kanadyjskie lotnisko, Pearson International w Toronto informowało o odwołaniu jeszcze przed południem ponad 30 proc. lotów.

W całej prowincji Ontario do południa w piątek 56 tys. odbiorców nie miało prądu. Ze względu na opady śniegu w pobliżu miasta London doszło do kolizji ponad 100 samochodów na autostradzie; część autostrady została zamknięta dla ruchu.

W Quebec, gdzie najpierw padał śnieg, a potem marznący deszcz, a spodziewane są jeszcze opady nawet do pół metra śniegu, w piątek przed południem ponad 225 tys. odbiorców nie miało prądu. Dostawca energii elektrycznej Hydro-Quebec ostrzegł, że problemy mogą się nasilić.

W Albercie śnieżyce spodziewane są w sobotę, następnie zacznie padać w Saskatchewan. Wcześniej, we wtorek, największe od 2008 roku opady śniegu sparaliżowały lotnisko w Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej.

Autorka/Autor:kw,ps/dd

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl, AccuWeather, CNN, Reuters

Pozostałe wiadomości

Zima powróciła do wschodniej Polski. Po nocnych opadach śniegu w piątkowy poranek miejscami wciąż było biało. Materiały pokazujące to jak się zabieliło, otrzymaliśmy na Kontakt24.

Część Polski pod śniegiem. Filmy i zdjęcia

Część Polski pod śniegiem. Filmy i zdjęcia

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Kolejne dni mogą przynieść ulewne opady deszczu w Europie Zachodniej. Miejscami przez tydzień spadnie nawet 150 litrów wody na metr kwadratowy, co zwiastuje podtopienia. Czy intensywne opady zawitają także do Polski?

Będzie lać od Hiszpanii po Norwegię. A co z Polską?

Będzie lać od Hiszpanii po Norwegię. A co z Polską?

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW opublikował ostrzeżenia meteorologiczne. W połowie województw wydane zostały alarmy przed przymrozkami. Miejscami od popołudnia do nocy może także padać śnieg. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

Dosypie śniegu, szczypnie mróz. IMGW ostrzega

Dosypie śniegu, szczypnie mróz. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

W Mikoszewie w województwie pomorskim znajduje się najmłodsza plaża w Polsce. Nowy fragment wybrzeża powstał w lutym 2025 roku, ale jak pokazują zdjęcia satelitarne z lat 2017-2025, zmiany linii brzegowej to następstwo wieloletniego procesu nanoszenia osadów. Piaszczysty skrawek od razu zyskał sporą popularność.

Najmłodsza plaża w Polsce. Tak wygląda z kosmosu

Najmłodsza plaża w Polsce. Tak wygląda z kosmosu

Źródło:
Copernicus.eu, tvn24.pl, Radio Gdańsk

Sezon alergiczny może stawać się coraz dłuższy. Jest to związane z postępującymi zmianami klimatu - wydłużony okres wegetacyjny roślin oznacza zwiększoną ekspozycję na czynniki drażniące układ odpornościowy. Wyższe temperatury mogą także wpływać na stężenie pyłków produkowanych przez rośliny.

Rośliny będą pylić dłużej i intensywniej. To przez zmiany klimatu

Rośliny będą pylić dłużej i intensywniej. To przez zmiany klimatu

Źródło:
Discover Magazine, AAFA

Przed nami spory skok temperatury, co nie pozostanie bez wpływu na naszą kondycję psychofizyczną. Jak wyjaśnił biometeorolog IMGW Grzegorz Kaliński, w cieplejszym powietrzu znajdzie się mniej tlenu, co może powodować m. in. uczucie senności. Istnieją jednak sposoby na walkę z negatywnymi skutkami ocieplenia.

Nadciąga ocieplenie. Może źle na nas wpłynąć

Nadciąga ocieplenie. Może źle na nas wpłynąć

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Meteoryt mógł spaść nieopodal Opola. Jak podał serwis Skytinel, fragment kosmicznej skały pochodzi z bolidu, który rozświetlił niebo nad Polską 27 marca. Według obliczeń największy kawałek może ważyć 100 gramów.

Mógł spaść nieopodal Opola. Pochodzi spomiędzy Marsa a Jowisza

Mógł spaść nieopodal Opola. Pochodzi spomiędzy Marsa a Jowisza

Źródło:
Skytinel

Piorun trafił w grupę uczniów w Japonii w czwartek. Jak podały lokalne media, do zdarzenia doszło podczas treningu szkolnej drużyny piłkarskiej. Do szpitala trafiło sześcioro uczniów, a dwóch chłopców jest w stanie ciężkim.

Piorun trafił w grupę uczniów

Piorun trafił w grupę uczniów

Źródło:
AP News, asahi.co.jp

Eksperymentalna prognoza długoterminowa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mówi o tym, jakie mogą być najbliższe - a więc i wakacyjne - miesiące. Sprawdź przewidywania meteorologów na maj, czerwiec, lipiec oraz sierpień 2025.

Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW

Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW

Źródło:
IMGW

Pogoda na Wielkanoc. W świetle najnowszych wyliczeń modeli meteorologicznych przed świętami czeka nas zastrzyk zwrotnikowego powietrza. Temperatura przekroczy 20 stopni Celsjusza. W części kraju mogą też pojawić się burze. Co mogą przynieść Wielkanoc i lany poniedziałek? Sprawdź szczegóły najnowszej prognozy.

Pogoda na Wielkanoc. Klin gorąca nad Polską tuż przed świętami

Pogoda na Wielkanoc. Klin gorąca nad Polską tuż przed świętami

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W piątek 11.04 w części kraju spodziewane są opady deszczu, a miejscami także i śniegu z deszczem. Wszędzie będzie chłodno, termometry pokażą od 5 do 14 stopni. Aura niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - piątek, 11.04. Czeka nas chłodny i deszczowy dzień

Pogoda na dziś - piątek, 11.04. Czeka nas chłodny i deszczowy dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

W weekend zimna masa powietrza zostanie wypchnięta znad Polski przez płynące z południa ciepło. Od niedzieli ma rozwijać się klin ciepła od północnej Afryki, przez Włochy, Bałkany, Polskę, aż po Finlandię. Sprawi, że temperatura powietrza przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Duża zmiana w pogodzie. Kiedy zrobi się ciepło

Duża zmiana w pogodzie. Kiedy zrobi się ciepło

Źródło:
tvnmeteo.pl

W weekend warto spojrzeć w niebo, bo zalśni na nim Różowy Księżyc. Przed nami pierwsza wiosenna pełnia tego roku. Inne nazwy tego zjawiska to Pełnia Kiełkującej Trawy, Pełnia Jajeczna i Pełnia Rybna.

Przed nami Pełnia Różowego Księżyca

Przed nami Pełnia Różowego Księżyca

Źródło:
space.com, tvnmeteo.pl

W sobotę do naszej planety zbliży się asteroida 2025 FP10. Według szacunków amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, szacowana średnica obiektu może mieć nawet 990 metrów. Obiekt pędzi z prędkością ponad 50 tysięcy kilometrów na godzinę.

Gigantyczna asteroida zbliży się do Ziemi

Gigantyczna asteroida zbliży się do Ziemi

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Ponad 120 razy interweniowały w ostatnim czasie służby na Wyspach Kanaryjskich, a to w związku z przejściem burzy Olivier. Obfite opady deszczu doprowadziły do osuwisk. Według prognoz burza ma w weekend przenieść się na Półwysep Iberyjski.

Z nieba polały się strugi deszczu. Burza Olivier idzie dalej

Z nieba polały się strugi deszczu. Burza Olivier idzie dalej

Źródło:
AEMET, ENEX, La Razon

C/2025 F2 (SWAN) to kometa, która niedawno została potwierdzona przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. Odkryty przez amatora obiekt przykuwa uwagę wielu pasjonatów astronomii, bo już niedługo będzie można go zobaczyć go gołym okiem.

W okolice Ziemi może wrócić za kilkadziesiąt tysięcy lat. Da się ją zobaczyć

W okolice Ziemi może wrócić za kilkadziesiąt tysięcy lat. Da się ją zobaczyć

Źródło:
"Z głową w gwiazdach"

Światło księżycowe może mieć wpływ na ryzyko zaatakowania pływaków przez rekina - do takiego wniosku doszedł doktor Steven Minaglia. Naukowiec przyjrzał się incydentom z udziałem rekina foremkowego, który zamieszkuje głębiny oceanów.

Zbadali wpływ Księżyca na ugryzienia przez rekiny

Zbadali wpływ Księżyca na ugryzienia przez rekiny

Źródło:
CNN, Hawaii News Now

Fala upałów nawiedziła Indie. W środę w stolicy kraju - Nowym Delhi - temperatura przekroczyła 40 stopni Celsjusza. Indyjski Departament Meteorologiczny (IMD) wydał ostrzeżenia przed spiekotą.

Ponad 40 stopni. "Upał jest nie do zniesienia"

Ponad 40 stopni. "Upał jest nie do zniesienia"

Źródło:
Reuters

Kamera obserwująca bocianie gniazdo w gminie Czerwieńsk w województwie lubuskim uchwyciła potyczkę pomiędzy ptakami. Nowo przybyły bocian próbował przejąć gniazdo zamieszkiwane od lat przez parę tych ptaków. Nagranie starcia otrzymaliśmy na Kontakt24 od jednego z naszych czytelników.

"Intruz wpadł jak burza". Bitwa o bocianie gniazdo na filmie

"Intruz wpadł jak burza". Bitwa o bocianie gniazdo na filmie

Źródło:
Kontakt24

Dwóch mężczyzn zginęło na polu golfowym w amerykańskim stanie Georgia. Jak donoszą lokalne media, kiedy próbowali znaleźć schronienie przed burzą, spadło na nich drzewo.

Ojciec i syn zginęli na polu golfowym

Ojciec i syn zginęli na polu golfowym

Źródło:
CNN, fox5atlanta.com, people.com

Zdaniem naukowców postępująca zmiana klimatu sprawi, że Wenecja do 2150 roku może okresowo znajdować się pod wodą. Polscy badacze wskazują, że czarny scenariusz może dotyczyć także naszych miast.

Złe prognozy dla Wenecji, nie lepsze dla Trójmiasta

Złe prognozy dla Wenecji, nie lepsze dla Trójmiasta

Źródło:
PAP

Z danych amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) wynika, że około 10-20 procent dorosłych na całym świecie jest uczulonych na koty. Co za tym stoi? I czy istnieją rasy kotów, które nie uczulają?

Czy istnieją rasy kotów, które nie uczulają?

Czy istnieją rasy kotów, które nie uczulają?

Źródło:
The Conservation, NIH, PetMD

Mieszkaniec hrabstwa Woodford w stanie Kentucky uratował kilka kotów i kociąt z zalanych w trakcie powodzi domów. Gdy jego sąsiedzi w popłochu uciekali przed wielką wodą, mężczyzna ruszył na ratunek pozostawionym futrzakom.

Ruszył na ratunek przerażonym futrzakom. "Dryfowały w pojemniku"

Ruszył na ratunek przerażonym futrzakom. "Dryfowały w pojemniku"

Źródło:
CNN

W Boliwii panuje katastrofalna powódź. Do tej pory w wyniku ulewnych deszczy życie straciło co najmniej 55 osób. Do opuszczenia domów zmuszone były całe rodziny, aby uciekać przed wielką wodą. Trudna sytuacja panuje także na terenach rolniczych, a największe zmartwienie mają hodowcy bydła.

Takiej sytuacji nie było od dekad. Całe rodziny musiały uciekać

Takiej sytuacji nie było od dekad. Całe rodziny musiały uciekać

Źródło:
Reuters

Mieszkaniec amerykańskiego stanu Maine został zaatakowany przez lisa na własnym podwórku. Zwierzę najpierw zaatakowało jego psa. Mężczyzna próbował się bronić, aż w końcu został zmuszony zastrzelić intruza. Wyniki badań wykazały, że lis był chory na wściekliznę. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

"Zobaczyłem, że mój pies walczy z innym zwierzęciem". Nagranie

"Zobaczyłem, że mój pies walczy z innym zwierzęciem". Nagranie

Źródło:
WMTW, "Fakty po Południu" TVN24

Co najmniej 50 hipopotamów oraz innych zwierząt zginęło z powodu zakażenia wąglikiem w Parku Narodowym Wirunga w Demokratycznej Republice Konga. Lokalne władze zaapelowały do mieszkańców o niezbliżanie się do dzikich zwierząt i gotowanie wody przed jej wypiciem.

50 martwych hipopotamów. Zabiła je bakteria groźna dla ludzi

50 martwych hipopotamów. Zabiła je bakteria groźna dla ludzi

Źródło:
Reuters

Amerykańscy naukowcy podali, że udało im się wskrzesić wilka strasznego - wymarłego kuzyna wilków szarych. Na świat przyszły trzy szczenięta o cechach typowych dla tego gatunku. Ogłoszenie wywołało spore kontrowersje w środowisku naukowym, a wielu badaczy twierdzi, że nie mamy do czynienia z "pełnoprawnym" wskrzeszeniem.

Twierdzą, że odtworzyli wymarły gatunek

Twierdzą, że odtworzyli wymarły gatunek

Źródło:
PAP, CNN, Reuters, New Scientist

Amerykańskie przedsiębiorstwo Colossal Biosciences ogłosiło "wskrzeszenie" wymarłego przed tysiącami lat wilka strasznego. Osiągnięcie naukowców rodzi pytania o to, czy czeka nas przywrócenie do życia innych zwierząt, które dawno zniknęły z powierzchni naszej planety. Chodzi o mamuty, a nawet dinozaury.

"Wskrzeszono" wilka strasznego. Czy na Ziemię wrócą mamuty i dinozaury?

"Wskrzeszono" wilka strasznego. Czy na Ziemię wrócą mamuty i dinozaury?

Źródło:
New York Times, Yale e360, Fakty TVN, TVN24

Stany Zjednoczone mierzą się z gigantycznymi powodziami, które od niemal tygodnia nawiedzają wschodnie i środkowe regiony. W poniedziałek szczególnie trudna sytuacja panowała nad brzegami rzeki Ohio. W Cincinnati mieszkańcy obawiali się powtórki sprzed prawie 30 lat, kiedy to miasto nawiedziła jedna z najgorszych powodzi w historii.

"Nagle zdali sobie sprawę, że są w sytuacji zagrożenia"

"Nagle zdali sobie sprawę, że są w sytuacji zagrożenia"

Źródło:
Reuters, cincinnati.com

W poniedziałek nad Białymstokiem pojawiło się interesujące zjawisko optyczne. Wokół słońca utworzyła się kolorowa "tarcza świetlna" zwana wieńcem. Jeden z naszych czytelników uchwycił ją na zdjęciu.

"Tarcza świetlna" wokół słońca

"Tarcza świetlna" wokół słońca

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24