TVN Meteo | Prognoza

Pogoda na drugą połowę lata i jesień. Eksperymentalna długoterminowa prognoza IMGW

TVN Meteo | Prognoza

Autor:
anw//rzw
Źródło:
IMGW
Prognoza pogody na wtorek
Prognoza pogody na wtorektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Lato w pełni, ale synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej spróbowali przewidzieć, jaka pogoda czeka nas w drugiej części tej pory roku oraz jesienią, czyli od sierpnia do listopada. Sprawdź, co pokazują modele meteorologiczne.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB) wydał prognozy długoterminowe na okres od sierpnia do listopada, które określa jako "eksperymentalne". Do wyliczeń eksperci wykorzystują własne autorskie modele IMGW-Reg oraz IMGW-Bayes. Korzystają także z wyników modeli amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) i Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF).

Czy sierpień będzie gorący?

Jak przewiduje IMGW, średnia miesięczna temperatura powietrza w sierpniu w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Jeśli chodzi o opady atmosferyczne, to ich suma najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na sierpień 2022 roku dla wybranych miast w PolsceIMGW-PIB

Początek jesieni. Jaka będzie pogoda?

Według wyliczeń synoptyków, we wrześniu w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020 lub nieznacznie powyżej. Natomiast suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju zmieścić się powinna w zakresie normy wieloletniej. Jedynie na północnym wschodzie może ukształtować się powyżej normy.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na wrzesień 2022 roku dla wybranych miast w PolsceIMGW-PIB

Temperatura i opady w październiku

Jak podaje IMGW, w październiku średnia miesięczna temperatura powietrza powinna w całym kraju mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Również suma opadów atmosferycznych w tym czasie w większości Polski ma kształtować się w zakresie normy wieloletniej. Tylko na północnym zachodzie możliwa jest suma powyżej normy.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na październik 2022 roku dla wybranych miast w PolsceIMGW-PIB

Aura w listopadzie

Według modeli zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na listopad 2022 roku dla wybranych miast w PolsceIMGW-PIB

Zobacz całą prognozę długoterminową na czas od sierpnia do listopada 2022 roku>>>

Co oznaczają pojęcia "powyżej normy", "poniżej normy" i "w normie"?

W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę/sumę opadów dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do tak zwanej normy wieloletniej. Obecnie brany jest pod uwagę okres 1991-2010.

Wartości średniej miesięcznej temperatury lub miesięcznej sumy opadów z tego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej. 10 najniższych wartości wyznacza temperaturę/opady w klasie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych - "powyżej normy".

Jeżeli mamy do czynienia z klasą "powyżej normy", możemy zakładać, że miesiąc będzie cieplejszy lub bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020. Jeśli prognoza określa go jako "poniżej normy", będzie chłodniejszy lub suchszy, natomiast "w normie" - podobny do średnich 10 miesięcy z okresu porównawczego.

Jak interpretować klasy?

Synoptycy IMGW uczulają, że prognoza średniej temperatury powietrza "powyżej normy" nie oznacza, że występować będą np. wyłącznie dni z temperaturą maksymalną powyżej 25 st. C, a prognoza "poniżej normy" - że czekają nas tylko dni z temperaturą minimalną poniżej 5 st. C - w rzeczywistości prognoza średniej temperatury "poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 25 st. C, a prognoza "powyżej normy" - dni z temperaturą minimalną poniżej 5 st. C.

Eksperci zauważają, że należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy.

Także prognoza sumy opadów "powyżej normy" nie oznacza, że zdarzać się będą wyłącznie intensywne opady deszczu i burze, a prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz)

Sprawdzalność prognoz długoterminowych

Jak podkreśla w swoim komunikacie IMGW, pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłości. Rozbieżności wynikają zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych.

Z tak dużym wyprzedzeniem nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody. Należy pamiętać o tym, że prognoza jest orientacyjna, a jej charakter jest eksperymentalny oraz że dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego - pisze IMGW.

 

Autor:anw//rzw

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, IMGW

Pozostałe wiadomości