Co w prognozach na zimnych ogrodników? "Sytuacja wymaga czujności"

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognozowana temperatura w kolejnych dniach
Prognozowana temperatura w kolejnych dniachVentusky
wideo 2/3
Pogoda na 5 dni

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka to okres w maju, kiedy zazwyczaj obawiamy się ochłodzenia. Czy ogrodnicy i botanicy powinni się mieć na baczności? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza w modelach meteorologicznych, co czeka nas w kolejnych dniach w pogodzie.

  • W prognozach widać dwie fale chłodu, które przyniosą przygruntowe przymrozki
  • Jedna z nich dotrze do nas między 8 a 9 maja, druga zaś w czasie zimnych ogrodników i zimnej Zośki, czyli między 12 a 15 maja
  • Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek przestrzega, że sytuacja będzie wymagać czujności od ogrodników i meteorologów

W latach pięćdziesiątych angielski klimatolog Hubert Lamb podzielił się ze światem swoim odkryciem i udowodnił pewną regularność w wiosennej cyrkulacji powietrza w Europie. Otóż najczęściej w dniach od 29 kwietnia do 16 maja w rejonie Wysp Brytyjskich utrzymywała się tzw. pogoda północna z antycyklonami w przerwach. Oznaczało to po prostu spływ chłodnych mas powietrza z północy, które kształtowały pogodę o raczej nie najprzyjemniejszym obliczu. Przeprowadzona później analiza długiej serii danych z pomiarów temperatury wiosną na ziemiach polskich w latach 1881-1980 również dostarczyła ciekawych wniosków. Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, bo pierwszych, najdawniejszych, pomiarów meteorologicznych dokonywały często właśnie obserwatoria astronomiczne, wykazało, że dość często w dniach od 1 do 25 maja miejsce miało znaczące ochłodzenie. Bywało, że nie tylko na początku, ale i w połowie maja panował regularny mróz. Wywnioskowano również, że w ponad 30 procentach przypadków silne ochłodzenie występuje w dniach od 10 do 17 maja. Udowodniono więc w sposób naukowy to, o czym lud uprawiający ziemię wiedział już od dawana. Faktem jednak jest, że wraz ze zmianą klimatu fenomen o nazwie "zimni ogrodnicy i zimna Zośka" nie jest już tak straszny jak dawniej, choć zaczyna być zastępowany innymi "plagami" meteorologicznymi.

Według obserwacji ludowych w Europie druga dekada maja to czas ostatnich wiosennych przymrozków zagrażających roślinom, którym patronują święci Kościoła katolickiego: Pankracy, Serwacy, Bonifacy oraz Zofia od 12 do 15 maja. "W tych dniach chłód może się nasilić, lecz po nich nie powinien już zaszkodzić roślinom" - stwierdza wiele ogrodniczych publikacji. Ale niewielu wie, że pierwszymi ogrodnikami, którzy ukuli określenie na majowe przymrozki - "Saints de glace" - byli francuscy mnisi. W późnym średniowieczu, wraz z końcem optimum klimatycznego, ówcześni zakonnicy pracujący w ogrodach zaobserwowali dość regularne zjawisko klimatyczne - fale chłodu w czasie pełnej wiosny mocno szkodzące zadbanym klasztornym rabatom ziołowym i warzywnym. I tak utrwalona wielowiekowa tradycja wciąż powstrzymuje ogrodników przed wysadzaniem roślin do gruntu przed 15 maja, choć obecnie, statystycznie rzecz ujmując, "Lodowi święci" przynoszą mróz w maju do Europy coraz rzadziej.

Dwie fale chłodu w prognozach

Wciąż tak samo pilnie jak mnisi w pierwszych przyklasztornych ogrodach przygotowujemy grunt do uprawy i obawiamy się mrozu w maju. A ten w naszych warunkach wystąpić może tylko przy napływie zimnych mas powietrza z dalekiej północy, znad Oceanu Arktycznego. Wtłaczają je w nasz rejon cyklony szerokości umiarkowanych, które przemieszczają się nad północną Europą, zwykle po okresie panowania wyżu nad środkową i wschodnią częścią kontynentu. Po stabilnej i słonecznej pogodzie potrafi nadejść silne ochłodzenie, nierzadko poprzedzane frontami burzowymi z opadami krupy śnieżnej. Czy w tym roku powtórzy się ten wariant cyrkulacji powietrza? Są na niego duże szanse - przed nami dwie fale chłodu z przymrozkami. Pierwsza fala jest tuż-tuż, a przyniesie ją niż Gulla, którego centrum wędruje teraz właśnie nad zachodnią Rosją w kierunku zimnego Morza Barentsa. Tym samym, przy pomocy wyżu Thomas znad zachodniej Europy, stworzy warunki do spływu powietrza arktycznego nad północno-wschodnią Europę.

Położenie niżu Gulla w środęDWD

Rozwinie się zatoka chłodu od Arktyki przez Finlandię po Ukrainę. Polska nie znajdzie się w strumieniu tego najzimniejszego powietrza, ale zostanie lekko muśnięta chłodem od 8 i 9 maja. Jest to o tyle niebezpieczne, że w środę i czwartek w nocy i rano wystąpią rozpogodzenia na północy, wschodzie i w centrum kraju. Tym samym możliwy jest miejscami spadek temperatury do 0 stopni Celsjusza, szczególnie na Pomorzu, Kaszubach, Warmii, Mazurach, Podlasiu, Mazowszu i Lubelszczyźnie, a przy gruncie do -1/-2 st. zwłaszcza na północnym wschodzie kraju. Przymrozki wyliczane przez europejski model ECMWF na środę stanowią większe zagrożenie niż te wyliczane na czwartek, ale decydujące znaczenie przy wystąpieniu mrozu przy ziemi ma jednak podłoże. Nad piaszczystym, szybko wychładzającym się gruntem temperatura lokalnie spaść może do -3 st. C.

Zatoka chłodu nad północno-wschodnią Europą, temperatura na wysokości 1,5 kmGFS/wetter3.de
Prognozowane przygruntowe przymrozki w środę rano 8 maja ECMWF/meteologix

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka 2024

Fala chłodu zostanie lekko powstrzymana przez klin ciepła, napierający od południowego zachodu, ale oddech będzie krótki. Bowiem od 11 maja sytuacja zaczyna rozwijać się dużo ciekawiej i bardzo niebezpiecznie dla ogrodów. Niżowy wir powietrza Gulla osiąść ma na dłużej nad północno-zachodnią Rosją, a nad Skandynawią ulokować wyż. Cyklon i antycyklon przybiorą malownicze owalne kształty i uformują równie kształtną zatokę chłodu od Arktyki po Karpaty. Wlewające się zimno przyniesie nad północno-wschodnią Polską spadek temperatury na wysokości 1,5 km do -5 st. Celsjusza. To w skrócie oznacza, że przy długotrwałych rozpogodzeniach w nocy i rano taką wartość możemy zobaczyć na termometrach bliżej ziemi na Podlasiu. Decydujące znaczenie ma tu zachmurzenie. W związku z tym, że płynąca masa arktycznego powietrza nie będzie zbyt wilgotna, po niebie snuć się ma nieco skłębionych cumulusów piętra niskiego oraz nieco pierzastych cirrusów piętra wysokiego. Nie uformuje się zwarta kołdra z chmur hamująca ucieczkę ziemskiego ciepełka w kosmos. Kiedy w sobotę przejdzie nad Polską front chłodny z przelotnymi opadami deszczu, od niedzieli do środy postępować mają kolejne strefy rozpogodzeń sprzyjające miejscowym przymrozkom. Wiele wskazuje na to, że nadchodzi klasyczna, podręcznikowa wręcz, cyrkulacja powietrza, która umożliwia wystąpienie zimnych ogrodników z ostatnim porannym zimnem na świętą Zofię, czyli 15 maja.

Zatoka chłodu w poniedziałek 13 maja rano, prognozowana temperatura na wysokości 1,5 kilometraGFS/wetter3.de

Wyż, który znad Skandynawii będzie wolno wędrował w kierunku Polski, sprzyjać będzie nie tylko rozpogodzeniom, ale też stagnacji powietrza, pogodzie bezwietrznej. Przy rozpogodzeniach od niedzieli do środy temperatura nad ranem spadać więc może miejscami na wysokości dwóch metrów lekko poniżej 0 st. C - najpierw w niedzielę na Podlasiu, Warmii i Mazurach, a od poniedziałku prawie w każdym regionie kraju. Snujące się po niebie chmury sprawią, że w dwóch punktach blisko siebie możemy notować bardzo różne wartości temperatury, np. 5 st. w Warszawie i -1 st. w Kozienicach. O sile wychłodzenia porcji powietrza zadecyduje podłoże. W dolinach, w obniżeniach terenu, formować się będą zastoiska chłodu, więc tamtejsze uprawy narażone są na największe przymrozki. Ale i uprawy na niezalesionych wysoczyznach narażone są na wyziębienie. Temperatura rano 14 maja prognozowana przez amerykański model GFS dla przeważającego obszaru Polski zawierać się ma w przedziale od 1 do 4 st. C. Jest to obraz uproszczony, ale pokazujący skalę ochłodzenia mającego nastąpić za tydzień, co pozwala stwierdzić, że prawdopodobieństwo przymrozków wynosi ponad 80 procent.

Temperatura rano 14 majaGFS/meteorologix

W prognozach widać klin gorącego powietrza

Po imieninach Zofii rozwinąć się ma klin gorącego powietrza znad Afryki, sięgający aż zimnego Bałtyku. Przyjść ma fala silnego ciepła z południa, która rozkołysze nasze ogrody. Jednak szalenie ważny jest dla nich najbliższy tydzień. Brak dużego zachmurzenia i opadów deszczu w dniach od 12 do 15 maja, które uniemożliwiłyby wystąpienie przymrozków, sprawia, że sytuacja wymaga czujności od meteorologów i ogrodników, monitorowania i aktualizowania prognoz. W moim ogrodzie, już mocno poturbowanym przez kwietniową falę chłodu w samym środku Polski, zagrożone są delikatne sadzonki pomidorów i sałaty w tunelu, a na zewnątrz resztki winogron i wisterii. W ruch pójdzie cały zapas zniczy, by podnieść temperaturę wokół małych roślinek choć o 1 st. Celsjusza.

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/ECMWF/meteologix

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami. Temperatura od środy będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza. Wydano ostrzeżenia drugiego stopnia.

Ostrzeżenia IMGW dla dziewięciu województw

Ostrzeżenia IMGW dla dziewięciu województw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Nadchodzą upały. Temperatura przed weekendem sięgnie aż 33 stopni Celsjusza w cieniu. W prognozie na kolejne dni widać też gwałtowne burze z ulewami.

Pogoda na 5 dni. Żar poleje się z nieba, pogoda znów będzie groźna

Pogoda na 5 dni. Żar poleje się z nieba, pogoda znów będzie groźna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zapora na rzece Blue Earth w amerykańskim stanie Minnesota jest w stanie "nieuchronnej awarii" po tym, jak uszkodziła ją woda powodziowa. Podmyte zostały fundamenty jednego z domów położonych nad rzeką, budynek zawisł nad urwiskiem, musieli się ewakuować jego mieszkańcy.

Tama grozi zawaleniem, dom na skraju urwiska

Tama grozi zawaleniem, dom na skraju urwiska

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, Reuters, MPR News, tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro. W środę 26.06 czeka nas dużo słońca, jednak na południu kraju zbierze się więcej chmur i popada deszcz, a w górach zagrzmi. Temperatura będzie wysoka.

Pogoda na jutro - środa 26.06. Gorąco, uwaga na burze w górach

Pogoda na jutro - środa 26.06. Gorąco, uwaga na burze w górach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Upały w tym tygodniu nadciągną do Polski. Synoptycy zapowiadają tak zwane tropikalne noce, w czasie których trudno będzie nam wypocząć po gorącym dniu. W weekend temperatura w części kraju w nocy nie spadnie poniżej 23 stopni Celsjusza.

Czeka nas seria tropikalnych nocy

Czeka nas seria tropikalnych nocy

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Dwoje amerykańskich astronautów nie mogło w poniedziałek wykonać zaplanowanych prac konserwatorskich na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) z powodu awarii skafandra jednego z nich - poinformowała NASA. To drugi anulowany spacer kosmiczny w tym miesiącu.

Astronautce przeciekał skafander. W ostatniej chwili odwołano opuszczenie stacji kosmicznej

Astronautce przeciekał skafander. W ostatniej chwili odwołano opuszczenie stacji kosmicznej

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Szwedzcy naukowcy wypuścili do przepływającej przez Goeteborg rzeki Goeta aelv pierwszy narybek jesiotrów atlantyckich. Gatunek ten wyginął w tych wodach ponad 100 lat temu na skutek przełowienia.

Nie było ich tu od ponad stu lat. Teraz naukowcy będą je śledzić

Nie było ich tu od ponad stu lat. Teraz naukowcy będą je śledzić

Źródło:
PAP

Wysokie fale spowodowały szkody w popularnej miejscowości wypoczynkowej w Meksyku. Fala sztormowa wdarła się do hoteli i klubów oraz zabrała spory kawałek plaży. Za zniszczenia odpowiedzialna jest burza Alberto, która w zeszłym tygodniu przeszła nad Meksykiem.

Natura pokazała, "kto tutaj rządzi". Popularna plaża zniszczona

Natura pokazała, "kto tutaj rządzi". Popularna plaża zniszczona

Źródło:
Reuters

Na Ziemię wróciła chińska sonda Chang'e-6. Na jej pokładzie znajdowały się próbki skał pochodzące z "ciemnej" strony Księżyca - części naszego naturalnego satelity, która jest niewidoczna dla ziemskich obserwatorów. Po raz pierwszy w historii eksploracji kosmosu udało się zebrać skały z tego miejsca i przetransportować je na Ziemię.

Pierwsze fragmenty "ciemnej" strony Księżyca wylądowały na Ziemi

Pierwsze fragmenty "ciemnej" strony Księżyca wylądowały na Ziemi

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Pierwotne czarne dziury mogą stanowić tylko ułamek ciemnej materii, jaka występuje we Wszechświecie. Tak wynika z obserwacji polskich astronomów z projektu OGLE, którzy przedstawili wyniki analiz danych z niemal 20 lat obserwacji. Wskazują one również na inną ważną kwestię związaną z pochodzeniem fal grawitacyjnych.

"Jedna z największych zagadek współczesnej astronomii". W jej rozwikłaniu pomogli Polacy

"Jedna z największych zagadek współczesnej astronomii". W jej rozwikłaniu pomogli Polacy

Źródło:
PAP, Obserwatorium Astronomiczne UW

Inwazyjne pytony siatkowe stanowią coraz większe niebezpieczeństwo dla mieszkańców Portoryko. W kraju doszło do licznych ataków tych węży na ludzi, a niektóre zakończyły się tragicznie. Według badaczy gatunek ten stanowi niebezpieczeństwo nie tylko dla mieszkańców wyspy.

Są duże i agresywne. Ich ataki coraz częściej kończą się tragicznie

Są duże i agresywne. Ich ataki coraz częściej kończą się tragicznie

Źródło:
PAP, CNN

Zespół archeologów odkrył w Egipcie 33 grobowce rodzinne zawierające szczątki mumii oraz narzędzia pogrzebowe - podało w poniedziałek egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytnego Dziedzictwa.

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Źródło:
PAP

Europejska Agencja Kosmiczna przeprowadziła tak zwany mokry test nowej rakiety nośnej Ariane 6. Ma ona zapewnić Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej. - Jesteśmy w końcu blisko startu - powiedział Pier Domenico Resta, główny inżynier odpowiedzialny za system Ariane.

Ariane 6 przeszła "mokry" test. "Jesteśmy blisko startu"

Ariane 6 przeszła "mokry" test. "Jesteśmy blisko startu"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Ogromny, płonący obiekt spada w pobliżu miasteczka, zmuszając przerażonych ludzi do ucieczki - takie nagranie pojawiło się w ostatnim czasie w chińskim internecie. Jak zauważają media, nagranie najprawdopodobniej przedstawia spadanie na wioskę Xianqiao w południowo-zachodnich Chinach fragmentu rakiety kosmicznej, którą w sobotę wystrzelił Pekin.  

Media: fragment chińskiej rakiety kosmicznej spadł na wioskę, ludzie uciekali z domów

Media: fragment chińskiej rakiety kosmicznej spadł na wioskę, ludzie uciekali z domów

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Tegoroczna pielgrzymka wyznawców islamu do Mekki pochłonęła ponad 1300 ofiar śmiertelnych. Przyczyną tych tragedii były skrajne upały, sięgające nawet około 50 stopni Celsjusza. Córka starszego mężczyzny, który zmarł w namiocie nieopodal Mekki, przyznała jednak, że jego rodzina jest "szczęśliwa, że został pochowany w Mekce". Według islamu śmierć i bycie tam pochowanym jest błogosławieństwem.

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Źródło:
CNN, Reuters

Naukowcy odkryli nieznany im dotąd sposób, w jaki bakterie emitują gazy cieplarniane. Niektóre grupy mikroorganizmów, gdy nie mają wystarczającego dostępu do tlenu, potrafią zasilać swój metabolizm za pomocą azotanów. W procesie tym wytwarzane są znaczące ilości gazu o silnym działaniu cieplarnianym. Naukowcy uspokajają, że emisjom tym możemy przeciwdziałać w jeden prosty sposób.

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Źródło:
Caltech

Odnaleziono ciało turysty, który w niedzielę zaginął na Krecie. Mężczyzna wybrał się na samotną wycieczkę bez zapasu wody. To szósta osoba, która w ciągu ostatnich tygodni zmarła w Grecji prawdopodobnie na skutek przegrzania.

Ciało niemieckiego turysty znalezione na Krecie

Ciało niemieckiego turysty znalezione na Krecie

Źródło:
eKathimerini, Reuters

Nowa fala gorącego powietrza dotrze do Polski i znowu będzie ponad 30 stopni. Kiedy możemy spodziewać się powrotu upału? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

W południowej Europie panują upały. W Hiszpanii termometry w niedzielę pokazywały nawet 40 stopni Celsjusza. Niezwykle gorąco jak na czerwiec jest również w innych krajach, w tym Grecji, Bułgarii czy nawet Wielkiej Brytanii.

Europa w uścisku gorąca. "Przed nami wyjątkowo trudne lato"

Europa w uścisku gorąca. "Przed nami wyjątkowo trudne lato"

Źródło:
Reuters, PAP, AEMET, 20minutos.es, greekreporter. fakti.bg

Rodzina z Florydy domaga się od NASA odszkodowania w wysokości 80 tysięcy dolarów po tym, jak metalowy obiekt z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uderzył w ich dom, robiąc dziurę w dachu i podłodze.

Pozywają NASA, bo część Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zrobiła im dziurę w dachu

Pozywają NASA, bo część Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zrobiła im dziurę w dachu

Źródło:
CBC News, Click Orlando

Ataki węży wywołały panikę wśród mieszkańców Bangladeszu. Za wiele z nich odpowiedzialne są żmije łańcuszkowe - jedne z najniebezpieczniejszych gadów Azji. Zwierzęta te zniknęły z kraju na początku XXI wieku, ale od niedawna zaczynają być zauważane w niektórych regionach.

Ataki węży wywołały panikę. W masowych polowaniach giną też niegroźne gatunki

Ataki węży wywołały panikę. W masowych polowaniach giną też niegroźne gatunki

Źródło:
BBC, TBS News

Fala upałów od tygodnia utrzymuje się nad ogromną częścią Stanów Zjednoczonych. W niektórych miastach w sobotę pobite zostały rekordy temperatury. Gorąco ma utrzymać się jeszcze przez kilka dni - służby publiczne ostrzegały, że tak długa ekspozycja na upał może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

"To najgroźniejsza pogoda, z jaką mamy do czynienia"

"To najgroźniejsza pogoda, z jaką mamy do czynienia"

Źródło:
PAP, New York Times, NWS

W górzystym regionie w prowincji Hunan w środkowych Chinach doszło do osunięcia się ziemi. Zginęło osiem osób - podały państwowe media. Wcześniej w niedzielę informowano o śmierci jednej osoby w innej wiosce leżącej w tej prefekturze.

Osunęła się ziemia, ośmioro zabitych

Osunęła się ziemia, ośmioro zabitych

Źródło:
PAP, Xinhua

W historii Jowisza prawdopodobnie istniało kilka Wielkich Czerwonych Plam. Najnowsze badania wykazały, że burza, którą możemy obserwować obecnie, nie jest tą odnotowaną w XVII wieku. Badaczom udało się także określić jej prawdopodobny wiek i genezę.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę największej burzy Układu Słonecznego

Naukowcy rozwiązali tajemnicę największej burzy Układu Słonecznego

Źródło:
PAP, NASA

Obłoki srebrzyste były widoczne w poniedziałkową noc nad Polską. Chociaż w części kraju w obserwacjach przeszkadzały chmury, niektórym Reporterom 24 udało się uchwycić to piękne zjawisko. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Srebrna łuna zalała niebo nad Polską

Srebrna łuna zalała niebo nad Polską

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Makaki z Portoryko przebudowały swoją społeczność po katastrofie naturalnej. Huragan Maria, który w 2017 roku spustoszył wyspę, zniszczył roślinność i poważnie ograniczył dostęp do cennego cienia. Naukowcy zauważyli, że taka sytuacja faworyzowała małpy zachowujące się w określony sposób.

Huragan "zmienił zasady gry" tej społeczności. I nie chodzi o ludzi

Huragan "zmienił zasady gry" tej społeczności. I nie chodzi o ludzi

Źródło:
University of Exeter, BBC, NWS, Smithsonian Magazine