Załamanie pogody. Nadciągają niże genueńskie, przyniosą ulewy i śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza temperatury na kolejne dni
Prognoza temperatury na kolejne dniventusky.com
wideo 2/2
Pogoda na 5 dni

Przed nami poważne załamanie pogody. Nad Polskę od czwartkowej nocy zaczną nasuwać się pochmurne niże, przynoszące ze sobą spore opady deszczu. Miejscami może nawet zagrzmieć. W weekend na termometrach zobaczymy znacznie niższe wartości niż w pierwszej dekadzie miesiąca, a przy gruncie temperatura może spaść do -10 stopni Celsjusza. Pojawią się opady deszczu ze śniegiem.

Na pogodę w Polsce będzie wpływać wędrówka ośrodków niżowych o tak zwanym rodowodzie genueńskim. Niże znad Morza Śródziemnego przemieszczać się będą szlakiem od Zatoki Genueńskiej, przez Austrię, Węgry i dalej Czechy na w kierunku Zatoki Fińskiej, przez obszar Polski. Po drodze nabiorą pokaźnych zasobów wilgoci.

- W nocy ze środy na czwartek centrum takiego niżu przemieści się na południowo-zachodnie krańce Polski, a już w czwartek znajdzie się w środkowej Polsce wraz z całym wachlarzem frontów atmosferycznych. Połączone ze sobą ośrodki niżowe oddzielają stare, suche i ciepłe powietrze z południa od wilgotnego i chłodniejszego powietrza polarnego morskiego, płynącego z zachodu i północnego zachodu - poinformował synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński.

Na styku tych mas powietrza, w strefie frontowej, spodziewane są umiarkowane, okresowo intensywne opady deszczu. Przejściowo mogą wystąpić opady deszczu ze śniegiem, a w rejonie górskim samego śniegu.

- Nie można również wykluczyć tworzenia się chmur burzowych na granicy tych mas powietrza, szczególnie w środę późnym wieczorem i w nocy z czwartku na piątek - zauważył synoptyk.

Jak przekazał Tomasz Wakszyński, dobowe sumy opadów w czwartek i piątek osiągać mogą 10-20 litrów na metr kwadratowy, a tzw. sumy akumulacyjne do soboty włącznie w przeważającej części kraju wyniosą do 20-30 l/mkw., a w województwach południowych nawet do 40-60 l/mkw.

- Pogłębiać się będzie ochłodzenie od północnego zachodu, pojawią się przymrozki już od nocy z czwartku na piątek. Rozbudowujący się wyż od soboty spychać będzie zachmurzenie i opady na południe zapewniając pogodną i dość pogodną aurę - dodał synoptyk tvnmeteo.pl

Pogoda na czwartek i piątek

Czwartek przyniesie pochmurną aurę z opadami deszczu w całym kraju. Na północnym zachodzie i zachodzie spodziewane są przeważnie przelotne opady deszczu o natężeniu 2-5 litrów na metr kwadratowy. Krótkookresowo możliwe są tam opady deszczu ze śniegiem. Poza tym na południu, w centrum i w pasie wschodnim deszcz ma padać umiarkowanie lub intensywnie, spadnie go do 10-20 l/mkw. W górach pojawi się śnieg. Wieczorem możliwy jest rozwój pojedynczych burz na południowym wschodzie Polski.

Termometry pokażą maksymalnie od 4-6 stopni Celsjusza na północnym zachodzie, przez 9-10 st. C w centrum kraju, do 13-14 st. C na Podkarpaciu. Wiatr powieje z kierunków zmiennych, będzie słaby i umiarkowany. Tylko w górach w dalszym ciągu będzie mocno wiać, w porywach do 50-70 kilometrów na godzinę. W nocy z czwartku na piątek prognozowane są przymrozki na północy kraju. Lokalnie temperatura może spaść do -2/-1 st. C.

W piątek w południowej połowie kraju będzie pochmurno z opadami deszczu do 5-10 l/mkw. Na południu lokalnie spadnie opad rzędu 10-20 l/mkw., w górach popada śnieg z deszczem, a wysoko - sam śnieg. Na północy Polski zachmurzenie okaże się duże i tam przelotnie popada deszcz, okresowo deszcz ze śniegiem do 2-4 l/mkw.

Temperatura maksymalna wyniesie od 3-4 st. C na północy, przez 7-8 st. C w centrum kraju, do 11 st. C na Podkarpaciu. Wiatr będzie wiał z kierunków północnych, lokalnie zmienny, słaby i umiarkowany, w górach dość silny. Również w nocy z piątku na sobotę zapowiadane są przymrozki na północy i w centrum kraju. Lokalnie możliwe są spadki temperatury do -8/-6 st. C.

Prognozowane opady w kolejnych dniach
Prognozowane opady w kolejnych dniachVentusky.com

Pogoda na weekend

Sobota na południu kraju upłynie pod znakiem dużego zachmurzenia z przelotnymi opadami deszczu i okresowo deszczu ze śniegiem do 2-5 l/mkw., na południowym wschodzie do 5-10 l/mkw. W górach sypnie śniegiem. W centrum i na północy Polski prognozowane jest umiarkowane i małe zachmurzenie bez opadów.

Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 5-6 st. C na wschodzie do 7-8 st. C na pozostałym obszarze. Północno-wschodni wiatr, umiarkowany, okresami dość silny, w porywach rozpędzi się do 50-60 km/h. Noc z soboty na niedzielę przyniesie przymrozki w całym kraju. Lokalnie temperatura może spaść do -10 st. C.

W niedzielę na południowym wschodzie kraju wystąpi duże zachmurzenie, zaś na pozostałym obszarze - umiarkowane i małe. Tego dnia nie będzie padać. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie od 7 st. C na wschodzie do 9 st. C na zachodzie. Wiatr powieje z kierunków północnych, przeważnie umiarkowany do dość silnego na Pomorzu.

Pogoda na poniedziałek

Poniedziałek zapowiada się przeważnie dość pogodnie. Poza tym spodziewane jest duże i umiarkowane zachmurzenie, na północnym wschodzie możliwe są przelotne opady deszczu ze śniegiem. Termometry wskażą maksymalnie od 6 st. C na Suwalszczyźnie do 8-9 st. C w pozostałej części kraju. Wiatr powieje z kierunków północnych, umiarkowany do dość silnego. 

Prognozowana temperatura w kolejnych dniach
Prognozowana temperatura w kolejnych dniachVentusky.com

Autorka/Autor:anw,ast/dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego:  nicoletaionescu/AdobeStock

Pozostałe wiadomości

W kolejnych dniach Polska znajdować ma się pod wpływem licznych frontów atmosferycznych. Będzie to skutkowało pochmurnym niebem i przelotnymi opadami deszczu. Podczas ich wędrówki pogoda ma się dynamicznie zmieniać.

Nad naszymi głowami przetoczy się front za frontem

Nad naszymi głowami przetoczy się front za frontem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nad południową Europą w kolejnych dniach spodziewane są intensywne opady. Jak wynika z najnowszych wyliczeń modeli, w wielu krajach deszcz utrzyma się do końca marca, a ulewom mogą towarzyszyć inne groźne zjawiska. Lokalne agencje meteorologiczne przygotowują się na podtopienia.

W prognozach dla Europy widać ulewy. Gdzie spadnie najwięcej deszczu?

W prognozach dla Europy widać ulewy. Gdzie spadnie najwięcej deszczu?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zorza polarna może pojawić się tej nocy na polskim niebie. Co ciekawe, tym razem aktywność geomagnetyczna powiązana jest nie z koronalnym wyrzutem masy, ale z inną słoneczną strukturą. Gdzie zapanują najlepsze warunki do obserwacji zjawiska?

Zorza polarna może rozbłysnąć tej nocy nad Polską

Zorza polarna może rozbłysnąć tej nocy nad Polską

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

W Korei Południowej trwa walka z gigantycznymi pożarami, jakie wybuchły w zeszłym tygodniu. We wtorek ogień zniszczył budynki kompleksu świątynnego Gounsa, którego historia sięga VII wieku naszej ery. Płomienie niebezpiecznie zbliżają się także do innych historycznych zabudowań.

Spłonęła świątynia z VII wieku. Ogień podchodzi pod kolejne zabytki

Spłonęła świątynia z VII wieku. Ogień podchodzi pod kolejne zabytki

Źródło:
PAP, Reuters, The Korea Herald

Pogoda na jutro. Noc w części kraju przyniesie opady deszczu. Miejscami mogą pojawić się mgły, także marznące. Środa 26.03 zapowiada się pod znakiem chmur i kolejnej porcji opadów. Na termometrach zobaczymy nawet 17 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - środa, 26.03. Deszczowa noc w części kraju

Pogoda na jutro - środa, 26.03. Deszczowa noc w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

W części kraju temperatura w nocy i o poranku spadnie poniżej zera stopni. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed przymrozkami. Sprawdź, gdzie obowiązują alarmy.

Nowe ostrzeżenia IMGW. Tu należy uważać

Nowe ostrzeżenia IMGW. Tu należy uważać

Źródło:
IMGW

Jak wyglądała kosmiczna spirala w różnych częściach kraju? Nagranie wykonane przez kamery sieci obserwacyjnej Skytinel pokazuje to niezwykłe zjawisko z perspektywy obserwatorów w różnych częściach Polski. W poniedziałek mogliśmy je obserwować dzięki manewrowi, na jaki zdecydowało się SpaceX.

Za chmurami, nad lasem i miastami. Kosmiczny wir na nagraniach

Za chmurami, nad lasem i miastami. Kosmiczny wir na nagraniach

Źródło:
Skytinel, "Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Wilk uparcie wracał w miejsce, gdzie leżała jego chora partnerka. Samiec o imieniu Mróz trafił na rehabilitację po tym, jak został uwięziony we wnykach niedaleko Barlinka na Pomorzu Zachodnim. Mimo poważnych ran zwierzę próbowało wydostać się z boksu, a po powrocie na wolność pozostawało w jednym punkcie. Jak się okazało, nie było to dzieło przypadku.

Wilk uporczywie wracał. Przyrodnicy odkryli powód

Wilk uporczywie wracał. Przyrodnicy odkryli powód

Źródło:
Stowarzyszenie dla Natury "Wilk", PAP, TVN24

Dziura na drodze pojawiła się w Seulu, stolicy Korei Południowej. Do potężnego zapadliska, o głębokości 20 metrów, wpadł motocyklista. Jego ciało znaleziono po kilkunastu godzinach akcji poszukiwawczej.

Jechał motocyklem, wpadł do ogromnej dziury w drodze. Znaleziono ciało

Jechał motocyklem, wpadł do ogromnej dziury w drodze. Znaleziono ciało

Źródło:
Reuters, BBC

W poniedziałkowy wieczór doszło do zrzutu paliwa z drugiego stopnia rakiety Falcon 9 od firmy SpaceX. Na polskim niebie pojawił się świetlisty wir. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały przedstawiające to niezwykłe zjawisko.

Kosmiczny wir nad Polską. Pokazaliście, jak wyglądał

Kosmiczny wir nad Polską. Pokazaliście, jak wyglądał

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz, NRO, tvnmeteo.pl

Świetlisty wir pojawił się nad Polską. Była to deorbitacja rakiety Falcon 9. To nie koniec kosmicznych atrakcji, bo już w najbliższą sobotę dojdzie do częściowego zaćmienia Słońca. - Tego nie możecie przegapić - powiedział we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach".

Niezwykłe zjawisko na niebie. To nie koniec kosmicznych atrakcji

Niezwykłe zjawisko na niebie. To nie koniec kosmicznych atrakcji

Źródło:
TVN24

Pod piramidami w Gizie kryje się ogromne podziemne miasto - takie doniesienia w ostatnim czasie zaczęły krążyć w internecie. Odkrycia miało dokonać dwóch badaczy, którzy w połowie marca zwołali konferencję prasową. Doniesienia te skrytykował jednak właśnie znany egipski archeolog Zahi Hawass. - Są całkowicie błędne i nie mają żadnych podstaw naukowych - podkreślił.

Ogromne podziemne miasto pod piramidami? Słynny archeolog komentuje

Ogromne podziemne miasto pod piramidami? Słynny archeolog komentuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Władze Zakopanego apelują do mieszkańców i turystów o zachowanie ostrożności w związku z obecnością jeleni w mieście. "Dzikie zwierzęta mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia" - napisano w komunikacie.

"Nie zbliżaj się". Apel władz Zakopanego

"Nie zbliżaj się". Apel władz Zakopanego

Źródło:
PAP

Do wybrzeży Santorini przybił pierwszy w tym sezonie statek wycieczkowy. Na początku roku życie na wyspie sparaliżowała seria trzęsień ziemi. Przybycie turystów dodało otuchy mieszkańcom, którzy obawiali się, że wstrząsy negatywnie wpłyną na sezon turystyczny.

Turyści nie przestraszyli się trzęsień. Wracają na Santorini

Turyści nie przestraszyli się trzęsień. Wracają na Santorini

Źródło:
PAP, Reuters

Niedźwiedzica zaatakowała mężczyznę na Słowacji. Zwierzę, któremu towarzyszyły dwa młode, było agresywne i nie reagowało na próby obrony. Do zdarzenia, zarejestrowanego na nagraniu, doszło w rejonie pasma górskiego Mała Fatra.

Atak niedźwiedzia na Słowacji. Dramatyczne nagranie

Atak niedźwiedzia na Słowacji. Dramatyczne nagranie

Źródło:
zilinak.sk, tvnmeteo.pl

Dość ciepła pogoda niedługo ustąpi miejsca ochłodzeniu. Jaka temperatura czeka nas w nadchodzących tygodniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: czeka nas zimny prysznic

Pogoda na 16 dni: czeka nas zimny prysznic

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wirujący lej pojawił się mieście Rolling Fork w stanie Missisipi. Tornado uszkodziło kilka budynków gospodarczych i zerwało linie elektryczne. Kilkaset domów było pozbawionych prądu.

Zawyły syreny, pojawił się wirujący lej. Nagranie

Zawyły syreny, pojawił się wirujący lej. Nagranie

Źródło:
CNN, timesnownews.com

Śnieg pojawił się w północno-wschodniej części Hiszpanii. Na drogach występowały spore utrudnienia. Hiszpańska służba meteorologiczna AEMET wydała ostrzeżenia. Jednak dla niektórych mieszkańców widok zabielonych krajobrazów okazał się przyjemny.

Spadł śnieg, zamknięto część dróg. Powrót zimowej aury

Spadł śnieg, zamknięto część dróg. Powrót zimowej aury

Źródło:
ENEX, larazon.es

Gwałtowna burza przetoczyła się przez boliwijskie miasto El Alto, położone w zachodniej części kraju. Podczas wyładowań mocno sypnęło gradem. Na ulicach zrobiło się biało, jakby spadł śnieg.

Po burzy utworzyły się dywany gradu

Źródło:
Reuters

Strażacy walczą z pożarami lasów, które szaleją w Karolinie Północnej. Z powodu zagrożenia konieczna była ewakuacja części mieszkańców hrabstwa Polk. W sąsiedniej Karolinie Południowej ogłoszono stan wyjątkowy.

"Jeśli nie opuścisz terenu teraz, możesz zginąć"

"Jeśli nie opuścisz terenu teraz, możesz zginąć"

Źródło:
PAP, The Guardian

Młody paszczak australijski z ogrodu zoologicznego w Atlancie otrzymał imię Pierogi. Jak przekazali opiekunowie, pisklę szybko rośnie i już wkrótce rozpocznie kolejny etap dojrzewania. Gatunek pochodzi z Australii, gdzie bywa mylony z sowami - ptaki te aktywne są bowiem nocą.

Amerykańskie zoo przywitało na świecie Pierogi

Amerykańskie zoo przywitało na świecie Pierogi

Źródło:
Zoo Atlanta, Australian Museum

Zawalił się zabytkowy most na rzece Tag w centralnej Hiszpanii. Jak poinformowały lokalne władze, do uszkodzenia doszło w niedzielną noc. Most pochodził z XV wieku i został założony na konstrukcji pochodzącej z czasów Cesarstwa Rzymskiego.

Służył od stuleci. Zawalił się tej nocy

Służył od stuleci. Zawalił się tej nocy

Źródło:
El Pais, La Razon

Lew morski zaatakował i pogryzł surfera u wybrzeży Kalifornii. Niezwykła agresja zwierzęcia była prawdopodobnie wywołana przez chorobę. W okolicy od miesiąca trwa toksyczny zakwit, a zatrute zwierzęta cierpią tak bardzo, że mogą atakować bez ostrzeżenia.

Lew morski pogryzł surfera. Zwierzę było chore

Lew morski pogryzł surfera. Zwierzę było chore

Źródło:
CBS News

Kania ruda zazwyczaj pojawia się w naszym kraju w marcu, dlatego uznawana jest za zwiastun wiosny. Należy do gatunków nielicznych, ale ze względu na swoje upierzenie ptaka można zaliczyć do grona najpiękniejszych drapieżników w Europie. Siedliska tych zwierząt w Polsce objęte są ścisłą ochroną.

Występuje nielicznie, uważa się ją za "zwiastun wiosny"

Występuje nielicznie, uważa się ją za "zwiastun wiosny"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W Aragonii w północno-wschodniej Hiszpanii na niebezpiecznym szlaku prowadzącym na szczyt Moncayo zginęło trzech alpinistów. Wejście na górę utrudniała im skrajnie niekorzystna pogoda - wiał silny wiatr, padał śnieg.

Ten szczyt o tej porze roku to "piekło". Trzech alpinistów zginęło

Ten szczyt o tej porze roku to "piekło". Trzech alpinistów zginęło

Źródło:
PAP, El Pais

Portugalia od kilku dni odczuwa skutki burzy Martinho. Silny wiatr łamał drzewa i powodował utrudnienia komunikacyjne. Kilka osób zostało rannych, w tym jedna ciężko. W sobotę w części regionów kraju wciąż obowiązywały pomarańczowe ostrzeżenia.

Burza nęka ich od kilku dni. Powalone drzewa, są ranni

Burza nęka ich od kilku dni. Powalone drzewa, są ranni

Źródło:
PAP, SIC Noticias, tvnmeteo.pl

Hiszpania zmaga się z powodziami, które są następstwem ulewnych opadów deszczu. Lokalne media podały, że w wyniku żywiołu zginęły trzy osoby. W mieście Avila ogłoszono stan wyjątkowy.

Powodzie sieją spustoszenie. "Jestem przerażony, wszystko jest pod wodą"

Powodzie sieją spustoszenie. "Jestem przerażony, wszystko jest pod wodą"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, El Pais, 20 Minutos, elconfidencial.com

Na orbicie okołoziemskiej znajduje się obecnie ponad 28 tysięcy obiektów stworzonych przez człowieka. Około 11 tysięcy z nich to aktywne satelity, a liczba ta wciąż rośnie. Aby nie "zaśmiecać" przestrzeni dookoła naszej planety, nieużywane obiekty są sprowadzane niżej, gdzie z pomocą grawitacji spalają się w atmosferze. Chociaż rozwiązanie to pozwala odzyskać cenne miejsce na orbicie, naukowcy zaczynają zastanawiać się, jaki wpływ na atmosferę mają resztki "kosmicznych śmieci".

Tysiące satelitów co roku ulegają spaleniu. Jaki wpływ mają na ziemską atmosferę?

Tysiące satelitów co roku ulegają spaleniu. Jaki wpływ mają na ziemską atmosferę?

Źródło:
The Conversation

Morświn to bałtycki krewny delfinów. W Bałtyku, a tym bardziej na wodach polskich, jest gościem i dlatego gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną. - Zwierzęta te są niesłychanie trudne do zaobserwowania, małe i bardzo płochliwe - powiedział oceanolog profesor Jan Marcin Węsławski.

Są bardzo płochliwe i trudne do zaobserwowania

Są bardzo płochliwe i trudne do zaobserwowania

Źródło:
PAP

Ośmiornica na grzbiecie rekina - taki widok udało się uwiecznić badaczom z Nowej Zelandii. Na nagraniu widać pomarańczowego głowonoga przycupniętego między płetwami ostronosa atlantyckiego. Naukowcy przyznali, że trudno im wyjaśnić, w jaki sposób doszło do spotkania tych dwóch gatunków.

Ośmiornica jechała na grzbiecie rekina. Nagrali ją badacze

Ośmiornica jechała na grzbiecie rekina. Nagrali ją badacze

Źródło:
University of Auckland, LiveScience