Pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie płockim

Autor:
ps
Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl
Warunki biometeorologiczne w środę 4.10
Warunki biometeorologiczne w środę 4.10tvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Na Wiśle w powiecie płockim w piątek zostały przekroczone stany ostrzegawcze. W związku z tym w miastach i gminach Wyszogród i Gąbin oraz gminach Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice i Nowy Duninów wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe - poinformowało Starostwo Powiatowe w Płocku. Będzie ono obowiązywać do odwołania.

Poziom Wisły na wodowskazie w Wyszogrodzie w piątek po południu wynosił 513 centymetrów przy stanie ostrzegawczym 500 cm, a w Kępie Polskiej - 459 cm przy stanie ostrzegawczym 450 cm - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Te dwie miejscowości położone są nad Wisłą powyżej Zbiornika Włocławskiego.

Pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie płockim

"W związku z przekroczeniem stanu ostrzegawczego na rzece Wiśle w powiecie płockim starosta płocki Sylwester Ziemkiewicz wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe dla miast i gmin Wyszogród i Gąbin oraz gmin: Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice i Nowy Duninów" - przekazało PAP w komunikacie Starostwo Powiatowe w Płocku Jak podkreślono w informacji, pogotowie powodziowe w nadwiślańskich gminach powiatu płockiego obowiązywać będzie do odwołania.

Starostwo Powiatowe w Płocku zaznaczyło, że służby przeciwpowodziowe na terenie objętym pogotowiem przeciwpowodziowym "są zobowiązane do monitorowania sytuacji oraz informowania co 24 godziny Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego o podjętych działaniach i rozwoju sytuacji".

Według kierownika biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Płocku Kamila Zielińskiego, obecny przybór Wisły w rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej, spowodowany spływaniem wód z górnego biegu rzeki, powinien być krótkotrwały i zapewne potrwa do soboty, najpóźniej do niedzieli, a następnie spodziewany jest spadek poziomu wody.

- Obecna i prognozowana sytuacja na rzece w związku z jej przyborem w rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej nie stanowi poważnego problemu. Możemy być spokojni, że będzie bezpiecznie - zapewnił Zieliński.

Wykres stanu wody w Wiśle w Wyszogrodzie za ostatnie trzy doby i prognoza kulminacji stanu wodyhydro.imgw.pl
Wykres stanu wody w Wiśle w Kępie Polskiej za ostatnie trzy doby i prognoza kulminacji stanu wodyhydro.imgw.pl

Ostrzeżenie przed wzrostami stanu wody

Jeszcze w czwartek, Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie - Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Warszawie wydało ostrzeżenie, dotyczące wezbrania wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na Wiśle w środkowym jej biegu. Jak podano wówczas w komunikacie, "od godz. 12 w czwartek, 23 lutego do godz. 12 w sobotę, 25 lutego na rzece Wiśle od ujścia Narwi do Zbiornika Włocławek przewiduje się wzrosty stanu wody z przekroczeniem stanu ostrzegawczego w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej, w związku ze spływem wód z górnej części dorzecza". Zbiornik Włocławski to największy sztuczny akwen w Polsce, który rozciąga się w środkowym biegu Wisły od okolic Płocka (Mazowieckie) do Włocławka (Kujawsko-pomorskie). Zalew ten ma długość 58 km i szerokość od 1,2 do 2 km. Powstał pod koniec lat 60. XX wieku w związku z budową włocławskiej tamy i elektrowni.

Dużo wody w rzekach także w innych regionach

Trudna sytuacja hydrologiczna panuje również w innych częściach kraju. IMGW w piątek przed południem informował, że stan alarmowy został przekroczony na jednej stacji wodowskazowej w dorzeczu Odry, o 18 cm na stacji Zbytowa na Widawie.

Stan ostrzegawczy przekroczony został na 16 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na sześciu stacjach w dorzeczu Odry - czytamy we wpisie w mediach społecznościowych.

Autor:ps

Źródło: PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości