IMGW ostrzega przed dużymi spadkami temperatury w nocy na południu kraju. Lokalnie termometry mogą wskazywać nawet 22 stopnie mrozu. W Małopolsce i na Śląsku tęgi mróz ma utrzymać się jeszcze przez kilka dni.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydali ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia.
Alerty IMGW - silny mróz
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym mrozem obowiązują w województwach:
- dolnośląskim, w powiatach: karkonoskim, Jelenia Góra, kamiennogórskim, wałbrzyskim, kłodzkim;
- śląskim, w powiatach: żywieckim, cieszyńskim, bielskim;
- małopolskim, w powiatach: tatrzańskim, nowotarskim, suskim, nowosądeckim, limanowskim;
- podkarpackim, w powiatach: sanockim, leskim, bieszczadzkim.
W woj. małopolskim i śląskim prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami wynoszącą od -19 do -15 stopni Celsjusza, lokalnie w obniżeniach terenu możliwe są spadki do -22 st. C. Temperatura maksymalna w dzień osiągnie od -10 do -6 st. C. Wiatr powieje ze średnią prędkością od 5 do 15 kilometrów na godzinę. Alerty będą tam ważne do godziny 10 w sobotę.
Na Podkarpaciu, gdzie ostrzeżenia będą w mocy do godz. 10 we wtorek, prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami od -17 do -14 st. C. Średnia prędkość wiatru wyniesie do 10 km/h.
W rejonie woj. dolnośląskiego w nocy miejscami termometry pokażą minimum około -15 st. C. Wiatr osiągnie średnią prędkość 5-10 km/h. Ostrzeżenia stracą ważność o godz. 9 we wtorek.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock