Karambole na autostradzie na Słowacji. W jednym z nich zderzyło się 30 pojazdów

Autor:
/dd
Źródło:
PAP, spis.korzar.sme.sk, tvnmeteo.pl
Słowacja. Zderzenie aut na autostradzie D1
Słowacja. Zderzenie aut na autostradzie D1Facebook/Polícia SR - Prešovský kraj
wideo 2/2
Facebook/Polícia SR - Prešovský krajSłowacja. Zderzenie aut na autostradzie D1

Na Słowacji zima w sobotę też dała się we znaki. Rano na autostradzie D1 odnotowano dwa karambole. W jednym z nich zderzyło się 30 pojazdów. Na górze Chopok w Niżnych Tatrach wiatr wiał z prędkością przekraczającą 120 kilometrów na godzinę. Wichura i opady śniegu ograniczały widoczność prawie do zera.

Atak zimy na Słowacji przysporzył wiele utrudnień kierowcom. W sobotę rano na autostradzie D1 doszło do dwóch karamboli. Pierwszy z nich odnotowano w kierunku z Popradu do Preszowa, gdzie zderzyło się osiem aut. Drugi, na odcinku Spiski Czwartek - Poprad w przeciwnym kierunku w tym samym miejscu, był poważniejszy. Zderzyło się w nim około 30 samochodów. Lokalne media podają jednak, że nikt nie odniósł poważnych obrażeń.

Wieczorem w mediach społecznościowych policja z kraju preszowskiego poinformowała, że autostrada D1 została zamknięta do odwołania na odcinku Mięguszowce - Spiski Czwartek. Samochody skierowano na objazd drogą I/18 przez Poprad.

Słowacja. Skutki ataku zimy

Służby drogowe informują, że chociaż opady śniegu w sobotę wieczorem były mniejsze niż rano, to dalsze komplikacje na drogach może spowodować siarczysty mróz do minus 15 stopni Celsjusza. Drogowcy ostrzegają przed oblodzeniem i radzą kierowcom zachować ostrożność. Namawiają też do rezygnacji z podróży przez północną i środkową część Słowacji, gdzie ponownie mogą pojawić się burze śnieżne.

Na górze Chopok w Niżnych Tatrach na Słowacji w sobotę wiatr wiał z prędkością 121 km na godzinę - podały służby meteorologiczne Meteorolodzy wydali ostrzeżenie przed bardzo silnym wiatrem.

Śnieg i wiatr zmusiły słowackie Górskie Pogotowie Ratunkowe (HZS) do zamknięcia stacji narciarskich w Niżnych i Wysokich Tatrach oraz w Małej i Wielkiej Fatrze. HZS na swoich stronach internetowych opublikowało zdjęcia pary turystów, którzy w odkrytym terenie nie byli w stanie pokonać nawet metra.

W górach obowiązuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego w pięciostopniowej skali. HZS zwraca uwagę, że od poniedziałku w Tatrach powinno być słonecznie, ale ryzyko zejścia lawin będzie bardzo duże.

Niebezpieczne warunki pogodowe panują także w polskich Tatrach.

Autor:/dd

Źródło: PAP, spis.korzar.sme.sk, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Polícia SR - Prešovský kraj