IMGW do późnych godzin wieczornych ostrzega przed burzami z ulewnym deszczem w części województwa dolnośląskiego. Wyładowań należy spodziewać się także w innych regionach na południu kraju. Dodatkowo niemal w całej Polsce obowiązują pomarańczowe ostrzeżenia przed wysoką temperaturą, które pozostaną w mocy do piątku.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydali ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia w trzystopniowej, rosnącej skali.
Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia - upał
Ostrzeżenia przed upałem dotyczą województw:
- zachodniopomorskiego, poza powiatami: kołobrzeskim, gryfickim, kamieńskim, goleniowskim, Świnoujście, polickim, Szczecin;
- lubuskiego;
- wielkopolskiego;
- dolnośląskiego, poza powiatami: lubańskim, lwóweckim, karkonoskim, Jelenia Góra, wałbrzyskim, Wałbrzych, kłodzkim;
- łódzkiego;
- opolskiego;
- śląskiego, poza powiatami: żywieckim i cieszyńskim;
- małopolskiego, poza powiatami: suskim, myślenickim, nowotarskim, tatrzańskim, limanowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim;
- podkarpackiego, poza powiatami: jasielskim, krośnieńskim, Krosno, sanockim, leskim, bieszczadzkim;
- lubelskiego;
- świętokrzyskiego;
- mazowieckiego;
- kujawsko-pomorskiego;
- pomorskiego;
- warmińsko-mazurskiego;
- podlaskiego.
Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 30 do 33 stopni Celsjusza, miejscami jedynie w środę może być chłodniej - od 29 do 31 st. C. W nocy termometry pokażą od 18 do 20 st. C - prognozuje IMGW.
W części regionów ostrzeżenia są już w mocy. W woj. zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim oraz części Mazowsza i Podkarpacia wejdą one w życie w czwartek o godzinie 11. Wszystkie ostrzeżenia potrwają do godz. 20 w piątek.
Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia - burze
W województwie dolnośląskim w powiatach kłodzkim i ząbkowickim synoptycy IMGW podnieśli pierwszy stopień ostrzeżenia przed burzami do drugiego.
Według IMGW, prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu rzędu 20-35 l/mkw., a punktowo do 50 l/mkw., oraz porywy wiatru do 70 km/h.
Groźna pogoda w tym regionie ma utrzymać się do północy w czwartek.
Ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia - upał
W części kraju obowiązują także alarmy pierwszego stopnia przed upałem. Obowiązują one w województwach:
- zachodniopomorskim, w powiatach: kołobrzeskim, gryfickim, kamieńskim, goleniowskim, Świnoujście, polickim, Szczecin;
- śląskim, w powiatach: żywieckim i cieszyńskim;
- małopolskim, w powiatach: suskim, myślenickim, nowotarskim, limanowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim;
- podkarpackim, w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, Krosno, sanockim, leskim, bieszczadzkim.
W regionach tych prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 28 do 31 st. C, a temperatura minimalna w nocy - około 14 st. C.
Alarmy wejdą w życie w godz. 11-12.30 w czwartek i wygasną o godz. 20 w piątek.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia - burze
Żółte ostrzeżenia przed burzami wydano dla województw:
- dolnośląskiego, dla powiatów: zgorzeleckiego, lubańskiego, lwóweckiego, karkonoskiego, Jelenia Góra, kamiennogórskiego, wałbrzyskiego, Wałbrzych, dzierżoniowskiego;
- opolskiego, dla powiatów: nyskiego, prudnickiego, głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego;
- śląskiego, dla powiatów: raciborskiego, rybnickiego, Rybnik, wodzisławskiego, Żory, Jastrzębie-Zdrój, pszczyńskiego, cieszyńskiego, bielskiego, Bielsko-Biała, żywieckiego.
W regionach tych prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 do 35 litrów na metr kwadratowy oraz porywy wiatru sięgające 70 kilometrów na godzinę. Lokalnie może spaść grad.
Alarmy wygasną o północy.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Oleksandr/AdobeStock