Wietrzna turbulencja nad Polską. Wstrzymano przeprawę promową
Silny wiatr i wysokie fale spowodowały w poniedziałek tymczasowe wstrzymanie przeprawy promowej przy moście Siennickim w Gdańsku. Podmuchy w Zatoce Gdańskiej wynoszą 70 kilometrów na godzinę. W poniedziałek na Pomorzu obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne IMGW.
Jak wyjaśniła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, w zimnym arktycznym powietrzu, tłoczonym przez wyż z północy, występuje spora turbulencja. Przekłada się to na porywisty wiatr w Polsce.
W poniedziałek około godziny 8 północne porywy osiągały średnią prędkość do 50-60 kilometrów na godzinę. Silniej wiało nad Zatoką Gdańską, gdzie notowane były podmuchy sięgające 70 km/h, a wysoko w górach rozwijace nawet 100 km/h.
Wstrzymane kursowanie promów
Ze względu na silne podmuchy wiatru oraz trudne warunki na wodzie, przeprawa promowa przy moście Siennickim została wstrzymana - informowała w poniedziałek rano przedstawicielka gdańskiego magistratu Paulina Chełmińska. W komunikacie podała, że przeprawa miała zostać zawieszona do czasu poprawy warunków pogodowych. "Od rana porywy wiatru nasilają się, a przy moście pojawił się silny prąd. Ze względów bezpieczeństwa dalsze kursowanie promu jest niemożliwe" - przekazała rano.
Później urząd miasta Gdańsk podał, że przeprawa promowa przy moście Siennickim wznowiła funkcjonowanie o godzinie 10.15. Zastrzeżono jednak, przypadku pogorszenia warunków i silnych porywów wiatru kursowanie promu może odbywać się nieregularnie.
Autorka/Autor:ast
Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mariusz Jasłowski - Meteo24.com.pl
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia przed silnym deszczem z burzami. Obowiązują alerty nawet trzeciego, najwyższego stopnia. Sprawdź, w których województwach spodziewane są ulewy.
Niebezpieczna noc. Tam obowiązują ostrzeżenia najwyższego stopnia
Co najmniej 2606 interwencji związanych z niebezpieczną pogodą odnotowali w poniedziałek polscy strażacy. Trudne warunki panowały od południowych krańców kraju po Wybrzeże. W działaniach brało udział ponad 16 tysięcy strażaków i ochotników.
Ponad 2600 zgłoszeń po ulewach. "Strażacy wciąż intensywnie działają"
Najbliższe dni przyniosą poprawę aury w większości Polski, chociaż na wielkie zmiany na plus nie mamy co liczyć. Pochmurne chwile będą przeplatać się z tymi bardziej pogodnymi. Również temperatura nie będzie nas specjalnie rozpieszczać - na termometrach zobaczymy maksymalnie 24 stopnie.
Deszcz ma słabnąć, ale prawdziwe lato nie przyjdzie
Pogoda na jutro, czyli na wtorek 29.07. Nocą w części większych miast będzie deszczowo. Najsilniejsze opady prognozowane są na północy kraju. W dzień deszcz ma słabnąć, a na termometrach zobaczymy do 23 stopni Celsjusza.
Pogoda na jutro - wtorek, 29.07. Nocą ulewy jeszcze nie odpuszczą
W Portugalii, nieopodal północnej granicy z Hiszpanią, szaleją pożary. W ich wyniku zginęła co najmniej jedna osoba, kilkanaście zostało rannych, a kilkaset - ewakuowanych. Ponieważ pogoda sprzyja kolejnym wybuchom ognia, miejscami ograniczono dostęp do zabytków.
Ogień zabija i rani. Ograniczono dostęp do zabytków
Nie mamy dobrych wiadomości dla ciepłolubnych - wszystkich nas czeka spadek temperatury znacznie poniżej średniej. Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.
Pogoda na 16 dni: ofensywa zimna w samym środku wakacji
Nad Polskę nadciąga niż genueński. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe apeluje, aby w niedzielę nie podejmować żadnych aktywności w Tatrach. Powodem są wyjątkowo niekorzystne warunki pogodowe, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia turystów.
Apel TOPR: nie wychodźcie w góry
W rejonie Pekinu i północno-wschodnich Chin ulewne deszcze spowodowały powodzie i lawiny błotne, w wyniku których zginęły dwie osoby, a dwie kolejne są zaginione. W przemysłowym mieście Baoding w ciągu jednej nocy spadło aż 145 litrów na metr kwadratowy deszczu, co wymusiło ewakuację ponad trzech tysięcy mieszkańców.
W nocy spadły zatrważające ilości deszczu. Nie żyją dwie osoby
Kiedy nastanie jakaś stabilizacja w pogodzie? Czy po deszczowym lipcu sierpień będzie ratunkiem dla branży turystycznej? W wielu regionach kraju słychać narzekania na pogodę. Ostatnie lata z lipcami suchymi i gorącymi jak w Hiszpanii rozpieściły nas i pozwoliły zapomnieć, jak wyglądał kiedyś lipiec w naszym kraju.
"Słychać narzekania" na lipiec. Co z pogodą w sierpniu?
Małopolska Trzebinia to miejsce, gdzie można spędzić aktywnie czas. Wszystko dzięki między innymi festynowi Małopolska Tour. Poza rajdem rowerowym to także impreza dla rodzin z dziećmi. A to dopiero początek atrakcji, które czekają na turystów w tym mieście.
W Trzebini każdy znajdzie coś dla siebie
W okolicach miasta Delvine w południowej Albanii trwa walka z pożarem roślinności. Ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko i zagraża mieszkańcom okolicznych wiosek. Co najmniej pięć osób zostało przewiezionych do szpitala. Albańskie ministerstwo obrony zarządziło natychmiastową ewakuację miejscowej ludności.
"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru
"Niże pozostają przy piłce" - donoszą niemieccy meteorolodzy. To stwierdzenie zgadza się z rytmem natury, choć bywa on ostatnio mocno zachwiany. Między 21 a 30 lipca ma zwykle miejsce piąta fala monsunu europejskiego w Europie Środkowej, a między 1 a 10 sierpnia - szósta fala.
Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa
W Finlandii trwa najdłuższa od 1961 roku fala ciepła. W piątek w tym kraju odnotowano czternasty dzień z rzędu z temperaturą powietrza powyżej 30 stopni Celsjusza. Upał doskwiera także innymi krajom nordyckim. Norweskie pielęgniarki obawiają się o zdrowie pacjentów w szpitalach, a w Szwecji panuje niezwykle wysokie zagrożenie pożarowe.