Na skutek prognozowanych intensywnych opadów deszczu na rzekach w wielu miejscach kraju mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody, możliwe jest również przekroczenie stanów ostrzegawczych i alarmowych. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzegają przed podtopieniami. Obowiązują alerty drugiego i pierwszego stopnia.
Na przeważającym obszarze Polski w czwartek mogą występować burze z gradem, którym będą towarzyszyć ulewy. Miejscami może spaść nawet do 50 litrów wody na metr kwadratowy. W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia hydrologiczne drugiego i pierwszego stopnia w trzystopniowej, rosnącej skali.
Alerty IMGW drugiego stopnia
Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia wydano dla części województwa śląskiego. Dotyczą zlewni: Przemsza wraz ze zb. Przeczyce, Brynica wraz ze zb. Kozłowa Góra, Przemsza od zb. Przeczyce do ujścia Brynicy, Brynica od zb. Kozłowa do ujścia, Biała Przemsza, Przemsza od ujścia Brynicy do ujścia, Mała Wisła od zb. Goczałkowice do ujścia Przemszy, Pszczynka, Mała Wisła od zb. Wisła Czarne do zapory zb. Goczałkowice, Iłownica, Biała, Brennica.
Jak podano w komunikacie, w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, zwłaszcza na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, spodziewane są gwałtowne wzrosty poziomu wody oraz lokalnie mogą wystąpić podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, zostaną przekroczone stany ostrzegawcze. Jednocześnie, punktowo istnieje możliwość przekroczenia stanów alarmowych.
Ostrzeżenia będą ważne do godz. 4 w piątek.
Alerty IMGW pierwszego stopnia
Na znacznie większym obszarze kraju obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia. Te dotyczą całych województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego (z wyłączeniem zlewni z drugim stopniem alertu).
Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano również dla zachodniej części woj. lubelskiego, większości woj. kujawsko-pomorskiego i opolskiego, wschodniej części woj. wielkopolskiego oraz dla woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego (zlewnia Gwda).
W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych - czytamy w komunikacie. Alerty stracą ważność, w zależności od regionu, w godz. 4-10 w piątek.
Dodano również, że ostrzeżenia pierwszego jak i drugiego stopnia wydane zostały w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich).
Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".
Czym jest alarm hydrologiczny pierwszego stopnia
Ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia oznacza zagrożenie umiarkowane. Stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock