Floryda liże rany po jednym z najgorszych huraganów w historii. "Dopiero zaczynamy widzieć skalę tych zniszczeń"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Reuters, NHC, TVN24, NBC, CNN, NY Times

Na Florydzie trwa sprzątanie po huraganie Ian, który w środę uderzył w stan. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wskazał w piątek, że zniszczenia spowodowane przez żywioł mogą okazać się jednymi z najcięższych w historii kraju.

W piątek po południu huragan Ian uderzył w wybrzeże Karoliny Południowej jako huragan pierwszego stopnia w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Przewiduje się, że spowoduje mniejsze zniszczenia niż na Florydzie, gdzie spowodował śmierć wielu osób i zmiótł z powierzchni ziemi całe dzielnice.

Prezydent Joe Biden powiedział w piątek na konferencji prasowej, że zniszczenia na Florydzie spowodowane huraganem Ian są katastrofalne. - Dopiero zaczynamy widzieć skalę tych zniszczeń - wskazał. - Prawdopodobnie zaliczą się one do najgorszych w historii kraju.

Biden zapewnił również o podjęciu wszystkich możliwych działań, by ratować życie obywateli.

Trwa liczenie ofiar śmiertelnych

Kevin Guthrie, dyrektor zarządzania kryzysowego na Florydzie, powiedział w środę rano czasu lokalnego, że 21 zgonów było przypuszczalnie związanych z przejściem Iana. Jak wskazał, urzędnicy wciąż pracują nad ustaleniem, czy większość zmarłych to bezpośrednio lub pośrednio ofiary huraganu. Ich liczba najprawdopodobniej wzrośnie. Guthrie przytoczył przykład zatopionego domu, w którym nurek Straży Przybrzeżnej znalazł ciała, ale nie był w stanie określić dokładnej liczby osób, które tam zginęły.

Podczas piątkowej konferencji prasowej gubernator stanu Floryda Ron DeSantis przekazał, że w niektórych hrabstwach wciąż nie ma dostępu do prądu. Działanie sieci przywrócono u zaledwie 1 procenta odbiorców w hrabstwie Hardee i 15 proc. w hrabstwach Charlotte i Lee. Na tym ostatnim obszarze całkowitemu zniszczeniu uległa sieć wodociągowa. - Hrabstwo nie ma w tym momencie wody, a to jest potrzebne, aby móc funkcjonować - podkreślił DeSantis. - Zwróciliśmy się o wsparcie do Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego - dodał.

Peter Robbins, rzecznik operatora sieci elektrycznej Florida Power & Light, powiedział, że większość mieszkańców stanu pozbawionych prądu powinna otrzymać od firmy harmonogram przywrócenia zasilania do późnego wieczora.

- Nadal dokonujemy oceny szkód w najbardziej dotkniętych obszarach, gdzie dostęp był utrudniony z powodu powodzi i gruzu - wyjaśnił Robbins. - Uzyskanie harmonogramu dla tych miejsc zajmie nam trochę więcej czasu, ale powinniśmy mieć szacunkowe dane dla większości naszych klientów jeszcze tego wieczoru.

Uszkodzone mosty i uwięzieni mieszkańcy

Lokalne media podały, że huragan Ian uszkodził most Causeway Bridge, odcinając wyspę Sanibel od stałego lądu. Mosty na Pine Island również pozostają nieprzejezdne, co oznacza, że mieszkańcy mogą otrzymać pomoc jedynie drogą wodną lub lotniczą. W dostarczaniu zapasów i ewakuacji pomagają nie tylko służby ratownicze, ale także grupy cywilnych wolontariuszy.

W czwartek gubernator Florydy Ron DeSantis odwiedził najbardziej dotknięte żywiołem regiony. Jak powiedział, niektóre ze zniszczeń są "nie do opisania". Na wieczornej konferencji prasowej dodał, że najpoważniejsze straty odnotowano w okolicach plaży w Fort Myers.

- Niektóre z domów zostały zmiecione z powierzchni ziemi. Po części z nich zostały tylko betonowe płyty - powiedział.

"Istnieje duże prawdopodobieństwo, że poziom wody w całym mieście będzie nadal wzrastał w ciągu najbliższych dni, ponieważ woda deszczowa, którą huragan Ian wyrzucił na północ od nas, płynie na południe" - przekazano w oświadczeniu.

Prognozowana trasa huraganu IanNHC

Pomoc federalna dla dotkniętych obszarów

W czwartek Biden zapowiedział, że osobiście odwiedzi Florydę, gdy tylko pozwolą na to warunki.

- Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby odbudować Florydę tak szybko, jak to możliwe. Będziemy ją budować z powrotem wraz z władzami stanowymi i samorządami. Jakkolwiek długo to potrwa, będziemy tam. To jest moje zobowiązanie wobec was - powiedział w Waszyngtonie.

Do pomocy lokalnym społecznościom wysłano ponad 5 tysięcy żołnierzy Gwardii Narodowej z całego kraju.

Podczas gdy rząd federalny przeznacza środki na pomoc w sytuacjach kryzysowych na Florydzie, prezydent Joe Biden zapewnił, że nie zapomniał o ofiarach huraganu Fiona w Portoryko.

- Jestem zaangażowany w pomoc wam i w odbudowę wyspy. Będziemy obok was tak długo, jak będzie to możliwe - dodał.

Prezydent Biden zapowiedział także, że rząd federalny pokryje 100 procent kosztów, jakie stan Floryda poniósł w związku z działaniami ratunkowymi związanymi z huraganem Ian.

"Biblijna fala sztormowa"

Żywioł uderzył we Florydę z prędkością wiatru sięgającą 240 kilometrów na godzinę.

- Wyspa Sanibel Island została dotknięta przez falę sztormową biblijnych rozmiarów - mówił w czwartek gubernator DeSantis. - Skutki i szkody, jakie wyrządziła ta burza, są historyczne - dodał.

Kevin B. Anderson, burmistrz Fort Myers, powiedział, że zniszczenia spowodowane huraganem w jego mieście są druzgocące. - Sygnalizacja świetlna nie działa, zerwane są linie energetyczne, powalone drzewa - wyliczał. - Nigdy wcześniej nie widziałem burzy, która spowodowała tak wiele szkód na tym obszarze - dodał.

"Nie mogliśmy wydostać się na zewnątrz"

W środkowej części Florydy szczególne niebezpieczeństwo stanowiły opady deszczu. Oszacowano, że na terenie tym spadło już ponad 300 litrów wody na metr kwadratowy, a może spaść jeszcze nawet 100 l/mkw. Ulewne deszcze przerodziły się w powodzie błyskawiczne, które utrudniają pracę służb ratunkowych. W mieście Naples na wybrzeżu Florydy dwumetrowa fala podeszła pod remizy strażackie, uniemożliwiając wyjazd na akcję.

- Szczerze mówiąc, to było trochę stresujące - opowiadał dowódca strażaków z Naples, Pete DiMaria. - Myśleliśmy, że mieliśmy dobry plan, ale woda podniosła się na nas tak szybko, że musieliśmy się wycofać. Nie mogliśmy wydostać się na zewnątrz, a mieliśmy kilka akcji do wykonania.

Miasto pod wodą

W hrabstwie Lee, które zostało najbardziej dotknięte przez żywioł, straż pożarna rozpoczęła naprawianie szkód. Z uwagi na trudne warunki pogodowe strażacy nie mieli możliwości oczyszczenia dróg i dotarcia do wielu osób potrzebujących pomocy.

Policja w hrabstwie Lee informowała w środę, że część budynków zostało zniszczonych, a wezbrania porwały wiele samochodów. Miasto Fort Myers Beach zostało niemalże zatopione przez wody powodziowe, zaś w mieście Cape Coral część mieszkańców została uwięziona we własnych domach i pojazdach.

Ian na Kubie

Zanim huragan Ian uderzył we Florydę, przeszedł przez zachodnią część Kuby. Co najmniej trzy osoby zginęły - podały w czwartek władze w Hawanie. Według władz państwowych oraz lokalnych mediów liczba ofiar może być większa.

Z informacji portalu CiberCuba wynika, że w niektórych miejscowościach prowincji Pinar del Rio, najbardziej doświadczonej przez żywioł, zniszczonych zostało 85 procent budynków. Portal twierdzi, że w czwartek bez prądu było kilka milionów mieszkańców Kuby, a przywrócenie funkcjonowania krajowego systemu energetycznego może zająć kilka dni. Elektryczności brakuje nawet w kilku placówkach medycznych.

Autorka/Autor:kw, as, anw

Źródło: tvnmeteo.pl, Reuters, NHC, TVN24, NBC, CNN, NY Times

Pozostałe wiadomości

Jaka pogoda będzie w majówkę 2024? To pytanie, które wielu z nas zadaje sobie coraz częściej, tym bardziej że długi majowy weekend w tym roku dla niektórych może potrwać nawet ponad tydzień. Czy będzie ciepło? Sprawdź wstępną prognozę, przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę. Czy ciepło zdąży wrócić?

Pogoda na majówkę. Czy ciepło zdąży wrócić?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Pogoda na jutro, czyli na wtorek 23.04. Kolejne godziny przyniosą nam pochmurną, lokalnie mglistą aurę. Będzie zimno - temperatura nie wzrośnie powyżej -1 stopnia Celsjusza. Dzień również okaże się chłodny, chociaż zza chmur może chwilami wyjrzeć słońce.

Pogoda na jutro - wtorek 23.04. Noc na minusie, miejscami ze słabą widzialnością

Pogoda na jutro - wtorek 23.04. Noc na minusie, miejscami ze słabą widzialnością

Źródło:
tvnmeteo.pl

Końcówka tegorocznego kwietnia zapowiada się zimno i pochmurno. Zanim nad Polskę nadciągną cieplejsze masy powietrza, czeka nas jeszcze kilka dni z opadami deszczu - lokalnie może padać bardzo intensywnie. Dopiero w weekend temperatura zbliży się miejscami do 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na 5 dni. Polska pod wpływem deszczowego frontu. Miejscami opady będą obfite

Pogoda na 5 dni. Polska pod wpływem deszczowego frontu. Miejscami opady będą obfite

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silne trzęsienie ziemi zanotowano we wtorek na Tajwanie. Wstrząsy o magnitudzie 6,3 były odczuwalne także w stolicy kraju, Tajpej. Geolodzy podejrzewają, że aktywność sejsmiczna powiązana jest z potężnym trzęsieniem, które na początku miesiąca zabiło 17 osób.

Wstrząsy w pobliżu epicentrum poprzedniej tragedii

Wstrząsy w pobliżu epicentrum poprzedniej tragedii

Źródło:
Reuters, USGS, Focus Taiwan

Już w tym tygodniu będziemy mogli obserwować na niebie pełnię Różowego Księżyca. Zjawisko zbiegnie się w czasie ze szczytem dwóch rojów meteorów. Niebo będą przecinać Lirydy i mniej znane pi Puppidy.

Różowa Pełnia i spadające gwiazdy. Kiedy spojrzeć w niebo?

Różowa Pełnia i spadające gwiazdy. Kiedy spojrzeć w niebo?

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

IMGW wydał kolejne alerty meteorologiczne. W prawie całym kraju w nocy wystąpią przymrozki, a temperatura spadnie przy gruncie do -4 stopni. W kilku województwach niebezpiecznie śliskie mogą być drogi.

Przybyło alertów IMGW. Gdzie należy uważać tej nocy

Przybyło alertów IMGW. Gdzie należy uważać tej nocy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Do Niemiec w weekend wróciła zimowa pogoda. Najwięcej śniegu napadało w południowych i centralnych krajach związkowych. Na śliskich i oblodzonych drogach dochodziło do wypadków drogowych, w tym do jednego śmiertelnego.

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Źródło:
zeit.de, fr.de

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura ma się w Polsce dobrze. Tydzień zaczyna się opadami śniegu w południowych i północnych regionach Polski. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia i nagrania z Gdyni oraz Koszalina.

Zima nie daje za wygraną. Sypie na północy i południu

Zima nie daje za wygraną. Sypie na północy i południu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Krecie trwają największe w Grecji ćwiczenia na wypadek trzęsienia ziemi - informuje w poniedziałek grecka agencja AMNA. Uczestniczą w nich władze wyspy i jej mieszkańcy.

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Źródło:
PAP

Ulewne opady deszczu wywołały powodzie i osuwiska na południu Chin. Kilka osób zostało rannych, a co najmniej 11 osób zaginęło. Dziesiątki tysięcy mieszkańców musiały się ewakuować.

Ranni i zaginieni. Władze mówią o "powodzi stulecia"

Ranni i zaginieni. Władze mówią o "powodzi stulecia"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl

Do zdarzenia doszło niedaleko rumuńskiego Braszowa, w regionie, który zamieszkuje duża populacja tych wielkich ssaków. Całe zajście zarejestrowały kamery przemysłowe.

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Źródło:
ENEX, politico.eu

Lodowe włosy pojawiły się w Tatrzańskim Parku Narodowym. Do ich powstania konieczne są odpowiednie warunki atmosferyczne i obecność pewnego niepozornego organizmu.

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Źródło:
TPN, tvnmeteo.pl

Donald Trump odwołał wiec wyborczy z powodu nadchodzącej burzy. Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych przekazał zgromadzonym w Karolinie Północnej sympatykom, żeby poszukali schronienia i obiecał wkrótce wrócić "na pole bitwy" .

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Źródło:
PAP

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Te mikroskopijne zwierzęta wciąż zaskakują naukowców swoimi zdolnościami do przeżycia w ekstremalnie trudnych warunkach. Najnowsze badanie pokazuje, w jaki sposób niesporczaki są w stanie przetrwać silne promieniowanie jonizujące. - Robią coś, czego się nie spodziewaliśmy - powiedział biolog z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill.

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Źródło:
PAP, ScienceAlert, tvnmeteo.pl

Astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego UW zidentyfikowali najjaśniejszą i prawdopodobnie najmłodszą cefeidę znaną w Drodze Mlecznej. Jak podkreślono, ma ona rekordowo długi okres pulsacji wśród tego typu gwiazd w naszej galaktyce, a to odkrycie pokazuje, że Droga Mleczna nie jest pod tym względem wyjątkiem.

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Samica strusia z zoo w mieście Topeka w amerykańskim stanie Kansas wyrwała pracownikowi ogrodu klucze i połknęła je. Zwierzę nie przeżyło.

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Źródło:
wibw.com, tvnmeteo.pl

Ulewy, które w tym tygodniu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie, boleśnie pokazują brak przygotowania do walki ze skutkami zmian klimatycznych. Jak tłumaczył na antenie TVN24 profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, to, co dzisiaj uznajemy za anomalie, będzie powtarzało się coraz częściej.

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, DXB, Reuters

Kokosanka, pingwinia albinoska z gdańskiego zoo została "Pingwinem Roku". Dzięki głosom internautów, pokonała rywali z całego świata. Jej ogromna popularność może przyczynić się teraz do ratowania żyjących na wolności afrykańskich ptaków.

Albinoska z Gdańska "Pingwinem Roku". Zdeklasowała rywali z całego świata

Albinoska z Gdańska "Pingwinem Roku". Zdeklasowała rywali z całego świata

Źródło:
gdańsk.pl

Zorza polarna pojawiła się na polskim niebie w sobotnią noc. W jej obserwacji nie przeszkodziły nawet chmury, których gruba warstwa otulała w nocy część naszego kraju.

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Wulkan Ruang w Indonezji wciąż jest aktywny. Jak podały lokalne media, chociaż emisja pyłu i popiołów osłabła w piątek rano, spokój trwał zaledwie kilka godzin. Dookoła wulkanicznego stożka obowiązuje najwyższy stopień ostrzeżeń, a mieszkańcy otrzymali zakaz zbliżania się w jego okolice. Wybuch wpływa także na ruch lotniczy.

Ruang wciąż groźny. Utrudnienia w ruchu lotniczym mogą trwać tygodnie

Ruang wciąż groźny. Utrudnienia w ruchu lotniczym mogą trwać tygodnie

Źródło:
The Straits Times, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

U wybrzeży australijskiej wyspy Saibai znaleziono ciało 16-letniego chłopca, który z kolegą próbował dotrzeć do brzegu po tym, jak zepsuła się ich łódka. Według policji mógł zostać zaatakowany przez krokodyla.

Nastolatkom zepsuła się łódź, znaleziono ciało jednego z nich. Obrażenia "przypominają atak krokodyla"

Nastolatkom zepsuła się łódź, znaleziono ciało jednego z nich. Obrażenia "przypominają atak krokodyla"

Źródło:
ABC News, 9news..com.au, brisbanetimes.com.au

Ekstremalne upały z przełomu marca i kwietnia w krajach Afryki Zachodniej, mogły spowodować śmierć tysięcy osób - szacuje organizacja World Weather Attribution, zajmująca się badaniami pogody i klimatu. Według jej analizy, fala wysokiej temperatury nie osiągnęłaby takiej skali, gdyby nie ocieplenie klimatu.

Było prawie 50 stopni. Do zabójczej fali upałów nie doszłoby, "gdyby nie globalne ocieplenie"

Było prawie 50 stopni. Do zabójczej fali upałów nie doszłoby, "gdyby nie globalne ocieplenie"

Źródło:
Reuters, WWA

Skamieniałe szczątki gigantycznego węża, który mógł mierzyć nawet 15 metrów, odkryto na terenie kopalni węgla brunatnego w miejscowości Panandhro w stanie Gudżarat, w zachodniej części Indii. Naukowcy nazwali gada Vasuki indicus.

Odkryto szczątki gigantycznego prehistorycznego węża

Odkryto szczątki gigantycznego prehistorycznego węża

Źródło:
PAP, CNN, Reuters