TVN Meteo | Świat

Zatrważające dane o pożarach w Unii Europejskiej. W tym roku spłonął największy obszar od 16 lat

TVN Meteo | Świat

Autor:
ps/dd
Źródło:
PAP, Reuters
Trudna walka z pożarami w regionie Walencji
Trudna walka z pożarami w regionie WalencjiReuters
wideo 2/7
Pożary w Europie

Pożary w krajach Unii Europejskiej objęły w tym roku drugi co do wielkości obszar od początku prowadzenia pomiarów - wynika z danych Wspólnego Centrum Badawczego działającego przy Komisji Europejskiej, cytowanych przez agencję Reutera.

Wspólne Centrum Badawcze działające przy Komisji Europejskiej podało w czwartek, że w tym roku w krajach Unii Europejskiej spłonął obszar o powierzchni 600 731 hektarów. To drugi najwyższy wynik od 2006 roku, kiedy rozpoczęto gromadzenie danych. To prawie dwa razy więcej niż powierzchnia Luksemburga - zauważa agencja Reutera. Na pierwszym miejscu znalazł się rok 2017 - wtedy spłonęło 987 844 hektarów.

Ponadto w żadnym innym roku nie odnotowano do sierpnia tak dużej liczby zniszczonych w pożarach obszarów naturalnych w Europie.

Pożary w wielu krajach Europy

Kilkanaście krajów europejskich ucierpiało w wyniku rozprzestrzeniającego się ognia, który zmusił tysiące osób do ewakuacji, zniszczył domy i przedsiębiorstwa. Kraje takie jak Włochy, Hiszpania i Francja nadal stoją w obliczu skrajnego zagrożenia pożarowego. Zwykle sezon pożarów w regionie Morza Śródziemnego trwa od czerwca do września.

Kraje Europy Południowej, jak Portugalia i Grecja, są narażone na rozprzestrzeniający się ogień przez większość lata, ale tego roku wyższe niż zwykle temperatury powodują poważne zagrożenie pożarami także w Niemczech, Słowenii i Czechach.

Cytowany przez agencję Reutera Victor Resco de Dios, profesor inżynierii leśnej na hiszpańskim Uniwersytecie w Lleidzie, powiedział, że duże pożary we Francji i Portugalii na początku lipca były niespotykane i pokazały, jak zmiany klimatyczne powodują, że sezon pożarów zaczyna się wcześniej i trwa dłużej.

Mapa aktywnych i opanowanych pożarów z dni 28.07-04.08EFFIS/Copernicus

Informacje o pożarach i zagrożeniu pożarowym dostępne są na oficjalnej stronie EFFIS.

Autor:ps/dd

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAULO CUNHA/EPA/PAP