IMGW ostrzega przed burzami z porywistym wiatrem. Wydano alarmy pierwszego stopnia, które będą ważne do godzin porannych we wtorek. W części kraju obowiązują też alarmy przed silnym deszczem towarzyszącym burzom.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia w trzystopniowej, rosnącej skali.
Alerty IMGW pierwszego stopnia - burze
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami obowiązują w województwach:
- zachodniopomorskim,
- pomorskim (w powiatach zachodnich);
- lubuskim;
- wielkopolskim (z wyłączeniem powiatów wschodnich);
- dolnośląskim (w powiatach północno-zachodnich i zachodnich).
W tych regionach prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu o sumie 10-25 litrów na metr kwadratowy oraz porywy wiatru sięgające 70-85 kilometrów na godzinę. Możliwy jest opad gradu.
Alerty mają obowiązywać do godz. 5 we wtorek.
Alerty IMGW pierwszego stopnia - silny deszcz z burzami
IMGW wydał też alarmy pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami w województwach:
- podkarpackim, w powiatach południowych;
- małopolskim, w powiatach: gorlickim, nowosądeckim, Nowy Sącz.
W tych miejscach prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym o sumie 30-40 l/mkw. Opadom lokalnie mogą towarzyszyć burze z porywami wiatru rozpędzającymi się do 70 km/h. Możliwy jest opad gradu. Ostrzeżenia stracą ważność o godz. 9 we wtorek.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock