Sucho i gorąco w Polsce. Czerwiec "wysechł niemiłosiernie", w lipcu "lipa z opadami"

Źródło:
tvnmeteo.pl
Parowanie po deszczu
Parowanie po deszczuTomasz Wasilewski
wideo 2/5
Parowanie po deszczuTomasz Wasilewski

Niedobór opadów deszczu oraz wysoka temperatura dają się we znaki naturze. Co może cieszyć urlopowiczów, nie sprzyja przyrodzie. Roślinność wysycha, bo jeśli już "coś" pada, to wilgoć szybko wyparowuje i nie nawadnia gleby. Jak zauważa w swym blogu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, wiele wskazuje na to, że do końca miesiąca sytuacja pod tym względem się nie poprawi.

O tym, że idziemy w tym roku po rekord temperatury trąbią wszystkie media na świecie. Głośno o pożarach w Grecji, o temperaturze bliskiej 50 stopni Celsjusza na Sycylii. Ale i bez tego widać, że dzieje się źle. W moim ogrodzie schną lipy. W centrum Polski te łagodne drzewa, dające dobre schronienie w letni upał wszystkim - jak kiedyś poecie Janowi Kochanowskiemu - żółkną i mdleją.

Gościu, siądź pod mym liściem, a odpoczni sobie! Nie dojdzie cię tu słońce, przyrzekam ja tobie, Choć się nawysszej wzbije, a proste promienie Ściągną pod swoje drzewa rozstrzelane cienie. Tu zawżdy chłodne wiatry z pola zawiewają, Tu słowicy, tu szpacy wdzięcznie narzekają.

Nawet liście leszczyny w Puszczy Bolimowskiej i dzikich malin brązowieją, nie radząc sobie z klimatem rodem z Hiszpanii.

Czytaj też też: Dlaczego ten rok jest tak gorący?

Przebieg temperatury za rok 2023 na tle średniej z wielolecia (kolor czarny)University of Maine, USA
Schnąca lipa w ogrodzie synoptyk tvnmeteo.plArleta Unton-Pyziołek

Czerwiec i lipiec powinny być dżdżyste

Czerwiec i lipiec to miesiące cechujące się w Polsce zwykle najwyższymi sumami opadów deszczu, pojawiającymi się falami opadów burzowych i nawalnych, nazywanych świętojańskimi albo monsunem europejskim. I tak jak w Indiach słaby monsun bądź jego brak niesie ze sobą głód, suszę i ogrom nieszczęść, tak i w Europie niedobór deszczu o tej porze to zagrożenie pożarowe i nieurodzaj. W Polsce napływ z zachodu chłodniejszych mas polarnych znad Oceanu Atlantyckiego zatrzymał teraz pochód zwrotnikowych mas powietrza. Ale i tak, pomimo panującej obecnie umiarkowanej temperatury, czuć suszę. Deszcz, który pada w środkowej Polsce zwilża jedynie wierzchnią warstwę gleby i szybko parując, wraca do atmosfery.

Czytaj też: Czy upał odpuści Europie? "Powinniśmy szybko podjąć działania"

Parowanie po deszczu
Parowanie po deszczuTomasz Wasilewski
Cieplej niż zwykle. Dane z piątku 21.07.2023Climate Reanalyzer, Climate Change Institute, University of Maine, USA
Odchylenie temperatury od normy na plus od Grecji po MałopolskęClimate Reanalyzer, Climate Change Institute, University of Maine, USA

Czerwiec wysechł niemiłosiernie

Czerwiec przez ostatnie 30 lat "wysechł" nam niemiłosiernie. Jeśli spojrzeć, co stało się z temperaturą i opadami od roku 1990, kiedy rozpoczęło się przyspieszenie ocieplenia klimatu, to widać. jak wzrosła temperatura średnia miesięczna - o 1-2 st. C. Tymczasem średnia suma opadów spada na zachodzie i w centrum kraju... Sam spadek nie jest znaczący, ale na uwagę zasługuje wzrost częstości występowania opadów punktowych, burzowych, podczas gdy mniej jest opadów ciągłych, tych nalotów dywanowych deszczowych niżów. Tylko na południu, w górach, sumy opadów mają się wciąż dobrze. Mało tego - zaczynają przekraczać 200 litrów wody na metr kwadratowy w ciągu miesiąca.

Odchylenie temperatury średniej w czerwcu 2023 od roku 1990 in plusClimate Reanalyzer, Climate Change Institute, University of Maine, USA
Odchylenie opadów w czerwcu 2023 in minus od 1990Climate Reanalyzer, Climate Change Institute, University of Maine, USA

Lipiec zapowiada się podobnie do czerwca

Analizy dla lipca 2023 będą prawdopodobnie wyglądały podobnie jak te dla czerwca. Miesiąc będzie bardzo ciepły i niestety dużo suchszy w porównaniu ze średnią wieloletnią. Do tej pory na Kasprowym Wierchu spadło tylko 79 l/mkw., podczas gdy średnia dla ostatnich 20 lat to około 200 l/mkw. W Lublinie spadło na tamtejsze pola około 35 l/mkw., podczas gdy spada zwykle nieco ponad 80 l/mkw. Na pola żyznej Niziny Wrocławskiej spadło na razie 18 l/mkw., podczas gdy w lipcu spada średnio powyżej 90 l/mkw.

Lipiec nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, ale ma już mało czasu do odrobienia strat w deszczu. Moje drzewa w centrum Polski już się chyba solidnego nawodnienia nie doczekają.

Schnąca lipa w ogrodzie synoptyk tvnmeteo.plArleta Unton-Pyziołek

W świetle prognoz globalnego modelu GFS sporej dawki deszczu do końca miesiąca możemy spodziewać się na Pomorzu oraz na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i w Małopolsce, gdzie wysoko w górach możliwe będzie nawet 100 l/mkw. deszczu. Bardzo możliwe, że norma opadowa dla gór zostanie osiągnięta, ale centrum Polski to niestety na mapie sucha plama.  

Lipa w lipcu z opadami...

Prognoza skumulowanego opadu do 31 lipca według GFS/wetter3.deGFS/wetter3.de

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Arleta Unton-Pyziołek/GFS/wetter3.de

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed ulewnym deszczem. W kolejnych dniach prognozowane są przymrozki. Ostrzeżenia przed nimi mogą objąć cały kraj.

Alerty IMGW przed ulewami. Później przymrozki obejmą całą Polskę

Alerty IMGW przed ulewami. Później przymrozki obejmą całą Polskę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na wtorek 5.03. W nocy pojawią się opady deszczu, a miejscami także deszczu ze śniegiem i śniegu. W dzień również ma padać. Termometry wskażą od 4 do 12 stopni.

Pogoda na jutro - wtorek, 5.03. W części kraju spadnie śnieg i deszcz ze śniegiem

Pogoda na jutro - wtorek, 5.03. W części kraju spadnie śnieg i deszcz ze śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nadchodzących dniach w części kraju pojawią się opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Miejscami temperatura maksymalna nie przekroczy 3 stopni Celsjusza.

Czeka nas zimowy epizod. Pogoda na 5 dni

Czeka nas zimowy epizod. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W weekend na jednej z najdłuższych autostrad w stanie Ohio pojawili się nietypowi uczestnicy ruchu drogowego.

Konie biegały po autostradzie. I to pod prąd

Konie biegały po autostradzie. I to pod prąd

Źródło:
Reuters

Zawartość kokainy i innych narkotyków w rzymskim powietrzu rośnie - donoszą eksperci z włoskiego Komitetu Badań Naukowych. O tym, że w ciągu ostatnich 10 lat zawartość kokainy w powietrzu wzrosła aż o 60 procent, można przeczytać w poniedziałkowym wydaniu dziennika "Il Messaggero".

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Źródło:
PAP, ilfattoquotidiano.it,

W marcu czasami będzie chłodniej niż w lutym. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w najbliższych dniach? Czy ciepło powróci? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Źródło:
tvnmeteo.pl

Żarłacz biały został wyrzucony na brzeg we wschodniej Australii. Przed wypłynięciem na ląd zwierzę od pewnego czasu krążyło w pobliżu brzegu, widocznie cierpiąc. Jak podejrzewają eksperci, rekin mógł się czymś zatruć lub być chory.

Rekin wyrzucony na plażę. "Nigdy nie widziałem czegoś takiego"

Rekin wyrzucony na plażę. "Nigdy nie widziałem czegoś takiego"

Źródło:
ABC News, The Guardian

Para supermasywnych czarnych dziur o rekordowej masie została zmierzona przez naukowców. Obiekty te znajdują się bardzo blisko siebie, ale do połączenia się w jedność dzielą je miliardy lat świetlnych. Badania sugerują, że może to wynikać właśnie z ich niezwykłej masy.

To najcięższa para czarnych dziur, jaką udało się zmierzyć

To najcięższa para czarnych dziur, jaką udało się zmierzyć

Źródło:
NOIR Lab

Biegacze opanowały stan Utah. Po zimowej burzy, której towarzyszyły silne podmuchy wiatru, ulice dwóch miast wypełniły się roślinami jak z westernu, a miejscami uformowały się trzymetrowe góry charakterystycznych, kulistych kwiatostanów. W usuwaniu roślin pomóc musiały lokalne władze.

"Armagedon biegaczy" na ulicach

"Armagedon biegaczy" na ulicach

Źródło:
Reuters, The Guardian, KMYU

Wulkan La Cumbre wybuchł na wyspach Galapagos w Ekwadorze. W nocy z soboty na niedzielę zaczął on wyrzucać z siebie strumienie żarzącej się lawy. Jak przekazały władze, to największa erupcja z tego stożka, jaką udało się do tej pory zarejestrować.

Lawa spływała strumieniami do oceanu. Pierwsza tak duża erupcja

Lawa spływała strumieniami do oceanu. Pierwsza tak duża erupcja

Źródło:
Reuters

Ulewy nawiedziły północną Argentynę. W mieście Corrientes nad rzeką Paraną w ciągu zaledwie kilku godzin spadło 300 litrów wody na metr kwadratowy, co spowodowało poważne podtopienia. Jak przekazały władze, była to katastrofa o niespotykanej skali.

Po ulewach pływali po mieście pontonami

Po ulewach pływali po mieście pontonami

Źródło:
Reuters, Meteored.com.ar

Zorza polarna była widoczna zeszłej nocy nad Polską. Szczególnie dobre warunki do obserwacji zjawiska wystąpiły w północnej części kraju. Zdjęcia i nagrania zorzy otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Na polskim niebie pojawiła się barwna łuna

Na polskim niebie pojawiła się barwna łuna

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24, Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Zima zawitała do Kalifornii - i to bezpośrednio pod drzwi. Pracownicy ośrodka narciarskiego w górach Sierra Nevada przekonali się o tym na własnej skórze, gdy rano otworzyli drzwi i zobaczyli warstwę śniegu sięgającą niemal górnej framugi. W ciągu doby spadło tam niemal 90 centymetrów śniegu.

Taki widok zastali po otwarciu drzwi

Taki widok zastali po otwarciu drzwi

Źródło:
CNN, Sugar Bowl Resort

Rekordowo ciepły luty nie jest zwykłą anomalią, ale skutkiem zmian klimatycznych zachodzących na całym świecie. Profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu tłumaczył, że w walce z globalnym ociepleniem coraz trudniej będzie nam liczyć na oceany - ta naturalna "chłodnica" naszej planety sama staje się coraz cieplejsza. Naukowiec ostrzegł, że skutki zmian klimatycznych odczujemy wszyscy.

Ciepły luty nie był wyjątkiem, ale nową regułą. "Nie cieszyłbym się z tych zmian"

Ciepły luty nie był wyjątkiem, ale nową regułą. "Nie cieszyłbym się z tych zmian"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Lawiny porwały turystów na północy Japonii. Jak przekazali funkcjonariusze policji, w niedzielę doszło do dwóch niepowiązanych ze sobą wypadków. Zginęły dwie osoby.

Dwie lawiny, dwie ofiary śmiertelne

Dwie lawiny, dwie ofiary śmiertelne

Źródło:
PAP, NHK, The Japan News

Strażacy walczą z "potwornym" pożarem, który od prawie tygodnia szaleje w Teksasie. W wyniku żywiołu życie straciły co najmniej dwie osoby. Ogień pochłonął obszar liczący ponad 400 tysięcy hektarów, co czyni go największym pożarem odnotowanym w tym stanie.

Pożary w Teksasie. Ogień strawił ponad 400 tysięcy hektarów ziem

Pożary w Teksasie. Ogień strawił ponad 400 tysięcy hektarów ziem

Źródło:
Reuters, CNN

Wulkan Popocatepetl jest drugą najwyższą górą Meksyku. W sobotę znów dał o sobie znać i wyrzucił w powietrze chmurę dymu i popiołu. Wzbiła się ona na wysokość kilku kilometrów.

Popocatepetl znowu niepokoi

Popocatepetl znowu niepokoi

Źródło:
ENEX, volcanodiscovery.com, gob.mx

Zambia i sąsiednie Zimbabwe zmagają się z niespotykaną od dekad suszą. Wodospady Wiktorii, uznawane za jeden z siedmiu naturalnych cudów świata, po wielu tygodniach suszy, zamiast kaskad wody pokazują turystom skalne ściany. Prezydent Zambii ogłosił stan wyjątkowy.

Jeden z naturalnych cudów świata wysycha. Ogłoszono stan wyjątkowy

Jeden z naturalnych cudów świata wysycha. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters, AP

Za nami miesiąc, który zapisał się w historii meteorologii. Choć w kalendarzu był luty, to pogodowo przenieśliśmy się do kwietnia. Zwłaszcza w ostatnich dniach, kiedy termometry pokazywały blisko 20 stopni Celsjusza.

Oto wykres, który powinien nas niepokoić

Oto wykres, który powinien nas niepokoić

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Śnieżyce nawiedziły Kalifornię. Gwałtowna aura spowodowała, że tysiące domów zostało pozbawionych prądu. Miejscami pokrywa śnieżna może przekraczać trzy metry.

Tysiące domów bez prądu. Śnieżyce w USA

Tysiące domów bez prądu. Śnieżyce w USA

Źródło:
Reuters, The Guardian

Wiosna w Tatry przyszła wyjątkowo wcześnie. Po rekordowo ciepłym lutym śniegu w dolinach w większości miejsc już próżno szukać. Ten leży w wyższych partiach gór, gdzie obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Śnieg w lutym leżał w Zakopanem zaledwie kilka dni

Śnieg w lutym leżał w Zakopanem zaledwie kilka dni

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Brazylijski stan Acre zmaga się z powodziami. W mieście Brasielia sytuacja nigdy nie była tak trudna. Setki mieszkańców zostało bez dachu nad głową, a tysiące przesiedlono. Skutki żywiołu można zobaczyć na nagraniach z drona.

"Wszystko zostało zalane. Niczego nie udało się uratować

"Wszystko zostało zalane. Niczego nie udało się uratować

Źródło:
Reuters

Do Polski zbliża się ochłodzenie. Zima nie wraca, ale jak podkreślił rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski, zapanuje "wczesna wiosna". Po niespotykanie ciepłym lutym pogoda zacznie pasować do kalendarza. Synoptyk przekazał również, jakiej aury możemy spodziewać się w czasie Wielkanocy i na początku kwietnia.

Jaki będzie marzec i co z pogodą w Wielkanoc? IMGW prognozuje

Jaki będzie marzec i co z pogodą w Wielkanoc? IMGW prognozuje

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Śnieg pokrył w sobotę rano niektóre obszary zachodniej Anglii. Warunki do podróżowania były trudne. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie zimowych opadów w Bristolu.

"Taka pogoda dziś przywitała nas w Bristolu"

"Taka pogoda dziś przywitała nas w Bristolu"

Źródło:
BBC, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Testy systemu ostrzegania przed tsunami przeprowadzono w piątek w Lizbonie przy Placu Handlowym. Specjaliści podkreślają, że stolica Portugalii jest w znacznym stopniu narażona na trzęsienie ziemi, które może doprowadzić do powstania groźnych fal.

Lizbona testuje system ostrzegania przed tsunami. "Duże ryzyko trzęsienia ziemi"

Lizbona testuje system ostrzegania przed tsunami. "Duże ryzyko trzęsienia ziemi"

Źródło:
PAP

Sycylia zmaga się z poważną suszą. Brak opadów zimą sprawił, że dostęp do słodkiej wody jest mocno ograniczony. Mieszkańcy muszą magazynować deszczówkę.

Po wodę chodzą do fontanny, wanny napełniają na zapas

Po wodę chodzą do fontanny, wanny napełniają na zapas

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Tak ciepłego lutego w Polsce nie było od ponad 100 lat. Już na samym początku miesiąca zaczęły pojawiać się pierwsze oznaki wiosny. - Właściwie można powiedzieć, że nie tyle wiosna przychodzi wcześniej, co skraca się zima - skomentował rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. - To już nie będzie to, co kiedyś, gdy temperatura ujemna utrzymywała się kilkanaście czy kilkadziesiąt dni. To już się zmieniło - powiedział.

Zima się skróciła. "To już nie będzie to, co kiedyś"

Zima się skróciła. "To już nie będzie to, co kiedyś"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl