W Tatrach wciąż panuje wysoki, trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Jak opowiadał na antenie TVN24 Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego, zimowe wyjście wysoko w góry wymaga doświadczenia i sporych umiejętności. Nawet gdy warunki się ustabilizują, nie powinniśmy zapominać o odpowiednim sprzęcie.
We wtorek Tatrzański Park Narodowy przekazał, że chociaż pogoda zachęca do górskich wędrówek, w wyższych partiach gór wciąż panują trudne warunki turystyczne. W Tatrach ogłoszony został trzeci stopień zagrożenia lawinowego, a wiele szlaków pozostaje nieprzetartych. "Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego wraz z umiejętnością posługiwania się nim" - przypomniał TPN.
W niedzielę w rejonie Przełęczy Kondrackiej pod Giewontem zeszła lawina, która porwała ze sobą siedem osób. Jeden z turystów spędził pod śniegiem dwie godziny. Chociaż został uratowany przez ratowników TOPR i przewieziony do szpitala, w poniedziałek zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.
We wtorek zeszła kolejna lawina, tym razem w rejonie Miedzianych na stronę Doliny Pięciu Stawów Polskich.
Doświadczenie to klucz
Jak wyjaśnił w rozmowie z TVN24 Tomasz Zając z TPN, przewodnik tatrzański, podczas planowania trasy powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników - od warunków pogodowych do naszej kondycji.
- Żeby dobrze takie wyjście zaplanować, trzeba mieć doświadczenie, a żeby mieć doświadczenie, trzeba odbyć parę kursów - tłumaczył. - Trzeba zaczynać od podstaw, najpierw wycieczki niższe, a potem dopiero wyżej.
W Tatrach w weekend dodatkowo panowały ekstremalne warunki. Temperatura spadła do około -10 stopni Celsjusza, a silny wiatr powodował zawieje i natychmiast zasypywał ślady. Mimo słonecznej pogody w górach wciąż jest niebezpiecznie.
- Apelujemy o to, żeby z tymi wycieczkami wyżej poczekać, aż warunki się ustabilizują - dodał przewodnik.
Niebezpieczne opady śniegu
Zając opowiadał, że prognoza lawinowa na kolejne dni wygląda nieco bardziej optymistycznie. Zagrożenie może spaść do drugiego stopnia, ale nie zwalnia to nas z konieczności odpowiedniego przygotowania się do wyprawy.
- W Tatrach mamy warunki zimowe, jest środek zimy, więc bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie się pod względem ubioru, sprzętu - tłumaczył. - Raki, czekan, kask, ABC lawinowe, to wszystko powinniśmy mieć na wycieczkę w wyższe partie Tatr.
Pokrywa śnieżna w Tatrach, chociaż niezbyt gruba, jest w tym roku wyjątkowo niestabilna. To wynik silnych podmuchów wiatru z różnych kierunków, które uniemożliwiły jej pełne "osadzenie się". Dopiero gdy śnieg "siądzie", warunki ulegną poprawie. W nadchodzących dniach na szlakach może jednak zrobić się ślisko.
Źródło: TVN24, TPN
Źródło zdjęcia głównego: pogoda.topr.pl