Pogoda na grudzień. Czy święta będą białe? Wstępna prognoza

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na czwartek
Prognoza pogody na czwartektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Jaka pogoda będzie w grudniu i w święta Bożego Narodzenia? Według najnowszych prognoz czeka nas ciekawa pogodowa przeplatanka. O przewidywaniach ostatni miesiąc tego roku pisze w swoim blogu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

  • Wskaźnik cyrkulacji północnoatlantyckiej NAO pokazuje silne wahania temperatury w grudniu.
  • W pierwszym tygodniu grudnia wystąpią opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a w górach - śniegu.
  • W połowie miesiąca ściśnie mróz i spadnie śnieg.
  • Po 15 grudnia nastąpić ma zwrot w pogodzie, przyjdą opady deszczu ze śniegiem i deszczu.
  • Czy święta będą białe? Najnowsze prognozy pogody pokazują, że prawdopodobieństwo wynosi 10-20 procent.

Oceany Atlantycki i Arktyczny rozegrają pogodę w grudniu. Atlantyk, który latem zgromadził dużo ciepła, teraz je wypromieniowuje, dając impuls do formowania się wielkich, silnych wirów niżowych. Te potrafią mocno zasysać ciepłe masy powietrza z południa oraz zimne z rejonów podbiegunowych. W nadchodzących tygodniach ukształtują warunki meteorologiczne w Europie od Bretanii po Ural. Mają sprzyjać silnemu przenikaniu się nawzajem klinów ciepła i zatok chłodu. Na granicy ścierania się mas formować się będą fronty atmosferyczne: ciepłe i chłodne, z opadami na zmianę śniegu i deszczu. Co przemawia za taką prognozą? Statystyka oraz prognoza wskaźnika cyrkulacji północnoatlantyckiej NAO.

Czy święta będą białe? Prognoza

Z doświadczenia wiemy już, że grudnie w ostatnich dziesięcioleciach cechowały się silną zmiennością pogody, przenikaniem się późnej jesieni z zimą. Natomiast obserwacja wskaźnika NAO, opracowanego na podstawie obserwacji cyrkulacji powietrza i wody oceanicznej w obszarze północnego Atlantyku, kuźni pogody dla Europy, pozwala prognozować silne wahania temperatury w grudniu. Indeks ten został zdefiniowany na podstawie różnicy ciśnienia atmosferycznego między dwoma quasi-stacjonarnymi ośrodkami barycznymi: Wyżem Azorskim i Niżem Islandzkim.

W uproszczeniu chodzi o to, że im większa różnica ciśnienia między centrami cyklonu i antycyklonu, tym silniejszy ruch i turbulencje powietrza nad Atlantykiem i Europą. Wskaźnik dodatni to intensyfikacja cyrkulacji strefowej powietrza znad Atlantyku i łagodna zima w Europie. Wartości ujemne sprzyjają silnemu zsuwaniu się zimnych mas powietrza z północy. Jeśli przyjrzeć się ostatnim wyliczeniom amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery (NOAA), to zauważymy wartości dodatnie indeksu w pierwszym tygodniu grudnia, ujemne po 10 grudnia i duży wzrost ponownie w wartości dodatnie w drugiej połowie miesiąca.

Co dalej? Można się domyślać przy tak silnych wahaniach lekkiego spadku wartości indeksu NAO przed świętami Bożego Narodzenia i ponownego wzrostu w okolicach świąt. Tym samym prawdopodobieństwo białych świąt bardzo spada. 

Prognoza wskaźnika oscylacji północnoatlantyckiej NAO na pierwszą połowę grudnia NOAA

Pogoda na pierwszą połowę grudnia

Co oznacza w praktyce ten sinusoidalny wykres indeksu NAO? W pierwszym tygodniu grudnia czeka nas silny napływ mas powietrza z sektora zachodniego - polarnego, atlantyckiego z zachodu i północnego zachodu. Dużo wilgoci przyniosą kolejne wietrzne, dynamiczne wiry niżowe znad oceanu. Prognozowane są spore opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a w górach - śniegu.

I rzeczywiście wiele wskazuje na to, że do 10 grudnia w Karkonoszach i Karpatach, szczególnie w wyższych partiach, przybędzie spokojnie 20 centymetrów śniegu. Temperatura popołudniami wzrastać będzie do 5-6 stopni Celsjusza, a nocami, przy rozpogodzeniach, spadać lekko poniżej 0 st. C.

Później, około 10 grudnia, nastąpić miałby zanik cyrkulacji zachodniej, którą zastąpi spływ powietrza wzdłuż południków. Materiały prognostyczne pozwalają prognozować silny spływ zimna prosto z północy, rozwój pięknej zatoki chłodu od Arktyki po Hiszpanię i Włochy do 15 grudnia. To niże znad Arktyki i Skandynawii sprawić mają, że nad Polską temperatura na wysokości 1,5 kilometra spadnie do -12 st. C. Przy ziemi oznacza to mróz nie tylko nocami, ale i utrzymanie się temperatury poniżej 0 st. C w ciągu dnia. W powietrzu arktycznym o cechach morskich spadki te nie są duże, choć przy rozpogodzeniach niewykluczone jest nawet -10 st. C około 14 i 15 grudnia, przy gruncie niżej.

Silna zatoka chłodu 12 grudnia, prognoza temperatury na wysokości 1,5 kmGFS/wetter3.de

W prawie całym kraju zrobi się biało

W zasięgu fali zimna Polska utrzymać się ma przez około pięciu dni. Na czole zimna nacierającego z północnego zachodu i północy uformuje się szeroka strefa opadów śniegu, które przetoczą się nad naszym krajem z zachodu na wschód. Tym samym, wraz z utrzymaniem się do 15 grudnia spływu zimnych i wilgotnych mas powietrza z północy, zabieli się krajobraz w całym kraju.

Z amerykańskiego modelu GFS, opracowanego we wtorek, wynika, że w połowie miesiąca zalegać może miejscami na nizinach i wyżynach do pięciu centymetrów śniegu. Czy rzeczywiście ten śnieg się utrzyma? Na terenach naturalnych, gdzie grunt już nieco zdążył się wychłodzić, może, ale w rejonach miejskich i podmiejskich szanse na trwanie pokrywy są niestety małe. Rasowa zima zapanuje za to w górach.

Prognozowana pokrywa śnieżna około 15 grudnia GFS/tropicaltidbits.com

W połowie miesiąca aura się zmieni

Po 15 grudnia nastąpić może zwrot w pogodzie. Amerykański ośrodek prognostyczny zakłada, że ponownie silne cyklony szerokości umiarkowanych z centrami ulokowanymi w rejonie Islandii i Wysp Brytyjskich skierują w naszą stronę masy powietrza z zachodu i południa. Przyjdą opady deszczu ze śniegiem i deszczu. Na nizinach biel ustąpi miejsca ciemniejszym barwom, ale w górach nastąpi kolejna dostawa śniegu. Frontom towarzyszyć będą silne wahania ciśnienia i silne porywy zachodniego wiatru.

Prognozowany mocny skok indeksu NAO powyżej zera w drugiej połowie miesiąca oznacza silną przeplatankę zjawisk meteorologicznych w strumieniu powietrza szybko przemieszczającego się nad Europą z zachodu na wschód - następowanie po sobie na dwa-trzy dni mas powietrza łagodnego i surowszego.

Pogoda na Boże Narodzenie

Na którą fazę sinusoidy temperatury przypadnie Boże Narodzenie? Jeszcze między 18 a 22 grudnia spodziewać się możemy według modelu GFS rozwoju od północy tzw. jęzora chłodu, który szybko ustąpi miejsca klinowi ciepła. Po fali opadów śniegu z deszczem przyjść miałoby ocieplenie.

Tu warto zajrzeć do wyliczeń Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF). Prognozy zakładają silne fluktuacje temperatury w okresie przedświątecznym, co w sumie dać ma średnie wartości bliskie normie z wielolecia. Ale już na święta, na okres od 23 do 29 grudnia, ECMWF szacuje, że średnia temperatura miałaby odchylić się od normy na plus o 1-2 st. C. To dużo, ale warto zaznaczyć, że zimą wyliczenia modeli nieco zawyżają fale ciepła i na ogół jest nieco chłodniej, niż wskazują prognozy. Jednak trzeba liczyć się z atlantycką, tak zwaną termicznie łagodną pogodą przed świętami, która może przeciągnąć się na Wigilię i Boże Narodzenie. Ale niekoniecznie spokojną, bezwietrzną. W takich warunkach dopiero po świętach kolejny wir niżowy wpompować może chłód z północy z opadami śniegu.

Najbardziej aktualne prognozy na okres świąteczny, czyli dodatnia temperatura i zachmurzone, ponure niebo, nie są najlepszym tłem dla świąt, ale w naszym klimacie pogodę w tym czasie często kształtuje tzw. odwilż bożonarodzeniowa.

Prognoza odchylenia temperatury na plus w dniach 23-29 grudnia ECMWF  

Amerykańskie i rosyjskie prognozy

Grudzień z pogodą atlantycką to miesiąc zmienny, z temperaturą średnią w sumie zawierającą się powyżej norm z wielolecia. Amerykańskie prognozy sezonowe NOAA szacują odchylenie w Polsce nawet do 2 st. C. Średnia miesięczna temperatura grudnia w Warszawie, liczona dla ostatnich trzydziestu lat, oscyluje wokół 0 st. C, co daje obraz pogody zbliżonej bardziej do jesiennej niż zimowej. Tym samym odchylenie aż o 2 st. C daje obraz miesiąca mało zimowego. Opady miałyby zawierać się w normie, co oznacza średnie sumy 30-50 litrów na metr kwadratowy, nad morzem do 60 l/mkw., a w górach powyżej 100 l/mkw. Bardzo podobne prognozy miesięczne prezentuje ECMWF.

Natomiast bardziej stonowane rachuby publikuje Roshydromet, rosyjska służba meteorologiczna. Wręcz studzi grudzień, gdyż wylicza odchylenie średniej temperatury miesięcznej od normy na plus we wschodniej Europie o zaledwie 0,5 st. C. Takie wartości oznaczają, że w pobliżu Polski równoważyć miałaby się częstość napływu ciepła i chłodu. Ale tym samym agenda rosyjska daje duże szanse zmienności, a nie stabilności w pogodzie i pod tym względem jest zgodna z analizami zachodnich ośrodków. Na uwagę zasługuje, że opady miałyby nie osiągnąć normy, a atlantyckie niże nie wnikać tak swobodnie w głąb kontynentu. Hamulcowym mają być pochmurne wyże rozwijające się co jakiś czas nad środkowymi i północnymi rejonami Europy.

Prognoza odchylenia średniej temperatury grudnia od normy NOAA
Prognoza odchylenia średniej temperatury grudnia od normy na plus we wschodniej Europie Roshydromet

Rozpoczyna się "zabawa" w białe święta

Do świąt Bożego Narodzenia czeka nas konkretna przeplatanka w pogodzie. Dopiero wychładzająca się Arktyka nie dysponuje jeszcze wielkim arsenałem mrozu, ale stanowi na tyle zimny rejon źródłowy mas powietrza, aby temperatura w Polsce dzięki nim spadła okresami poniżej zera.

Atlantyk natomiast, cechujący się temperaturą wód powierzchniowych cieplejszych od normy miejscami nawet o 5 st. C, stanowi wielki magazyn ciepła i energii dla cyklonów szerokości umiarkowanych. Rodzą się w rejonie Labradoru, wigoru nabierają między Grenlandią a Skandynawią, by wmaszerować nad środkową Europę. Stąd tak duże prawdopodobieństwo wielkiej niestabilności pogody. Nastał czas popularnej wśród meteorologów "zabawy" na szacowanie prawdopodobieństwa "białych świąt". W świetle dzisiejszych materiałów prognostycznych ich prawdopodobieństwo wynosi 10-20 procent. I my tę zabawę zaczynamy.

Odchylenie od normy temperatury wód powierzchniowych AtlantykuGFS/climatereanalyzer

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/wetter3.de

Pozostałe wiadomości

Pogodowe stery w Polsce zaczyna przejmować niż Erwin. W większości kraju pojawią się opady -deszczu lub deszczu ze śniegiem. Erwin odsunie się od nas w piątek, a jego miejsce zajmie zatoka niżowa związana z wirem północnoatlantyckim. To oznacza wzrost temperatury - nawet do dwucyfrowych wartości.

Wiry niżowe wtłoczą do Polski sporo wilgoci i ciepła. Czy jest szansa na zimę w styczniu?

Wiry niżowe wtłoczą do Polski sporo wilgoci i ciepła. Czy jest szansa na zimę w styczniu?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Irlandia przygotowuje się na nadejście niezwykle silnej burzy Eowyn. Żywioł, który zmierza w kierunku Wysp Brytyjskich, według prognoz przyniesie ekstremalne wichury o prędkości przekraczającej lokalnie 160 km/h. Niemal w całym kraju obowiązują najwyższe czerwone alerty pogodowe.

Spodziewają się wiatru, jaki nie wiał od kilkunastu lat. Zniszczenia mogą być rozległe

Spodziewają się wiatru, jaki nie wiał od kilkunastu lat. Zniszczenia mogą być rozległe

Źródło:
Met Office, Irish Independent, Sieć Obserwatorów Burz, Met Eireann

Dwa słupy energetyczne runęły pod naporem silnego wiatru w pobliżu miasta Oaxaca w Meksyku. Z tego powodu mieszkańcy od kilku dni borykają się z brakiem energii elektrycznej. Wichury doprowadziły także do paraliżu na jednej z dróg.

Wichura powaliła słupy energetyczne i przewróciła ciężarówkę

Wichura powaliła słupy energetyczne i przewróciła ciężarówkę

Źródło:
Gobierno de Mexico, ENEX

Kalifornijscy strażacy rozpoczęli walkę z nowym pożarem w hrabstwie Los Angeles. Żywioł, nazwany Hughes Fire, wybuchł niedaleko zbiornika zaporowego Castaic Lake i w kilkanaście godzin zdążył zająć około 3750 hektarów terenu. Nakazy ewakuacji wydano dla co najmniej 31 tysięcy mieszkańców.

Kolejny pożar trawi część Kalifornii. Ponad 30 tysięcy ewakuowanych

Kolejny pożar trawi część Kalifornii. Ponad 30 tysięcy ewakuowanych

Źródło:
CNN, PAP

W Nigerii rozprzestrzenia się epidemia gorączki Lassa. W najnowszym komunikacie Nigeryjskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (NCDC) potwierdziło śmierć 22 osób i 143 zdiagnozowane przypadki choroby w pierwszych dwóch tygodniach 2025 roku. Według NCDC sytuacja w kraju jest krytyczna.

Epidemia gorączki Lassa. 22 osoby nie żyją

Epidemia gorączki Lassa. 22 osoby nie żyją

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś, czyli na czwartek 23.01. Dzień w całym kraju upływać będzie pod znakiem chmur. Znajdą się też miejsca, w których należy spodziewać się opadów deszczu lub deszczu ze śniegiem. Może także silniej powiać.

Pogoda na dziś - czwartek, 23.01. W niektórych miejscach przydadzą się parasole

Pogoda na dziś - czwartek, 23.01. W niektórych miejscach przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ratownicy w Karkonoszach ewakuowali przy użyciu lin turystę, który doznał licznych obrażeń po tym, jak osunął się z krawędzi zbocza w Kotle Wielkiego Stawu. To w ostatnich dniach kolejna akcja ratunkowa goprowców. W górach jest bardzo ślisko.

Wypadek w Karkonoszach. Turysta "doznał rozległych obrażeń"

Wypadek w Karkonoszach. Turysta "doznał rozległych obrażeń"

Źródło:
PAP

Arktyczne zimno, które sięgnęło południowych części Stanów Zjednoczonych, sprowadziło śnieg i opady marznące do regionów, które od wielu lat nie doświadczyły tak potężnego ataku zimy. Według władz zginęło co najmniej 12 osób.

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, NWS, eu.usatoday.com

Ośmioletnia kotka o imieniu Mittens w ciągu 24 godzin trzy razy leciała samolotem między Nową Zelandią a Australią. Pracownicy lotniska nie zauważyli klatki ze zwierzęciem podczas rozładunku luku bagażowego.

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Źródło:
BBC

Mieszkańcy stanu Queensland w północno-wschodniej Australii mierzą się z ekstremalną falą gorąca. Temperatura może przekroczyć nawet 45 stopni Celsjusza. Oprócz ostrzeżeń dotyczących upału lokalne służby wydały także alerty o wysokim zagrożeniu pożarowym.

Temperatura poszybuje do nawet 46 stopni

Temperatura poszybuje do nawet 46 stopni

Źródło:
ABC, news.com.au

Policja w Houston w Teksasie ma duży kłopot ze szczurami, które spożywają narkotyki skonfiskowane i przechowywane w magazynach. Nawet deratyzatorzy nie radzą sobie z plagą. Do tej pory gryzonie miały wpływ na bieg przynajmniej jednej bieżącej sprawy.

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Źródło:
PAP, CBS News

W worku na śmieci pod greckimi Salonikami znaleziono marmurową rzeźbę kobiety - poinformowała w środę policja. Eksperci szacują jej wiek na ponad dwa tysiące lat. Obiekt wysłano na dalsze badania archeologiczne.

Rzeźba znaleziona w worku na śmieci. Może mieć ponad dwa tysiące lat

Rzeźba znaleziona w worku na śmieci. Może mieć ponad dwa tysiące lat

Źródło:
PAP

Przechodzący przez Portugalię niż Garoe przyczynił się do bardzo silnych i niebezpiecznych zjawisk. W dystrykcie Setubal doszło do silnej burzy z piorunami. Jeden z nich uderzył w budynek popularnej restauracji.

Piorun trafił w restaurację na plaży w Portugalii

Piorun trafił w restaurację na plaży w Portugalii

Źródło:
CNN Portugal, IPMA, Safe Communities Portugal

Zima na dobre rozgościła się w południowych regionach Stanów Zjednoczonych. Potężnie sypnęło między innymi w miejscowości Baton Rouge w stanie Luizjana. Opady sprawiły radość maskotce tamtejszego uniwersytetu.

Tygrys bengalski przysypany śniegiem

Tygrys bengalski przysypany śniegiem

Źródło:
CNN, lsu.edu

Podczas najbliższych nocy na naszym niebie będziemy mogli zaobserwować przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jak przekazał Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach", obiekt będzie równie jasny jak Wenus. Kiedy szukać ISS na niebie?

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna znów widoczna na naszym niebie. "Nie sposób przeoczyć!"

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna znów widoczna na naszym niebie. "Nie sposób przeoczyć!"

Źródło:
"Z głową w gwiazdach"

Dikeledi przetoczył się przez Mozambik. W wyniku żywiołu w prowincji Nampula zginęło co najmniej 11 osób - podały miejscowe władze. Cyklon przyniósł ulewne opady deszczu oraz porywisty wiatr, którego porywy sięgały 195 kilometrów na godzinę.

Dziesiątki tysięcy zniszczonych domów. Wzrósł bilans ofiar cyklonu Dikeledi

Dziesiątki tysięcy zniszczonych domów. Wzrósł bilans ofiar cyklonu Dikeledi

Źródło:
PAP, aimnews.org

Australijscy naukowcy przeanalizowali wpływ ocieplenia klimatu na funkcjonowanie jaszczurek pustynnych. Jak wynika z badań, rosnąca temperatura będzie zagrożeniem dla gadów polujących w trakcie dnia, którym coraz trudniej będzie zdobywać odpowiednią ilość pożywienia. Problem szczególnie dotknie zwierzęta żyjące w Afryce.

Wzrost "kosztów życia" u jaszczurek. Winna zmiana klimatu

Wzrost "kosztów życia" u jaszczurek. Winna zmiana klimatu

Źródło:
PAP

Amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) wymaga od należącej do Elona Muska firmy SpaceX dochodzenia w związku z wypadkiem podczas ostatniego testowego lotu rakiety Starship. Statek kosmiczny eksplodował w powietrzu, a jego szczątki spadły na Ziemię. Agencja zawiesiła kolejne loty do czasu wyjaśnienia tej sprawy.

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Na miłośników obserwacji nocnego nieba czeka prawdziwa gratka. Nadchodzą tygodnie, podczas których będziemy mogli ujrzeć siedem planet Układu Słonecznego. Do dostrzeżenia większości z nich nie będą potrzebne żadne urządzenia.

Patrzcie w niebo, bo większość planet będzie "na wyciągnięcie dłoni"

Patrzcie w niebo, bo większość planet będzie "na wyciągnięcie dłoni"

Źródło:
PAP

Osuwisko zeszło w poniedziałek na indonezyjskiej wyspie Jawa. Po intensywnych opadach deszczu masy ziemi osunęły się na domy w okolicach miasta Pekalongan. Zginęło co najmniej 16 osób, a we wtorek służby ratunkowe wciąż poszukiwały pięciu zaginionych.

16 osób zginęło, los pięciu pozostaje nieznany. "Ścigamy się z pogodą"

16 osób zginęło, los pięciu pozostaje nieznany. "Ścigamy się z pogodą"

Źródło:
PAP, Borneo Bulletin, Reuters

Do 33 tysięcy kilometrów na godzinę rozpędzają się podmuchy wiatru na planecie pozasłonecznej WASP-127b. Międzynarodowemu zespołowi naukowców udało się zaobserwować pogodę na tym odległym świecie za pomocą Bardzo Dużego Teleskopu w Chile. Jak wyjaśnili badacze, to najszybsze tego rodzaju zjawisko, jakie kiedykolwiek udało się zaobserwować.

Ekstremalne naddźwiękowe podmuchy wiatru zmierzone na planecie poza Układem Słonecznym

Ekstremalne naddźwiękowe podmuchy wiatru zmierzone na planecie poza Układem Słonecznym

Źródło:
ESO, Live Science

Tajemnicze kule znalezione niedawno na plażach w Sydney były pełne bakterii kałowych. Analiza składu obiektów wskazała także obecność kwasów tłuszczowych, węglowodorów i bakterii. Chociaż źródło zanieczyszczenia jest nieznane, część naukowców przypuszcza, że ich źródłem może być przestarzały system kanalizacyjny miasta.

Tajemnicze kulki znalezione na plaży skrywają śmierdzący sekret

Tajemnicze kulki znalezione na plaży skrywają śmierdzący sekret

Źródło:
9 News, BBC, 1 News

Upały nawiedziły Brazylię. W Rio de Janeiro od kilku dni termometry pokazują niemal 40 stopni Celsjusza, a temperatura odczuwalna zbliża się do 50 stopni. Gorąca aura zachęciła wielu mieszkańców do odwiedzenia kultowej Copacabany, ale władze Rio apelują o ostrożne korzystanie ze słońca.

Na kultowej plaży odczuli temperaturę blisko 50 stopni

Na kultowej plaży odczuli temperaturę blisko 50 stopni

Źródło:
O Globo, tvnmeteo.pl

To kolejne lato, w którym Chile zmaga się z potężnymi pożarami. Ten, który rozgorzał w okolicach miasta Los Sauces, pozbawił życia trzech strażaków, a dziewięciu ranił. Władze przekazały, że strażacy walczyli w niezwykle trudnym terenie i zostali otoczeni przez płomienie.

Szalejące płomienie uwięziły strażaków. Trzech zginęło

Szalejące płomienie uwięziły strażaków. Trzech zginęło

Źródło:
Reuters

Co najmniej 27 osób odniosło rany w wyniku trzęsienia ziemi na Tajwanie, do którego doszło we wtorek po północy lokalnego czasu. Wstrząsy o magnitudzie 6,4 były odczuwalne w wielu miejscowościach. Moment zdarzenia został uchwycony przez kamerę bezpieczeństwa w jednym z pubów w położonym blisko epicentrum mieście Tainan.

Siedzieli w barze, nagle wszystko zaczęło się trząść

Siedzieli w barze, nagle wszystko zaczęło się trząść

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Samogłów z japońskiego akwarium zyskał przyjaciół... z kartonu. Zwierzę źle znosiło tymczasowe zamknięcie ośrodka dla zwiedzających i związaną z tym samotność. Opiekunowie ryby rozwiązali problem w nietypowy sposób, przyklejając do szyby kartonowe podobizny ludzi. Jak przekazali, samogłów szybko odzyskał dobry nastrój i zaczął wesoło machać płetwami.

Samogłów nie jadł z samotności. Pomogli ludzie z kartonu

Samogłów nie jadł z samotności. Pomogli ludzie z kartonu

Źródło:
BBC, Animal Diversity Web

Lina Nassiri, która niedawno wypoczywała na wakacjach w Tulum w Meksyku, całkowicie przypadkowo nagrała fascynujący film. Materiał stał się hitem mediów społecznościowych.

Telefon wpadł jej do wody. To, co nagrał, stało się hitem sieci

Telefon wpadł jej do wody. To, co nagrał, stało się hitem sieci

Źródło:
CNN

Z wyjątkiem niektórych nocy mrozu prawie w ogóle nie będzie. Co przyniesie końcówka stycznia oraz początek lutego? Czy widać powrót zimy? Sprawdź 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: przed nami kolejne fale ciepła

Pogoda na 16 dni: przed nami kolejne fale ciepła

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prawie jedna czwarta znanych nam gatunków zwierząt słodkowodnych jest zagrożona wyginięciem. Analiza przeprowadzona przez międzynarodowy zespół badaczy ujawniła, że chociaż ludzkie działania mają ogromny wpływ na populacje ryb, ważek czy krabów, wciąż stosunkowo niewiele o nich wiemy. Utrata tych zwierząt może mieć nieodwracalne konsekwencje dla całych ekosystemów.

Zamieszkują nasze jeziora, rzeki, bagna. Już wkrótce możemy stracić prawie jedną czwartą z nich

Zamieszkują nasze jeziora, rzeki, bagna. Już wkrótce możemy stracić prawie jedną czwartą z nich

Źródło:
Natural History Museum

W Stambule suczka przyniosła pod drzwi kliniki weterynaryjnej wyziębione, umierające szczenię. Całe zdarzenie można teraz zobaczyć na nagraniu uchwyconym przez kamery monitoringu.

Przyniosła ledwo żywego szczeniaka pod drzwi kliniki. Pokazali nagranie

Przyniosła ledwo żywego szczeniaka pod drzwi kliniki. Pokazali nagranie

Źródło:
ENEX, bianet.org

Położony na górze Ibu stratowulkan wciąż niepokoi mieszkańców indonezyjskiej wyspy Halmahera. W samą niedzielę doszło do kilkunastu erupcji, a z krateru wydobyła się gęsta chmura popiołu.

Ponad tysiąc erupcji w styczniu. "Będziemy zachęcać do ewakuacji"

Ponad tysiąc erupcji w styczniu. "Będziemy zachęcać do ewakuacji"

Źródło:
AFP

W stolicy Alaski silny wiatr zdmuchnął dach z domu i rzucił nim o sąsiedni budynek. Moment ten widać na nagraniu z monitoringu. Fragmenty blachy spowodowały niemałe zniszczenia.

Jedli śniadanie, zdążył krzyknąć: "uciekajcie wszyscy". Wiatr zdmuchnął dach z domu

Jedli śniadanie, zdążył krzyknąć: "uciekajcie wszyscy". Wiatr zdmuchnął dach z domu

Źródło:
alaskasnewssource.com

W ostatnim czasie w wodach Wielkiej Brytanii, od archipelagu Scilly aż po wschodnie wybrzeża, co najbardziej zaskakuje naukowców, obserwowana jest coraz większa obecność humbaków. Według ekspertów to może być pozytywny sygnał odbudowującej się populacji tych wielorybów, ale także świadczyć o negatywnym wpływie klimatu na ich zachowania.

Pojawiają się tu coraz częściej. Naukowcy nie wiedzą dlaczego

Pojawiają się tu coraz częściej. Naukowcy nie wiedzą dlaczego

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl

Hiszpańsko-australijski zespół naukowców opracował nowatorską metodę rozkładu plastikowych śmieci. W jednym z jej głównych etapów odpady są trawione przez larwy owadów i przekształcane w cenne produkty. Jak przekonują badacze, ten pomysł nie tylko rozwiązuje problem śmieci, ale jednocześnie przyczynia się do poprawy jakości gleby.

Mącznik młynarek w walce z plastikowymi śmieciami. "Innowacyjny system"

Mącznik młynarek w walce z plastikowymi śmieciami. "Innowacyjny system"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl