Zakwity sinic na Zalewie Wiślanym. Woda zrobiła się mętna i przybrała zielony kolor

Źródło:
IMGW, GIS, tvnmeteo.pl
Sinice na Bałtyku z lotu ptaka (WWF/Dariusz Bógdał)
Sinice na Bałtyku z lotu ptaka (WWF/Dariusz Bógdał)
wideo 2/4
Sinice/cyjanobakterie

Upalna, słoneczna pogoda to wymarzone warunki do plażowania i kąpieli. Niestety, lubią ją także sinice - jedne z najstarszych organizmów na Ziemi. O ich zakwicie na Zalewie Wiślanym poinformował w poniedziałek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak dotąd Główny Inspektorat Sanitarny nie wydał jednak komunikatów o zamknięciu żadnego z nadmorskich kąpielisk. Eksperci przestrzegają, że sinice wytwarzają groźne dla zdrowia ludzi toksyny.

Ostatnie dni były bardzo słoneczne i ciepłe. Taka aura sprawiła, że temperatura wody w zbiornikach wodnych w Polsce wyraźnie się podniosła. W poniedziałek na Zalewie Wiślanym w punkcie pomiarowym Tolkmicko przekroczyła 21 stopni Celsjusza, "i dalej rośnie na skutek operacji słonecznej i napływu ciepłego powietrza" - informuje IMGW. Nieco chłodniejsza woda, 17-20 stopni Celsjusza, występuje wzdłuż większości polskiego wybrzeża Bałtyku.

Temperatura wody w różnych akwenach w Polsce 27.06 - sprawdź.

Alerty IMGW przed upałami 27.06 - sprawdź, gdzie obowiązują.

Sinice, jedne z najstarszych organizmów

Początek lata, wakacji i sezonu urlopowego wypada więc pod względem pogody znakomicie. Niestety, takie warunki sprzyjają również zakwitowi sinic (bakterii należących do najstarszych organizmów na Ziemi) w jeziorach oraz w Morzu Bałtyckim. Ich pojawienie się to następstwo procesu eutrofizacji, czyli "użyźniania" akwenów, wywołanego zwiększonym dopływem substancji biogennych, takich jak azot czy fosfor. Zanieczyszczenia te pochodzą w dużej mierze z wielkoobszarowych terenów rolniczych, skąd spływa nadmiar substancji znajdujących się w nawozach sztucznych i naturalnych. Swoją porcję "winy" mają w tym procesie także nieoczyszczone ścieki z gospodarstw domowych.

Nadmiar pożywienia dla bakterii powoduje nagły przyrost liczby organizmów i tak zwany "zakwit". Woda robi się mętna i przybiera kolor zielony. To właśnie dostrzeżono w poniedziałek w wodach Zalewu Wiślanego. Skala zjawiska nie stworzyła jednak konieczności zamknięcia okolicznych kąpielisk przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Zakwity sinic na Zalewie Wiślanym, 27.06.2022IMGW-PIB

Eksperci przypominają, że sinice wytwarzają toksyny, które mogą wywołać różnego rodzaju zmiany uczuleniowe na skórze, a po napiciu się wody je zawierającej powodują schorzenia żołądkowo-jelitowe.

Zakwity sinic na Zalewie Wiślanym, 27.06.2022IMGW-PIB

Czym są sinice?

Sinice, czyli cyjanobakterie, według taksonomii zaliczane są do bakterii. Opisanych zostało ponad 1500 gatunków tych organizmów. Występują nawet w trudnych ekosystemach, ponieważ mają dużą zdolność adaptacji. Znaleźć je można nie tylko w morzu czy jeziorze, ale również w glebie, na skałach, a nawet w gorących źródłach. Chociaż kojarzą się nam negatywnie, to jeżeli ich zagęszczenie nie jest zbyt duże, są ważnym składnikiem ekosystemów wód naturalnych - produkują tlen.

Kiedy występują sinice?

Czynniki, które wpływają na pojawienie się sinicowych kożuchów, to:

- temperatura wody powyżej 16-20 st. C; - dostępność soli biogenicznej; - bezwietrzna pogoda; - brak opadów; - niewielkie mieszanie kolumny wody.

Sinice w Bałtyku i w jeziorze

W Morzu Bałtyckim za toksyczne zakwity odpowiada gatunek o nazwie Nodularia spumigena. W przybrzeżnych wodach licznie występują również gatunki typowo słodkowodne - z rodzaju Dolichospermum i Microcystis. Oba te gatunki produkują związki toksyczne.

Jak powstają siniceFundacja WWF Polska

Czy któreś kąpieliska są zamknięte?

Według mapy, jaką publikuje Główny Inspektorat Sanitarny, w Polsce w poniedziałek zamknięte były trzy kąpieliska:

- Słoneczko w Piotrkowie Trybunalskim - ze względu na parametry mikrobiologiczne; - Pilica Polska YMCA, Kurnędz (woj. łódzkie) - ze względu na parametry mikrobiologiczne; -  Malta na jeziorze Maltańskim w Poznaniu - ze względu na "inne wymagania".

Autorka/Autor:rzw,anw

Źródło: IMGW, GIS, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: IMGW-PIB

Pozostałe wiadomości

Kiedy spadnie śnieg? Na horyzoncie w prognozach widać koniec wyżowej monotonii. Zastąpią ją chłód, śnieg i wiatr - zjawiska typowe dla przedzimia. Po zgniłym wyżu nastanie aura niżowa, równie wymagająca. O tym, co czeka nas w pogodzie do końca listopada, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Kiedy spadnie śnieg? Najnowsze wyliczenia modeli na listopad

Kiedy spadnie śnieg? Najnowsze wyliczenia modeli na listopad

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gęste mgły mają nam towarzyszyć przez kilka najbliższych dni. Z prognozy zagrożeń IMGW wynika, że zjawisko to może przeszkadzać podróżującym na znacznym obszarze kraju. Sprawdź, gdzie mogą pojawić się ostrzeżenia.

Gęste mgły tak prędko nie odpuszczą. Gdzie można się ich spodziewać

Gęste mgły tak prędko nie odpuszczą. Gdzie można się ich spodziewać

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Część Australii zmaga się z piekielnymi upałami. Są takie miejsca, gdzie prognozowana temperatura na niedzielę może sięgnąć nawet 43 stopnie Celsjusza. Wysokie wartości na termometrach pogarszają zagrożenie pożarowe. W innych regionach kraju spodziewane są burze.

Temperatura powyżej 40 stopni. "Nienormalna" pogoda jak na listopad

Temperatura powyżej 40 stopni. "Nienormalna" pogoda jak na listopad

Źródło:
The Guardian, news.com.au

Północny wschód Stanów Zjednoczonych jest zagrożony pożarami. 27 milionów ludzi na obszarze od Nowego Jorku po Massachusetts jest objętych alertami. Sytuację pogarsza niesprzyjająca pogoda: wiejący porywisty wiatr i panująca susza.

Alerty przed pożarami dla 27 milionów mieszkańców. "Historycznie suchy okres"

Alerty przed pożarami dla 27 milionów mieszkańców. "Historycznie suchy okres"

Źródło:
PAP, NBC News

Pogoda na dziś, czyli na niedzielę 10.11. Choć za dnia będzie przeważnie pohchmurno, jest też szansa na przejaśnienia. Szykując się na spacer, pamiętajcie o tym, by ubrać się ciepło. W żadnym miejscu w kraju temperatura nie będzie dwucyfrowa.

Pogoda na dziś - niedziela, 10.11. Ubierzcie się ciepło, bo temperatura nie rozpieści

Pogoda na dziś - niedziela, 10.11. Ubierzcie się ciepło, bo temperatura nie rozpieści

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dzięki nowym badaniom naukowcy dokonali odkrycia 41 genów, które mają związek z przepukliną dysku lędźwiowego - najczęstszą przyczyną rwy kulszowej. Badacze twierdzą, że wiedza ta pomoże im w opracowaniu lepszych metod leczenia tego schorzenia, a co za tym idzie poprawy jakości życia chorujących.

Odkryto nowe geny odpowiedzialne za rwę kulszową

Odkryto nowe geny odpowiedzialne za rwę kulszową

Źródło:
PAP, University of Oulu

Tysiące osób zgromadziły się w sobotę w centrum Walencji, by skrytykować działania podejmowane podczas październikowej powodzi, która pochłonęła życie ponad 200 osób. Protestujący domagają się między innymi ustąpienia Carlosa Mazóna, prezydenta wspólnoty autonomicznej.

"Za to porzucenie musi zostać poniesiona odpowiedzialność"

"Za to porzucenie musi zostać poniesiona odpowiedzialność"

Źródło:
Reuters, AP

Ponieważ zbliża się Święto Niepodległości, władze Pienińskiego Parku Narodowego (PPN) apelują o niewieszanie flag na górskich szczytach. - Flaga to element obcy w parku narodowym i może stanowić śmiertelną pułapkę dla zaplątanych w nią zwierząt - przekonują władze PPN i zaznaczają, że zgodnie z ustawą o symbolach narodowych flaga powinna być otaczana czcią i szacunkiem.

"Flaga może stanowić śmiertelną pułapkę". Apel przed 11 listopada

"Flaga może stanowić śmiertelną pułapkę". Apel przed 11 listopada

Źródło:
PAP

Na zmianę pogody będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać. W najbliższym czasie aura będzie pochmurna, tylko lokalnie deszczowa. Później - za sprawą ośrodków niskiego ciśnienia - opadów będzie więcej, a niewykluczone, że poza deszczem spadnie też śnieg.

Jest szaro, buro i ponuro. Pogoda się zmieni, ale nie na lepsze

Jest szaro, buro i ponuro. Pogoda się zmieni, ale nie na lepsze

Źródło:
tvnmeteo.pl

W chorwackim Splicie i okolicach jest tak ciepło, że mieszkańcy i turyści sobotę spędzili tak, jakby była pełnia lata - plażując i pływając w morzu.

Plażują i pływają w Adriatyku. W Chorwacji przypomniało o sobie lato

Plażują i pływają w Adriatyku. W Chorwacji przypomniało o sobie lato

Źródło:
Reuters

Szwajcarska wioska Brienz/Brinzauls szykuje się do kolejnej ewakuacji. Znów zagraża jej obryw skalny, który może odpaść z górskiego zbocza. Do podobnego zdarzenia doszło już w ubiegłym roku - wtedy wszyscy mieszkańcy musieli opuścić miejscowość.

Malowniczej wiosce grozi kolejny obryw skalny

Malowniczej wiosce grozi kolejny obryw skalny

Źródło:
Reuters, swissinfo.ch, 20min.ch

Indonezyjski wulkan Lewotobi Laki Laki na wyspie Flores wybuchł co najmniej trzy razy w sobotę, wyrzucając w powietrze kolumnę popiołu na wysokość dziewięciu kilometrów. Władze planują poszerzyć obszar wokół krateru, gdzie nie będą mogli zbliżać się ludzie.

"Erupcja wciąż trwa". Chcą poszerzyć strefę ewakuacji

"Erupcja wciąż trwa". Chcą poszerzyć strefę ewakuacji

Źródło:
Reuters

Kilka dni temu do Kuby dotarł huragan Rafael, który doprowadził do poważnych przerw w dostawie prądu w wielu miejscach na całej wyspie. Trwają prace, aby przywrócić energię elektryczną - w niektórych częściach kraju już się to udało. Żywioł uszkodził setki domów, a także poczynił spore zniszczenia w rolnictwie.

Nie tylko blackout. Huragan poważnie spustoszył wyspę

Nie tylko blackout. Huragan poważnie spustoszył wyspę

Źródło:
PAP, NHC, AFP

Kalifornijscy strażacy walczą z ekstremalnymi pożarami. Największy z nich - Mountain Fire - strawił już ponad osiem tysięcy hektarów terenu. W hrabstwie Ventura część mieszkańców wróciła do domów. Doszczętnie zniszczonych zostało ponad 130 budynków.

"Wokół spadały rozżarzone kawałki. Wszystko przepadło, spłonęło"

"Wokół spadały rozżarzone kawałki. Wszystko przepadło, spłonęło"

Źródło:
Reuters

Dzięki satelitom naukowcy mają każdego dnia dostęp do wielu informacji dotyczących zanikania lądolodów, pożarów roślinności czy koncentracji gazów cieplarnianych na Ziemi. Zdaniem fizyczki atmosfery doktor Aleksandry Kardaś dane te pokazują, jak coraz szybciej nasza planeta się zmienia.

Z orbity widać "narastające zaburzenia" na Ziemi

Z orbity widać "narastające zaburzenia" na Ziemi

Źródło:
PAP

Liczba ofiar śmiertelnych katastrofalnych powodzi w Hiszpanii wzrosła do 223. W niektórych regionach wciąż trwają poszukiwania zaginionych osób. W akcjach na plażach, w ujściach rzek oraz w rejonie jeziora Albufera biorą udział helikoptery, drony i specjalnie szkolone psy.

"To jak szukanie igły w ogromnym stogu siana"

"To jak szukanie igły w ogromnym stogu siana"

Źródło:
PAP

W większości dużych miast prowincji Pendżab w Pakistanie wprowadzono kilkudniowy zakaz wstępu do parków, placów zabaw, ogrodów zoologicznych i zabytków. Powodem jest pogarszająca się z każdym dniem jakość powietrza. W niektórych miejscach poziom zanieczyszczeń wielokrotnie przewyższa dopuszczalne normy.

W najbliższym czasie nie pójdą do parku ani na plac zabaw

W najbliższym czasie nie pójdą do parku ani na plac zabaw

Źródło:
PAP, Reuters

Intensywne ulewy doprowadziły do powodzi błyskawicznej w Cadaqués położonym na północno-wschodnim krańcu Hiszpanii. W wyniku obfitych opadów deszczu ulice miasta zamieniły się w rwące rzeki. Lokalne media piszą o dziesiątkach porwanych samochodów oraz poważnych uszkodzeniach infrastruktury.

Powódź błyskawiczna w Hiszpanii. Pod wodą znalazło się jedno z katalońskich miast

Powódź błyskawiczna w Hiszpanii. Pod wodą znalazło się jedno z katalońskich miast

Źródło:
Reuters

Amerykańskie stany Nowym Meksyk i Kolorado nawiedziła śnieżyca. Szczególne utrudnienia spotkały kierowców - na jednej z autostrad w zaspach uwięzionych zostało około 100 pojazdów. Gwałtowna pogoda doprowadziła do przerw w dostawach prądu. Według prognoz śnieg ma sypać do soboty.

Potężna śnieżyca uwięziła około 100 samochodów

Potężna śnieżyca uwięziła około 100 samochodów

Źródło:
Reuters, CNN

W halloweenową noc mieszkanka jednego z domów w miejscowości Avon w amerykańskim stanie Connecticut przeżyła spotkanie z niedźwiedziem czarnym. Ogromne zwierzę wdarło się do ogródka i zainteresowało się koszykiem ze słodyczami, które zostawiła dzieciom.

Cukierki zostawione dzieciom na Halloween zwabiły niedźwiedzia. Nagranie

Cukierki zostawione dzieciom na Halloween zwabiły niedźwiedzia. Nagranie

Źródło:
Reuters, Eyewitness News, Department of Energy & Environmental Protection

Z jednego z laboratoriów w Karolinie Południowej uciekło kilkadziesiąt makaków królewskich. Trwa akcja, dzięki której zostaną złapane. Służby wiedzą, gdzie ukrywają się zwierzęta. Wiadomo też jak uciekły. Policja doradziła mieszkańcom, by zamknęli drzwi i okna w domach.

Małpy uciekły z laboratorium. Wiadomo, gdzie się ukrywają

Małpy uciekły z laboratorium. Wiadomo, gdzie się ukrywają

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl, ABC News

Tajfun Yinxing dotarł do wybrzeży Filipin. Ewakuowano 160 tysięcy ludzi. Żywioł, niosąc ulewy i porywisty wiatr, uderzył w Luzon - najbardziej zaludnioną wyspę tego kraju. W piątek władze nadal ostrzegały przed "utrzymującymi się warunkami zagrażającymi życiu".

Ewakuacja 160 tysięcy ludzi. Yinxing uderzył

Ewakuacja 160 tysięcy ludzi. Yinxing uderzył

Źródło:
AP, The New York Times, Rappler

Pożary pustoszą Park Narodowy Madidi w zachodniej Boliwii, jeden z obszarów słynących z największej bioróżnorodności na świecie. Spłonęło około 30 tysięcy hektarów.

W ogniu jeden z najbardziej bioróżnorodnych parków na świecie

W ogniu jeden z najbardziej bioróżnorodnych parków na świecie

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

W styczniu mówiliśmy, że 2023 był najcieplejszy w historii pomiarów, a niedługo to samo powiemy prawdopodobnie o powoli kończącym się roku. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej wszystko wskazuje na to, że padnie kolejny rekord. Eksperci podkreślają, że na naszej planecie nie było tak ciepło od ponad stu tysięcy lat. Trend wzrostu globalnej temperatury widać na wizualizacji, którą pokazała NASA.

Przybywa czerwieni. NASA pokazała, jak ociepla się Ziemia

Przybywa czerwieni. NASA pokazała, jak ociepla się Ziemia

Źródło:
Reuters, WMO

Na nowojorskim lotnisku doszło do nietypowego zdarzenia. W terminalu pasażerskim nagle pojawił się szop pracz. Zwierzę zauważono na przewodach wystających z otworu w suficie, po czym zeskoczyło ono na podłogę i uciekło. Nie jest jasne, w jaki sposób szop dostał się na teren lotniska.

Szop pracz "włamał się" na lotnisko w Nowym Jorku

Szop pracz "włamał się" na lotnisko w Nowym Jorku

Źródło:
CNN

Szczyt czynnego stratowulkanu Fudżi w Japonii pokrył się śniegiem. Tak późno biały puch nie spadł w tym miejscu od końca XIX wieku. Wśród przyczyn wystąpienia niepokojącej anomalii naukowcy wymieniają niezwykle gorące lato oraz jesień w Kraju Kwitnącej Wiśni.

W końcu spadł! Na śnieg czekano tam najdłużej od 130 lat

W końcu spadł! Na śnieg czekano tam najdłużej od 130 lat

Źródło:
Reuters

Naukowcy ustalili skład tajemniczych czarnych kulek, które w październiku pojawiły się na plażach w Sydney. Od momentu ich wykrycia popularne wśród turystów miejsca zostały zamknięte. Badania wykazały, że grudki są złożone z ludzkich odchodów i włosów, metamfetaminy, kwasów tłuszczowych i wielu innych substancji.

Obrzydliwe rozwiązanie fascynującej zagadki. "Śmierdzą gorzej niż cokolwiek, co kiedykolwiek wąchałeś"

Obrzydliwe rozwiązanie fascynującej zagadki. "Śmierdzą gorzej niż cokolwiek, co kiedykolwiek wąchałeś"

Źródło:
CNN

Trudne warunki atmosferyczne w Kanadzie sparaliżowały pracę krajowej poczty. Z powodu między innymi opadów marznącego deszczu Canada Post poinformowała o wstrzymaniu świadczenia usług w mieście Regina na południu kraju. Skutki pojawienia się zimowej aury odczuli także mieszkańcy oddalonego o kilkaset kilometrów miasta Calgary.

Spadł śnieg, poczta wstrzymała doręczenia

Spadł śnieg, poczta wstrzymała doręczenia

Źródło:
CNN, CTV News