TVN Meteo | Świat

Do USA zmierzają powodzie, śnieg, mróz i gwałtowne burze. "2022 rok wchodzi jak lew"

TVN Meteo | Świat

Autor:
anw/dd
Źródło:
CNN, NWS
Prognozowane opady w USA w dniach 1-2.01.2022
Ventusky.comPrognozowane opady w USA w dniach 1-2.01.2022

Wraz z nadejściem nowego roku burze, ulewy, śnieg i powodzie nawiedzą środkowe regiony Stanów Zjednoczonych. Niebezpieczna aura uderzy w obszary, które zostały zniszczone przez serię tornad zaledwie dwa tygodnie temu.

Jak przewidują synoptycy z amerykańskiego Centrum Prognozowania Pogody (Weather Prediction Center), początek nowego roku przyniesie zimową aurę i gwałtowne zjawiska. Wraz z nadejściem zimnego frontu atmosferycznego może padać grad, wiać porywisty wiatr, a także intensywnie padać deszcz. Ponadto mogą pojawić się też burze i tornada.

"Istnieje umiarkowane ryzyko wystąpienia obfitych opadów deszczu oraz zwiększone ryzyko wystąpienia silnych burz nad częścią stanów Ohio, Tennessee i Missisipi od soboty do niedzieli rano" - poinformowało WPC. Na weekend prognozuje opady śniegu i mróz, które mogą utrudnić podróżowanie.

"2022 rok wchodzi jak lew" - napisali na Twitterze meteorolodzy z amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej (National Weather Service). Eksperci z NWS również ostrzegają przed intensywnymi opadami śniegu i mrozem.

USA. Możliwe tornada i powodzie

Centrum Prognozowania Burz (Storm Prediction Center) ostrzega, że w sobotę i w nocy z soboty na niedzielę możliwe są silne tornada. Najbardziej zagrożone są rejony od Arkansas, Luizjany i Teksasu po Wirginię Zachodnią. SPC dodaje, że ryzyko wystąpienia silnych burz będzie podwyższone od Little Rock w Arkansas, przez Birmingham w Alabamie, aż po Lexington w Kentucky, z soboty na niedzielę rano.

"Zagrożenia związane z tymi burzami to częste wyładowania atmosferyczne, silny huraganowy wiatr, grad i kilka tornad" - podało WPC. "Istnieje 10-procentowe lub większe prawdopodobieństwo wystąpienia tornad o sile EF2-EF5 nad niektórymi regionami Tennessee i Doliny Dolnej Missisipi do części południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych" - poinformowano.

Powodzie mogą nawiedzić Kentucky, gdzie ciągle trwa sprzątanie po niszczycielskiej serii tornad, które doprowadziły do ogromnych zniszczeń. Stan zagrożenia powodziowego obowiązuje od wschodniej części stanu Oklahoma aż po Wirginię Zachodnią.

Od zachodniego Arkansas do zachodniej Pensylwanii spodziewane są opady deszczu o sumie wysokości 25-76 litrów wody na metr kwadratowych. Największe opady mogą wystąpić w Kentucky - tam w ciągu weekendu może spaść do 100 l/mkw.

Mróz i śnieg

Wraz z nadejściem nowego roku przyjdzie mróz i intensywne opady śniegu. W środkowych Stanach Zjednoczonych, od wschodniego Kansas do jeziora Michigan, może spaść do 10 centymetrów śniegu. W wyższych partiach może dosypać 18-22 cm śniegu.

Autor:anw/dd

Źródło: CNN, NWS

Źródło zdjęcia głównego: Ventusky.com, NWS