Co w prognozach na zimnych ogrodników? "Sytuacja wymaga czujności"

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognozowana temperatura w kolejnych dniach
Prognozowana temperatura w kolejnych dniachVentusky.com
wideo 2/2
Pogoda na 5 dni

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka to okres w maju, kiedy zazwyczaj obawiamy się ochłodzenia. Czy ogrodnicy i botanicy powinni się mieć na baczności? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza w modelach meteorologicznych, co czeka nas w kolejnych dniach w pogodzie.

  • W prognozach widać dwie fale chłodu, które przyniosą przygruntowe przymrozki
  • Jedna z nich dotrze do nas między 8 a 9 maja, druga zaś w czasie zimnych ogrodników i zimnej Zośki, czyli między 12 a 15 maja
  • Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek przestrzega, że sytuacja będzie wymagać czujności od ogrodników i meteorologów

W latach pięćdziesiątych angielski klimatolog Hubert Lamb podzielił się ze światem swoim odkryciem i udowodnił pewną regularność w wiosennej cyrkulacji powietrza w Europie. Otóż najczęściej w dniach od 29 kwietnia do 16 maja w rejonie Wysp Brytyjskich utrzymywała się tzw. pogoda północna z antycyklonami w przerwach. Oznaczało to po prostu spływ chłodnych mas powietrza z północy, które kształtowały pogodę o raczej nie najprzyjemniejszym obliczu. Przeprowadzona później analiza długiej serii danych z pomiarów temperatury wiosną na ziemiach polskich w latach 1881-1980 również dostarczyła ciekawych wniosków. Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, bo pierwszych, najdawniejszych, pomiarów meteorologicznych dokonywały często właśnie obserwatoria astronomiczne, wykazało, że dość często w dniach od 1 do 25 maja miejsce miało znaczące ochłodzenie. Bywało, że nie tylko na początku, ale i w połowie maja panował regularny mróz. Wywnioskowano również, że w ponad 30 procentach przypadków silne ochłodzenie występuje w dniach od 10 do 17 maja. Udowodniono więc w sposób naukowy to, o czym lud uprawiający ziemię wiedział już od dawana. Faktem jednak jest, że wraz ze zmianą klimatu fenomen o nazwie "zimni ogrodnicy i zimna Zośka" nie jest już tak straszny jak dawniej, choć zaczyna być zastępowany innymi "plagami" meteorologicznymi.

Według obserwacji ludowych w Europie druga dekada maja to czas ostatnich wiosennych przymrozków zagrażających roślinom, którym patronują święci Kościoła katolickiego: Pankracy, Serwacy, Bonifacy oraz Zofia od 12 do 15 maja. "W tych dniach chłód może się nasilić, lecz po nich nie powinien już zaszkodzić roślinom" - stwierdza wiele ogrodniczych publikacji. Ale niewielu wie, że pierwszymi ogrodnikami, którzy ukuli określenie na majowe przymrozki - "Saints de glace" - byli francuscy mnisi. W późnym średniowieczu, wraz z końcem optimum klimatycznego, ówcześni zakonnicy pracujący w ogrodach zaobserwowali dość regularne zjawisko klimatyczne - fale chłodu w czasie pełnej wiosny mocno szkodzące zadbanym klasztornym rabatom ziołowym i warzywnym. I tak utrwalona wielowiekowa tradycja wciąż powstrzymuje ogrodników przed wysadzaniem roślin do gruntu przed 15 maja, choć obecnie, statystycznie rzecz ujmując, "Lodowi święci" przynoszą mróz w maju do Europy coraz rzadziej.

Dwie fale chłodu w prognozach

Wciąż tak samo pilnie jak mnisi w pierwszych przyklasztornych ogrodach przygotowujemy grunt do uprawy i obawiamy się mrozu w maju. A ten w naszych warunkach wystąpić może tylko przy napływie zimnych mas powietrza z dalekiej północy, znad Oceanu Arktycznego. Wtłaczają je w nasz rejon cyklony szerokości umiarkowanych, które przemieszczają się nad północną Europą, zwykle po okresie panowania wyżu nad środkową i wschodnią częścią kontynentu. Po stabilnej i słonecznej pogodzie potrafi nadejść silne ochłodzenie, nierzadko poprzedzane frontami burzowymi z opadami krupy śnieżnej. Czy w tym roku powtórzy się ten wariant cyrkulacji powietrza? Są na niego duże szanse - przed nami dwie fale chłodu z przymrozkami. Pierwsza fala jest tuż-tuż, a przyniesie ją niż Gulla, którego centrum wędruje teraz właśnie nad zachodnią Rosją w kierunku zimnego Morza Barentsa. Tym samym, przy pomocy wyżu Thomas znad zachodniej Europy, stworzy warunki do spływu powietrza arktycznego nad północno-wschodnią Europę.

Położenie niżu Gulla w środęDWD

Rozwinie się zatoka chłodu od Arktyki przez Finlandię po Ukrainę. Polska nie znajdzie się w strumieniu tego najzimniejszego powietrza, ale zostanie lekko muśnięta chłodem od 8 i 9 maja. Jest to o tyle niebezpieczne, że w środę i czwartek w nocy i rano wystąpią rozpogodzenia na północy, wschodzie i w centrum kraju. Tym samym możliwy jest miejscami spadek temperatury do 0 stopni Celsjusza, szczególnie na Pomorzu, Kaszubach, Warmii, Mazurach, Podlasiu, Mazowszu i Lubelszczyźnie, a przy gruncie do -1/-2 st. zwłaszcza na północnym wschodzie kraju. Przymrozki wyliczane przez europejski model ECMWF na środę stanowią większe zagrożenie niż te wyliczane na czwartek, ale decydujące znaczenie przy wystąpieniu mrozu przy ziemi ma jednak podłoże. Nad piaszczystym, szybko wychładzającym się gruntem temperatura lokalnie spaść może do -3 st. C.

Zatoka chłodu nad północno-wschodnią Europą, temperatura na wysokości 1,5 kmGFS/wetter3.de
Prognozowane przygruntowe przymrozki w środę rano 8 maja ECMWF/meteologix

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka 2024

Fala chłodu zostanie lekko powstrzymana przez klin ciepła, napierający od południowego zachodu, ale oddech będzie krótki. Bowiem od 11 maja sytuacja zaczyna rozwijać się dużo ciekawiej i bardzo niebezpiecznie dla ogrodów. Niżowy wir powietrza Gulla osiąść ma na dłużej nad północno-zachodnią Rosją, a nad Skandynawią ulokować wyż. Cyklon i antycyklon przybiorą malownicze owalne kształty i uformują równie kształtną zatokę chłodu od Arktyki po Karpaty. Wlewające się zimno przyniesie nad północno-wschodnią Polską spadek temperatury na wysokości 1,5 km do -5 st. Celsjusza. To w skrócie oznacza, że przy długotrwałych rozpogodzeniach w nocy i rano taką wartość możemy zobaczyć na termometrach bliżej ziemi na Podlasiu. Decydujące znaczenie ma tu zachmurzenie. W związku z tym, że płynąca masa arktycznego powietrza nie będzie zbyt wilgotna, po niebie snuć się ma nieco skłębionych cumulusów piętra niskiego oraz nieco pierzastych cirrusów piętra wysokiego. Nie uformuje się zwarta kołdra z chmur hamująca ucieczkę ziemskiego ciepełka w kosmos. Kiedy w sobotę przejdzie nad Polską front chłodny z przelotnymi opadami deszczu, od niedzieli do środy postępować mają kolejne strefy rozpogodzeń sprzyjające miejscowym przymrozkom. Wiele wskazuje na to, że nadchodzi klasyczna, podręcznikowa wręcz, cyrkulacja powietrza, która umożliwia wystąpienie zimnych ogrodników z ostatnim porannym zimnem na świętą Zofię, czyli 15 maja.

Zatoka chłodu w poniedziałek 13 maja rano, prognozowana temperatura na wysokości 1,5 kilometraGFS/wetter3.de

Wyż, który znad Skandynawii będzie wolno wędrował w kierunku Polski, sprzyjać będzie nie tylko rozpogodzeniom, ale też stagnacji powietrza, pogodzie bezwietrznej. Przy rozpogodzeniach od niedzieli do środy temperatura nad ranem spadać więc może miejscami na wysokości dwóch metrów lekko poniżej 0 st. C - najpierw w niedzielę na Podlasiu, Warmii i Mazurach, a od poniedziałku prawie w każdym regionie kraju. Snujące się po niebie chmury sprawią, że w dwóch punktach blisko siebie możemy notować bardzo różne wartości temperatury, np. 5 st. w Warszawie i -1 st. w Kozienicach. O sile wychłodzenia porcji powietrza zadecyduje podłoże. W dolinach, w obniżeniach terenu, formować się będą zastoiska chłodu, więc tamtejsze uprawy narażone są na największe przymrozki. Ale i uprawy na niezalesionych wysoczyznach narażone są na wyziębienie. Temperatura rano 14 maja prognozowana przez amerykański model GFS dla przeważającego obszaru Polski zawierać się ma w przedziale od 1 do 4 st. C. Jest to obraz uproszczony, ale pokazujący skalę ochłodzenia mającego nastąpić za tydzień, co pozwala stwierdzić, że prawdopodobieństwo przymrozków wynosi ponad 80 procent.

Temperatura rano 14 majaGFS/meteorologix

W prognozach widać klin gorącego powietrza

Po imieninach Zofii rozwinąć się ma klin gorącego powietrza znad Afryki, sięgający aż zimnego Bałtyku. Przyjść ma fala silnego ciepła z południa, która rozkołysze nasze ogrody. Jednak szalenie ważny jest dla nich najbliższy tydzień. Brak dużego zachmurzenia i opadów deszczu w dniach od 12 do 15 maja, które uniemożliwiłyby wystąpienie przymrozków, sprawia, że sytuacja wymaga czujności od meteorologów i ogrodników, monitorowania i aktualizowania prognoz. W moim ogrodzie, już mocno poturbowanym przez kwietniową falę chłodu w samym środku Polski, zagrożone są delikatne sadzonki pomidorów i sałaty w tunelu, a na zewnątrz resztki winogron i wisterii. W ruch pójdzie cały zapas zniczy, by podnieść temperaturę wokół małych roślinek choć o 1 st. Celsjusza.

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/ECMWF/meteologix

Pozostałe wiadomości

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Pożar, który wybuchł w australijskim buszu, zmusił setki mieszkańców stanu Wiktoria do ewakuacji. Walka z żywiołem trwać może jeszcze co najmniej kilka dni - poinformowały w niedzielę lokalne władze.

Pożar buszu. Wydano nakaz natychmiastowej ewakuacji

Pożar buszu. Wydano nakaz natychmiastowej ewakuacji

Źródło:
PAP, The Guardian

Pogoda na dziś. W niedzielę 22.12 w miejscach kraju czekają nas opady deszczu, a wiatr w porywach mocno się rozpędzi. Termometry wskażą od 2 do 7 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org

Z powodu ocieplenia warstwa lodu na tatrzańskich jeziorach, w tym na Morskim Oku, jest bardzo cienka. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują do turystów, aby nie wchodzili na zamarznięte stawy, ponieważ lód z łatwością może się załamać.

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

Źródło:
PAP

Sporo szczęścia miał kot z Massachusetts, który we wtorek znalazł się na środku zamarzniętego jeziora. W pewnym momencie pod zwierzakiem załamał się lód. Na pomoc ruszyli mu świadkowie, którzy wskoczyli do łódki i w ostatniej chwili wyciągnęli go z lodowatej wody.

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Źródło:
CNN, Westford Animal Control

Wysoka temperatura w grudniu sprzyja aktywności kleszczy, dlatego ten niebezpieczny pajęczak może znaleźć się na choince, którą przyniesiemy do domu. Warto przejrzeć swoje zwierzęta, aby sprawdzić czy nie złapały kleszcza, przebywając w pobliżu świątecznego drzewka.

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Źródło:
PAP

Potężne tornado przetoczyło się przez miasto Scotts Valley w amerykańskim stanie Kalifornia. Jego niszczycielską siłę widać na nagraniu uchwyconym przez kamerkę samochodową w ciężarówce.

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Źródło:
CNN