Misja Artemis 1. Druga próba wystrzelenia rakiety SLS w najbliższą sobotę

Autor:
anw
Źródło:
Reuters

W sobotę NASA planuje podjąć drugą próbę wystrzelenia w kierunku Księżyca rakiety Space Launch System (SLS) w ramach misji Artemis 1. Będzie to pięć dni po tym, jak odwołano jej start w powodu usterki jednego z silników - podała agencja Reuters, powołując się na komunikat agencji.

Druga próba wystrzelenia zaplanowana jest na sobotę. Dwugodzinne okno czasowe otworzy się o godzinie 20.17 polskiego czasu - podała na Twitterze NASA.

Powodem odwołania poniedziałkowego startu była usterka podczas próby jednego z czterech silników na ciekły wodór i tlen. Wcześniej podobny problem odnotowano podczas czerwcowego testu rakiety.

Sprawdź: administrator NASA o przerwanym starcie misji Artemis 1

Misja Artemis

Długo oczekiwany start SLS - najpotężniejszej dotychczas rakiety kosmicznej - wraz ze statkiem Orion, ma być początkiem misji serii Artemis. SLS (Space Launch System) to ciężka dwustopniowa rakieta nośna, która została zaprojektowana przez NASA. Ma zastąpić wahadłowce kosmiczne STS.

Artemis 1 to pierwszy, na razie bezzałogowy etap programu, którego celem jest kolejne lądowanie człowieka na Księżycu. Jeżeli się powiedzie, w maju 2024 roku kapsuła wraz z załogą okrąży Księżyc. Będzie to misja Artemis 2. Nogę na Srebrnym Globie ludzie mają postawić w 2025 r. w ramach Artemis 3.

Kijek w kosmosie. Oglądaj w TVN24 GO

Podczas pierwszej misji ma zostać wyniesiona w kosmos kapsuła Orion wraz z trzema manekinami na pokładzie nazwanymi Campos, Helga i Zohar. Pojazd okrąży satelitę, po czym wróci na powierzchnię Ziemi.

NASA podkreśla, że Orion pozostanie w przestrzeni kosmicznej dłużej niż jakikolwiek statek dla astronautów w historii, a jego powrót będzie "szybszy i gorętszy niż kiedykolwiek". Misja ta ma potrwać kilka tygodni i zakończyć się wodowaniem statku na Oceanie Spokojnym.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 BiS na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO
Rakieta SLS w nocy przed nieudanym startem misji Artemis 1NASA/Joel Kowsky
Powrót na Księżyc Adam Ziemienowicz/PAP

Autor:anw

Źródło: Reuters