Zima w USA atakuje. Ofiary śmiertelne wypadków, tysiące odwołanych lotów, milion odbiorców bez prądu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, AccuWeather, CNN, Reuters

Śnieżyce i mróz paraliżują Stany Zjednoczone. Liczba odwołanych lotów w piątek wieczorem naszego czasu przekroczyła 4100, a prądu było pozbawionych około 1,5 miliona odbiorców. Doszło już do kilku śmiertelnych wypadków na drogach. Część autostrad jest zamknięta. Z powodu niebezpiecznych warunków atmosferycznych na terenie hrabstwa Erie w Pensylwanii zakazano prowadzenia pojazdów. Na niektórych obszarach w pobliżu Wielkich Jezior może spaść nawet kilkadziesiąt centymetrów śniegu - ostrzegają meteorolodzy. Przedświąteczny atak zimy daje się we znaki też w Kanadzie. W Toronto zamknięto szkoły i na części linii miejskich zawieszono kursowanie autobusów.

Ponad 240 milionów ludzi, czyli więcej niż dwie trzecie populacji Stanów Zjednoczonych, objętych zostało w piątek ostrzeżeniami przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi.

Pas wyjątkowo mroźnej pogody rozciąga się od Montany przy granicy z Kanadą do Teksasu na południu USA. Ostrzeżenia przed mrozem wydano nawet dla zazwyczaj ciepłych stanach południa jak Luizjana, Alabama, Floryda i Georgia. Głównym zagrożeniem jest jest siarczysty mróz i silny wiatr, a to wszystko przy obfitych opadach śniegu.

1,5 mln odbiorców bez prądu, tysiące odwołanych lotów

W piątek wieczorem naszego czasu w Stanach Zjednoczonych energii elektrycznej było pozbawionych około 1,5 miliona gospodarstw i firm.

Liczba odwołanych lotów cały czas rośnie. Według serwisu FlightAware do i ze Stanów Zjednoczonych odwołano w piątek ponad 4100 lotów. Ponad 40 procent wylotów skasowano na lotniskach Seattle-Tacoma w stanie Waszyngton i Detroit-Metro w stanie Michigan, a 18 proc. wylotów odwołano w Chicago na lotnisku O'Hara - poinformowała agencja Reutera. Kilka tysięcy połączeń zostało opóźnionych.

Federalny regulator lotnictwa cywilnego FAA ostrzegł w komunikacie, że niebezpieczna pogoda, która "przemieszcza się przez region Wielkich Jezior na północny wschód będzie miała bardzo duży wpływ na loty". Na lotniskach w Seattle, Detroit i Chicago wiatr wieje z szybkością około 80 km na godzinę.

Czytaj też na TVN24 Biznes.

Śmiertelne wypadki, zamknięte autostrady

Skutki gwałtownej zimowej pogody odczuwają też użytkownicy dróg. Zamkniętych zostało kilka głównych autostrad na Środkowym Zachodzie. Departament Transportu Dakoty Południowej poinformował o zamknięciu w obu kierunkach autostrady międzystanowej 29 na odcinku od Sioux Falls do granicy z Dakotą Północną. Gubernator Kristi Noem ogłosił w Dakocie Południowej stan wyjątkowy i postawił w stan gotowości Gwardię Narodową.

Nieczynna jest również między innymi autostrada międzystanowa 90 w Minnesocie od autostrady międzystanowej 35 do granicy z Dakotą Południową. Niektóre odcinki kilku autostrad w Ohio musiały zostać zamknięte w nocy z czwartku na piątek z powodu kilku wypadków.

Jedna osoba zginęła w wypadku samochodowym wielu pojazdów w Kentucky w piątek rano lokalnego czasu. Do karambolu doszło na autostradzie międzystanowej 71 na północ od miasta Glencoe.

Do wypadków śmiertelnych doszło także w Oklahomie i Kansas. W wyniki wypadków w całym kraju związanych z pogodą zginęło łącznie co najmniej sześć osób.

Patrol Stanowy Minnesoty ostrzegł, że warunki pogodowe "mogą zagrażać życiu". "Zostańcie w domu! - zaapelowano" w mediach społecznościowych.

Czytaj też: Samochód wpadł do lodowatej rzeki. Nie żyje kierowca

Z powodu pogarszających się warunków na drogach w hrabstwie King w stanie Waszyngton zawieszono działanie komunikacji autobusowej. Z kolei w piątek o godz. 9.30 czasu lokalnego wszedł w życie zakaz prowadzenia pojazdów na terenie całego hrabstwa Erie w stanie Nowy Jork. 

Bomba cyklonowa, możliwe kilkadziesiąt centymetrów śniegu

Meteorolodzy ostrzegają przed bombą cyklonową. Jak informował meteorolog Ashton Robinson Cook, zjawisko podczas którego ciśnienie atmosferyczne bardzo szybko spada, miało rozwinąć się w pobliżu Wielkich Jezior pod koniec czwartku i w piątek. - Wywoła to zamiecie, w tym mocne porywy wiatru i śnieg - mówił.

Prognozy mówią o tym, że w rejonie Buffalo w stanie Nowy Jork może spaść nawet blisko metr śniegu, prawie 45 cm w Erie w Pensylwanii i ponad 30 cm w Kalamazoo w Michigan.

Czytaj też: Jak nieprzyjemnie relacjonuje się atak zimy? Przekonał się o tym dziennikarz sportowy

Ponad -40 stopni Celsjusza

Już w czwartek w Elk Park w stanie Montana temperatura wyniosła -46 stopni Celsjusza, a w Des Moines w stanie Iowa -38 st. C. W Denver w Kolorado było najzimniej od 32 lat. Odnotowano tam -31 st. C.

W piątek najniższą temperaturę do tej pory zarejestrowano w mieście Avre w Montanie. Rano zmierzono tam -38 st. C. W wielu stanach w piątek w najcieplejszych chwilach dnia temperatura odczuwalna może sięgać około -30 st. C.

W czwartek tylko wschodnie wybrzeże USA oraz Kalifornia pozostawały w dość ciepłym powietrzu - zaznaczył prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

- Meteorolodzy spodziewają się na przykład w Nowym Jorku w ciągu dwóch dni, od piątku do pierwszego dnia świąt (niedziela), spadku temperatury o 25 stopni - podkreślał Wasilewski w TVN24. Temperatura ma spaść na niektórych obszarach z 10 do -15 stopni.

Tomasz Wasilewski opowiada o pogodzie w Ameryce
Tomasz Wasilewski opowiada o pogodzie w Amerycetvnmeteo.pl

Biden: słuchajcie ostrzeżeń meteorologicznych

Przed złymi warunkami pogodowymi ostrzegł prezent Joe Biden. Jak mówił "burze śnieżne i skrajnie mroźna pogoda" mogą "zagrażać życiu". - Od Oklahomy, przez Wyoming, po Maine, skutki zimy będą naprawdę odczuwalne. Zachęcam wszystkich: słuchajcie lokalnych ostrzeżeń meteorologicznych - apelował.

- To nie jest zabawa w śnieżny dzień, jak wówczas kiedy byłeś dzieckiem. To jest niebezpieczne i groźne - podkreślał.

Lokalne media mówią o tym, że tegoroczny, świąteczny sezon podróży będzie najbardziej zdradliwy od dekad. W trasę dłuższą niż 80 kilometrów od domów wybiera się jednak 113 milionów ludzi, w tym 102 milionów drogami i autostradami.

Zamknięte szkoły, odwołane loty, setki tysięcy odbiorców bez prądu w Kanadzie

Przedświąteczny atak zimy daje się we znaki także mieszkańcom Kanady, przez które, do Stanów Zjednoczonych, płynie wyjątkowo zimne arktyczne powietrze. Opady śniegu dotarły w czwartek i piątek do prowincji Ontario oraz Quebec W Toronto, największym mieście kraju zamknięto szkoły i otwarto centra, gdzie można się ogrzać. Na części miejskich linii odwołano kursowanie autobusów. Największe kanadyjskie lotnisko, Pearson International w Toronto informowało o odwołaniu jeszcze przed południem ponad 30 proc. lotów.

W całej prowincji Ontario do południa w piątek 56 tys. odbiorców nie miało prądu. Ze względu na opady śniegu w pobliżu miasta London doszło do kolizji ponad 100 samochodów na autostradzie; część autostrady została zamknięta dla ruchu.

W Quebec, gdzie najpierw padał śnieg, a potem marznący deszcz, a spodziewane są jeszcze opady nawet do pół metra śniegu, w piątek przed południem ponad 225 tys. odbiorców nie miało prądu. Dostawca energii elektrycznej Hydro-Quebec ostrzegł, że problemy mogą się nasilić.

W Albercie śnieżyce spodziewane są w sobotę, następnie zacznie padać w Saskatchewan. Wcześniej, we wtorek, największe od 2008 roku opady śniegu sparaliżowały lotnisko w Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej.

Autorka/Autor:kw,ps/dd

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl, AccuWeather, CNN, Reuters

Pozostałe wiadomości

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. Niebezpieczne warunki panują w południowych regionach Polski. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W australijskim stanie Wiktoria trwa walka z pożarem, który niemal tydzień temu wybuchł na terenie parku narodowego. W niedzielę płomienie ogarniały obszar 34 tysięcy hektarów i wciąż rozszerzały swój zasięg. Mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z parkiem musieli opuścić swoje domy i nie wrócą do nich przed świętami.

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, The Guardian, ABC News, 9news.com.au

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Pogoda na dziś. W niedzielę 22.12 w miejscach kraju czekają nas opady deszczu, a wiatr w porywach mocno się rozpędzi. Termometry wskażą od 2 do 7 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org