Pożary w Europie. Najgorszy rok w tym stuleciu. Prawie 40 procent spalonych obszarów w UE przypada na jeden kraj

Autor:
ps//rzw
Źródło:
PAP, rtve.es, EFFIS, tvnmeteo.pl

Hiszpania to najbardziej dotknięty tegorocznymi pożarami europejski kraj. Od początku roku spłonęło tam 245 tysięcy hektarów lasów i łąk. W całej Unii Europejskiej to ponad 657 tysięcy hektarów - wynika z danych unijnego systemu monitorowania Ziemi Copernicus.

245 tysięcy hektarów strawionych przez ogień w tym roku w Hiszpanii to około 37 procent terenów, które objął ogień w całej UE. Powierzchnia dotknięta pożarami w bieżącym roku w UE jest trzykrotnie wyższa od średniej z ostatnich 15 lat - poinformował hiszpański publiczny nadawca RTVE, który na bieżąco aktualizuje te dane.

Jak wskazano już pod koniec lipca, rok 2022 w Hiszpanii jest najgorszym pod względem pożarów w tym stuleciu. Przez niecałe siedem miesięcy ogień pochłonął większy obszar niż przez cały 2012 rok, dotychczas uważany za rekordowy.

Spalone obszary w Hiszpanii w 2022 roku (czerwony) w porównaniu ze średnimi wartościami w latach 2006-2021 (niebieski), stan na 13 sierpniaEFFIS/Copernicus

Drugim najbardziej dotkniętym pożarami krajem jest Rumunia (ok. 24 proc wszystkich pożarów w UE), a następnym Portugalia (10 proc.) oraz Francja, Włochy i Grecja (po ok. 8 proc.). Wielkich pożarów nie odnotowano w Estonii, Luksemburgu, na Litwie i Malcie.

Na początku sierpnia z danych Wspólnego Centrum Badawczego działającego przy Komisji Europejskiej wynikało, że w obecnym roku w UE spłonął drugi co do wielkości obszar, odkąd prowadzi się tego rodzaju pomiary, czyli od 2006 roku.

Hektary spalone w UE w 2022 roku (czerwony) w porównaniu ze średnimi wartościami w latach 2006-2021 (niebieski), stan na 13 sierpniaEFFIS/Copernicus

Informacje o pożarach i zagrożeniu pożarowym dostępne są na oficjalnej stronie EFFIS.

"95 procent przyczyn to zaniedbania ludzi"

Według Theo Oberhubera z hiszpańskiej organizacji Ecologistas en Accion, w krajach o dużej liczbie pożarów należy zwrócić uwagę na prewencję, wprowadzanie środków bezpieczeństwa. - Zmiany klimatyczne nie powodują pożarów per se, dlatego kładziemy nacisk na przeanalizowanie przyczyn - powiedział Oberhuber w rozmowie z portalem 20minutos.es.

- Pożary lasów związane są ze sposobem zarządzania tymi zasobami i ze wzrostem urbanizacji w górach - dodał.

Specjalista powiedział, że w "95 procentach przyczyną pożarów są zaniedbania ludzi, dlatego potrzebne są plany prewencyjne uzgodnione między różnymi administracjami publicznymi, dotyczące na przykład większego ograniczenia działalności człowieka w lasach, w zależności od pory roku". - Hiszpania nadal jest ekstremalnie zagrożona pożarami praktycznie na całym swoim terytorium - zaznaczył.

Autor:ps//rzw

Źródło: PAP, rtve.es, EFFIS, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/NATXO FRANCES, EFFIS/Copernicus