Jesienny poranek w Sudetach Zachodnich, a dokładniej w Rudawach Janowickich, może być naprawdę zachwycający. Skąpane we mgle wzniesienia tworzą malowniczą scenerię. Zdjęcia i nagranie unoszącej się mgły otrzymaliśmy na Kontakt24.
Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia i nagranie niedzielnego poranku w Rudawach Janowickich, czyli w Sudetach Zachodnich.
"Dzisiejszy mglisty i bajkowy poranek w Rudawach Janowickich" - napisał pan Grzegorz Truchanowicz, autor materiałów. "Przebijające się przez mgłę promienie słońca, jak świetliste lasery, dodały tej scenerii czegoś niemal metafizycznego, jakby to miejsce chciało się podzielić swoją tajemnicą i siłą. Te barwy, to światło, ten moment - dały poczucie, że świat, choć zmienia się i przemija, jest pełen niezmiennych, urzekających chwil, które warto przeżywać w pełni. Takie są Rudawy Janowickie" - dodał.
Mgła - jak powstaje
Mgła to zawiesina małych kropli wody lub kryształków lodu osadzających się w warstwie powietrza w pobliżu powierzchni ziemi. To zjawisko meteorologiczne powodujące ograniczenie widzialności poniżej tysiąca metrów. Aby powstała, musi dojść do wystarczającego ochłodzenia odpowiednio wilgotnego powietrza. Dochodzi wtedy do kondensacji, czyli skraplania pary wodnej.
Jednym z najczęściej występujących rodzajów mgieł jest mgła radiacyjna, nazywana również mgłą z wypromieniowania. Powstaje, gdy powietrze ochładza się od podłoża, dlatego występuje najczęściej w nocy i nad ranem.
Źródło: Kontakt24, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Grzegorz Truchanowicz/ Kontakt24