Niemal tysiąc fok i lwów morskich zmarło z powodu epidemii ptasiej grypy, która rozprzestrzenia się na południu Brazylii - wynika z oświadczenia władz. Wirus atakuje m.in. układ nerwowy zwierząt. Na wybrzeżu obserwowane są przypadki osobników doświadczających drgawek i konwulsji. Wdrażane są środki mające zapobiec dalszej transmisji wirusa.
Brazylijskie Ministerstwo Rolnictwa zgłosiło do tej pory pojawienie się w kraju 148 ognisk ptasiej grypy (HPAI), zwanej też grypą ptaków. Występują one głównie wzdłuż jego południowego wybrzeża. Celem powstrzymania wirusa ogłoszony został stan zagrożenia zdrowia. Rozprzestrzenianie się choroby przyczyniło się do śmierci niemal tysiąca fok i lwów morskich. HPAI dotyka także niektóre gatunki ptactwa morskiego oraz przypuszczalnie morświny i pingwiny.
Wirus atakuje m.in układ nerwowy zwierząt. Naukowcy zgłaszają przypadki zakażonych ssaków, u których zauważalne są skurcze, drgawki i konwulsje. Jak wyjaśnia Silvina Botta, oceanolożka z Uniwersytetu Federalnego Rio Grande (FURG), objawy obejmują też "nietypowe dla tych gatunków ruchy głowy i skręty szyi".
Ptasia grypa w Brazylii
Botta podkreśla, że tusze martwych zwierząt muszą zostać jak najszybciej zakopane lub spalone. Działanie to ma zmniejszyć ryzyko transmisji wirusa na inne zwierzęta i ludzi. W przypadku ludzi ryzyko rozprzestrzenienia się ptasiej grypy "jest jednak niskie" - stwierdza ekspertka.
Dokłada liczba zwierząt zmarłych z powodu wirusa nie jest znana.
- Nie mamy ostatecznych liczb, ponieważ wciąż monitorujemy sytuację - tłumaczy oceanolożka. W samym stanie Rio Grande do Sul do tej pory potwierdzono 942 zgony ssaków morskich zakażonych HPAI.
ZOBACZ TEŻ: Ptasia grypa dotarła na Antarktydę
Od czasu pojawienia się pierwszych przypadków HPAI w maju tego roku, brazylijskie ministerstwo rolnictwa wdraża rozmaite środki, mające zapobiec rozprzestrzenianiu się ptasiej grypy. W szczególności obejmują one komercyjne fermy drobiu. Pojawienie się tam ognisk wirusa mogłoby bowiem doprowadzić do nałożenia na Brazylię, największego eksportera kurczaków na świecie, zakazu eksportu drobiu.
Źródło: Reuters