Rośnie zagrożenie pożarowe w polskich lasach, czemu sprzyja sucha i słoneczna pogoda. Państwowa Straż Pożarna apeluje o ostrożność. W poniedziałek w niemal całej Polsce obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia.
Z mapy opublikowanej na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa (IBL) wynika, że w poniedziałek w większości kraju obowiązuje duże zagrożenie pożarowe w lasach (kolor czerwony). Średnie zagrożenie (kolor żółty) występuje tylko w części województw pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego.
Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 60 strefach prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza i opadów. Określa ona możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania. Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognozę wykonują Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego, czyli od 1 marca do 30 września.
"Ściółka podatna na najmniejsze źródło ognia"
- Ściółka w lesie jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar - podkreślił rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Karol Kierzkowski. Rzecznik zaapelował do wchodzących do lasu o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przypomniał, że w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk i w odległości do 100 metrów od granicy lasu zabronione jest rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi, wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych, palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.
- W parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego. Być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu - zwrócił uwagę Kierzkowski.
Co z deszczem?
W Polsce utrzymuje się sucha i słoneczna pogoda, która co prawda cieszy, ale jednocześnie sprzyja wzrostowi zagrożenia pożarami na terenach leśnych. Opady deszczu prognozowane są dopiero pod koniec tygodnia.
- Na polach i w lasach robi się bardzo sucho. (...) Deszcz jest teraz konieczny - zwracał uwagę w TVN24 Tomasz Wasilewski.
Trudna sytuacja związana z ryzykiem wybuchu pożaru w lasach występuje również między innymi u naszych zachodnich sąsiadów. Jak mówił prezenter tvnmeteo.pl, "w Niemczech jest takie zagrożenie, jakie zdarza się w upalnym lipcu albo sierpniu. To wynika z braku deszczu, coraz dłuższego dnia, więc dużego nasłonecznienia".
Źródło: IBL, PAP, TVN24, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock/IBL