Nowy wariant koronawirusa B.1.1.529. USA wśród krajów z ograniczeniami dla podróżujących

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl
Waldemar Kraska o afrykańskim wariancie wirusa
Waldemar Kraska o afrykańskim wariancie wirusaTVN24
wideo 2/3
Waldemar Kraska o afrykańskim wariancie wirusaTVN24

Kolejne kraje zawieszają loty z południa Afryki, gdzie wykryto nowy niepokojący wariant koronawirusa B.1.1.529. W Europie na taki krok zdecydowały się między innymi Wielka Brytania, Czechy, Austria i Holandia, z ograniczeniami muszą liczyć się też przybywający do Stanów Zjednoczonych. Decyzję w tej sprawie rozważa Komisja Europejska. Światowa Organizacja Zdrowia nazwała nowy wariant SARS-CoV-2 kolejną literą alfabetu greckiego - Omikron. W rzymskim szpitalu powstaje specjalny zespół, który zbada nowy wariant.

Na południu Afryki 11 listopada odkryto nowy wariant koronawirusa. Pierwszy przypadek wariantu nazwanego B.1.1.529 wykryto w piątek w Europie. Infekcja została potwierdzona u kobiety w Belgii.

Podczas piątkowych obrad Światowej Organizacji Zdrowia zdecydowano, że B.1.1.529 zostanie podniesiony do rangi wariantu "niepokojącego" (VOC - ang. variants of concern). Kolejne warianty koronawirusa oznaczane są literami alfabetu greckiego. Najnowszy otrzymał nazwę Omikron. Wcześniejsze to m.in. Delta i Lambda.

Nowy wariant koronawirusa B.1.1.529. Kolejne europejskie kraje zawieszają loty z południa Afryki

Szef Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO) Zurab Pololikaszwili powiedział Agencji Reutera, że wszystkie państwa, a zwłaszcza europejskie, powinny jeszcze w piątek podjąć decyzje o restrykcjach związanych z pojawieniem się nowego wariantu wirusa.

- Moja rekomendacja jest taka, że należy podjąć decyzję dziś, a nie za tydzień, ponieważ jeśli (wariant wirusa) będzie nadal się rozprzestrzeniał, tak jak się tego spodziewamy, to wkrótce będzie za późno i wprowadzanie restrykcji nie będzie miało sensu - oznajmił Pololikaszwili.

Wielka Brytania

W południe w piątek w Wielkiej Brytanii zawieszone zostały wszystkie loty z RPA, Namibii, Zimbabwe, Lesotho, Botswany i Eswatini. Wstrzymanie lotów początkowo przewidziane jest do niedzieli rano, a później wjechać z tych krajów będą mogli tylko obywatele i rezydenci Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Będą jednak musieli odbyć 10-dniową płatną kwarantannę w hotelu.

Niemcy

Od północy z piątku na sobotę w Niemczech wchodzi obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny po powrocie z Republiki Południowej Afryki - poinformował w piątek federalny minister zdrowia Jens Spahn. Minister zaapelował także o dobrowolne poddanie się izolacji tych podróżnych, którzy powrócili z zagrożonego regionu Afryki w ciągu ostatnich kilku dni.

Do Niemiec z RPA będą mogli przylecieć wyłącznie obywatele Niemiec lub osoby mające pozwolenie na pobyt stały w Niemczech. Zakazem tym mają zostać objęte także inne kraje sąsiadujące z RPA, ale "nie osiągnięto jeszcze konkretnego porozumienia co do tego, które kraje zostaną włączone do tego zakazu" - wyjaśnił Spahn.

Francja

Minister zdrowia Francji Olivier Veran poinformował, że wszystkie loty z południa Afryki zostają zawieszone w trybie natychmiastowym na 48 godzin, a osoby, które niedawno przybyły z regionu, w którym występuje nowy wariant, będą poddane testom i monitorowane. Premier Francji Jean Castex oznajmił w komunikacie, że w "najbliższych godzinach" przywódcy krajów unijnych podejmą dyskusję o tym, jak zareagować na nowy wariant.

Holandia

Minister zdrowia Holandii Hugo de Jonge również ogłosił, że rząd jego kraju wprowadza zakaz lotów z krajów południowej części Afryki, a ograniczenia, które dotyczą RPA, Botswany, Eswatini, Lesoto, Namibii i Zimbabwe, wchodzą w życie w trybie natychmiastowym. Podróżni, którzy w piątek przylecą z tych krajów do Holandii, muszą zostać poddani 10-dniowej kwarantannie.

Austria

Także Austria zdecydowała się na wprowadzenie zakazu podróżowania do krajów Afryki Południowej, a rozporządzenie w tej kwestii wejdzie w życie o północy z piątku na sobotę. Po wejściu w życie nowego przepisu obywatele Austriacy powracający z zagrożonych rejonów będą mieli prawo wjazdu do kraju, ale będą ich obowiązywać 10-dniowa kwarantanna, test PCR przy wjeździe i rejestracja wjazdu. Ponadto na loty z krajów afrykańskich ujętych w rozporządzeniu zostanie nałożony zakaz lądowania w Austrii.

Szwajcaria

Rząd Szwajcarii wprowadził w piątek zakaz bezpośrednich lotów z RPA, Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii i Zimbabwe. Dodatkowo osoby przyjeżdżające z innych krajów południowej Afryki, a także Hongkongu, Izraela i Belgii będą musiały przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19 i poddać się 10-dniowej kwarantannie, począwszy od godziny 20 w piątek 26 listopada.

Kraje Europy wprowadzają obostrzenia w podróżowaniuShutterstock

Hiszpania, Włochy, Czechy

Hiszpańska telewizja TVE podała, że rząd w Madrycie we wtorek zawiesi loty z państw, w których występuje już nowy wariant wirusa.

Włoskie władze wprowadziły zakaz przyjazdów z RPA, Lesotho, Botswany, Zimbabwe, Mozambiku, Namibii i Eswatini. Blokada dotyczy osób, które przebywały w tych krajach w ostatnich 14 dniach. Na podobny krok zdecydowały się już także Czechy, zakaz ma wejść w życie w sobotę.

Cypr

Cypr zakazał na teren kraju wstępu osobom, które podróżowały z lub przez RPA, Namibię, Lesotho, Eswatini, Zimbabwe, Mozambik, Malawi i Botswanę w ciągu ostatnich 14 dni.

Zakaz nie obejmuje obywateli Cypru, UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Szwajcarii i stałych mieszkańców Cypru pod warunkiem, że przedstawiają oni negatywny wynik testu PCR wykonany nie wcześniej niż 72 godziny przed przyjazdem. Po przybyciu na Cypr czeka ich kolejny test, będą musieli także odbyć kwarantannę przez 10 dni.

Turcja

Turcja zdecydowała się zamknąć swoje granice dla osób przybywających z pięciu krajów na południu Afryki, w tym: Botswany, RPA, Mozambiku, Namibii i Zimbabwe. Ograniczenie obowiązuje od piątkowego wieczoru. 

Komisja Europejska rozważa zakaz lotów

W piątek rano przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że rozważone zostanie zawieszenie ruchu lotniczego z krajów Afryki Południowej. "Komisja zaproponuje, w ścisłej współpracy z państwami członkowskimi, uruchomienie hamulca bezpieczeństwa w celu zatrzymania lotów z regionu południowej Afryki ze względu na budzący obawy wariant B.1.1.529." - poinformowała na Twitterze szefowa KE Ursula von der Leyen.

Izrael: zakaz przylotów z większości krajów Afryki

Rząd Izraela w piątek wprowadził zakaz przylotów z większości krajów Afryki. - Jesteśmy na skraju stanu wyjątkowego - powiedział premier Naftali Benet. Na konferencji prasowej poświęconej nowej polityce rządu w związku z pojawieniem się w kraju wariantu B.1.1.529 Benet powiedział, że może on być bardziej zaraźliwy niż Delta.

Premier potwierdził odnotowanie kilku przypadków zakażeń nowym szczepem w Izraelu. Pierwszy przypadek wykryto u podróżującego z Malawi.

Jedynie kilka krajów Afryki Północnej nie znalazło się na izraelskiej czerwonej liście krajów podniesionego ryzyka pandemicznego. Każdy, kto powróci z wymienionego na liście kraju, będzie musiał pozostać w izolacji w specjalnym hotelu przez siedem do 14 dni.

Wojsko będzie pracować nad zlokalizowaniem wszystkich osób, które przebywały w krajach podniesionego ryzyka w ciągu ostatniego tygodnia, i poinstruuje je, aby się izolowały i przeprowadziły test na obecność COVID-19. Izraelczykom zabroniono także podróży do krajów, w których stwierdzono przypadki nowego wariantu.

Ograniczenia w innych państwach na świecie

Stany Zjednoczone podjęły decyzję o ograniczeniu od poniedziałku wjazdu na teren kraju z ośmiu krajów Afryki Południowej. Chodzi o: RPA, Botswanę, Zimbabwe, Namibię, Lesotho, Eswatini, Mozambik i Malawi. Nie dotyczy to jednak obywateli oraz stałych mieszkańców USA. Doradca medyczny Białego Domu dr Anthony Fauci poinformował, że urzędnicy federalni odpowiedzialni za zdrowie publiczne prowadzą konsultacje z naukowcami w RPA w sprawie nowego wariantu.

Rząd Kanady wprowadził tymczasowy zakaz wjazdu dla wszystkich osób z wyjątkiem obywateli kanadyjskich, którzy w ciągu ostatnich 14 dni przebywali w siedmiu krajach Afryki Południowej. 

Władze Japonii podjęły decyzję o zaostrzeniu warunków wjazdu do kraju dla osób podróżujących z sześciu państw południa Afryki - poinformował w piątek rzecznik japońskiego rządu. Nowe zasady wejdą w życie w sobotę i obejmą przyjezdnych z Republiki Południowej Afryki, Botswany, Eswatini, Lesotho, Namibii i Zimbabwe. Osoby przylatujące z tych krajów będą zobowiązane do spędzenia 10 dni w wyznaczonej przez rząd Japonii placówce oraz kolejnych czterech na kwarantannie domowej. Podobne regulacje obowiązują w Singapurze.

W Indiach zapowiedziano zaostrzenie kontroli granicznych. Wydano decyzję o testowaniu i badaniu wszystkich podróżnych z krajów Afryki Południowej. Tamtejsi naukowcy mają sprawdzić, czy wariant B.1.1.529 jest odporny na dostępne szczepionki.

Ograniczenia wprowadzają także Bahrajn i Filipiny. Podróżujący z sześciu krajów Afryki Południowej, w tym RPA, nie będą mogli dostać się do kraju z powodu obaw związanych z nowym wariantem koronawirusa.

Hongkong zabronił w piątek wjazdu osobom niebędącym jego mieszkańcami, które przybywają z ośmiu państw Afryki Południowej, jeżeli przebywali tam w ciągu ostatnich 21 dni. Chodzi o kraje: Botswana, Eswatini, Lesotho, Malawi, Mozambik, Namibia, Zimbabwe i RPA.

Rząd Filipin zawiesił do 15 grudnia wszystkie loty z krajów południa Afryki.

Jak informuje Reuters, Rwanda zdecydowała się przywrócić obowiązkową 24-godzinną kwarantannę dla wszystkich osób przybywających do kraju od 28 listopada, niezależnie z którego państwa.

Rząd Republiki Południowej Afryki poinformował w komunikacie, że prezydent Cyril Ramaphosa zwołuje na niedzielę posiedzenie Krajowej Rady ds. Koronawirusa, w związku z wykryciem w kraju przypadków zakażenia nowym wariantem koronawirusa.

We Włoszech specjalny zespół zbada nowy wariant

W rzymskim szpitalu zakaźnym Spallanzani powstał w piątek specjalny zespół zadaniowy, który zbada nowy wariant koronawirusa. Pojawiają się apele o nadzwyczajną czujność i hipotezy, że może on być odporny na szczepionki. Dyrekcja placówki zapowiedziała międzynarodową współpracę w czasie tych badań, między innymi z władzami medycznymi w RPA.

Powołanie zespołu to "natychmiastowa odpowiedź szpitala Spallanzani i całego systemu ochrony zdrowia kraju na zaniepokojenie rosnące wśród obywateli z powodu tego wariantu" - oświadczył dyrektor Francesco Vaia. Dodał: - Najpierw będziemy obserwować, analizować, a potem sprawdzimy, jakie należy podjąć działania, by zwalczać ten kolejny wariant.

Jeden z najbardziej znanych włoskich specjalistów w dziedzinie chorób zakaźnych profesor Massimo Galli z Mediolanu powiedział: - Ten wariant postawił nas w obliczu scenariusza, który naprawdę niepokoi. W wywiadzie dla radia RAI wyjaśnił, że trzeba ustalić, czy nowa odmiana patogenu jest w stanie szerzyć się jeszcze bardziej niż Delta i czy w ten sposób może stać się jej "rywalem".

- To nie jest pewne, ale możliwe, że ten wariant jest w stanie przebić się przez szczepionkę. Nie jestem co do tego przekonany, nie mamy danych, by to stwierdzić - zaznaczył profesor Galli. Jego zdaniem potrzebna jest wielka czujność. - Szczepionka prawdopodobnie zrobi swoje, ale ta sytuacja jest następnym powodem do zaniepokojenia - przyznał.

Włoski wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri zaznaczył, że nie ma wystarczających danych, by stwierdzić, jaka jest zaraźliwość afrykańskiego wariantu wirusa i czy może on być odporny na dostępne szczepionki. - Obecnie nie występuje on we Włoszech, ale trzeba uważać - stwierdził.

Brytyjski minister zdrowia o nowym wariancie koronawirusa

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) twierdzi, iż mnogość kolców nowego wariantu B.1.1.529 powoduje, że znacząco różni się on od oryginalnego koronawirusa. - Trwają pilne badania, aby dowiedzieć się więcej na temat jego transmisji, dotkliwości i podatności na szczepionki - przekazała dyrektorka UKHSA Jenny Harries.

Brytyjski minister zdrowia Sajid Javid ostrzegł w piątek, że nowy wariant może mieć znacznie większą zdolność do przenoszenia się niż wariant Delta i istnieje "możliwość, że może mieć inny wpływ na osoby", które się zakażą. Powiedział też, że nowy wariant może wpływać na skuteczność stosowanej od niedawna w walce z COVID-19 terapii przeciwciałami.

Javid wskazał, że ze względu na wysoki poziom zaszczepionych Wielka Brytania znajduje się w stosunkowo dobrym położeniu, ale zaznaczył, że nowy wariant ma "niezwykle dużą liczbę mutacji" i wykazuje wiele cech wariantów Alfa, Beta i Delta.

- Jedną z lekcji płynących z tej pandemii jest to, że musimy działać szybko i w jak najwcześniejszym momencie. Zbliżamy się do zimy, a nasz program szczepień przypominających wciąż trwa, więc musimy pozostać ostrożni - wyjaśnił minister zdrowia. Zapowiedział, że rząd nie zawaha się rozszerzyć czerwonej listy podróżnej o kolejne kraje, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Koronawirus w Wielkiej BrytaniiSandor Szmutko / Shutterstock

Autorka/Autor:asty,kw,ps/dd

Źródło: PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Wielkanoc 2025. Nadchodzące święta, jak po raz kolejny pokazują modele meteorologiczne, zapowiadają się deszczowo w wielu regionach kraju. Lokalnie pojawią się burze. W Niedzielę Wielkanocną temperatura będzie zróżnicowana.

Pogoda na Wielkanoc. Synoptycy podtrzymują prognozę, która niekoniecznie wam się spodoba

Pogoda na Wielkanoc. Synoptycy podtrzymują prognozę, która niekoniecznie wam się spodoba

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed zagrożeniami pogodowymi. W kolejnych dniach w części kraju spodziewane są silne podmuchy wiatru, a miejscami może zagrzmieć. Sprawdź, gdzie i kiedy warto przygotować się na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

W prognozach widać burze i gwałtowne wichury

W prognozach widać burze i gwałtowne wichury

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Wtorek 15.04 przyniesie w części kraju kolejną porcję opadów deszczu. Na termometrach zobaczymy nawet 24 stopnie Celsjusza. Utrudnieniem stanie się wiatr, który lokalnie może wiać dość silnie.

Pogoda na dziś - wtorek, 15.04. Będzie ciepło, ale parasole się przydadzą

Pogoda na dziś - wtorek, 15.04. Będzie ciepło, ale parasole się przydadzą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,2 nawiedziło w poniedziałek stan Kalifornia - poinformowała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS). Wstrząsy były odczuwalne między innymi w Los Angeles.

Trzęsienie ziemi w Kalifornii

Trzęsienie ziemi w Kalifornii

Źródło:
USGS, tvnmeteo.pl, CNN, foxla.com, fox5atlanta.com, The Guardian, PAP

Gwiazda muzyki pop Katy Perry poleciała w kosmos. Na pokładzie rakiety New Shepard znalazło się jeszcze pięć innych kobiet. Amerykańska piosenkarka podzieliła się w mediach społecznościowych nagraniem, pokazującym wnętrze kapsuły przed startem.

Katy Perry już na Ziemi. Pokazała nagranie sprzed lotu w kosmos

Katy Perry już na Ziemi. Pokazała nagranie sprzed lotu w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, Blue Origin

Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowy film, który pokazuje reakcję wilków na zapach człowieka.

Tak wilki reagują na zapach człowieka. Niezwykłe nagranie

Tak wilki reagują na zapach człowieka. Niezwykłe nagranie

Źródło:
Kontakt24

Nawet 250 litrów deszczu na metr kwadratowy i więcej może spaść w tym tygodniu w środkowej i południowej Europie - wynika z prognoz. Ulewy ma przynieść jeden z niżów, który nabierze wilgoci w rejonie Zatoki Genueńskiej. Układ niskiego ciśnienia dotrze także do Polski i sprawi, że święta będą deszczowe.

Niebezpieczna kumulacja opadów i "duże zagrożenie" w kilku regionach Europy

Niebezpieczna kumulacja opadów i "duże zagrożenie" w kilku regionach Europy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wkrótce rozpocznie się nowy etap trwającej kilka lat renowacji Hagii Sophii. Remont jednej z najbardziej rozpoznawalnych budowli Stambułu skupia się przede wszystkim na ochronie historycznych kopuł przed skutkami potencjalnych trzęsień ziemi.

Symbol Stambułu ma być wzmocniony na wypadek trzęsienia ziemi

Symbol Stambułu ma być wzmocniony na wypadek trzęsienia ziemi

Źródło:
PAP, AP

Jeszcze przed świętami będzie tak ciepło jak bywa w czerwcu albo w lipcu. Jaką temperaturę przyniosą nadchodzące dni? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sercu odległej galaktyki w gwiazdozbiorze Panny znajduje się masywna, czarna dziura, która budzi się do życia. Zjawisko kosmiczne, któremu nadano imię Ansky, zaczęło wystrzeliwać intensywne rozbłyski rentgenowskie w regularnych odstępach czasu. To zachowanie bardzo zaintrygowało naukowców.

To zachowanie czarnej dziury zadziwiło naukowców. "Nie wiemy jeszcze, co je powoduje"

To zachowanie czarnej dziury zadziwiło naukowców. "Nie wiemy jeszcze, co je powoduje"

Źródło:
AFP, ESA

Zwolnienia i cięcia w amerykańskim budżecie przeprowadzane w ostatnim czasie przez Donalda Trumpa dotknęły także Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA), zajmującą się prognozowaniem pogody. Eksperci w rozmowie z magazynem "Rolling Stone" zwracają uwagę, że takie działania mogą w przyszłości pogorszyć proces ostrzegania przed gwałtownymi zjawiskami w Stanach Zjednoczonych.

Cięcia Trumpa. Nawet prognozy pogody są zagrożone

Cięcia Trumpa. Nawet prognozy pogody są zagrożone

Źródło:
Rolling Stone, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Grecji opracowali modele, które przewidują, kiedy i jak mocno drzewa oliwne i dęby będą pylić. To przełomowe odkrycie może pomóc osobom uczulonym na pyłki tych drzew lepiej przygotować się do sezonu alergicznego.

Te drzewa najczęściej uczulają Greków. Od teraz będzie im lżej

Te drzewa najczęściej uczulają Greków. Od teraz będzie im lżej

Źródło:
greekreporter.com

Pod koniec tygodnia w Hiszpanii wyruszyły pierwsze wielkanocne procesje, co roku przyciągające uwagę całego świata. Niestety niektóre z nich musiały zawrócić do świątyń, a inne w ogóle ich nie opuściły z powodu ulewnych deszczy. Plany efektownych obchodów Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii może pokrzyżować gwałtowna aura - donoszą lokalne media.

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Źródło:
PAP, laopiniondemurcia.es

Ulewne deszcze związane z burzą Olivier nawiedziły Wyspy Kanaryjskie. W sobotę władze ogłosiły stan wyjątkowy na jednej z wysp archipelagu - Lanzarote. W związku z gwałtowną aurą strażacy interweniowali ponad 300 razy.

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Źródło:
PAP, laprovincia.es, rtvc.es

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna na niebie w nocy ze soboty na niedzielę. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia tego zjawiska. Pierwsza wiosenna pełnia jest szczególnie istotna, ponieważ na jej podstawie określana jest data Wielkanocy - święta ruchomego.

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Niedźwiedzie pojawiły się w sobotę w zakopiańskich Kuźnicach, blisko popularnego szlaku. Zwierzęta te stają się coraz bardziej aktywne, a w pobliże ludzkich siedzib przyciąga je zapach odpadków kuchennych. Jeśli natkniemy się na zwierzę, powinniśmy zachować ostrożność.

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Źródło:
PAP, Tygodnik Podhalański, tvnmeteo.pl

W ciągu ostatnich dwóch dekad Europejczycy skuteczniej przystosowali się do niskiej temperatury niż do ekstremalnych upałów. - To proces, który w nauce nazywamy adaptacją - powiedział jeden z autorów publikacji na ten temat, Zhao-Yue Chen.

Lepiej znosimy zimno niż upały

Lepiej znosimy zimno niż upały

Źródło:
PAP

Trzęsienie ziemi nawiedziło w niedzielę Papuę-Nową Gwineę. Jak podało niemieckie centrum badań geologicznych GFZ, miało magnitudę 5,79.

Trzęsienie ziemi w Papui-Nowej Gwinei

Trzęsienie ziemi w Papui-Nowej Gwinei

Źródło:
Reuters, USGS

Wichury nawiedziły w sobotę Chiny. W Pekinie, gdzie podmuchy rozpędzały się do ponad 100 kilometrów na godzinę, wiatr przewracał drzewa i łamał gałęzie. Wystąpiły utrudnienia na drogach. Jeszcze groźniej było na północy, w Mongolii Wewnętrznej, gdzie silnemu wiatrowi towarzyszyły intensywne opady śniegu.

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Xinhua, AFP, PAP

Ulewy nawiedziły w piątek zachodnią Hiszpanię. Najsilniej padało w Galicji - w Lugo woda całkowicie zalała niektóre ulice i wdarła się na miejski stadion. Według lokalnych mediów taka niestabilna aura może nawiedzać Półwysep Iberyjski jeszcze przez jakiś czas.

Woda na ulicach, zmyty most. To dopiero początek ulew

Woda na ulicach, zmyty most. To dopiero początek ulew

Źródło:
El Progreso, La Razon, SIC Noticias

Kot przez trzy tygodnie był zamknięty w szybie wentylacyjnym. Jak opowiadała właścicielka, zwierzak nagle zniknął z zamkniętego pomieszczenia, z którego mógł wydostać się jedynie w ten sposób. Przeprowadzenie akcji ratunkowej utrudniała administracja budynku, która nie wierzyła, że kot mógł sam dostać się do szybu.

Kot spędził trzy tygodnie w szybie wentylacyjnym

Kot spędził trzy tygodnie w szybie wentylacyjnym

Źródło:
CNN, WISN 12

Ponad setka osób zginęła na skutek burz, jakie nawiedzają północne Indie i Nepal. Najtrudniejsza sytuacja panuje w indyjskim stanie Bihar, gdzie gwałtowne warunki pogodowe uszkodziły uprawy. Tak intensywne ulewy są w Indiach rzadkością o tej porze roku.

W dwa dni zginęło sto osób. "Myśleli, że bóg ich ochroni"

W dwa dni zginęło sto osób. "Myśleli, że bóg ich ochroni"

Źródło:
Reuters, Times of India, Hindustan Times

Włoski wulkan Etna nie daje o sobie zapomnieć. W powietrze trafiła porcja lawy, która rozświetliła niebo. Lokalne lotnisko funkcjonuje jednak bez żadnych utrudnień.

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Źródło:
ANSA, Reuters

W sobotę obchodzony był Światowy Dzień Chomika. Chomik europejski to krytycznie zagrożony gatunek ssaka. Jak alarmują naukowcy, w ciągu najbliższych kilkunastu lat może wyginąć na całym euroazjatyckim obszarze występowania.

W sobotę obchodził swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć

W sobotę obchodził swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy z japońskiej uczelni Okinawa Institute of Science and Technology (OIST) odkryli dwa nowe gatunki tasiemców. Larwy tych pasożytów znaleziono w jelitach i żołądkach dziko żyjących kałamarnic.

Odkryto dwa nowe gatunki tasiemców

Odkryto dwa nowe gatunki tasiemców

Źródło:
Okinawa Institute of Science and Technology

Warto wieczorami wypatrywać na niebie niezwykłego zjawiska - fałszywego Pasa Oriona. Jak napisał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", "to jeden z tych przypadków, kiedy niebo zaskakuje geometrią i chwilową harmonią".

Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"

Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wezwał w piątek amerykański Kongres do przyjęcia ustawy, która zniosłaby zmianę czasu. Miałaby ona wprowadzić na stałe obecny czas letni. W jego opinii taka decyzja zostałaby dobrze przyjęta przez obywateli.

Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu    

Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu    

Źródło:
PAP