Pogoda w Europie kształtowana jest przez niż i odchodzące od niego fronty atmosferyczne. Jeden z nich przyniesie dzisiaj do Polski przelotne opady deszczu oraz burze. Tomasz Wasilewski mówił też we "Wstajesz i weekend" o czerwcowych rekordach.
Na naszym kontynencie zaobserwować można ogromny kontrast termiczny pomiędzy środkową i wschodnią, ciepłą częścią Europy, a chłodniejszą zachodnią. Temperatura w Alpach, na wysokości 1,5 kilometra, spadła w piątek po południu do zera stopni i padał tam śnieg.
- Najgoręcej jest w centrum i na wschodzie Europy, czyli w Polsce, Rosji i na Bałkanach, a także i w Hiszpanii, bo tam dociera gorące powietrze znad Afryki - powiedział w sobotę we "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl. Dodał, że do Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Węgier wdarło się z północy zimne powietrze. Tam pogoda nie pasuje do panującej obecnie pory roku.
Niż ustawia pogodę w Europie
Dlaczego obserwujemy tak duży kontrast termiczny w Europie? - W środkowej części Europy, nad Węgrami, Czechami i Austrią, znajduje się niż. Odchodzą od niego fronty atmosferyczne. Jeden z takich frontów, ciepły, przemieszczać się będzie dzisiaj nad Polską. Przyniesie przelotne opady deszczu i burze - tłumaczył Wasilewski.
- Ten niż tak ustawił sobie pogodę na naszym kontynencie, że jego ramiona, czyli fronty atmosferyczne, obracające powietrze przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, zagarniają do nas i do wschodniej Europy bardzo ciepłe powietrze z południa - mówił prezenter tvnmeteo.pl. Dodał, że jednocześnie po drugiej stronie tego niżu, z północy, płynie "ziąb". - To dlatego w Paryżu jest 14 stopni, a w Moskwie 30 stopni. Ta różnica w pogodzie wynika właśnie z tego, jak ten niż się ustawił - mówił prezenter tvnmeteo.pl. - U nas, w tym gorącym powietrzu, tworzyć się będą burzowe chmury. Ten niż zagarnia do nas ciepłe, ale i wilgotne powietrze - zauważył Wasilewski.
Strefa tego niżu jest rozległa i obejmuje sporo krajów. Tę strefę wspomaga wyż znajdujący się na zachód od Wielkiej Brytanii. - W tym wyżu powietrze obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Więc jak sobie wyobrazimy, jak się obracają masy powietrza wokół tych ośrodków ciśnienia, to dostaniemy odpowiedź, dlaczego miejscami jest gorącą, a w innych regionach chłodno - mówił Wasilewski.
Rekordy czerwca
Rozpoczął nam się jeden z najcieplejszych miesięcy w roku. Najniższą temperaturę w czerwcu odnotowano 5.06.1951 roku w Lęborku. Było to -3,4 stopnia Celsjusza. Najwyższą temperaturę zarejestrowano natomiast w Słubiach - 38,3 st. C. Taką wartość odnotowano 19.06.2022 r.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: stock.adobe.com