TVN Meteo | Świat

Śnieg, ulewy i trąba powietrzna. Pogoda nie oszczędza Hiszpanii

TVN Meteo | Świat

Autor:
anw
Źródło:
ENEX, www.abc.es
Paraliż na hiszpańskich drogach
Paraliż na hiszpańskich drogachENEX
wideo 2/4
ENEXParaliż na hiszpańskich drogach

Gwałtowna pogoda nawiedziła Półwysep Iberyjski. Miejscami jest biało od śniegu, ulewny deszcz spadł w hiszpańskiej prowincji Alicante. Są też doniesienia o trąbie powietrznej. Obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne.

W poniedziałek biało zrobiło się w Kantabrii, Asturii, Kastylii i Leonie, a także w Galicji. Na wielu trasach występowała też gołoledź. To niejedyne uciążliwości, jakie Hiszpanom funduje pogoda.

Opady śniegu w HiszpaniiPAP/EPA/Antonio Garcia

Hiszpania. Gradobicie i ulewy w Alicante

Niż Dana przyniósł do prowincji Alicante intensywne opady deszczu - podała we wtorek hiszpańska agencja meteorologiczna AEMET. W porcie lotniczym Alicante-Elche w ciągu godziny spadło aż 58 litrów wody na metr kwadratowy. Intensywnym opadom deszczu towarzyszyło także gradobicie, które spowodowało, że miejscami zrobiło się biało. Według miejscowych w okolicy pojawiła się też trąba powietrzna. Gwałtowna aura spowodowała, że policja wydała ostrzeżenia dla kierowców.

Synoptycy prognozują, że Dana będzie przesuwać się z południa na północ, w kierunku prowincji Castellón. Obowiązują tam pomarańczowe alarmy przed ulewnym deszczem. Przewiduje się opad o sumie do 100 l/mkw. Również w prowincji Walencja obowiązują alerty przed tym pogodowym zagrożeniem.

W Hiszpanii zrobiło się biało
W Hiszpanii zrobiło się białoENEX
Burza gradowa w AlicantePAP/EPA/Morell

Autor:anw

Źródło: ENEX, www.abc.es

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/Antonio Garcia