Antycyklon babiego lata. Nasza synoptyk sprawdziła prognozy z USA i Europy na wrzesień

Źródło:
tvnmeteo.pl
Tomasz Wasilewski o pogodzie we wrześniu
Tomasz Wasilewski o pogodzie we wrześniuTVN24
wideo 2/4
Tomasz Wasilewski o pogodzie we wrześniuTVN24

Jaka pogoda będzie we wrześniu? Czy lato powiedziało już ostatnie słowo i czas wyjmować z szaf grubsze ubrania, czy może będziemy mogli cieszyć się jeszcze ciepłem i słońcem? Najnowsze prognozy amerykańskich i europejskich instytucji wskazują na to drugie. O szczegółach pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"Wrzeszczy wrzesień, że już jesień", wszak pierwszy dzień września to początek meteorologicznej jesieni. Wieczory pachną już wilgotną ziemią, żółkną liście, w kuchniach bulgoczą w garnkach dżemy i przeciery. Zamykamy lato w słoikach, bo rozpoczyna się właśnie schyłek cieplejszej połowy roku. Upały, duchota i letnie burze gasną stopniowo jak światła na stadionie po emocjonującym meczu. Ale jeszcze trochę pogrzejemy się w słońcu i zaznamy ciepłego polecia, bo prognozy na najbliższe tygodnie są obiecujące.

Przełom sierpnia i września w Polsce cechuje zwykle silne załamanie pogody, odchodzenie gorących mas powietrza przy wtórze gwałtownych burz, ulew i zniszczeń. Ale po kilku- lub kilkunastodniowym ochłodzeniu, pierwszych sztormach, przychodzi spokój i sielska aura. I to na dłużej. Zaobserwowano bowiem, że po 5 września nad Europą rozwija się tak zwany antycyklon babiego lata, który z przerwami potrafi utrzymać się do końca września i trwać jeszcze w październiku. I w tym roku rysują się na horyzoncie prognoz wyże i kilka fal ciepła. 

Prognoza pogody na wrzesień według Amerykanów

W świetle wyliczeń amerykańskiego modelu długoterminowego NOAA (Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej) rozpoczynający się właśnie miesiąc ma być ciepły, szczególnie na południu. Tam odchylenie średniej miesięcznej temperatury od normy wynieść ma 2 stopni Celsjusza na plus, podczas gdy średnia ta dla Krakowa i Rzeszowa wynosi nieco ponad 13 st. C. Na pozostałym obszarze odchylenie wynieść ma około jednego stopnia.

Opady w całym kraju mają być w normie. We wrześniu wciąż przewagę stanowią typowo letnie przelotne opady deszczu, nie ciągłe. Możemy więc spodziewać się burz o natężeniu na ogół umiarkowanym. Ale zważywszy na temperaturę Morza Śródziemnego, rekordowo nagrzanego w tym roku, pogoda może ulepić z pary wodnej niespodziankę w postaci deszczonośnego niżu genueńskiego, przemieszczającego się znad Włoch przez Bałkany, Polskę, w kierunku Finlandii..

Prognoza odchylenia średniej temperatury od normy wieloletniej dla września 2023NOAA
Prognoza odchylenia średniej sumy opadów od normy wieloletniej dla września 2023NOAA

Ciepła pierwsza dekada miesiąca

W ciągu nadchodzących tygodni średnia dobowa temperatura powietrza nie powinna już dłużej utrzymywać się powyżej 15 st. C, co oznacza koniec lata termicznego. Ale popołudniami odnotować możemy chwilami nawet 28 stopni. Amerykański model globalny GFS wylicza już w pierwszej dekadzie września co najmniej dwa razy możliwość wzrostu temperatury w Polsce do blisko 30 st. C, około 5 i 10 września. Tak silny wzrost ma być związany z klinami gorąca rozwijającymi się od północnej Afryki po środkową Europę i południową Skandynawię.

Prognozowana maksymalna temperatura na 10 wrześniaGFS/wetter3.de

Początek długiej fali pogód wyżowych i ciepłych pojawia się w prognozach już 3 września. Wykluwający się na obrzeżach całorocznie panującego w rejonie Azorów wyżu wtórny antycyklon, wędrować ma nad Wielką Brytanią, Niemcami, Polską, Ukrainą i Rosją. Pas pogody słoneczniej obejmie spory kawał kontynentu. Temperatura wzrastać może do 20-25 st. C na północy i 24-28 st. w centrum oraz na południu kraju. Zachodnią i środkową Europę muskać ma gorące powietrze znad Afryki. Tylko słabe na razie ataki wirów niżowych znad Atlantyku i Skandynawii zakłócać mogą panowanie ciepła przez krople chłodu zsuwające się z północy w nasz region. Jedną z kropli widać około 6-7 września, co poskutkuje chłodnymi nocami i porankami. 

Prognozowana temperatura na 7 września na wysokości 1,5 kmGFS/wetter3.de

Uderzenie gorąca w połowie września

Po tym krótkim zimnym zgrzycie widoczna jest w prognozach fala gorącego powietrza rozlewającego się stopniowo nad całą południową, zachodnią i środkową Europę na dłużej. Temperatura wzrośnie na bliskich nam Bałkanach do 38 st. C. W Polsce po 10 września temperatura regularnie przekraczać ma 25 st. C w centrum i na południu.

Naprawdę duże uderzenie gorąca widać w prognozach w połowie miesiąca, co oznacza że mamy szansę na osiągnięcie nawet 30 st. C. Pogoda rekordów ciepła bić nie będzie (ten wynosi dla września ponad 35 stopni), ale zapowiada się długotrwałe ciepło. Przedgórze Sudeckie i Sudety, Pogórze Karpackie i Karpaty będą malowniczo złocić się i kąpać w słońcu. Na Podhalu możliwy jest wzrost temperatury do nawet 25 st. C, a w wyciszonych nareszcie szczytowych partiach Tatr do 15 st. C. 

Ciepły klin wyżowy widoczny 16 września na wysokości 5 kmGFS/ropicaltidbits.com

Te fale ciepła "widzi" również model Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF). W okresie od 4 do 10 września wylicza bowiem średnią temperaturę odchyloną od normy miesięcznej o nawet 3 st. C na Podkarpaciu. Ciepły przewiduje również kolejny tydzień od 11 do 17 września, z największym odchyleniem temperatury średniej od normy miesięcznej o 1,5 st. C na północy kraju. Tym samym również bałtyckie plaże mają szansę zaznać ciepła, słońca i spokoju. Utrzymujący się nad Europą obszar podwyższonego ciśnienia sprzyjać ma dobrej pogodzie i nagrzewaniu się powietrza.

Prognoza odchylenia średniej temperatury od normy wieloletniej dla 4-10 września 2023ECMWF

W prognozach widać też deszczowe fronty

Ale wraz z wnikaniem z południa ciepłych mas przemycana będzie wilgoć znad Morza Śródziemnego, co oznacza, że zachmurzenie może przejściowo wzrastać, niosąc przelotne opady deszczu oraz burze. W drugiej połowie września przemknąć może więc nad Polską niewielki włoski wir niżowy z południowym temperamentem. A taki, wędrując na północ, zaciąga zwykle wiele wiader wody nad Węgry, Słowację oraz południową i wschodnią Polskę.   

Prognoza odchylenia średniej sumy opadów od normy wieloletniej dla 18-24 września 2023ECMWF

Pod koniec miesiąca średnia temperatura powietrza zaczyna według ECMWF powoli zbliżać się do normy, a opady - nieco ją przekraczać. Bo również wyjątkowo ciepły Atlantyk zacznie krzyżować szyki jesiennym wyżom i pchać w naszą stronę deszczowe fronty. Nad oceanem zaczną rozwijać się potężne cyklony szerokości umiarkowanych, sztormy, wichury. Ale do nas dotrą dopiero w październiku.

Prognoza odchylenia średniej temperatury od normy wieloletniej dla 25 września-1 października 2023ECMWF

Na razie wyjątkowo mocno "podgrzane" w tym roku regiony podzwrotnikowe podrzucać nam mają jeszcze nieco ciepła. Znad Afryki, Włoch, Grecji, Bliskiego Wschodu popłyną łagodne masy powietrza. Jednak każdego kolejnego dnia słońce przetaczać się będzie niżej nad horyzontem. W sadach jabłka nabiorą mocnych rumieńców, lasy pachnieć będą grzybami. I jak Mama Muminka poczujemy potrzebę zapalenia lampy na werandzie, pierwszy raz tego lata. Bo wieczory zaczynają być coraz dłuższe…

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock/ECMWF

Pozostałe wiadomości

Najbliższe dni będą pogodne, choć nie będzie brakowało miejsc z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Boże Ciało, a w raz z nim długi, czerwcowy weekend rozpocznie się pochmurnie, a w części kraju - burzowo. Sprawdź, jaka będzie końcówka tygodnia.

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Ten dzień może być burzowy

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Ten dzień może być burzowy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli wtorek 17.06. Najbliższa noc przyniesie sporo chmur, a na wschodzie i południowym wschodzie kraju opady deszczu. W ciągu dnia będzie pogodnie, ale miejscami może przelotnie padać. Na termometrach zobaczymy do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - wtorek 17.06. Noc będzie pochmurna, miejscami spadnie deszcz

Pogoda na jutro - wtorek 17.06. Noc będzie pochmurna, miejscami spadnie deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze doprowadziły do powstania gwałtownych powodzi w Wirginii Zachodniej. W wyniku skutków żywiołu zginęło pięć osób, w tym trójka dzieci. Trwają poszukiwania zaginionych. Skalę kataklizmu można zobaczyć na dramatycznym nagraniu.

Woda lała się strumieniami z okien i dachu. Nagranie

Woda lała się strumieniami z okien i dachu. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CNN, Reuters

W austriackich Alpach w weekend doszło do śmiertelnego wypadku. W wyniku uderzenia pioruna zginęło troje turystów. Jak przekazała w poniedziałek lokalna policja, w akcji ratunkowej brał udział śmigłowiec.

Uderzenie pioruna, turyści nie żyją

Uderzenie pioruna, turyści nie żyją

Źródło:
Reuters, ORF Tirol, PAP, The Local Austria

Tajemnicza mgła otulająca Plutona nie tylko tworzy spektakularne widoki, ale steruje całym jego klimatem. Odkrycia udało się dokonać dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba. Jak twierdzą badacze, to unikalne zjawisko, nieznane nigdzie indziej w Układzie Słonecznym. Może ono rzucać nowe światło także na początki życia na Ziemi.

Mgła otulająca Plutona zaskakuje naukowców. "Wyjątkowe zjawisko"

Mgła otulająca Plutona zaskakuje naukowców. "Wyjątkowe zjawisko"

Źródło:
UC Santa Cruz, livescience.com, space.com

Czerwiec i lipiec to miesiące, kiedy w Polsce przypada szczyt aktywności komarów. Ich ukąszenia nie tylko powodują bolesne i swędzące obrzęki, ale także mogą przenosić czynniki wywołujące groźne choroby. Jak możemy zminimalizować ryzyko nieprzyjemnego spotkania z tymi insektami?

Jak chronić się przed komarami?

Jak chronić się przed komarami?

Źródło:
The Brewton Standard, PAP, Lasy Państwowe, Northern Kentucky Tribune

Burza tropikalna Wutip nawiedziła wschodnie i centralne regiony Wietnamu. W wyniku powodzi i osunięć ziemi zginęło co najmniej siedem osób. Żywioł uszkodził domy i zalał pola uprawne.

Uszkodzone domy, dziesiątki tysięcy hektarów pod wodą

Uszkodzone domy, dziesiątki tysięcy hektarów pod wodą

Źródło:
AFP, PAP

Najstarszy mieszkaniec Zoo Miami został ojcem. W niedzielę skończył 135 lat i tym samym jest prawdopodobnie najstarszym rodzicem na świecie. "Będzie dla nas inspiracją, by nigdy nie tracić nadziei" - napisano w poście.

Został ojcem w wieku 135 lat

Został ojcem w wieku 135 lat

Źródło:
tvn meteo

Zaraz po upalnej niedzieli czeka nas wizyta frontu chłodnego. To, jak wpłynie ona na temperaturę, opisuje autorska długoterminowa prognoza temperatury na 16 dni, przygotowana przez Tomasza Wasilewskiego. Ekspert z tvnmeteo.pl sprawdza w niej także, jakie warunki mogą panować w Polsce do końca czerwca.

Pogoda na 16 dni. Taki może być początek wakacji

Pogoda na 16 dni. Taki może być początek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

W wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło w niedzielę zachodnie wybrzeże Peru, zginęła co najmniej jedna osoba, a pięć zostało rannych. Lokalne władze spodziewają się wstrząsów wtórnych.

Przerażeni ludzie wybiegali na ulice. Są ranni i jedna ofiara śmiertelna

Przerażeni ludzie wybiegali na ulice. Są ranni i jedna ofiara śmiertelna

Źródło:
PAP, Reuters, USGS, AFP

W niedzielę termometry w części Polski pokazały powyżej 30 stopni Celsjusza. Najwyższe wartości zanotowano na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim. W którym mieście było najgoręcej?

Gorąca aura w niedzielę. Gdzie skwar był największy?

Gorąca aura w niedzielę. Gdzie skwar był największy?

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Poniedziałek 16.06 w większości kraju będzie pochmurny. Przesuwająca się nad Polską strefa opadów przyniesie miejscami ulewny deszcz, szczególnie obfity na obszarach górskich. Warunki biometeorologiczne będą przeważnie niekorzystne.

Pogoda na dziś - poniedziałek 16.06. Nad Polską wędrować będzie strefa opadów

Pogoda na dziś - poniedziałek 16.06. Nad Polską wędrować będzie strefa opadów

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burza tropikalna Dalila szaleje u wybrzeży Meksyku. W sobotę silny wiatr i ulewy spowodowały szkody w Acapulco - restauracje wpadły do oceanu, a ulice zostały zalane. Podczas burzy na Pacyfiku zatonęło kilka łodzi rybackich, na szczęście bez załogi na pokładzie.

Po burzy restauracje wpadły do oceanu

Po burzy restauracje wpadły do oceanu

Źródło:
informador.mx, Conagua

W Hiszpanii trwa sprzątanie po powodziach, które w piątek wieczorem i sobotę przetoczyły się przez kraj. Ulewny deszcz spowodował spore zniszczenia w okolicach Saragossy. Woda zdewastowała wiele domów, uszkodziła drogi i zmyła mosty.

Powódź nadeszła w nocy. "Woda praktycznie sięgała sufitu"

Powódź nadeszła w nocy. "Woda praktycznie sięgała sufitu"

Źródło:
heraldo.es, 20 minutos

Na islandzkim wybrzeżu utknęła orka. Służbom udało się odeskortować ją do wody, jednak kolejnego dnia zwierzę znów znalazło się na lądzie. Specjaliści musieli podjąć trudną decyzję o eutanazji.

Orka utknęła na lądzie. Trudna decyzja służb

Orka utknęła na lądzie. Trudna decyzja służb

Źródło:
ENEX, grapevine.is, icelandreview.com

Start misji Axiom-4 z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) może odbyć się nie wcześniej niż w czwartek 19 czerwca - wynika z sobotniego wspólnego oświadczenia amerykańskiej agencji kosmicznej NASA oraz firm Axiom Space i SpaceX.

Kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci w kosmos? Jest komunikat NASA

Kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci w kosmos? Jest komunikat NASA

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Kilka dni temu do sieci trafiło wideo, na którym mężczyzna w pobliżu Mięguszowieckiego Szczytu Pośredniego w Tatrach kopie w przepaść kamień. Przewodnik tatrzański Jan Krzeptowski-Sabała tłumaczył w TVN24, czym mogą grozić takie zachowania. Opowiadał też o tym, jakie inne nieodpowiedzialne zachowania widuje w górach.

"Czasem wydaje się nam, że turyści niczym już nas nie zaskoczą. A jednak"

"Czasem wydaje się nam, że turyści niczym już nas nie zaskoczą. A jednak"

Źródło:
TVN24

Do redakcji Kontaktu24 zgłosił się pan Wojtek z Szubina (woj. kujawsko-pomorskie), któremu udało się nagrać fruczaka gołąbka, czyli naszego polskiego kolibra.

Fruczak gołąbek przyleciał do Reportera24. Nagranie

Fruczak gołąbek przyleciał do Reportera24. Nagranie

Źródło:
Kontakt24

Jest czerwiec, więc truskawki pojawiają się na naszych stołach. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko sama ich czerwona część jest źródłem mnóstwa korzystnych składników odżywczych. Jak przekonują naukowcy z dwóch polskich uczelni, także szypułki są dla nas zdrowe.

Nie wyrzucaj szypułek truskawek

Nie wyrzucaj szypułek truskawek

Źródło:
PAP

Czego spodziewać się w pogodzie w Boże Ciało oraz długi, czerwcowy weekend? W prognozach na ten czas widać dużo słońca. Jeśli pojawią się opady, to tylko lokalnie. Zadowoleni będą ci, którzy nie lubią upału. Sprawdź, co nas czeka.

Najnowsza prognoza na Boże Ciało i długi weekend

Najnowsza prognoza na Boże Ciało i długi weekend

Źródło:
tvnmeteo.pl

Upalna aura dotarła do Włoch. W sześciu miastach, między innymi w Rzymie, w sobotę w mocy jest najwyższy stopień alertu przed upałem, wydany przez ministerstwo zdrowia. W niedzielę miast, w których obowiązuje to ostrzeżenie będzie jeszcze więcej.

40 stopni i więcej. Czerwone alarmy dla kolejnych miast

40 stopni i więcej. Czerwone alarmy dla kolejnych miast

Źródło:
PAP

W Turcji naukowcy potwierdzili występowanie nowego, inwazyjnego gatunku kleszcza. Na Haemaphysalis longicornis natrafiono po raz pierwszy w Stambule, ale jego naturalnym miejscem występowania jest Azja Wschodnia. Badacze są zaniepokojeni, ponieważ pajęczak może być odpowiedzialny za przenoszenie 30 różnych chorób.

Inwazyjny gatunek kleszcza. Naukowcy potwierdzają

Inwazyjny gatunek kleszcza. Naukowcy potwierdzają

Źródło:
Daily Sabah

Maleńki wodny płaz z Meksyku może skrywać wielką tajemnicę dotyczącą zdolności do odrastania kończyn. Naukowcy odkryli właśnie, że kluczową rolę w tym procesie odgrywa znany z leczenia trądziku kwas retinowy. Czy aksolotl w przyszłości pomoże ludziom odzyskiwać utracone części ciała?

Sprawili, że świeciły w ciemności. Tak poznali ich sekret

Sprawili, że świeciły w ciemności. Tak poznali ich sekret

Źródło:
CNN

Gwałtowne powodzie, które nawiedziły miasto San Antonio w Teksasie, pochłonęły co najmniej 11 ofiar śmiertelnych. Kilka osób uznaje się za zaginione. Służby ratunkowe prowadzą intensywne poszukiwania. Władze ostrzegają, że bilans ofiar śmiertelnych może jeszcze wzrosnąć.

"Rozmawiałam z nim przez telefon, kiedy to się działo". Powodzie zabiły 11 osób

"Rozmawiałam z nim przez telefon, kiedy to się działo". Powodzie zabiły 11 osób

Źródło:
PAP, BBC

Choć nietoperze żyją zaskakująco długo jak na swoje niewielkie rozmiary, niemal nie zapadają na nowotwory. Naukowcy z University of Rochester doszli do tego, dlaczego się tak dzieje. To odkrycie może mieć ogromne znaczenie dla rozwoju nowych terapii onkologicznych u ludzi.

Dlaczego nietoperze nie chorują na raka

Dlaczego nietoperze nie chorują na raka

Źródło:
PAP

Międzynarodowy zespół naukowców dokonał interesującego odkrycia na temat bakterii. Okazuje się, że gdy są głodne, mogą zabijać i zjadać swoich "pobratymców". Odkrycie opisano w magazynie "Science".

Co zjadają głodne bakterie. Zaskakujące odkrycie

Co zjadają głodne bakterie. Zaskakujące odkrycie

Źródło:
phys.org

Tajfun Wutip dotarł w piątek do południowych Chin. Przyniósł wichury i obfite opady deszczu. Przed uderzeniem żywiołu władze prewencyjnie ewakuowały kilkanaście tysięcy mieszkańców.

Ewakuacje, nie kursują pociągi, zamknięte szkoły. Wutip uderzył

Ewakuacje, nie kursują pociągi, zamknięte szkoły. Wutip uderzył

Źródło:
Reuters, Xinhua, Anadolu Agency

Dziewięciolatka z USA niemal straciła rękę w wyniku ataku rekina na Florydzie. Dziewczynka została przetransportowana śmigłowcem do szpitala, gdzie przeszła "długą operację". Jej krewni opowiedzieli o dramatycznych wydarzeniach w rozmowie z mediami.

Rekin zaatakował 9-latkę

Rekin zaatakował 9-latkę

Źródło:
ABC News, CNN

W amerykańskim stanie Oregon szaleją pożary lasów. Władze zdecydowały o ewakuacji mieszkańców i zamknięciu odcinków autostrad. Niewykluczone, że pożar zaprószył człowiek.

Pożary lasów nie dają się opanować. Ewakuacje i przygotowanie do kolejnych

Pożary lasów nie dają się opanować. Ewakuacje i przygotowanie do kolejnych

Źródło:
CNN, KOIN.com