Omikron. Nowy wariant koronawirusa otrzymał nazwę i klasyfikację

Autor:
akw
Źródło:
Reuters, PAP

Nowy wariant koronawirusa wykryty na południu Afryki został sklasyfikowany przez Światową Organizację Zdrowia jako "niepokojący". Od teraz nazywany będzie wariantem Omikron.

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia spotkali się w piątek, aby ocenić nowy wariant B.1.1.529 koronawirusa, który pierwotnie zidentyfikowano na południu Afryki (w RPA i Botswanie). W oświadczeniu po spotkaniu opisano, że pierwszy przypadek wariantu B.1.1.529 został zgłoszony do WHO 24 listopada z Republiki Południowej Afryki.

Podczas obrad zdecydowano, że B.1.1.529 zostanie podniesiony do rangi wariantu "niepokojącego" (VOC - ang. variants of concern). Kolejne warianty koronawirusa oznaczane są literami alfabetu greckiego. Najnowszy otrzymał nazwę Omikron. Wcześniejsze to m.in. Delta i Lambda.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Ten wariant nas zaskoczył"

Rzecznik WHO Christian Lindmeier zwracał wcześniej uwagę, że bliższe zbadanie B.1.1.529 "zajmie kilka tygodni".

- Wiemy, że nowy wariant ma wiele mutacji. Obawiamy się, że tak duża liczba mutacji może mieć wpływ na zachowanie wirusa - przyznała epidemiolog Maria van Kerkhove, dyrektor techniczna WHO ds. COVID-19.

Dyrektor południowoafrykańskiego Centre for Epidemic Response and Innovation profesor Tulio de Oliveira jest zdania, że nowy wariant zawiera "niezwykłą konstelację mutacji" i są wśród nich te, których wcześniej nie obserwowano. - Ten wariant nas zaskoczył, zawiera przeskok ewolucyjny i znacznie więcej mutacji, niż mogliśmy oczekiwać - opisał podczas konferencji.

>> Nowy wariant koronawirusa B.1.1.529. Kolejne kraje wprowadzają zakaz wjazdu

Autor:akw

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty: