Przez Polskę od wczesnego, sobotniego poranka przechodziły burze z ulewnymi opadami deszczu. Strażacy mieli pełne ręce roboty. W woj. świętokrzyskim na drogę osunęła się ziemia. W powiecie krakowskim w Małopolsce piorun uszkodził dach jednego z domów. Na Kontakt 24 dostaliśmy Wasze pogodowe relacje.
W związku z burzami i silnymi opadami deszczu, które w sobotę przechodziły przez województwo lubelskie, odnotowano 24 interwencje, głównie w powiatach ryckim i lubelskim. Jak poinformował dyżurny KW PSP w Lublinie, działania strażaków polegały głównie na usuwaniu wiatrołomów ze szlaków komunikacyjnych (14) i wypompowywaniu wody z zalanych posesji i budynków (10). Najwięcej tego typu zdarzeń - podał dyżurny - strażacy odnotowali w powiatach: ryckim (7), lubelskim (4), lubartowskim (3), opolskim (3) i puławskim (3).
Interwencje na Podkarpaciu
40 razy wyjeżdżali strażacy do usuwania skutków burz, które w sobotę przechodziły przez Podkarpacie - poinformował w południe bryg. Marcin Betleja, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.
Interwencje strażaków polegały głównie na usuwaniu połamanych konarów drzew i gałęzi leżących na ulicach, chodnikach, posesjach i liniach energetycznych. Strażacy udrażniali przepusty drogowe oraz wypompowywali wodę z zalanych posesji oraz piwnic.
- Najwięcej interwencji odnotowaliśmy w powiatach leżajskim i rzeszowskim. Nikomu nic się nie stało, nikt nie został ranny - przekazał bryg. Marcin Betleja.
>>> Czytaj dalej: Alerty IMGW w całym kraju
Osuwisko w woj. świętokrzyskim
Na obwodnicę Staszowa w woj. świętokrzyskim osunęła się ziemia z nasypu.
- Zablokowany w tej chwili jest fragment obwodnicy od ronda na Chmielnik do ronda na Kraków. Strażacy usuwają ziemię z jezdni - powiedział rzecznik świętokrzyskich strażaków st. kpt. Marcin Bajur.
Strażacy interweniowali do sobotniego popołudnia 22 razy. Większość interwencji dotyczyła usuwania połamanych konarów drzew ze szlaków komunikacyjnych. Najwięcej zdarzeń (10) było w powiecie sandomierskim.
>>> Zobacz: Burze w Polsce. Sprawdź, gdzie jest burza
Zalążek trąby powietrznej
W Gorzowie Wielkopolskim pojawił się zalążek trąby powietrznej, czyli lej kondensacyjny. Zjawisko to tworzy się z podstawy chmury burzowej w kierunku ziemi, gdy w chmurze występują silne prądy wstępujące. Zwykle na pewnej wysokości następuje uskok wiatru i prąd ten zaczyna skręcać. W pewnym momencie zaczyna wirować, a para wodna zaczyna się w nim skraplać. Jeżeli prądy wstępujące w chmurze są mocno rozwinięte, a lej zetknie się z ziemią, dochodzi do utworzenia się trąby powietrznej.
Małopolska. Piorun uszkodził dach
Od północy do południa w sobotę straż pożarna w Małopolsce interweniowała 112 razy w związku z intensywnymi opadami i burzami, które przeszły nad regionem.
Najwięcej razy do akcji strażacy wyjeżdżali w powiecie tarnowskim (43), krakowskim (20) i nowosądeckim (19). W pozostałych powiatach zdarzały się pojedyncze interwencje. Jak poinformował oficer dyżurny Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Krakowie, w tych zdarzeniach nikt nie ucierpiał.
Najczęstszym problemem były podtopione piwnice oraz połamane drzewa zalegające na drogach. W Czułowie (pow. krakowski) piorun uszkodził poszycie dachu, a w Myślenicach - maszt na budynku Państwowej Straży Pożarnej.
- Jednostka z Myślenic miała chwilowe problemy z łącznością, udało się to naprawić - poinformował dyżurny PSP.
Podlaskie. Odwołany spływ kajakowy
W związku z przechodzącymi burzami i intensywnym deszczem odwołano spływ "500 kajaków", który w sobotę przed południem miał po raz 10. wystartować na rzece Bug w Drohiczynie (woj. podlaskie). W tym roku udział zgłosiło ok. 1000 osób.
Sytuacja u Was
Na Kontakt 24 otrzymaliśmy pogodowe relacje.
Źródło: PAP, Kontakt 24, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Kuba Ryglewicz