W Tatrach i Karkonoszach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego, a na szlakach jest niebezpiecznie ślisko. Służby przypominają o zasadach bezpieczeństwa w czasie górskich wędrówek.
"Zachowajcie szczególną ostrożność, niektóre szlaki mogą być oblodzone" - zaapelował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Zagrożenie lawinowe w Karkonoszach dotyczy obszaru od wysokości 1200 metrów nad poziomem morza. W niektórych miejscach na szlakach mogą zalegać zaspy. Na Śnieżce leży 40 centymetrów śniegu.
"Wiejący wiatr transportuje niewielkie ilości śniegu na strony zawietrzne i odkłada w niewielkie depozyty, które mogą być w miejscach odłożenia słabiej związane z podłożem. Dotyczy to niektórych górnych części żlebów w Kotłach polodowcowych, za przełamaniami terenu w zagłębieniach terenowych. Na pozostałym terenie śnieg jest stabilizowany przez niską roślinność lub rumosz skalny" - napisano na stronie GOPR.
Lawinowa "jedynka" obowiązuje w Tatrach od wysokości 1600 m n.p.m. "Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin" - czytamy w komunikacie.
Na Kasprowym Wierchu leży 25 cm śniegu, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich jest 36 cm śniegu. Szlaki są pokryte śniegiem, a niektóre, wyżej położone ścieżki, mogą być nieprzetarte - informują w czwartek służby Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Wybierając się w wyższe partie Tatr, należy mieć sprzęt do zimowej turystyki, jak raki, czekan, kask i lawinowe ABC, czyli detektor, sondę i łopatkę. W partiach reglowych niezbędne mogą okazać się raczki i kijki..
Źródło: GOPR, PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Karkonoski Park Narodowy