Stał na przystanku autobusowym, porwała go woda. "Sceny postapokaliptyczne"

Autor:
anw
Źródło:
PAP
W miejscowości Massama woda porwała osobę oczekującą na przystanku autobusowym
W miejscowości Massama woda porwała osobę oczekującą na przystanku autobusowymGoogle Maps
wideo 2/2
Google MapsW miejscowości Massama woda porwała osobę oczekującą na przystanku autobusowym

Portugalię nawiedził niż Danielle, pozostałość po huraganie o tej samej nazwie. Przyniósł wichury, a także ulewy prowadzące do powodzi. W miejscowości Massama woda porwała mężczyznę znajdującego się na przystanku autobusowym.

Do wtorkowego wieczora największe zniszczenia spowodowane gwałtowną aurą odnotowano w gminie Manteigas w północno-wschodniej części kraju - przekazała portugalska obrona cywilna. Według lokalnych władz doszło tam do licznych osunięć ziemi, a także powodzi. Miejscowi samorządowcy potwierdzili, że woda, która zalała ulice miasta, porywała samochody oraz uniemożliwiła ruch w części gminy.

"Postapokaliptyczne sceny"

We wtorkowe popołudnie poważnie zniszczona została miejscowość Sameiro, usytuowana na północnym wschodzie. Silny wiatr przewracał tam drzewa i słupy oświetlenia ulicznego.

"Sceny postapokaliptyczne" - napisał na Twitterze Gonçalo Martins.

Woda powodziowa porwała 32-latka

We wtorek wieczorem silne opady deszczu przeszły przez miasto Setubal oraz aglomerację Lizbony, gdzie w wielu miejscach doszło do podtopień. Służby medyczne Portugalii potwierdziły, że w podlizbońskiej miejscowości Massama woda, która pojawiła się wskutek ulewy na ulicach, porwała osobę oczekującą na przystanku autobusowym. 32-letniego mężczyznę udało się uratować i przewieźć do szpitala, ale jego stan, jak twierdzą medycy, jest ciężki.

Ulewy nie odpuszczą

Niebezpieczna pogoda związana jest z byłym huraganem Danielle, który ponad tydzień temu uformował się na Atlantyku. Żywioł pokonał ocean i dotarł do wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego. Stracił na sile na tyle, że obecnie klasyfikowany jest jako niż typowy dla europejskich szerokości geograficznych. Niesie ze sobą obfite opady deszczu i silny wiatr. Do czwartku w połowie kontynentalnej części Portugalii może spaść od 100 do 150 litrów wody na metr kwadratowy.

Były huragan pokonał Atlantyk i dotarł do Europy
Były huragan pokonał Atlantyk i dotarł do EuropyTVN24

Autor:anw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter Gonçalo Martins, NASA