Zima w USA atakuje. Ofiary śmiertelne wypadków, tysiące odwołanych lotów, milion odbiorców bez prądu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, AccuWeather, CNN, Reuters

Śnieżyce i mróz paraliżują Stany Zjednoczone. Liczba odwołanych lotów w piątek wieczorem naszego czasu przekroczyła 4100, a prądu było pozbawionych około 1,5 miliona odbiorców. Doszło już do kilku śmiertelnych wypadków na drogach. Część autostrad jest zamknięta. Z powodu niebezpiecznych warunków atmosferycznych na terenie hrabstwa Erie w Pensylwanii zakazano prowadzenia pojazdów. Na niektórych obszarach w pobliżu Wielkich Jezior może spaść nawet kilkadziesiąt centymetrów śniegu - ostrzegają meteorolodzy. Przedświąteczny atak zimy daje się we znaki też w Kanadzie. W Toronto zamknięto szkoły i na części linii miejskich zawieszono kursowanie autobusów.

Ponad 240 milionów ludzi, czyli więcej niż dwie trzecie populacji Stanów Zjednoczonych, objętych zostało w piątek ostrzeżeniami przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi.

Pas wyjątkowo mroźnej pogody rozciąga się od Montany przy granicy z Kanadą do Teksasu na południu USA. Ostrzeżenia przed mrozem wydano nawet dla zazwyczaj ciepłych stanach południa jak Luizjana, Alabama, Floryda i Georgia. Głównym zagrożeniem jest jest siarczysty mróz i silny wiatr, a to wszystko przy obfitych opadach śniegu.

1,5 mln odbiorców bez prądu, tysiące odwołanych lotów

W piątek wieczorem naszego czasu w Stanach Zjednoczonych energii elektrycznej było pozbawionych około 1,5 miliona gospodarstw i firm.

Liczba odwołanych lotów cały czas rośnie. Według serwisu FlightAware do i ze Stanów Zjednoczonych odwołano w piątek ponad 4100 lotów. Ponad 40 procent wylotów skasowano na lotniskach Seattle-Tacoma w stanie Waszyngton i Detroit-Metro w stanie Michigan, a 18 proc. wylotów odwołano w Chicago na lotnisku O'Hara - poinformowała agencja Reutera. Kilka tysięcy połączeń zostało opóźnionych.

Federalny regulator lotnictwa cywilnego FAA ostrzegł w komunikacie, że niebezpieczna pogoda, która "przemieszcza się przez region Wielkich Jezior na północny wschód będzie miała bardzo duży wpływ na loty". Na lotniskach w Seattle, Detroit i Chicago wiatr wieje z szybkością około 80 km na godzinę.

Czytaj też na TVN24 Biznes.

Śmiertelne wypadki, zamknięte autostrady

Skutki gwałtownej zimowej pogody odczuwają też użytkownicy dróg. Zamkniętych zostało kilka głównych autostrad na Środkowym Zachodzie. Departament Transportu Dakoty Południowej poinformował o zamknięciu w obu kierunkach autostrady międzystanowej 29 na odcinku od Sioux Falls do granicy z Dakotą Północną. Gubernator Kristi Noem ogłosił w Dakocie Południowej stan wyjątkowy i postawił w stan gotowości Gwardię Narodową.

Nieczynna jest również między innymi autostrada międzystanowa 90 w Minnesocie od autostrady międzystanowej 35 do granicy z Dakotą Południową. Niektóre odcinki kilku autostrad w Ohio musiały zostać zamknięte w nocy z czwartku na piątek z powodu kilku wypadków.

Jedna osoba zginęła w wypadku samochodowym wielu pojazdów w Kentucky w piątek rano lokalnego czasu. Do karambolu doszło na autostradzie międzystanowej 71 na północ od miasta Glencoe.

Do wypadków śmiertelnych doszło także w Oklahomie i Kansas. W wyniki wypadków w całym kraju związanych z pogodą zginęło łącznie co najmniej sześć osób.

Patrol Stanowy Minnesoty ostrzegł, że warunki pogodowe "mogą zagrażać życiu". "Zostańcie w domu! - zaapelowano" w mediach społecznościowych.

Czytaj też: Samochód wpadł do lodowatej rzeki. Nie żyje kierowca

Z powodu pogarszających się warunków na drogach w hrabstwie King w stanie Waszyngton zawieszono działanie komunikacji autobusowej. Z kolei w piątek o godz. 9.30 czasu lokalnego wszedł w życie zakaz prowadzenia pojazdów na terenie całego hrabstwa Erie w stanie Nowy Jork. 

Bomba cyklonowa, możliwe kilkadziesiąt centymetrów śniegu

Meteorolodzy ostrzegają przed bombą cyklonową. Jak informował meteorolog Ashton Robinson Cook, zjawisko podczas którego ciśnienie atmosferyczne bardzo szybko spada, miało rozwinąć się w pobliżu Wielkich Jezior pod koniec czwartku i w piątek. - Wywoła to zamiecie, w tym mocne porywy wiatru i śnieg - mówił.

Prognozy mówią o tym, że w rejonie Buffalo w stanie Nowy Jork może spaść nawet blisko metr śniegu, prawie 45 cm w Erie w Pensylwanii i ponad 30 cm w Kalamazoo w Michigan.

Czytaj też: Jak nieprzyjemnie relacjonuje się atak zimy? Przekonał się o tym dziennikarz sportowy

Ponad -40 stopni Celsjusza

Już w czwartek w Elk Park w stanie Montana temperatura wyniosła -46 stopni Celsjusza, a w Des Moines w stanie Iowa -38 st. C. W Denver w Kolorado było najzimniej od 32 lat. Odnotowano tam -31 st. C.

W piątek najniższą temperaturę do tej pory zarejestrowano w mieście Avre w Montanie. Rano zmierzono tam -38 st. C. W wielu stanach w piątek w najcieplejszych chwilach dnia temperatura odczuwalna może sięgać około -30 st. C.

W czwartek tylko wschodnie wybrzeże USA oraz Kalifornia pozostawały w dość ciepłym powietrzu - zaznaczył prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

- Meteorolodzy spodziewają się na przykład w Nowym Jorku w ciągu dwóch dni, od piątku do pierwszego dnia świąt (niedziela), spadku temperatury o 25 stopni - podkreślał Wasilewski w TVN24. Temperatura ma spaść na niektórych obszarach z 10 do -15 stopni.

Tomasz Wasilewski opowiada o pogodzie w Ameryce
Tomasz Wasilewski opowiada o pogodzie w Amerycetvnmeteo.pl

Biden: słuchajcie ostrzeżeń meteorologicznych

Przed złymi warunkami pogodowymi ostrzegł prezent Joe Biden. Jak mówił "burze śnieżne i skrajnie mroźna pogoda" mogą "zagrażać życiu". - Od Oklahomy, przez Wyoming, po Maine, skutki zimy będą naprawdę odczuwalne. Zachęcam wszystkich: słuchajcie lokalnych ostrzeżeń meteorologicznych - apelował.

- To nie jest zabawa w śnieżny dzień, jak wówczas kiedy byłeś dzieckiem. To jest niebezpieczne i groźne - podkreślał.

Lokalne media mówią o tym, że tegoroczny, świąteczny sezon podróży będzie najbardziej zdradliwy od dekad. W trasę dłuższą niż 80 kilometrów od domów wybiera się jednak 113 milionów ludzi, w tym 102 milionów drogami i autostradami.

Zamknięte szkoły, odwołane loty, setki tysięcy odbiorców bez prądu w Kanadzie

Przedświąteczny atak zimy daje się we znaki także mieszkańcom Kanady, przez które, do Stanów Zjednoczonych, płynie wyjątkowo zimne arktyczne powietrze. Opady śniegu dotarły w czwartek i piątek do prowincji Ontario oraz Quebec W Toronto, największym mieście kraju zamknięto szkoły i otwarto centra, gdzie można się ogrzać. Na części miejskich linii odwołano kursowanie autobusów. Największe kanadyjskie lotnisko, Pearson International w Toronto informowało o odwołaniu jeszcze przed południem ponad 30 proc. lotów.

W całej prowincji Ontario do południa w piątek 56 tys. odbiorców nie miało prądu. Ze względu na opady śniegu w pobliżu miasta London doszło do kolizji ponad 100 samochodów na autostradzie; część autostrady została zamknięta dla ruchu.

W Quebec, gdzie najpierw padał śnieg, a potem marznący deszcz, a spodziewane są jeszcze opady nawet do pół metra śniegu, w piątek przed południem ponad 225 tys. odbiorców nie miało prądu. Dostawca energii elektrycznej Hydro-Quebec ostrzegł, że problemy mogą się nasilić.

W Albercie śnieżyce spodziewane są w sobotę, następnie zacznie padać w Saskatchewan. Wcześniej, we wtorek, największe od 2008 roku opady śniegu sparaliżowały lotnisko w Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej.

Autorka/Autor:kw,ps/dd

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl, AccuWeather, CNN, Reuters

Pozostałe wiadomości

Sobota przyniosła części kraju niebezpieczną aurę. Strażacy przeprowadzili łącznie 1317 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru i intensywnych opadów śniegu - poinformował w niedzielę st. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Źródło:
PAP

W Tatrach spadł śnieg i spowodował, że warunki są skrajnie trudne. Szlaki w większości są nieprzetarte, przez co ich przebieg może być niewidoczny. Obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Na Kasprowym Wierchu leży już niemal 80 centymetrów śniegu.

Warunki są skrajnie trudne. Lawinowa "trójka" w Tatrach

Warunki są skrajnie trudne. Lawinowa "trójka" w Tatrach

Źródło:
PAP, TOPR, TPN

imowa aura nastała na Podkarpaciu i Podlasiu, a także i w Małopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały pokrytych śniegiem krajobrazów.

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

IMGW ostrzega przed oblodzeniem, silnym wiatrem, przymrozkami i opadami śniegu. Alarmy obowiązują niemal w całym kraju. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Cztery zagrożenia ze strony pogody. Żółte alarmy w niemal całym kraju

Cztery zagrożenia ze strony pogody. Żółte alarmy w niemal całym kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś - niedziela, 6.04. W części kraju prognozowane są słabe opady śniegu. W pozostałych regionach może spaść deszcz ze śniegiem. Zrobi się zimno, powieje silniejszy wiatr.

Prognoza na dziś - niedziela, 6.04. Będzie nam doskwierał ziąb

Prognoza na dziś - niedziela, 6.04. Będzie nam doskwierał ziąb

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Wielkanoc. Trwające znaczne ochłodzenie w Polsce i powrót zimowej pogody każą nam zadać pytanie o to, co czeka nas w pogodzie w trakcie zbliżających się świąt wielkanocnych. Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, co widać w amerykańskich i europejskich modelach meteorologicznych.

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Źródło:
tvnmeteteo.pl

Zima wróciła do Polski za sprawą chłodnego frontu atmosferycznego, który w nocy z piątku na sobotę wdarł się nad nasz kraj. Jak wyjaśnił na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, podążą za nim kolejne.

"20 stopni jest nie do powtórzenia w najbliższych tygodniach"

"20 stopni jest nie do powtórzenia w najbliższych tygodniach"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima ponownie zawitała do Polski. W kilku regionach kraju występują opady śniegu. Krótkotrwała zawieja pojawiła się także w Warszawie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia i filmy z zaśnieżonych miejscowości.

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24

Po wielu ciepłych dniach do Polski wróciła zimno. Nocami może chwytać silny mróz. Niska temperatura może powodować u niektórych osób reakcje alergiczne. Schorzenie nazywane jest pokrzywką z zimna.

Zimno też może uczulać

Zimno też może uczulać

Źródło:
American Academy of Dermatology, alergia.org.pl

Mieszkańcy Trójmiasta zmagają się z załamaniem pogody. Zrobiło się zimno, pada, a wiatr wieje z prędkością do 80 km/h. Występują utrudnienia komunikacyjne.

Fatalna pogoda w Trójmieście. Przeprawa przy Moście Siennickim wstrzymana

Fatalna pogoda w Trójmieście. Przeprawa przy Moście Siennickim wstrzymana

Źródło:
TVN24

Trzy osoby zginęły w mieście Coria del Rio w Sewilli po tym, jak zawalił się dach magazynu. Zdaniem służb, do tragicznego zdarzenia przyczyniły się silny wiatr i i ulewny deszcz, które do Hiszpanii sprowadziła w piątek burza Nuria.

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Źródło:
ENEX, RTVE, El Pais

W jednej z angielskich wsi w hrabstwie Hertfordshire samiec myszołowca towarzyskiego atakował ludzi. Drapieżny ptak obierał sobie za cel łysych wysokich mężczyzn. Niektórzy trafiali z zakrwawioną głową do szpitala. W czwartek problematycznego osobnika udało się złapać.

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Źródło:
The Independent, BBC News

W łożyskach kotek, a także w płodach, może znajdować się mikroplastik - wynika z niewielkiego badania naukowców z Uniwersytetu w Parmie. Zdaniem ekspertów niebezpieczne cząsteczki mogą przenikać przez barierę łożyskową i kumulować się w płodach.

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Źródło:
PAP

Co najmniej siedem osób zginęło w wyniku fali burz i tornad, jaka przetoczyła się nad centralnymi regionami Stanów Zjednoczonych. Lokalne władze informują o rozległych zniszczeniach i przerwach w dostawie prądu. Według prognoz zagrażające życiu warunki mogą utrzymywać się jeszcze przez kilka dni.

Nie żyje kilka osób. "Nie traćcie czujności"

Nie żyje kilka osób. "Nie traćcie czujności"

Źródło:
CNN, PAP

W ostatnim czasie w Peru padał intensywny deszcz. Do tragicznego zdarzenia doszło w prowincji Chanchamayo, gdzie trzech robotników zginęło w wyniku osuwiska.

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Źródło:
Reuters, elbuho.pe, hytimes.pe, pachamamaradio.org

Minionej nocy na polskim niebie pojawiła się zorza polarna. Świetlny spektakl był widoczny między innymi na północy kraju. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Susza panuje w Kampinoskim Parku Narodowym. Przepływ wody w biegnącym przez jego teren cieku osiągnął w środę rekordowo niską wartość. Jak przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele parku, jest to szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych na ogień kampinoskich ekosystemów.

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

Źródło:
KPN, Regionalne Centrum Ekologiczne REC Polska

Kot został odnaleziony podczas telewizyjnej relacji na żywo. Zwierzak zaginął podczas tornada, które w środę przeszło nad stanem Arkansas.

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

Źródło:
fox13memphis.com, tvnmeteo.pl

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba sfotografował asteroidę 2024 YR4. Do niedawna istniało niewielkie ryzyko, że obiekt mógłby uderzyć w Ziemię w 2032 roku. Obecnie to prawdopodobieństwo oceniane jest na bliskie zeru.

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Źródło:
ESA, phys.org
Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Źródło:
CNN, iScience

Polska misja IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystartuje najwcześniej w maju - przekazała NASA. W jej tamach na ISS poleci astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Źródło:
PAP, NASA

Samce muszki owocowej, które "piją" alkohol, są bardziej atrakcyjne dla samic. Jak wynika z badań, ten związek chemiczny powoduje zwiększoną produkcję hormonów płciowych. Co jeszcze ciekawsze - w mózgach muszek owocowych naukowcy zidentyfikowali mechanizm pozwalający na kontrolę konsumpcji alkoholu.

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Źródło:
PAP, BBC

Tornada przetoczyły się w środę nad centralnymi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Trąby powietrzne spowodowały spore zniszczenia w stanach Missouri i Arkansas. Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec zagrożeń - kolejne dni mają przynieść wyjątkowo obfite ulewy.

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Źródło:
Reuters, CNN

Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Źródło:
University of Texas - Austin

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło południowe wybrzeże Birmy (Mjanmy) - przekazało niemieckie centrum informacyjne GFZ. Azjatycki kraj nadal zmaga się ze skutkami ubiegłotygodniowych wstrząsów, które wystąpiły w okolicy miasta Mandalaj. Jak podała agencja AP, liczba ofiar kataklizmu przekroczyła 3 tysiące.

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Źródło:
PAP, Reuters

Rząd Słowacji zatwierdził plan odstrzału 350 niedźwiedzi oraz wprowadził stan nadzwyczajny w 55 z 79 powiatów kraju. Z decyzją władz nie zgadzają się obrońcy przyrody. Według nich planowany odstrzał kilkakrotnie przekracza dopuszczalny poziom.

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Źródło:
PAP, TVN24

Po raz pierwszy naukowcy wykazali, że niektóre gatunki porostów mogłyby przetrwać warunki panujące na Marsie. W badaniu, prowadzonym przez Polaków, organizmy poddano symulacji, której rezultat zaprzeczył wcześniejszym założeniom dotyczącym życia na Czerwonej Planecie.

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Źródło:
phys.org, zpe.gov.pl

W dolinie Biebrzy panuje susza. Wystarczy iskra, żeby doszło do pożaru. Susza może mieć także katastrofalny wpływ na tamtejsze ptaki, które do lęgu potrzebują rozlewisk.

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Ogromne fale nawiedziły we wtorek wschodnie wybrzeże Australii. Na popularnej wśród surferów plaży Bondi ocean poważnie uszkodził klub surfingowy. Trudna sytuacja panowała także na południe od Sydney, gdzie przypływ podmył promenadę.

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

Źródło:
Reuters, ABC News

Potężne ulewy nawiedziły w ubiegłym tygodniu australijski Queensland. Według szacunków władz, pod wodą znalazło się około 500 tysięcy kilometrów kwadratowych terenu. Ponad 100 tysięcy sztuk bydła zatonęło. Meteorolodzy nie mają dobrych wieści, bo prognozowane są kolejne opady.

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Źródło:
AFP, PAP