TVN Meteo | Świat

Izrael. Miecz sprzed 900 lat na dnie Morza Śródziemnego, prawdopodobnie należał do krzyżowca

TVN Meteo | Świat

Autor:
anw//rzw
Źródło:
Reuters, PAP

Z dna Morza Śródziemnego amator nurkowania wydobył miecz, który prawdopodobnie należał do krzyżowca. Wiek broni szacuje się na 900 lat. - Pod muszlami i kamieniami znajdował się naprawdę dobrze zachowany miecz - powiedział Jakow Szarwit, szef wydziału archeologii w Izraelskim Urzędzie do spraw Zabytków.

Miecz należący prawdopodobnie do krzyżowca, który popłynął do Ziemi Świętej prawie tysiąc lat temu, został wydobyty z dna Morza Śródziemnego - poinformował w poniedziałek Izraelski Urząd do spraw Zabytków (Israel Antiquities Authority - IAA). Władze podkreśliły, że odkrycia dokonał nurek amator Szlomi Kacin.

Kacin, mieszkający w osadzie Atlit koło Hajfy, zauważył w trakcie nurkowania metalowe kotwice, fragmenty ceramiki, kamienie i tajemnicze ostrze. Okazało się, że ostrze jest częścią miecza, który zachował się w idealnym stanie i stanowi piękne i rzadkie znalezisko.

Miecz krzyżowca na dnie morza

Oblepione organizmami morskimi metrowe ostrze, kabłąk i rękojeść miecza przyciągnęły uwagę nurka, badającego dno morza w pobliżu izraelskiego wybrzeża. Zagrzebaną dotychczas pod piaskiem pradawną broń odsłoniły prądy morskie.

- To było niesamowite zobaczyć taki piękny miecz. Pod muszlami i kamieniami, które były na dnie, znajdował się naprawdę dobrze zachowany miecz wykonany z żelaza. Głównie z żelaza, z wyjątkiem prawdopodobnie rękojeści, które zazwyczaj były robione z drewna lub innego materiału - opowiadał Jakow Szarwit, szef wydziału archeologii w IAA.

- Wybrzeże morskie w tym miejscu pełne jest drobnych, naturalnych zatoczek, które zapewniały statkom schronienie podczas sztormu. Wokół większych zatok rozwinęły się osady i miasta portowe, w tym Atlit czy Dor - wyjaśnił. Dodał, że takie warunki przyciągały statki handlowe, które pozostawiły po sobie liczne pamiątki, stanowiące dziś bogate znaleziska archeologiczne.

Może jest na nim jakieś imię

- Przypuszczamy, że ten rycerz pełnił służbę w cytadeli w Atlit, to niedaleko od tego miejsca (gdzie odnaleziono miecz - red.). To początek badań, musimy go oczyścić, jeszcze wcześniej musimy go prześwietlić i wtedy uzyskamy więcej informacji na temat miecza. Może jest na nim napisane jakieś imię, może jest jakieś zdobienie i to też da nam więcej informacji o rycerzu, który dzierżył ten piękny miecz - dodał Szarwit.

Zlokalizowanie historycznych pozostałości ukrytych na dnie morskim często stanowi wyzwanie ze względu na stale zmieniające się warunki otoczenia. Z tego względu przypadkowe odkrycia mogą mieć duże znaczenie - twierdzą specjaliści. - Geodezja podwodna jest dynamiczna - powiedział Szarwit. - Nawet najmniejsza burza przesuwa piasek i jedne obszary na dnie morza odsłania, inne zakopuje. Dlatego niezwykle istotne jest zgłaszanie wszelkich znalezisk, które można udokumentować, by uzyskać jak najwięcej naukowych danych - podkreślił.

Google Maps

Wiek miecza szacuje się na około 900 lat. Kiedy zostanie oczyszczony i odrestaurowany, trafi do muzeum.

Autor:anw//rzw

Źródło: Reuters, PAP