Pogoda pokonała astronautów. Polaris Dawn jeszcze nie poleci

Źródło:
PAP, space.com, SpaceX
Jerzy Rafalski w programie "Kijek w kosmosie" w TVN24 BiS o misji Polaris Dawn
Jerzy Rafalski w programie "Kijek w kosmosie" w TVN24 BiS o misji Polaris Dawn
wideo 2/4
Jerzy Rafalski w programie "Kijek w kosmosie" w TVN24 BiS o misji Polaris Dawn

Start misji Polaris Dawn został po raz kolejny przełożony. Tym razem przeszkodziła pogoda - w momencie powrotu astronautów na Ziemię prognozowane są niebezpieczne warunki atmosferyczne. Ważną częścią misji ma być komercyjny spacer kosmiczny, pierwszy w historii.

Według informacji przekazanych przez firmę SpaceX, planowany na środę lub czwartek rano start misji Polaris Dawn został odwołany z powodu niesprzyjających warunków pogodowych - i to nie w momencie startu. Jak tłumaczyli przedstawiciele przedsiębiorstwa, decyzja o rezygnacji ze środowych i czwartkowych okien startowych została podjęta ze względu na niekorzystną pogodę prognozowaną u wybrzeży Florydy w momencie powrotu kapsuły Crew Dragon na Ziemię.

- Nasze zespoły będą nadal monitorować pogodę pod kątem korzystnych warunków do startu i powrotu - wyjaśniono. Nie wiadomo, kiedy otworzy się kolejne okno startowe.

Misja Polaris Dawn była już kilkukrotnie przekładana. Początkowo miała wystartować w poniedziałek, ale inżynierowie zdecydowali o jej jednodniowym opóźnieniu, by przeprowadzić dodatkowe testy. Kolejny problem zanotowano w nocy z poniedziałku na wtorek, kiedy to w systemie startowym zauważono wyciek helu.

Najwyżej od 1966 roku

W misji weźmie udział czworo astronautów: miliarder i przedsiębiorca Jared Issacman, emerytowany podpułkownik Sił Powietrznych USA Scott "Kidd" Poteet oraz inżynierka Sarah Gillis i Anna Menon - oficerka medyczna.

Zgodnie z planem, misja potrwa pięć dni. W trakcie lotu załoga przeprowadzi 36 eksperymentów i badań naukowych. Wśród nich między innymi wykona zdjęcia mózgów astronautów metodą rezonansu magnetycznego oraz podejmie próbę wykonania zdjęć rentgenowskich bez użycia aparatu, wykorzystując naturalne strumienie promieniowania rozchodzące się w przestrzeni kosmicznej.

Astronauci w planach mają także przetestowanie przesyłania komunikatów za pomocą impulsów laserowych, zamiast sygnałów radiowych, między kapsułą Crew Dragon a konstelacją satelitów Starlink firmy SpaceX .

Misja Polaris Dawn ma również ustanowić nowy rekord wysokości dla kapsuły załogowej na orbicie okołoziemskiej, osiągając pułap 1400 kilometrów. To ponad dwa razy wyżej od misji, która wyniosła na orbitę ziemską Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Do tej pory najwyższą misję okołoziemską przeprowadzili astronauci NASA Richard Gordon i Charles Conrad z Gemini 11 w 1966 r., osiągając wysokość 1369 km.

WIĘCEJ O MISJI W PROGRAMIE "KIJEK W KOSMOSIE" W TVN24GO

Prywatny spacer kosmiczny

Jeden z kluczowych elementów misji został zaplanowany na jej trzeci dzień. To wtedy Jared Issacman i Sarah Gillis wykonają pierwszy komercyjny spacer kosmiczny w historii, na wysokości ok. 700 km nad Ziemią. Wydarzenie będzie również testem dla kombinezonów wyjściowych EVA SpaceX wykonanych z nowych materiałów izolujących termicznie. Astronauci założą także hełmy wydrukowane w 3D, zawierające dodatkowy daszek, wyświetlacz przezierny (HUD) oraz kamery, dostarczające informacji o ciśnieniu, temperaturze i wilgotności względnej skafandra.

Mimo że w kosmosie spacerować będzie tylko para astronautów, cała załoga będzie musiała założyć skafandry. Wiąże się to z tym, że kapsuła Crew Dragon nie posiada śluzy powietrznej, więc jej wnętrze będzie narażone na działanie kosmicznej próżni. W ubiegłym tygodniu podczas konferencji prasowej Issacman zapowiedział, że cała operacja zajmie około dwóch godzin.

Polaris Dawn jest pierwszym z trzech lotów zaplanowanych przez SpaceX, które mają na celu przetestowanie technologii wykorzystanej w lotach załogowych.

Autorka/Autor:fw,as

Źródło: PAP, space.com, SpaceX

Źródło zdjęcia głównego: spacex/polaris dawn

Pozostałe wiadomości

Od początku roku do 26 sierpnia w Rzeszowie odnotowano 23 dni upalne - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Opublikowana infografika pokazuje, że tegoroczne lato - choć jeszcze nie dobiegło końca - wyróżnia się wysoką jak na Polskę liczbą upalnych dni.

Dawniej upał gościł w Polsce przez kilka dni, teraz są to tygodnie. "Porażająca statystyka"

Dawniej upał gościł w Polsce przez kilka dni, teraz są to tygodnie. "Porażająca statystyka"

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Setki strażaków przez całą noc walczyło z pożarem wsi Žrnovnica niedaleko Splitu w Chorwacji. Błyskawicznie rozprzestrzeniający się ogień sięgnął zabudowań. W obawie przed ogniem turyści zaczęli uciekać z wynajmowanych apartamentów - podały chorwackie media. Materiały z nocnego pożaru otrzymaliśmy na Kontakt24.

W powietrzu czuć zapach spalenizny. Turyści uciekają z  chorwackiego kurortu

W powietrzu czuć zapach spalenizny. Turyści uciekają z chorwackiego kurortu

Źródło:
PAP, Dalmacija Danas, Slobodna Dalmacija, Kontakt24

Tajfun Shanshan przechodzi nad Japonią. Chociaż obecnie znajduje się nad południowymi wyspami, ulewne opady i silne podmuchy wiatru dotykają także centralnych obszarów kraju. Warunki atmosferyczne spowodowały także poważne utrudnienia komunikacyjne, w tym zawieszenie kursów kolei Shinkansen.

Na południu sparaliżował ruch, w centrum zniszczył domy. Shanshan sunie nad Japonią

Na południu sparaliżował ruch, w centrum zniszczył domy. Shanshan sunie nad Japonią

Źródło:
Reuters, NHK, The Japan Times

IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczące upału. W ciągu dnia temperatura maksymalna może wynieść nawet 31 stopni Celsjusza. Alarmy będą obowiązywać do czwartku i mogą zostać przedłużone na kolejne dni.

Gorąco w części kraju. Są ostrzeżenia drugiego stopnia

Gorąco w części kraju. Są ostrzeżenia drugiego stopnia

Źródło:
IMGW

Ostatnie dni sierpnia, a więc także wakacji, pozwolą nam zakosztować dużej ilości słońca w całej Polsce. Opady deszczu i burze pojawią się rzadko i w nielicznych miejscach. Będzie też gorąco i upalnie. Termometry wskażą nawet 33 stopnie Celsjusza w cieniu.

Wymarzony finisz wakacji. Z małymi wyjątkami

Wymarzony finisz wakacji. Z małymi wyjątkami

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Na środę 28.08 synoptycy nigdzie nie przewidują deszczu, zamiast tego czeka nas duża ilość słońca i wysoka temperatura. Aura korzystnie wpłynie na samopoczucie.

Pogoda na dziś - środa 28.08. Mnóstwo słońca i gorąco

Pogoda na dziś - środa 28.08. Mnóstwo słońca i gorąco

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne w wyniku gwałtownego osunięcia się ziemi w mieście Ketchikan na Alasce. W wyniku katastrofy ewakuowano mieszkańców kilkudziesięciu domów.

Niszczycielskie osunięcie ziemi na Alasce

Niszczycielskie osunięcie ziemi na Alasce

Źródło:
Reuters, AP

Władze Namibii zapowiedziały ubój 723 dzikich zwierząt, w tym słoni, zebr i hipopotamów, by rozdać ich mięso ofiarom katastrofalnej suszy. Jak argumentuje tamtejszy resort środowiska, w obliczu wykorzystania dużej rezerwy żywności, może dojść do zaostrzenia konfliktów między ludźmi a zwierzętami. Do tej pory upolowano prawie 160 z nich.

723 dzikie zwierzęta do zabicia. Mięso ma trafić do ofiar suszy

723 dzikie zwierzęta do zabicia. Mięso ma trafić do ofiar suszy

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kilkaset karlików malutkich - przedstawicieli najmniejszego gatunku nietoperzy w Europie - zadomowiło się w jednym z bloków mieszkalnych w Dubnicy nad Váhom na Słowacji. Choć zwierzęta nie stanowią zagrożenia dla ludzi, mieszkańcy zwrócili się do służb o usunięcie nieproszonych gości.

Nietoperze opanowały blok mieszkalny

Nietoperze opanowały blok mieszkalny

Źródło:
Enex

Dwóch chłopców trafiło do szpitala w stanie krytycznym po tym, jak zostali zasypani w piasku w wyniku osuwiska na wydmach w północnej części Danii, poinformowała policja. - W pewnym momencie już nie wierzyłem, że uda się kogokolwiek znaleźć - przyznał w rozmowie z lokalnymi mediami mężczyzna, który pomógł w ratowaniu dzieci.

Bawili się w piasku, nagle zniknęli. Lekarze walczą o życie zasypanych chłopców 

Bawili się w piasku, nagle zniknęli. Lekarze walczą o życie zasypanych chłopców 

Źródło:
Spiegel, RTL

Naukowcy z Wits University w Johannesburgu twierdzą, że w niedzielę na niebie na południu Republiki Południowej Afryki pojawiła się kosmiczna skała wielkości samochodu. Wcześniej twierdzono, że poruszający się z ogromną prędkością obiekt był kosmicznym śmieciem.

Za błysk na niebie mogła odpowiadać kosmiczna skała wielkości samochodu

Za błysk na niebie mogła odpowiadać kosmiczna skała wielkości samochodu

Źródło:
Wits University

24-latek z amerykańskiego stanu Montana spędził pięć dni na górzystym pustkowiu w Idaho po tym, jak uległ wypadkowi motocyklowemu. Mężczyznę odnalazł przyjaciel rodziny. Jak opisał portal amerykańskiej telewizji CNN, w historii przetrwania mężczyzny kluczową rolę mogła odegrać skórzana kurtka.

Po wypadku motocyklowym zaginął w dziczy. Uratowała go skórzana kurtka

Po wypadku motocyklowym zaginął w dziczy. Uratowała go skórzana kurtka

Źródło:
CNN

Pożary trawią Amazonię. Od początku sierpnia ogień zdewastował 2,5 miliona hektarów lasów deszczowych, a wiele katastrof zostało spowodowanych umyślnie. Gęsty dym z pożarów daje się we znaki mieszkańcom sporej części kraju.

Alarm dla blisko 50 miast. "Płuca świata" zasnuły niebo gryzącym dymem

Alarm dla blisko 50 miast. "Płuca świata" zasnuły niebo gryzącym dymem

Źródło:
PAP, Agencia Brasil

Trwa akcja poszukiwawcza po powodziach, które w weekend nawiedziły wschodni Sudan. Trudne warunki utrudniają określenie liczby ofiar śmiertelnych - w zależności od źródeł pojawiają się rozbieżności dotyczące tej wartości. To kolejna tragiczna powódź, która w tym roku nawiedziła rozdarty przez wojnę kraj.

Dziesiątki osób zginęły, setek jeszcze nie odnaleziono

Dziesiątki osób zginęły, setek jeszcze nie odnaleziono

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, BBC, AFP

Przenoszony przez komary wirus stanowi potencjalne zagrożenie dla mieszkańców miasta Plymouth w amerykańskim stanie Massachusetts. Jak przypomina służba zdrowia, nawet 30 procent zarażeń wschodnim zapaleniem mózgu może skończyć się śmiercią. Aby chronić obywateli, władze zamknęły miejskie parki i boiska.

Komary przenoszące rzadką chorobę zalęgły się w miejskich parkach

Komary przenoszące rzadką chorobę zalęgły się w miejskich parkach

Źródło:
Reuters, CNN, Town of Plymouth

Trzęsienie ziemi było odczuwalne w Atenach w poniedziałek. Wstrząsy sejsmiczne o magnitudzie 4,5 odnotowano przed godziną 23. Nie ma informacji o zniszczeniach ani poszkodowanych.

Trzęsienie ziemi w Grecji, było odczuwalne w Atenach

Trzęsienie ziemi w Grecji, było odczuwalne w Atenach

Źródło:
PAP, University of Athens, USGS

Od ponad 50 dni temperatura w rejonie najwyższego masywu Dolomitów - Marmoladzie - nie spadła poniżej zera. Według lokalnych meteorologów utrzymująca się tam pogodowa anomalia może mieć poważne konsekwencje dla lodowca znajdującego się po północnej stronie szczytu.

Pogodowa anomalia w rejonie najwyższego masywu Dolomitów

Pogodowa anomalia w rejonie najwyższego masywu Dolomitów

Źródło:
PAP, Flavio Tolin/Facebook

Gorąco będzie nie tylko do końca sierpnia. Jaka pogoda czeka nas na początku września? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: przed nami niezwykły początek września

Pogoda na 16 dni: przed nami niezwykły początek września

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nietoperze coraz częściej rezygnują z migracji. To wynika z ocieplenia klimatu - twierdzą specjaliści z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy. W Warszawie najwięcej tych latających ssaków żyje w Parku Praskim i Parku Skaryszewskim. Swój "dom" znalazły też w jednym z mieszkań, gdzie było ich 50.

Rośnie populacja nietoperzy w Warszawie. Swój "dom" 50 tych ssaków znalazło w mieszkaniu

Rośnie populacja nietoperzy w Warszawie. Swój "dom" 50 tych ssaków znalazło w mieszkaniu

Źródło:
PAP

Do co najmniej kilkunastu ataków delfinów na ludzi doszło w tym roku na wodach w pobliżu miasta Mihama w prefekturze Fukui w Japonii. Eksperci twierdzą, że ich sprawcą może być jeden osobnik.

Samotny delfin butlonosy podejrzewany o serię ataków na ludzi

Samotny delfin butlonosy podejrzewany o serię ataków na ludzi

Źródło:
BBC, AJU Press

Chmura dwutlenku siarki, która pochodzi z wulkanu na Islandii, pojawiła się nad Wyspami Brytyjskimi - donoszą brytyjskie media, powołując się na tamtejszą służbę meteorologiczną Met Office. Pewna porcja substancji dotarła także do Polski. Czy jest się czego obawiać? Zapytaliśmy o to rzecznika prasowego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Chmura dwutlenku siarki nad Polską. Czy jest się czego obawiać?

Chmura dwutlenku siarki nad Polską. Czy jest się czego obawiać?

Źródło:
Sky News, atmosphere.copernicus.eu, tvnmeteo.pl

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,4 nawiedziło w poniedziałek rano południowo-zachodnią część Portugalii - podało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne. Wstrząsy odczuwalne były między innymi w Lizbonie i Porto.

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Portugalii. "Otrzymaliśmy wiele telefonów"

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Portugalii. "Otrzymaliśmy wiele telefonów"

Źródło:
USGS, rtp.pt, EMSC

W tym roku lato w Kalifornii nie rozpieszcza. Region ten nawiedziły fale upałów, niszczycielskie pożary, a teraz w górach spadł tam śnieg. Biuro szeryfa hrabstwa Madera zaapelowało do odwiedzających Park Narodowy Yosemite w górach Sierra Nevada o ostrożną jazdę.

Pierwsze opady śniegu od ponad 20 lat. W lecie

Pierwsze opady śniegu od ponad 20 lat. W lecie

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl

Meteor rozświetlił niebo nad Bałkanami w nocy z niedzieli na poniedziałek. Obiekt w całości spłonął w atmosferze. Widoczny był z Serbii, Bośni i Hercegowiny oraz Macedonii Północnej - informują lokalne media.

Kula ognia rozświetliła niebo nad Bałkanami 

Kula ognia rozświetliła niebo nad Bałkanami 

Źródło:
PAP, atvbl.rs, N1

Gwałtowna powódź, która wystąpiła na terenie Parku Narodowego Wielkiego Kanionu w Arizonie, zmusiła władze do przeprowadzenia akcji ratunkowej ponad 100 osób. W niedzielę nad rzeką Kolorado znaleziono ciało zaginionej turystki.

Turystkę w parku narodowym porwała woda. Odnaleziono jej ciało

Turystkę w parku narodowym porwała woda. Odnaleziono jej ciało

Źródło:
Reuters, CNN

Co najmniej dwie osoby zginęły w wyniku powodzi po ulewach w sześciu prowincjach środkowej i południowej Turcji. Ewakuowano ponad tysiąc osób.

Woda porywała ludzi, skały spadały na drogi

Woda porywała ludzi, skały spadały na drogi

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W północno-wschodniej Finlandii trwa akcja ratowania rzadkiego gatunku małża po tym, jak ciągnik leśny Stora Enso, światowego potentata w branży papierniczej, rozjechał jego naturalne siedlisko - informują fińskie media. Z potoku wyłowiono ponad cztery tysiące sztuk perłoródki rzecznej.

Ciągnik "wielokrotnie" przejechał przez potok. Zginęły tysiące sztuk zagrożonego gatunku

Ciągnik "wielokrotnie" przejechał przez potok. Zginęły tysiące sztuk zagrożonego gatunku

Źródło:
PAP