Pakistan doświadcza ekstremalnej fali upałów. Temperatura na południu kraju wzrosła powyżej 52 stopni Celsjusza, co jest wartością bliską rekordu ciepła w skali całego kraju - podał tamtejszy departament meteorologiczny. Setki osób trafiają do szpitali z objawami udaru cieplnego.
52,2 stopnia Celsjusza odnotowano w poniedziałek w mieście Mohendżo Daro w prowincji Sindh - poinformował Pakistański Departament Meteorologiczny. To najwyższy jak dotąd odczyt w trwającym sezonie wiosenno-letnim i zbliżony do najwyższych wartości, jakie kiedykolwiek zostały zanotowane w tym mieście, a także w całym kraju, wynoszących odpowiednio 53,5 st. C i 54 st. C - zwraca uwagę Agencja Reutera.
Z prognoz wynika, że w tym tygodniu fala ekstremalnego gorąca przemieści się bardziej na południe, uderzając w inne obszary prowincji, w tym w Karaczi, największe miasto Pakistanu.
Setki osób z udarem cieplnym
Do szpitali w Pakistanie w związku z intensywnymi upałami trafiły setki osób cierpiących na udar słoneczny - przekazała w ubiegłym tygodniu agencja AP. Wiele placówek utworzyło centra reagowania kryzysowego, aby móc przyjąć większą liczbę osób potrzebujących pomocy.
Pakistańskie władze zaapelowały do obywateli, aby pozostali w domach, nawadniali się oraz unikali wyczerpujących podróży.
Ogromne upały w Azji
Azja Południowa i Południowo-Wschodnia zmagają się z potężnymi falami upałów od co najmniej miesiąca. Pod koniec kwietnia w południowoindyjskim stanie Kerala temperatura osiągnęła 41,9 st. C, czyli o prawie 5,5 st. powyżej normy. Z kolei w miejscowości Czauk w środkowej części Birmy odnotowano temperaturę 48,2 st. C, najwyższą od ponad 50 lat.
Według Indyjskiego Departamentu Meteorologii (IMD) do czerwca w tym roku możliwych jest więcej upalnych dni niż w poprzednich latach.
W połowie maja tajlandzkie ministerstwo zdrowia poinformowało, że od początku roku upały spowodowały w kraju tym śmierć ponad 60 osób. To prawie dwa razy więcej osób niż zmarło w tym samym okresie 2023 roku.
Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl