IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przez przymrozkami. W części regionów kraju temperatura przy gruncie może spaść do -3 stopni Celsjusza. Obowiązują także ostrzeżenia przed roztopami.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydali ostrzeżenia meteorologiczne.
Ostrzeżenia IMGW - przymrozki
Ostrzeżenia przed przymrozkami obowiązują w województwach:
- małopolskim, w powiatach: nowosądeckim, nowotarskim, tatrzańskim, limanowskim, suskim i myślenickim;
- śląskim, w powiecie żywieckim;
- podkarpackim, w powiatach: bieszczadzkim, sanockim i leskim.
Jak przekazał IMGW, prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około 1 stopnia Celsjusza, a przy gruncie do -3 st. C.
Ostrzeżenia przestaną obowiązywać o godzinie 8 w niedzielę.
Ostrzeżenia IMGW - roztopy
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed roztopami obowiązują w woj. małopolskim, w powiecie tatrzańskim.
Prognozuje się tam wzrost temperatury powietrza, który w górach powodować będzie odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Temperatura minimalna wyniesie od 5 do 7 st. C, tylko pierwszej nocy około 1 st. C. Temperatura maksymalna sięgnie od 9 st. C do 13 st. C, tylko w niedzielę około 6 st. C. Suma opadów deszczu punktowo wyniesie do 5 litrów na metr kwadratowy. Powieje wiatr o średniej prędkości od 20 do 25 kilometrów na godzinę, w porywach do 60 km/h, z południowego zachodu.
Ostrzeżenia wygasną w środę o godz. 18.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock