Prognoza na lato dla Europy. Co przewidują amerykańscy meteorolodzy

Źródło:
AccuWeather
Prognoza pogody na niedzielę
Prognoza pogody na niedzielętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Lato zeszłego roku w Europie zapisało się jako najcieplejsze w historii pomiarów. A co przed nami w trakcie nadchodzących tygodni i miesięcy? Ze wstępnych przewidywań amerykańskich meteorologów z portalu AccuWeather wynika, że na przeważającym obszarze kontynentu będzie cieplej niż zazwyczaj o tej porze roku. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na lato 2022 w Europie.

Początek lata kalendarzowego przypada na 22 czerwca. Lato astronomiczne w tym roku rozpocznie się dzień wcześniej, 21 czerwca. Jeszcze wcześniej, bo 1 czerwca nastanie lato meteorologiczne.

Gorące południe Europy

Według amerykańskich meteorologów z portalu AccuWeather tegoroczne lato może dorównać pod względem temperatury temu z 2021 roku, które okazało się najcieplejszym, odkąd prowadzi się pomiary. Jak wynika z ich wstępnej prognozy pogody, lato 2022 będzie prawdopodobnie cieplejsze niż średnio na obszarze od Portugalii po Włochy, ale ciepło będzie występować tam naprzemiennie z chłodniejszymi dniami. Każdy okres z temperaturą powyżej normy potrwa prawdopodobnie tydzień lub dwa. Fale gorącego powietrza będą przerywane przez przemieszczające się wolno systemy burzowe, powodujące spadek temperatury. Burze i opady deszczu mogą pomóc także załagodzić sytuację związaną z suszą i ograniczyć zagrożenie pożarowe w lasach.

Meteorolog portalu Tyler Roys zaznaczył, że "zagrożenie pożarami w południowej Francji i południowych Niemczech może utrzymywać się dłużej ze względu na ilość opadów, jaką odnotowano ostatniej zimy i wczesną wiosną".

Burzowe Bałkany pod koniec lata

Temperatura wyższa od normy dla okresu od czerwca do lipca ma panować także na Bałkanach. Tak jak i w tamtym roku, tak i w tym przewidywane jest wystąpienie większej liczby dni z temperaturą wynoszącą 32 stopnie Celsjusza lub więcej - informują amerykańscy meteorolodzy. W Stanach Zjednoczonych za granicę upału uznaje się temperaturę na poziomie 90 stopni Fahrenheita, czyli dokładnie 32,2 st. C.

W ubiegłym roku w stolicy Rumunii takich dni zanotowano 35, podczas gdy średnio jest ich 24. Z kolei w Atenach zarejestrowano 67 dni z temperaturą co najmniej 32 st. C, czyli znacznie powyżej średniej, która wynosi 46 dni. Według amerykańskich synoptyków tego lata w Bukareszcie temperatura będzie osiągać 32 st. C i więcej przez 31 do 38 dni oraz od 55 do 63 dni w stolicy Grecji. 

Lato na Półwyspie Bałkańskim będzie różnić się od tego na Półwyspie Iberyjskim w swojej drugiej połowie. Wtedy na Bałkanach są większe szanse na burze. Choć opady deszczu nie będą na tyle pokaźne, by zniwelować efekty suszy.

Wraz z rekordowymi upałami wzrosną prawdopodobnie obawy związane z suszą, ale – jak zaznaczono – prognozy suszy w tym rejonie Europy są nieco bardziej optymistycznie niż w tamtym roku. Choć opady deszczu i burze mogą pomagać w łagodzeniu suszy, to gwałtowne zjawiska będą stanowić zagrożenie dla upraw pszenicy i kukurydzy oraz warzyw w całym regionie.

Przewidywania na lato 2022tvnmetep.pl za AccuWeather

Gwałtowne burze między innymi w Polsce

Fale upałów w części zachodniej i środkowej Europy oraz na Wyspach Brytyjskich nie będą tak intensywne, jak na południu Europy, będzie najprawdopodobniej jednak cieplej i bardziej sucho niż zwykle o tej porze roku. Amerykańscy meteorolodzy zwrócili uwagę na to, że zagrożenie od Francji po Polskę mogą nieść gwałtowne burze, ale nie powinny być tak częste i pojawiać się na tak rozległym terenie, jak w ciągu ostatnich lat.

Letniego ciepła szybko mogą spodziewać się mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Irlandii, ale najnowsze prognozy mogą zawieść niektórych w ciągu następnych tygodni.

- Nie byłoby zaskoczenia, gdyby ciepło tego lata pojawiło się wcześniej, a później nastałaby huśtawka temperatury - powiedział Roys. 

W pierwszej połowie lata w Londynie są największe szanse, aby temperatura osiągnęła wartość 32 st. C (90 st. F). Poprzedniego lata podobną lub większą temperaturę w stolicy Wielkiej Brytanii zanotowano tylko raz. W tym roku synoptycy przewidują od jednego do trzech takich dni. W ciągu kolejnych tygodni, szczególnie w Irlandii Północnej i Szkocji, będą panować ciepłe okresy na zmianę z tymi, w których dominować ma deszczowa pogoda.

Autorka/Autor:ps/dd

Źródło: AccuWeather

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/AccuWeather

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W 14 województwach ogłoszone zostały ostrzeżenia przed burzami. W godzinach popołudniowych spodziewane są silne opady deszczu, podmuchy wiatru i lokalnie nawet grad.

Przed nami kolejny burzowy dzień. IMGW ostrzega

Przed nami kolejny burzowy dzień. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Gwałtowne burze z intensywnymi opadami deszczu i gradem przeszły w sobotę przez kraj. Strażacy interweniowali ponad 260 razy, najczęściej w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i w Małopolsce. Na Kontakt 24 otrzymujemy od was nagrania i zdjęcia.

Drogi pod wodą, gradobicia. Gwałtowne burze w Polsce, setki interwencji

Drogi pod wodą, gradobicia. Gwałtowne burze w Polsce, setki interwencji

Źródło:
PAP, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Sytuacja baryczna nad Polską od kilku dni pozostaje stabilna w swojej niestabilności. Niedziela będzie kolejnym dniem z wysokimi wartościami na termometrach, ale w większości kraju wystąpi ryzyko formowania się chmur burzowych. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek wyjaśniła, że niektórym regionom uda się uniknąć wyładowań.

Mglisto i burzowo o poranku, w dzień czeka nas letnia aura

Mglisto i burzowo o poranku, w dzień czeka nas letnia aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W niedzielę 26.05 ryzyko wystąpienia burz jest na przeważającym obszarze kraju. Synoptycy zapowiadają intensywne opady deszczu i grad. Będzie bardzo ciepło, a nawet gorąco.

Pogoda na dziś - niedziela 26.05. Kolejny dzień z burzami. Niebezpiecznie niemal wszędzie

Pogoda na dziś - niedziela 26.05. Kolejny dzień z burzami. Niebezpiecznie niemal wszędzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze nie odpuszczają. Pogoda w ciągu kolejnych dni nadal będzie dynamiczna. Spodziewajmy się ulew, gradobić i silnego wiatru. Temperatura w drugiej połowie tygodnia trochę się obniży, ale wciąż będzie bardzo ciepło.

"Sytuacja typowa dla lata". Co nas czeka w najbliższych dniach

"Sytuacja typowa dla lata". Co nas czeka w najbliższych dniach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend czerwcowy. Na przełomie maja i czerwca czekają nas ciepłe, ale i deszczowe dni. Sprawdź wstępną prognozę pogody przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Wstępna prognoza nie nastraja optymistycznie

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Wstępna prognoza nie nastraja optymistycznie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ponad trzysta osób i tysiąc domów zostało prawdopodobnie przysypanych przez gigantyczne osuwisko, które zeszło w piątek w Papui-Nowej Gwinei. Akcję poszukiwawczą utrudnia fakt, że masy błota i kamieni zablokowały drogi dojazdowe na miejsce katastrofy.

Trzysta osób uwięzionych pod osuwiskiem. "Żadnych domów, tylko skały i ziemia"

Trzysta osób uwięzionych pod osuwiskiem. "Żadnych domów, tylko skały i ziemia"

Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Trwa sezon burzowy. W czasie wyładowań atmosferycznych najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku. Jednak nawet jeśli zostajemy w domu, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jak przygotować się na burzę?

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Deszczowy las Borrowdale w północnej Anglii doczekał się statusu Narodowego Rezerwatu Przyrody. Ten typ ekosystemu charakteryzuje się bogatą, gęstą roślinnością i właściwie całorocznym okresem wegetacyjnym. Na dodatek lasy te są coraz rzadsze, przez co konieczna jest ich odpowiednia ochrona.

To jeden z ostatnich lasów deszczowych Anglii

To jeden z ostatnich lasów deszczowych Anglii

Źródło:
ENEX, gov.uk

Dwie grupy cykad wieloletnich zaczynają wylęgać się w Stanach Zjednoczonych. Tegoroczne zjawisko ma wyjątkowy charakter, ponieważ po raz pierwszy od ponad 200 lat doszło do jednoczesnego dojrzenia tych lęgów. Naukowcy i mieszkańcy spodziewają się jednego - przeraźliwie głośnych owadzich koncertów.

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Źródło:
USA Today, Reuters, University of Connecticut, CNN

Tornado przeszło w środę nad środkowym Teksasem, przynosząc ze sobą porywy wiatru przekraczające 190 kilometrów na godzinę. Żywioł uderzył w miasto Temple, niszcząc ponad 500 budynków i raniąc 30 osób. W pamięci świadków najmocniej zapisał się ogłuszający ryk, jaki towarzyszył trąbie powietrznej.

Usłyszeli syreny i ogłuszający ryk. Wtedy nadciągnął wiatr

Usłyszeli syreny i ogłuszający ryk. Wtedy nadciągnął wiatr

Źródło:
Reuters, NBC DFW

Na plaży w Ustce w czwartek znaleziono martwą fokę. Zgłoszenie o zwierzęciu otrzymał Błękitny Patrol WWF. Zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24.

Martwa foka na plaży w Ustce

Martwa foka na plaży w Ustce

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Poniedziałkowa burza w Gnieźnie spowodowała wiele strat, a także wywołała wiele emocji, zresztą bardzo uzasadnionych. Tego dnia podobnych komórek burzowych nad północno-zachodnią częścią kraju było więcej, jednak to właśnie wielkopolskie miasto najmocniej odczuło załamanie pogody. O tym, co stało się 20 maja w Gnieźnie, pisze dla nas synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Nad miastem zawisła "tykająca bomba", a to, co się stało, "wymknęło się kryteriom". Dlaczego Gniezno zatonęło w gradzie?

Nad miastem zawisła "tykająca bomba", a to, co się stało, "wymknęło się kryteriom". Dlaczego Gniezno zatonęło w gradzie?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pakistan od pewnego czasu zmaga się z falą upałów. Są miejsca, gdzie temperatura sięga blisko 50 stopni Celsjusza. Taka pogoda w dramatyczny sposób wpływa na mieszkańców - szpitale przyjmują setki osób z objawami udaru słonecznego. Według meteorologów spiekota ma utrzymać się jeszcze co najmniej tydzień.

Blisko 50 stopni, setki osób po udarze słonecznym w szpitalach

Blisko 50 stopni, setki osób po udarze słonecznym w szpitalach

Źródło:
PAP, AP, tvnmeteo.pl

W rosyjskim Komsomolsku nad Amurem trzymany w mieszkaniu koczkodan napił się alkoholu i wydostał na ulicę. Zanim zwierzę udało się złapać, pogryzło kilka osób.

Pijany koczkodan biegał po ulicy i pogryzł pięć osób

Pijany koczkodan biegał po ulicy i pogryzł pięć osób

Źródło:
PAP, Russian Traveler, fontanka.ru

W amerykańskim stanie Iowa tornado przewróciło tira na autostradzie. Zdarzenie zarejestrowała kamera. W związku ze zniszczeniami spowodowanymi gwałtowną pogodą gubernator stanu w 15 hrabstwach ogłosił stan wyjątkowy.

Tornado przewróciło tira na autostradzie. Nagranie

Tornado przewróciło tira na autostradzie. Nagranie

Źródło:
ENEX, tvn24.pl

50-latek z Auckland w Nowej Zelandii został ukarany grzywną po tym, jak w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać, jak skacze z łodzi do wody wprost na orki pływające w pobliżu. Działanie mężczyzny oceniono jako "celowe, szokujące i głupie".

Mężczyzna rzucił się z łodzi na orkę i jej młode. "Celowe, szokujące i głupie"

Mężczyzna rzucił się z łodzi na orkę i jej młode. "Celowe, szokujące i głupie"

Źródło:
ABC News, DOC

Co najmniej pięć osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych - to bilans ofiar po przejściu potężnego tornada we wtorek przez miasteczko Greenfield w amerykańskim stanie Iowa. Duża część miejscowości została zniszczona. - To trwało kilka sekund - mówią mieszkańcy, którzy przy pomocy służb usuwają skutki żywiołu. 

"To trwało kilka sekund", "mój dom jest całkiem zniszczony"

"To trwało kilka sekund", "mój dom jest całkiem zniszczony"

Źródło:
CNN, Reuters, tvnmeteo.pl

Starship, czyli najpotężniejsza rakieta świata, czeka na swój czwarty testowy lot. Ma się on odbyć za około dwa tygodnie - poinformował Elon Musk, właściciel firmy SpaceX, która skonstruowała statek kosmiczny.

Megarakieta Elona Muska poleci czwarty raz. Podano datę

Megarakieta Elona Muska poleci czwarty raz. Podano datę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Lokalne władze apelują o spokój po poniedziałkowym trzęsieniu ziemi we Włoszech, w wyniku którego konieczna była ewakuacja mieszkańców. Chociaż zniszczenia okazały się niewielkie, aktywność sejsmiczna budzi niepokój - została bowiem odnotowana w rejonie największego superwulkanu Europy, Pól Flegrejskich.

"Czuliśmy, jak ziemia porusza się pod naszymi stopami"

"Czuliśmy, jak ziemia porusza się pod naszymi stopami"

Źródło:
PAP, The Guardian, La Reppublica

Od trzech miesięcy odwiedzający zoo w Walencji w Hiszpanii widzą poruszające zachowanie jednej z mieszkających tam szympansic. Zwierzę o imieniu Natalia straciło młode kilka dni po narodzinach i od tego czasu nie chce się z nim rozstać.

Szympansica od trzech miesięcy nie oddaje zmarłego dziecka. Poruszające obrazy w hiszpańskim zoo

Szympansica od trzech miesięcy nie oddaje zmarłego dziecka. Poruszające obrazy w hiszpańskim zoo

Źródło:
Reuters, abc.es, The Olive Press

Rośnie liczba ofiar śmiertelnych trwającej od początku maja ogromnej powodzi w stanie Rio Grande do Sul na południu Brazylii. Zginęło prawie 160 osób, niemal 90 osób jest poszukiwanych - podały władze. Utrzymujące się opady i wysoka woda doprowadziły do pojawienia się drapieżnych zwierząt na zalanych ulicach miast tego regionu.

"Jakby jeszcze było mało powodzi, to pojawiły się żakare"

"Jakby jeszcze było mało powodzi, to pojawiły się żakare"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl