Zanosi się na prawdziwy atak zimy. W prognozie widać śnieżyce

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognozowana temperatura w kolejnych dniach
Prognozowana temperatura w kolejnych dniachventusky.com
wideo 2/2
Pogoda na 5 dni

Kolejne dni przyniosą nam gwałtowny powrót zimy. Nad naszymi wschodnimi granicami może rozbudować się niż, który przyniesie śnieg, śnieg z deszczem i silny wiatr. Właściwie z dnia na dzień temperatura odczuwalna spadnie z ponad 20 stopni do niemal zera.

Jak informuje synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński, nad Europą powoli sunie rozległy, stabilny wyż, zapewniający słoneczną i pogodną aurę nad wieloma regionami. Tworzy on swoistą blokadę dla ośrodków niżowych i frontów atmosferycznych, jednocześnie zatrzymując ciepłe, łagodne powietrze polarno-morskie. W czwartek będzie ono docierało do Polski od północnego wschodu. Gdy wyż zacznie oddalać się znad Europy Środkowej, blokada osłabnie i do Polski, od północy, zbliżą się bardzo chłodne masy powietrza pochodzenia arktycznego z chłodnymi frontami atmosferycznymi.

Zanosi się na atak zimy
Zanosi się na atak zimy

Mogą wystąpić burze śnieżne

W piątek zauważymy wzrost zachmurzenia na północy kraju. W nocy główny front chłodny, jeszcze niezbyt aktywny, bardzo szybko przemieści się z północy na południe, pokonując blisko 700 kilometrów w około 8-10 godzin. Takie fronty nazywane są katafrontami lub frontami przyspieszonymi.

W sobotę, po przejściu głównej strefy frontu, w tylnej części niżu napłynie bardzo chłodne, chwiejne powietrze pochodzenia arktycznego morskiego. Będą w nim panowały doskonałe warunki do rozwoju drugorzędnych frontów chłodnych, na których mogą rozbudować się wypiętrzone chmury cumulonimbus dające przelotne opady deszczu ze śniegiem, przejściowo także śniegu oraz krupy śnieżnej. Punktowo nie można wykluczyć intensywniejszego opadu oraz wyładowań atmosferycznych.

Niewykluczone, że spadnie 15 centymetrów śniegu

Podobne warunki przyniosą niedziela i poniedziałek. W te dni ochłodzenie się pogłębi, a pogoda w przeważającej części kraju będzie zmienna. Dodatkowo wszystko wskazuje na to, że na wspomnianym wcześniej froncie chłodnym utworzy się wtórny ośrodek niżowy z centrum nad Białorusią lub Ukrainą. We wschodniej Polsce może to spowodować opady śniegu o charakterze bardziej ciągłym. Miejscami może utrzymać się pokrywa śnieżna - jej wysokość trudno w tym momencie określić, jednak przy odpowiednich warunkach napadać może nawet 5-15 centymetrów śniegu. Dodatkowo, wraz ze wzrostem dynamiki w środkowej i górnej troposferze, przyspieszy również wiatr przy ziemi, w całym kraju osiągając w porywach prędkość do 50-60 kilometrów na godzinę, lokalnie na północy nawet do 70-80 km/h. To zdecydowanie obniży temperaturę odczuwalną.

Prognozowana temperatura w kolejnych dniach
Prognozowana temperatura w kolejnych dniachventusky.com

Szczegółowa prognoza pogody na 5 dni

W czwartek nad ranem w północnej i południowo-wschodniej Polsce zaobserwujemy większe zachmurzenie oraz lokalne, szybko zanikające zamglenia. Poza tym aura będzie na ogół słoneczna i pogodna. Na północy niebo lekko przysłonią cienkie chmury piętra wysokiego, a na południu - kłębiaste cumulusy, okresowo zwiększając zachmurzenie do umiarkowanego. Najchłodniej będzie na wybrzeżu Polski, gdzie termometry pokażą 10-12 stopni Celsjusza, zaś najcieplej na północnym zachodzie, gdzie możemy spodziewać się temperatury odczuwalnej do 20-21 st. C. Powieje północno-wschodni słaby i umiarkowany wiatr, jedynie w górach dość silny, okresowo sięgający w porywach 50-60 km/h.

Piątek przyniesie w całej Polsce małe i umiarkowane zachmurzenie, na północy kraju wzrastające do dużego - będą to tzw. chmury przedfrontowe, bez opadów. Temperatura maksymalna wyniesie od 14-16 st. C na północy do 18-20 st. C w pozostałej części kraju. Miejscami temperatura odczuwalna może być jeszcze wyższa o 1-2 stopnie. Wiatr z północnego zachodu, lokalnie ze zmiennych kierunków, okaże się słaby i umiarkowany.

Pogoda na weekend 5-6.04

Pochmurne niebo spodziewane jest w sobotę na południowym wschodzie kraju. W pozostałych regionach zachmurzenie będzie zmienne, przeważnie umiarkowane, ale okresowo wzrastające do dużego. Towarzyszyć mu mają opady deszczu ze śniegiem - krótkotrwałe i rozproszone, na ogół do 2-5 litrów na metr kwadratowy, punktowo intensywne do 10-15 l/mkw. Przejściowo może padać sam śnieg i krupa śnieżna, nie można wykluczyć również pojedynczych wyładowań atmosferycznych. Termometry pokażą od 4 st. C na Podlasiu, przez 7 st. C w centrum kraju, do 8 st. C na południowym zachodzie. Temperatura odczuwalna będzie niższa o 5-8 st. C od wartości na termometrach. Z północy powieje umiarkowany i dość silny wiatr o średniej prędkości 25-30 km/h, w porywach rozwijający do 50-60 km/h, na północy - do 70-80 km/h.

Niedziela upłynie pod znakiem dużego zachmurzenia. Na wschodzie przelotnie popada do 1-4 cm śniegu, a w zachodniej Polsce do 4 l/mkw. deszczu ze śniegiem. Na krańcach wschodnich możliwe są opady śniegu o charakterze ciągłym do 5-15 cm. Na termometrach zobaczymy od 0-1 st. C na krańcach wschodnich, poprzez 3 st. C w pasie wschodnim, do 5 st. C na pozostałym obszarze, ze znacznie niższą temperaturą odczuwalną. Północny i północno-zachodni wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, w porywach osiągający prędkość do 50 km/h, nad morzem do 60-70 km/h.

Pogoda na poniedziałek

Poniedziałek w całej Polsce zapowiada się pochmurno. Na wschodzie wystąpią przelotne opady śniegu, a na zachodzie - deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna wyniesie od 1-2 st. C na krańcach wschodnich, przez 4 st. C w pasie wschodnim i 5 st. C  w centrum, do 7-8 st. C na zachodzie. Temperatura odczuwalna okaże się zdecydowanie niższa. Powieje północny i północno-zachodni wiatr, okresami dość silny, w porywach sięgający 50 km/h, nad morzem do 60-70 km/h.

Prognozowane opady w kolejnych dniach
Prognozowane opady w kolejnych dniachventusky.com

Autorka/Autor:ast

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości

Przed nami kolejna fala arktycznego zimna. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w nadchodzących dniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać, jak stado żubrów zareagowało na załamanie pogody. Jak napisał Reporter24 pan Antoni, autor wideo, zwierzęta kompletnie nie przejęły się sypiącym śniegiem.

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodne ostrzega przed przymrozkami. W nocy i o poranku termometry mogą pokazać przy gruncie -6 stopni Celsjusza. Sprawdź, gdzie obowiązują alarmy.

Ostrzeżenia IMGW. W tych regionach noce i poranki będą lodowate

Ostrzeżenia IMGW. W tych regionach noce i poranki będą lodowate

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Suzu gangesowy, delfin żyjący w mętnych wodach rzeki Ganges i Brahmaputra, może wyginąć przez działalność człowieka. Jak pisze BBC, ponad 6,3 tysięcy osobników tego gatunku jest zagrożonych z powodu polowań oraz rejsów turystycznych.

Żyją w mętnych wodach, zagrażają im rejsy i polowania

Żyją w mętnych wodach, zagrażają im rejsy i polowania

Źródło:
BBC, PAP

Pogoda na dziś. Poniedziałek 07.04 w całym kraju zapowiada się pochmurno. W prawie całym kraju chmury przyniosą opady od deszczu po mokry śnieg. Termometry pokażą od 4 do 10 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek 07.04. Chłodny początek tygodnia z opadami

Pogoda na dziś - poniedziałek 07.04. Chłodny początek tygodnia z opadami

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima wróciła w weekend do Polski, a wszystko wskazuje na to, że chłodniejsza aura pozostanie z nami na dłużej. Również opady przyjmą w nadchodzących dniach zimowy charakter. W większości kraju zagości deszcz ze śniegiem, lokalnie może także dosypać śniegu.

W prognozach widać śnieg. Gdzie dosypie go najwięcej?

W prognozach widać śnieg. Gdzie dosypie go najwięcej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę nastąpiło drastyczne załamanie pogody. Do Polski napłynęło surowe, zimne powietrze znad bieguna północnego, które sprawiło, że "temperatura tąpnęła". Nowy tydzień przyniesie drugie uderzenie zimna. - Możemy mieć powtórkę tego, co było w sobotę - powiedziała na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

Źródło:
TVN24

Ulewne deszcze nawiedziły amerykański stan Kentucky. W hrabstwie Franklin wody powodziowe porwały 9-letniego Gabriela. Jak podała stacja CNN, chłopiec zginął w czasie drogi na przystanek autobusu szkolnego.

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Źródło:
CNN, Reuters, BBC

Niedźwiedź zaatakował zbieracza poroża w obwodzie moskiewskim. Według lokalnych mediów mężczyzna przeżył, ponieważ udawał martwego. Ranny trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami głowy i twarzy.

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Źródło:
Reuters, gazetametro.ru

Co najmniej 30 osób zginęło na skutek powodzi, jaka dotknęła w sobotę Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Władze regionu podały, że z zalanych regionów ewakuowano wiele osób. Powódź spowodowała także paraliż komunikacyjny na głównych arteriach komunikacyjnych miasta.

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Źródło:
PAP, Reuters

Fale powodziowe zmyły most kolejowy... wraz ze stojącym na nim pociągiem. Do zdarzenia doszło w stanie Arkansas, który od kilku dni zmaga się z intensywnymi opadami deszczu. Jak podały lokalne media, chociaż wypadek wyglądał groźnie, nikt nie został ranny.

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Źródło:
CNN, KY3

Sobota przyniosła części kraju niebezpieczną aurę. Strażacy przeprowadzili łącznie 1317 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru i intensywnych opadów śniegu - poinformował w niedzielę st. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Źródło:
PAP

Gwałtowne burze, którym towarzyszył ulewny deszcz, nawiedziły południowe i środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Doprowadziły do powstania rozległych powodzi. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 16 osób - podały lokalne media.

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Źródło:
Reuters, PAP, france24.com

imowa aura nastała na Podkarpaciu i Podlasiu, a także i w Małopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały pokrytych śniegiem krajobrazów.

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na Wielkanoc. Trwające znaczne ochłodzenie w Polsce i powrót zimowej pogody każą nam zadać pytanie o to, co czeka nas w pogodzie w trakcie zbliżających się świąt wielkanocnych. Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, co widać w amerykańskich i europejskich modelach meteorologicznych.

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Źródło:
tvnmeteteo.pl

Zima ponownie zawitała do Polski. W kilku regionach kraju występują opady śniegu. Krótkotrwała zawieja pojawiła się także w Warszawie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia i filmy z zaśnieżonych miejscowości.

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24

Po wielu ciepłych dniach do Polski wróciła zimno. Nocami może chwytać silny mróz. Niska temperatura może powodować u niektórych osób reakcje alergiczne. Schorzenie nazywane jest pokrzywką z zimna.

Zimno też może uczulać

Zimno też może uczulać

Źródło:
American Academy of Dermatology, alergia.org.pl

Trzy osoby zginęły w mieście Coria del Rio w Sewilli po tym, jak zawalił się dach magazynu. Zdaniem służb, do tragicznego zdarzenia przyczyniły się silny wiatr i i ulewny deszcz, które do Hiszpanii sprowadziła w piątek burza Nuria.

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Źródło:
ENEX, RTVE, El Pais

W jednej z angielskich wsi w hrabstwie Hertfordshire samiec myszołowca towarzyskiego atakował ludzi. Drapieżny ptak obierał sobie za cel łysych wysokich mężczyzn. Niektórzy trafiali z zakrwawioną głową do szpitala. W czwartek problematycznego osobnika udało się złapać.

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Źródło:
The Independent, BBC News

W łożyskach kotek, a także w płodach, może znajdować się mikroplastik - wynika z niewielkiego badania naukowców z Uniwersytetu w Parmie. Zdaniem ekspertów niebezpieczne cząsteczki mogą przenikać przez barierę łożyskową i kumulować się w płodach.

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Źródło:
PAP

W ostatnim czasie w Peru padał intensywny deszcz. Do tragicznego zdarzenia doszło w prowincji Chanchamayo, gdzie trzech robotników zginęło w wyniku osuwiska.

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Źródło:
Reuters, elbuho.pe, hytimes.pe, pachamamaradio.org

Minionej nocy na polskim niebie pojawiła się zorza polarna. Świetlny spektakl był widoczny między innymi na północy kraju. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Susza panuje w Kampinoskim Parku Narodowym. Przepływ wody w biegnącym przez jego teren cieku osiągnął w środę rekordowo niską wartość. Jak przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele parku, jest to szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych na ogień kampinoskich ekosystemów.

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

Źródło:
KPN, Regionalne Centrum Ekologiczne REC Polska

Kot został odnaleziony podczas telewizyjnej relacji na żywo. Zwierzak zaginął podczas tornada, które w środę przeszło nad stanem Arkansas.

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

Źródło:
fox13memphis.com, tvnmeteo.pl

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba sfotografował asteroidę 2024 YR4. Do niedawna istniało niewielkie ryzyko, że obiekt mógłby uderzyć w Ziemię w 2032 roku. Obecnie to prawdopodobieństwo oceniane jest na bliskie zeru.

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Źródło:
ESA, phys.org
Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Źródło:
CNN, iScience

Polska misja IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystartuje najwcześniej w maju - przekazała NASA. W jej tamach na ISS poleci astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Źródło:
PAP, NASA

Samce muszki owocowej, które "piją" alkohol, są bardziej atrakcyjne dla samic. Jak wynika z badań, ten związek chemiczny powoduje zwiększoną produkcję hormonów płciowych. Co jeszcze ciekawsze - w mózgach muszek owocowych naukowcy zidentyfikowali mechanizm pozwalający na kontrolę konsumpcji alkoholu.

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Źródło:
PAP, BBC

Tornada przetoczyły się w środę nad centralnymi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Trąby powietrzne spowodowały spore zniszczenia w stanach Missouri i Arkansas. Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec zagrożeń - kolejne dni mają przynieść wyjątkowo obfite ulewy.

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Źródło:
Reuters, CNN

Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Źródło:
University of Texas - Austin

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło południowe wybrzeże Birmy (Mjanmy) - przekazało niemieckie centrum informacyjne GFZ. Azjatycki kraj nadal zmaga się ze skutkami ubiegłotygodniowych wstrząsów, które wystąpiły w okolicy miasta Mandalaj. Jak podała agencja AP, liczba ofiar kataklizmu przekroczyła 3 tysiące.

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Źródło:
PAP, Reuters